The Witcher: Sirens of the Deep on viivästynyt helmikuulle 2025 Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher: Sirens of the Deep on viivästynyt helmikuulle 2025

on ilmoittanut, että sen animaatioelokuva on viivästynyt vuoden 2024 lopusta helmikuulle 11. päivään 2025.

Uutinen tuli osana Netflixin Geeked Weekiä, jossa suoratoistopalvelu jakoi myös lyhyen promootiovideon ja leikkeen tulevasta elokuvasta. Doug Cockle, Geralt of Rivia -ääni -videopelissä ja nyt myös Sirens of the Deepissä, esittelee kohtausta, jossa hänen hahmonsa ja bard Jaskier (äänenä Joey Batey Netflix-sarjasta) keskustelevat leiritulilta.

Sirens of the Deep perustuu novelliin A Little Sacrifice. Tämä tapahtuu suunnilleen vuonna 1244 Witcher-maailmassa, pian sen jälkeen kun Geralt ja Yennefer tapaavat ensimmäisen kerran Netflix-sarjan kauden 1 jaksossa 5, mutta yli 20 vuotta ennen pääsaagaa, joka alkaa kaudella 2.

Sydänsärkynyt ensimmäisestä erostaan ​​Yenneferin kanssa, Geralt matkustaa mantereen halki Dandelionin kanssa ennen kuin pari törmää kilpailevaan trubaduur Essiin. Kolme sitten välittää rakastajien riidan prinssin ja merenneidon välillä, joka näyttää kasvavan paljon intensiivisemmäksi Netflix-sovitus.

Yenneferia ei mainita suoraan trailerissa, mutta Jaskier kutsuu häntä ”korppipäiseksi, uponneeksi, käärmekieliseksi, hän demoniksi”, joka rohkaisee Geraltia tutkimaan romanttista suhdetta Essin kanssa.

Sirens of the Deep on ollut huhuttu pitkään, ja äärimmäisen hienovarainen vihje elokuvalle oli jopa piilotettu The Witcher Season 3:een. Se sisälsi myös laulun nimeltä A Little Sacrifice, jonka lauloi Ciri (Freya Allen), joka kertoi novellin tarinan, vaikka sillä ei olisi mitään tekemistä show’n päätapahtumien kanssa.

Cockle kertoi viime vuoden joulukuussa, että hän oli melko mukava siirtymään videopeleistä Netflix-elokuvaan, vaikka hänellä oli hieman vaikeuksia puhua Merfolkien kieltä.

Se on vaikeaa, koska Merfolk puhuvat… Heitä kuvataan kirjoissa laulavan laulumaisen laulun tavoin, ja Geralt on kaikkea muuta. Joten se oli se, mitä todella kamppailin, oli saada tämä laulava laulumainen laatu Geraltin karkeassa, jonkin verran monotonisessa esityksessä. Se oli todellinen haaste.

Cocke sanoi.

Huhu: Sony kehittelee uutta Ghostbusters: Nightmare on 34th Street -elokuvaa Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: Sony kehittelee uutta Ghostbusters: Nightmare on 34th Street -elokuvaa

-sarja saattaa olla saamassa jälleen uuden elokuvan. Hollywood-sisäpiiriläinen Daniel Richtman kertoo Sonyn kehittävän live-action-elokuvaa nimeltä Ghostbusters: Nightmare on 34th Street. Tietoa ei ole vielä vahvistettu Sonyn toimesta, joten kyseessä on toistaiseksi huhu.

Richtmanin tietojen mukaan elokuvan käsikirjoituksesta vastaisi Josh Miller, joka tunnetaan muun muassa -elokuvista sekä -joulutoimintakomediasta. Projektista ei kuitenkaan ole tällä hetkellä tiedossa juurikaan muita yksityiskohtia, eikä mahdollisesta julkaisupäivästä ole kerrottu.

Ghostbusters-universumi ei muutenkaan ole jäämässä lepäämään. Netflixille ja Pictures Animationille valmistellaan parhaillaan -animaatiosarjaa, joka sijoittuu New Yorkiin vuonna 1994, viisi vuotta tapahtumien jälkeen. Sarjassa joukko nuoria ja kokemattomia newyorkilaisia joutuu tarttumaan protonireppuihin, kun kaupungissa alkaa jälleen tapahtua kummia. Sarjan on määrä saapua vuonna 2027.

Lisäksi ja kehittävät erillistä Ghostbusters-animaatioelokuvaa. Sen ohjaajaksi on aiemmin liitetty -elokuvasta tunnettu , mutta myös tämän projektin juonesta ja julkaisusta tiedetään vielä vähän. Jos Nightmare on 34th Street todella etenee tuotantoon, haamujahdeilla näyttää joka tapauksessa olevan Hollywoodissa varsin kiireinen tulevaisuus.

Netflix toi ilmaisjaksot takaisin Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix toi ilmaisjaksot takaisin Suomeen

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

on tuonut Suomessa jälleen tarjolle ilmaisen kokeilujakson, ja tällä kertaa tarjouksen kesto näyttää vaihtelevan melko erikoisella tavalla. Käyttäjien kokemusten perusteella kokeilua on tarjolla 7, 14 tai jopa 30 päiväksi. Joissakin tapauksissa tarjousta ei näy lainkaan.

Erikoiseksi tilanteen tekee se, että kokeilujakson pituus voi riippua käytetystä selaimesta tai jopa siitä, käytetäänkö selaimen yksityistä tilaa. Io-Techin keskustelussa käyttäjät ovat raportoineet esimerkiksi Chromen, Edgen, Firefoxin ja Braven tarjoavan toisistaan poikkeavia kokeiluaikoja. Yksi käyttäjä sai Chromella 30 päivää, kun taas toinen sai samalla selaimella vain viikon.

Tarjous koskee keskustelun perusteella kaikkia Netflixin tilausvaihtoehtoja, joten myös Premium-tilauksen voi saada kokeiluun. Mikäli 30 päivän tarjous osuu kohdalle, ehtii palvelussa katsella melkoisen määrän sisältöä ennen kuin kuukausimaksu astuu kuvaan. Tilauksen voi käyttäjien mukaan myös peruuttaa heti kokeilun aloittamisen jälkeen.

Netflix ei kuitenkaan vaikuta tarjoavan samaa kokeilujaksoa kaikille, eikä tarjouksen voimassaoloajasta ole tarkkaa tietoa. Jos palvelua on muutenkin tarkoitus kokeilla, kannattaa siis tarkistaa Netflixin etusivulta näkyvä tarjous ennen tilaamista, sillä selainarpajaiset saattavat tällä kertaa kannattaa.