The Witcher -sarjan toisesta kaudesta saatiin uusia esittelyvideoita – kolmas kausi varmistettu Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher -sarjan toisesta kaudesta saatiin uusia esittelyvideoita – kolmas kausi varmistettu

The Witcher

Netflixin jo useaan kertaan koronan vuoksi keskeytynyt -sarjan toisesta kaudesta on saatu kolme uutta videota. Samalla kauden kolmas tuotantokausi on varmistunut.

Toisella kaudella nähdään uusina näyttelijöinä mm. ja näyttelijöitä. Aiemmin toiselle kaudelle on kiinnitetty mm. Yasen Atour, joka roolittaa Coenia, Agnes Bjorn on Vereena, Paul Bullion on Lambert, Basil Eidenbenz on Eskel, Aisha Fabienne Ross on Lydia, Kristofer Hivju on Nivellen ja Mecia Simson on Francesca.

Pääosassa nähdään tuttuun tapaan Geralt of Rivian roolissa Henry Cavill, jonka toisen kauden ulkonäöstä saatiin aiemmin pilkahdus. Anya Chalotra nähdään Yenneferin roolissa, Freya Allan on Ciri ja Joey Batey on Jaskier.

Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed IV: Black Flag Remake on vihdoin virallinen

on raottanut verhoa Assassin’s Creed -sarjan tulevaisuudesta, ja luvassa on isoja uutisia niin nostalgikoille kuin uusillekin pelaajille. Pitkään huhuttu uusintaversio pelistä on nyt virallisesti esitelty ensimmäistä kertaa. Samalla yhtiö vahvisti, että Assassin’s Creed Unity saa ilmaisen 60 ruudun sekuntinopeuteen nostavan päivityksen nykykonsoleille.

Ubisoftin tuoreen blogikirjoituksen mukaan sarjan tuorein osa Assassin’s Creed Shadows lähestyy ensimmäistä vuosipäiväänsä. Julkaisun jälkeen peliä on hiottu aktiivisesti pelaajapalautteen perusteella, esimerkiksi parkour-liikkumista on parannettu yhteisön toiveiden mukaisesti. Shadows siirtyy pian tukensa viimeiseen vaiheeseen, mikä tarkoittaa harvempia päivityksiä kehittäjien siirtyessä uusiin projekteihin.

Tulossa on myös täysin uusia suuntia. : Codename Hexe on Ubisoft Montrealin kehittämä synkempi ja tarinavetoisempi Assassin’s Creed -kokemus, jota luotsaa sarjan veteraanitekijä Jean Guesdon. puolestaan keskittyy moninpeliin ja PvP-toimintaan -kehitystiimin veteraanien voimin. Lisäksi kehityksessä on muun muassa , ja Ubisoft vihjaa myös yhteistyöpelimuodon mahdollisesta paluusta tulevaisuudessa.

Teknisellä puolella fanit saavat konkreettista iloa heti, kun Unityn ilmainen 60 FPS -päivitys julkaistaan :lle sekä Series X|S -konsoleille. Tämä tarkoittaa sulavampaa seikkailua 1700-luvun Pariisissa ilman lisäkustannuksia.

Sarja laajenee myös pelien ulkopuolelle. Ubisoft lupaa lisätietoa pitkään kehitteillä olleesta Assassin’s Creed -live action -sarjasta, joka on tulossa -palveluun. Lisäksi useita Assassin’s Creed -pelejä voi kokeilla maksutta Xboxin Free Play Days -tapahtumassa 2.–6. huhtikuuta. Näyttää siltä, että salamurhaajien veljeskunta ei ole katoamassa minnekään, päinvastoin, se vasta lämmittelee seuraavaa loikkaansa.

Netflix perääntyi kohutusta jättikaupasta – pörssi hurrasi lähes 10 prosentin nousulla Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix perääntyi kohutusta jättikaupasta – pörssi hurrasi lähes 10 prosentin nousulla

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Wall Street tykkäsi siitä, että päätti vetää liinat kiinni Warner Bros. Discoveryn ostoaikeissa. Yhtiön osake pomppasi jälkipörssissä lähes 10 prosenttia yli 92 dollariin (noin 85 euroon), kun päätös olla korottamatta tarjousta tuli julki. Päivän päätöskurssi oli vielä 84,59 dollaria.

Taustalla on tarjouskilpailu, jossa Warner Bros. Discovery hallitus ilmoitti pitävänsä Paramount Skydancen uutta tarjousta parempana. Netflix oli joulukuussa ehtinyt napata diilin studiosta ja suoratoimintabisneksestä 27,75 dollarin (noin 26 euron) osakehintaan, mutta tällä viikolla Paramount Skydance nosti koko yhtiötä koskevan tarjouksensa 31 dollariin osakkeelta. Netflix ei lähtenyt huutokauppaan mukaan.

Warner Bros. Discoveryn paketti ei ole ihan pieni: mukana ovat muun muassa DC-supersankarit, Harry Potter -oikeudet sekä HBO-brändi. Silti sijoittajat ovat suhtautuneet epäillen siihen, oliko Netflixin järkevää laajentaa tontille, joka sisältää esimerkiksi elokuvateatterilevitystä – aluetta, joka ei ole ollut yhtiön ydinosaamista. Netflixin osake olikin laskenut reippaasti alkuperäisen kauppauutisen jälkeen.

Yhtiön toimitusjohtajat Ted Sarandos ja Greg Peters kommentoivat yhteislausunnossaan, että kauppa olisi ollut “kiva lisä oikeaan hintaan”, mutta ei “pakko saada hinnalla millä hyvänsä”. Toisin sanoen: järki voitti tunteen. Pörssin reaktiosta päätellen moni sijoittaja huokaisi helpotuksesta samaan aikaan.