The Witcher: Sirens of the Deep – Missä katsoa ja miten se sijoittuu aikajanalle? Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher: Sirens of the Deep – Missä katsoa ja miten se sijoittuu aikajanalle?

Geralt of Rivia on palannut – ainakin tuttuun ääneen. : Sirens of the Deep on Netflixin uusin lisäys sen omaan ”Witcher-universumiin” ja tuo jälleen animaation muodossa esiin Noiturin tarinan. Suurena yllätyksenä monille pelisarjan faneille, Doug Cockle – Geraltin ääni The Witcher -peleissä – palaa hahmon rooliin.

Missä The Witcher: Sirens of the Deep on katsottavissa?

Elokuva on saatavilla vain ja ainoastaan Netflixissä.

Miten Sirens of the Deep sijoittuu Witcher-aikajanalle?

Elokuva perustuu Andrzej Sapkowskin ”” -novelliin, joka sisältyy Witcher-kirjasarjan toiseen osaan. Tarina sijoittuu Netflixin The Witcher -sarjan ensimmäisen kauden tapahtumien väliin, tarkemmin sanottuna jaksojen 5 ja 6 väliin.

Palkattu tutkimaan merenrantakylän hyökkäyksiä, mutanttihirviöiden metsästäjä Geralt joutuu keskelle ikiaikaista konfliktia ihmisten ja merikansan välillä. Tilanne uhkaa laajeta sodaksi valtakuntien välillä, ja Geraltin on löydettävä totuus ennen kuin on liian myöhäistä. – Virallinen synopsis kertoo seuraavaa.

Mitä muuta kuuluu Witcher-universumiin?

Witcher-maailma sai alkunsa puolalaiskirjailija Andrzej Sapkowskin romaaneista, joissa hirviöiden metsästäjä Geralt kulkee halki slavilaisesta mytologiasta ammentavan maailman. Suursuosion myötä julkaisi ensimmäisen Witcher-pelin vuonna 2007, ja etenkin nousi yhdeksi kaikkien aikojen arvostetuimmista roolipeleistä.

toi Witcherin live-action-formaattiin vuonna 2019 Henry Cavillin tähdittämänä. Neljäs kausi, jossa Geraltin roolin ottaa Liam Hemsworth, saa ensi-iltansa huhtikuussa 2025. Lisäksi -peli julkistettiin vuoden 2024 Game Awards -gaalassa, mutta sen tarkemmasta julkaisuajankohdasta ei ole vielä tietoa.

Kuka on mukana Sirens of the Deep -elokuvassa?

Elokuvan käsikirjoituksesta vastaavat Mike Ostrowski ja Rae Benjamin, jotka ovat työskennelleet myös Netflixin live-action-sarjan parissa. Animaatiosta vastasivat , Puolan ja .

Ääninäyttelijöinä sarjassa on Doug Cockle – Geralt of Rivia, Joey Batey – Jaskier, Anya Chalotra – Yennefer of Vengerberg, Christina Wren – Essi Daven, Emily Carey – Sh’eenaz

Elokuvan ikäraja on MA (Mature Audiences), ja sen kesto on 1 tunti ja 31 minuuttia.

Witcher-faneille Sirens of the Deep tarjoaa uuden näkökulman rakastettuun universumiin ja tuttuja ääniä pelisarjasta. Aiotko katsoa sen?

Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatch-animaatiosarja on edelleen mahdollinen

-fanien pitkäaikainen haave animaatiosarjasta ei ole vieläkään kuopattu. Blizzardin Overwatch-pomo Walter Kong sanoo suoraan, ettei ideaa voi sulkea pois, vaikka mitään konkreettista ei ole tällä hetkellä kehitteillä.

Kongin mukaan kiinnostus animaatioon on ollut jatkuvaa jo pelin alkuajoista lähtien. Aina kun julkaisee trailereita tai tapahtumasisältöä, kommenttikentät täyttyvät samalla kysymyksellä: “milloin sarja tulee?”. Yhtiö myöntää, että kysyntää selvästi olisi, mutta toteutus ei ole yksinkertainen.

Taustalla on myös historiaa, joka selittää hidasta etenemistä. Blizzard on aiemmin yrittänyt viedä pelisarjojaan -sarjoiksi, joiden mukana olivat myös Overwatch, ja , mutta suunnitelmat kariutuivat yhtiöiden välisiin kiistoihin ja henkilöstöriitoihin.

Samaan aikaan Overwatchin tarinankerronta on ollut pitkään haastavaa. Kehittäjät ovat kertoneet, että kunnianhimoa oli aluksi liikaa. Piti samaan aikaan pyörittää live-peliä, rakentaa tarinaa ja kehittää uusia pelimoodiratkaisuja, mikä lopulta johti priorisointiin PvP-pelin suuntaan.

Vaikka animaatiosarjaa ei ole vahvistettu, Blizzard vihjaa jatkavansa tarinallisten projektien tutkimista. Toisin sanoen Overwatch-universumi ei ole laajenemassa vielä huomenna televisioon, mutta ovi on jätetty raolleen, ja fanit pitävät sitä kyllä auki vaikka väkisin.

The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 3: Wild Hunt saa kolmannen suuren lisäosan nimeltä Songs of the Past

Melkein kymmenen vuotta vanha 3: Wild Hunt ei näytä suostuvan eläköitymään. ilmoitti yllättäen, että peli saa vuonna 2027 täysin uuden kolmannen lisäosan nimeltä .

Uudessa lisäosassa pelaajat palaavat jälleen legendaarisen hirviönmetsästäjän Geralt of Rivian saappaisiin täysin uudessa tarinassa. Tarkempia juoniyksityiskohtia ei vielä paljastettu, mutta lisätietoja luvataan loppukesälle 2026. Tällä hetkellä tiedetään ainakin se, että lisäosa julkaistaan :lle, :lle ja Series X|S:lle.

Projektia ei tehdä yksin, sillä mukana kehityksessä on myös , jonka riveissä työskentelee useita alkuperäisen Witcher 3:n veteraaneja. Tämä on monille faneille hyvä merkki, sillä odotukset ovat luonnollisesti korkealla. Kun peliä on pidetty jo vuosia yhtenä kaikkien aikojen parhaista roolipeleistä, uuden lisäosan pitää olla jotain muutakin kuin “Geralt käy taas hakemassa kattilan kylän mummolle”.

The Witcher 3 julkaistiin alun perin vuonna 2015, ja sen suosio on ollut lähes poikkeuksellista. Peliä on myyty yli 60 miljoonaa kappaletta, ja se on kerännyt satoja Vuoden peli -palkintoja. Harva peli saa uutta suurta sisältöä näin pitkän ajan jälkeen, joten Songs of the Past on monella tavalla poikkeuksellinen paluu vanhaan mutta erittäin rakastettuun fantasiamaailmaan.