The Witcher -korttipeli Gwent saa uuden lisäosan maaliskuun lopulla Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher -korttipeli Gwent saa uuden lisäosan maaliskuun lopulla

The Witcher -pelisarjan luojan CD Project Redin korttipeli Gwent on saamassa uuden Crimson Curse -lisäosan maaliskuun lopulla.

Lisäosa tuo ilmaispeliin yhteensä 100 uutta korttia kaikille pelattaville ryhmille. Lisäosan ennakkotilaajat saavat myös visuaalisia lisäyksiä kuten Blood Armor leader skinin Unseen Elder hahmolle sekä Crimson Curse -aiheisen kortin kääntöpuolen. Ennakkotilaajat saavat myös 40 kegillistä Crimson Curse -aiheisia kortteja, joista jokainen sisältää viisi korttia.

Gwent: The Witcher Card Game on saatavilla PC:lle ja Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille ilmaiseksi. Crimson Curse -lisäosa ilmestyy maaliskuun 28. päivä ja sen voi ennakkotilata 35€ hintaan.

Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2:n ohjaaja: Lisäaika Jackien kanssa olisi ollut turhaa

Jackie Welles on monille Cyberpunk 2077:n rakastetuin hahmo, jonka kohtalo iskee kovaa ja nopeasti. Osa pelaajista olisi mielellään viettänyt hänen kanssaan enemmän aikaa ennen tapahtumien vyörytystä, mutta Cyberpunk 2:n luova johtaja Igor Sarzynski ei lämpene ajatukselle. Hänen mukaansa Jackie ei varsinaisesti ollut tarinan ydin, vaikka pidetty hahmo olikin.

Sarzynski vertasi tilannetta Star Warsiin. Hänen mielestään olisi yhtä turhaa viettää enemmän aikaa Tatooinella farmari-Luken kanssa ennen jediseikkailuja. Ajatus pidemmästä alusta ei hänen mukaansa tekisi pelistä parempaa, vaan veisi fokusta pois olennaisesta. Cyberpunk 2077:n ensimmäinen näytös on tarkoituksella tiivis, jotta tarina pääsee nopeasti kunnolla käyntiin.

Ohjaaja muistutti myös, että osa pelaajista vietti avausalue Watsonissa jopa kymmeniä tunteja, vaikka toiset etenivät tarinassa hyvinkin nopeasti. Jos alkua olisi venytetty lisää, kokemuksesta olisi hänen mukaansa tullut helposti poukkoileva ja vailla selkeää suuntaa. Sarzynski tyrmäsi myös väitteet siitä, että Jackien ympärille rakennettu prologi olisi syntynyt leikatusta sisällöstä, se oli kuulemma suunniteltu juuri sellaiseksi kuin se nähtiin.

Keskustelu sivusi myös Cyberpunk 2077:n tuttua ristiriitaa. Tarina painottaa kiirettä ja selviytymistä, mutta sivutehtävät houkuttelevat hengailemaan Night Cityssä tuntikausia. Sarzynski myönsi ongelman ja sanoi, että tekisi nyt asioita hieman toisin, esimerkiksi sitomalla sivusisällön vahvemmin V:n tarinaan ja mahdollisesti lukitsemalla tiettyjä loppuja niiden taakse.

Vaikka väittely Jackiesta on lähinnä akateemista, se antaa mielenkiintoisen vilauksen Cyberpunk 2:n ajatusmaailmaan. CD Projektin pelit eivät Sarzynskin mukaan tavoittele GTA-tyylistä hiekkalaatikkoa, vaan vahvaa tarinaa ja hahmoja. Ja vaikka fanien palautetta kuunnellaan, yhtä asiaa hän korostaa: jatko-osa ei ole sama tarina, mutta korjattuna palautteen perusteella. CD Projektilla on jo melko selkeä kuva siitä, minne Night Cityssä seuraavaksi suunnataan.

Cyberpunk 2077:n poliisitakaa-ajot saivat yllättävän esikuvan – Pac-Manin haamut Kommentit pois päältä artikkelissa Cyberpunk 2077:n poliisitakaa-ajot saivat yllättävän esikuvan – Pac-Manin haamut

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077:n uudistettu poliisitakaa-ajojärjestelmä on yksi pelin kiitellyimmistä parannuksista, mutta harva arvasi, mistä kehittäjät hakivat inspiraatiota. CD Projektin senioriohjelmoija Maciej Celmer paljasti Game Industry Conferencessa, että takaa-ajot pohjautuvat osittain… Pac-Maniin. Kyllä, siihen samaan kolikkopelien klassikkoon, jossa haamut jahtaavat pientä keltaista palloa.

Ideana oli antaa poliisiautoille omat persoonallisuutensa, aivan kuten Pac-Manin haamuilla. Yksi auto syöksyy pelaajan perään suoraa reittiä, toinen yrittää ennakoida ja koukata risteyksen kautta, kolmas partioi lähialueella. Yhteensä seitsemän erilaista strategiaa ja niiden yhdistelmiä luovat kaoottisen mutta hallitun jahtaamisen, jossa pelaajalle jätetään silti aina ainakin yksi mahdollinen pakoreitti. Joskin Night Cityssä mikään ei ole taattua.

Kehittäjien mukaan tarkoitus oli rakentaa järjestelmä, joka tuntuu elävältä mutta ei täysin toivottomalta. Poliisiautot voivat törmätä pelaajaan, ampua, ohittaa tai tukkia teitä taktiikan mukaan. Ylhäältä päin katsottuna kokonaisuus muistuttaakin Pac-Manin labyrinttia, vain sillä erolla, että haamuilla on nyt moottorit ja aseet.

Cyberpunk 2077:n kunnianpalautus on ollut pelialan upeimpia. Vuoden 2020 kaoottisen julkaisun jälkeen peliä on päivitetty väsymättä, ja nyt sen yli 35 miljoonan myydyn kappaleen ansiosta se on CD Projektin tärkein tulonlähde. Yhtiö rakentaa jo pohjaa Cyberpunk 2:lle, jonka kehitystiimiä kasvatetaan useissa studiossa vuoteen 2027 asti.

Jos siis seuraavan kerran pakoyritys päättyy MaxTacin halausyritykseen, muista että et ehkä pelaa vain Cyberpunkia, vaan pelaat erittäin vihaisten, turboahdettujen Pac-Man -haamujen versiota.