Thrustmaster aikoo julkaista Direct Drive -rattiohjaimen PC:lle ensi vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Thrustmaster aikoo julkaista Direct Drive -rattiohjaimen PC:lle ensi vuonna

Thrustmaster

Peliohjainvalmistaja on tuomassa markkinoille uuden Direct Drive -rattijärjestelmän ensi vuoden puolella.

Tulevasta ratista ei vielä tiedetä paljoakaan, mutta siitä saadaan lisätietoja tammikuun 20. päivä. Varmaa on kuitenkin se, että ratti tukee ainoastaan -alustaa, eikä siinä ole tukea tai -konsoleille.

Direct Drive -järjestelmät tarjoavat tarkemman tuntuman perinteisiin hihna- ja ratasjärjestelmiin verrattuna. Järjestelmässä on myös parempi Force Feedback -värinä.

Razer juhlistaa Xboxin 25-vuotista taivalta läpikuultavan vihreillä erikoisvarusteilla Kommentit pois päältä artikkelissa Razer juhlistaa Xboxin 25-vuotista taivalta läpikuultavan vihreillä erikoisvarusteilla

täyttää pian 25 vuotta, ja juhlan kunniaksi myös liittyy mukaan hieman erikoisemmalla tavalla. Yhtiö on julkistanut kolme Xboxin 25-vuotisjuhlaan sopivaa pelitarviketta, jotka kaikki saavat ylleen läpikuultavan vihreän ulkoasun. Mukana ovat BlackWidow V4 75 -pelinäppäimistö, -pelihiiri sekä -langattomat nappikuulokkeet.

BlackWidow V4 75 Xbox 25th Anniversary Edition sisältää RGB-valaistuksen ja hot-swap-kytkimet, mutta tällä kertaa sekä näppäimistön runko että näppäimet ovat läpikuultavan vihreitä. Mukana tulee myös Razerin ja Xboxin 25-vuotislogoilla koristeltu rannetuki. Hintaa erikoisversiolla on 210 dollaria eli noin 180 euroa, mikä tekee siitä tavallista versiota hieman kalliimman.

Basilisk V3 Pro 35K puolestaan maksaa 180 dollaria eli noin 154 euroa. Hiirtä voi käyttää johdolla tai langattomasti Bluetoothin ja Razerin HyperSpeed-donglen kautta, ja Bluetooth-yhteydellä akun luvataan kestävän jopa 210 tuntia. Hammerhead V3 X HyperSpeed -kuulokkeet maksavat 120 dollaria eli noin 110 euroa, ja niiden ominaisuuksiin kuuluvat muun muassa 11 millimetrin elementit ja matalan viiveen langaton yhteys.

Teknisesti kyse ei siis ole täysin uusista laitteista, vaan tuttujen Razer-tuotteiden juhlapukuisista versioista. Suurin muutos onkin ulkonäössä ja hinnassa. Xbox-faneille läpikuultava vihreä voi kuitenkin olla juuri se pieni yksityiskohta, joka saa tavallisen pelipöydän näyttämään siltä kuin se olisi karannut suoraan 2000-luvun alun olohuoneesta.

Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa Kommentit pois päältä artikkelissa Witcher 4 saapuu 2028, mutta sitä ennen Geralt palaa uudessa lisäosassa

on vahvistanut, että pitkään odotettu tähtää vuoden 2028 julkaisuun. Tarkkaa julkaisupäivää ei vielä kerrottu, mutta tieto antaa viimein odottaville noitureille jotain konkreettista kalenteriin merkittäväksi. Peliä ei kuitenkaan nähdä Gamescom 2026 -tapahtumassa.

CD Projekt Redin toimitusjohtaja Michał Nowakowski kertoo, että pelin parissa työskentelee yli 500 kehittäjää. Kyseessä on yhtiön mukaan sen tähän asti kunnianhimoisin peli, jossa luvataan valtava avoin maailma, vauhdikasta toimintaa ja syvällinen tarina. Pääosassa nähdään tällä kertaa Ciri, joka aloittaa uuden Witcher-saagan.

Ennen The Witcher 4:ää pelaajat pääsevät kuitenkin vielä kerran Geraltin saappaisiin. julkaistaan vuonna 2027 , 5 ja Series X|S. Laajennus tarjoaa uuden Geraltin tähdittämän seikkailun ja toimii samalla eräänlaisena siltana kohti tulevaa Witcher-saagaa.

Songs of the Pastin luvataan olevan kokoluokaltaan Blood and Wine -laajennuksen kaltainen, ja mukana on myös uusia Gwent-kortteja. Geraltin mystinen uusi miekka näyttää puolestaan olevan tärkeässä roolissa tarinassa. CD Projektilla on siis vielä yksi annos vanhaa kunnon Geraltia tarjolla ja sen jälkeen katseet kääntyvät Ciriin.

Jos CD Projekt onnistuu suunnitelmissaan julkaista uusi Witcher-trilogia kuuden vuoden sisällä, aikataulu voisi tarkoittaa :ttä vuonna 2031 ja vuonna 2034. Toisin sanoen odotettavaa riittää pitkäksi aikaa. CD Projektin viesti faneille onkin yksinkertainen: antakaa tiimin tehdä rauhassa. No, ainakin nyt tiedämme, kuinka kauan rauhaa pitäisi kestää.