Todd Howard myöntää: Elder Scrolls 6 on yhä kaukana – “Skyrimista on kulunut liian kauan” Kommentit pois päältä artikkelissa Todd Howard myöntää: Elder Scrolls 6 on yhä kaukana – “Skyrimista on kulunut liian kauan”

The Elder Scrolls V: Skyrim

On kulunut uskomattomat 14 vuotta Skyrimin julkaisusta, eikä :sta ole vieläkään juuri muuta kuin vuonna 2018 nähty lyhyt teaseri. Nyt Game Studiosin johtaja Todd Howard myöntää sen, minkä fanit ovat tienneet jo pitkään: odotus on venynyt liian pitkäksi.

The Elder Scrolls on ollut liian pitkään tauolla tehdään se selväksi. – Howard sanoo suoraan uudessa GQ:n haastattelussa.

Hän kuitenkin puolustaa studion päätöstä keskittyä ensin Starfieldiin, jota hän kuvaa luovana nollauksena.

Halusimme tehdä jotain uutta, jotakin erilaista ennen kuin palaamme sarjan pariin. – Howard kommentoi.

Howardin mukaan pitkät tauot voivat myös palvella yleisöä.

On hyvä pitää pieni hengähdys, ettei seuraava peli tunnu vain ‘plus ykköseltä’ edelliseen. – Howard jatkoi.

Silti hän myöntää, että The Elder Scrolls 6 on yhä kaukana valmistumisesta.

Bethesdan fanit saavat siis varautua odottamaan vielä vuosia ennen kuin Tamrielin tarinat jatkuvat. Sillä välin Howard toivoo kärsivällisyyttä. Mutta kun Starfieldin tähtimatkat eivät ole onnistuneet täyttämään samaa taikavoimaa kuin tai , monen mielestä se on helpommin sanottu kuin tehty.

Avaruusmatka tyssäsi lähtöviivalle: Starfieldin PS5-julkaisu on tekninen katastrofi Kommentit pois päältä artikkelissa Avaruusmatka tyssäsi lähtöviivalle: Starfieldin PS5-julkaisu on tekninen katastrofi

on saanut :llä kivisen alun, kun pelaajat ympäri verkkoa raportoivat vakavista ongelmista, jotka ovat tehneet pelistä monille käytännössä pelikelvottoman. Käynnistyskaatumiset, jumiutumiset ja tallennusongelmat ovat nousseet esiin heti julkaisun jälkeen, ja osa pelaajista kertoo jo suoraan hakevansa hyvityksiä.

Ongelmat eivät ole pieniä nykimisiä tai satunnaisia bugeja, vaan useiden käyttäjien mukaan peli voi kaatua kesken lennon, planetalle laskeutumisen tai jopa tallennuksen yhteydessä.

Olen jo yli 20 kertaa kohdannut jäätymisen ja kaatumisen, tämä täysin pelikelvoton. – Eräs pelaaja kuvaili tilannetta turhautuneesti.

Toinen taas kertoi, ettei peli enää edes käynnisty uudelleenasennuksista huolimatta.

Huolestuttavaa on myös se, että ongelmat näyttävät koskevan sekä perus-PS5:ttä että tehokkaampaa Pro-mallia. Myöskään fyysisen ja digitaalisen version välillä ei ole havaittu selkeää eroa. Osa pelaajista on yrittänyt kiertää ongelmia esimerkiksi poistamalla automaattisen tallennuksen, mutta sekään ei ole ratkaissut tilannetta kaikille.

Game Studios ei ole vielä antanut virallista kommenttia tilanteesta, ja vaikka julkaisupäivän päivitys toi korjauksia, se ei näytä poistaneen kriittisimpiä ongelmia. Turhautuminen onkin levinnyt nopeasti, ja osa pelaajista kokee tulleensa yksinkertaisesti petetyiksi odotetun suurjulkaisun kohdalla.

Tilanne on ristiriitainen, sillä Starfield on aiemmin saanut kiitosta massiivisesta maailmastaan ja kunnianhimoisesta skaalastaan, mutta PS5-versiossa tekniset ongelmat näyttävät varjostavan koko kokemusta. Nyt katseet ovat päivityksissä. Pystytäänkö peli vielä pelastamaan, vai jääkö tämä avaruusseikkailu maan pinnalle jo ennen kuin se kunnolla alkaa.

Starfield saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Starfield saapuu PlayStation 5:lle huhtikuussa

tekee pitkään odotetun loikan :lle 7. huhtikuuta 2026. Julkaisu avaa oven täysin uudelle pelaajajoukolle, joka pääsee viimein tutkimaan pelin valtavaa avaruusuniversumia. Jos oman tähtialuksen kapteenin ura on kutkutellut, nyt siihen tarjoutuu oiva tilaisuus.

Pelin ytimessä on vapaus, joten voit olla mitä haluat ja mennä minne uteliaisuus vie. Jokainen planeetta, kohtaaminen ja päätös rakentaa omaa tarinaasi. Tarjolla on sekä rauhallista tutkimusmatkailua että vauhdikkaampaa seikkailua tähtien keskellä, vähän kuin yhdistelmä avaruuslomaa ja kosmista selviytymistä.

5 -versio ei ole pelkkä suora käännös, vaan mukaan tulee kaikki tähän mennessä julkaistut päivitykset. Pelaamista on hiottu esimerkiksi selkeämmillä kartoilla ja uudella REV-8-maastokulkuneuvolla, joka tekee planeettojen tutkimisesta sujuvampaa. Lisäksi mukana ovat ilmaiset lisäykset, kuten Creations-sisällöt, jotka laajentavat pelikokemusta entisestään.

Myös :n DualSense-ohjain pääsee tositoimiin. Aseiden liipaisut tuntuvat erilaisilta, valopalkki kertoo terveydentilasta ja kosketuslevy helpottaa navigointia. Julkaisupäivänä peli saa vielä Free Lanes -päivityksen, joka viimeistelee kokonaisuuden, joten luvassa on siis tähän asti hiotuin versio pelistä.

Hinnoittelukin on tiedossa. Perusversio maksaa noin 46 euroa (49,99 dollaria), kun taas laajempi Premium Edition kustantaa noin 65 euroa (69,99 dollaria) ja sisältää lisäsisältöä sekä digitaalisia bonuksia. Edullisempi päivityspaketti nykyisille omistajille irtoaa noin 23 eurolla. Avaruus odottaa ja nyt sinne pääsee myös PlayStationilla.