Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä Kommentit pois päältä artikkelissa Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä

Metallikupu päähän ja korruptoituneita pappeja lahtaamaan.

Uusi metroidvania julkaisu Blasphemous on tullut lyhyeen kokeiluun Steamissa. Goottimainen painajainen alkaa jo 10.9 on Blasphemous tullut kokeiltavaksi mutta vain kahden päivän ajaksi. Demon saa ladattua viikonlopun ajan, ja kokeiluversiossa pääsee ensimmäiseen pomo taisteluun asti.

Pelistä pääsee hyvin jyvälle ja perusmekaniikat oppii nopeasti. Dark Souls:in tavoi, alttareilla rukoillaan ja kulutetaan vihollisista tippuneita sieluja, sielut tippuvat kun kuolet ja ne on saatava takaisin ensi kerralla. Sieluilla voit ostella lisää esineitä jotka auttavat eteenpäin ja helpottavat vaihtelevasti vihollisten listimistä. Samaa valuutta kulutetaan myös liikesarjojen opetteluun, joten grindaamista saattaa tapahtua jos tahtoo kaikki esineet taskuun.

Peli näyttää ihan hyvältä, gotiikka menee syvälle ja on varsin vaikuttava. Verta lentää ja henget lähtevät ilmeisesti kuolleen luojan luokse. Jotain vakavaa on tapahtunut ja miltei jokainen Custodiassa asuva uskollinen kirkonmies on nyt korruptoitunut ja epäpyhä. Juonesta ei ainakaan vielä ole paljoa auennut. Sen verran kuitenkin tuli selväksi, että päähenkilö The Penitent One on työkalu joka tappaa kaiken mitä tulee eteen. Doomguy on kukkia keräävä pikkutyttö verrattuna Katuvaan kirkonmieheen verrattuna.

Artikkelin kirjoittaja on niin huono pelaamaan Souls ja muita vastaavia pelejä että ei päässyt ensimmäiseen pomoon. Kokeilussa käytettiin näppäimistöä joka ei omasta mielestäni sopinut peliin, varsinkaan kun näppis ei rekisteröinyt kaikkia painalluksia. Seli seli. Kannattaa kokeilla ja hikoilla.

Muokattu 00:01. Vaihdoin ohjaimeen ja meni demo meni helposti ja mukavasti läpi. Nyt jopa nautti pelin liikkeestä.

Arc Raidersin suosio yllätti: Pelaajat jumissa jonoissa ja matchmaking takkuaa Kommentit pois päältä artikkelissa Arc Raidersin suosio yllätti: Pelaajat jumissa jonoissa ja matchmaking takkuaa

Embark Studiosin tuore moninpeliräiskintä Arc Raiders on saanut niin suuren pelaajaryntäyksen, että sen palvelimet ovat alkaneet yskiä pahemman kerran. Pelin pelaajamäärä nousi Steamin puolella huimaan 337 000 samanaikaisen pelaajan ennätykseen, mikä on selvästi enemmän kuin studio näytti odottaneen.

Nyt moni pelaaja on joutunut odottamaan kirjautumisjonoissa jopa kymmenen minuuttia, ja otteluiden haku takkuaa pahasti. Arc Raidersin Discord-kanava on täyttynyt virheilmoituksista ja turhautuneista viesteistä, niinpä keskusteluun on asetettu jopa 15 minuutin viestirajoitus kaaoksen hillitsemiseksi.

Embark on ottanut käyttöön väliaikaisen kirjautumisjonon helpottaakseen ruuhkaa, mutta se tekee matchmakingista entistä hitaampaa. Kehittäjät tutkivat parhaillaan ongelmia, jotka liittyvät myös ääni- ja ryhmätoimintoihin.

Vaikka osa pelaajista pääsee edelleen pelaamaan, monille Arc Raiders on tällä hetkellä enemmän “jonosimulaattori” kuin toimintaräiskintä. Studio ei ole vielä kommentoinut tilannetta julkisesti, mutta jos jonottaminen alkaa kiristää hermoja, lienee parasta pitää tauko ja toivoa, että palvelimet toipuvat pian.

Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla Kommentit pois päältä artikkelissa Odds Chronicles tuo noppapohjaisen taisteluroolipelin PC:lle – kohtalosi ratkeaa nopanheitolla

Taktinen roguelite-RPG Odds Chronicles vie pelaajat keskiaikaiseen fantasiamaailmaan, jossa jokainen nopanheitto voi muuttaa kohtalon kulun. Pelissä astutaan Evryn-nimisen entisen kuninkaallisen henkivartijan saappaisiin, soturin, joka epäonnistui tehtävässään ja menetti kunnian. Kun tyranni on vallannut valtakunnan, Evryn herää “ajan ulkopuolisessa kapakassa” ja joutuu taistelemaan muistoista syntyvissä taisteluissa saadakseen valtakuntansa takaisin.

Pelin on kehittänyt eSolu ja Team Mojo Games, ja se on rakennettu Unreal Engine 5 -pelimoottorilla. Taistelut käydään dioraamamaisilla kentillä, jotka näyttävät herätetyiltä pöytäroolipeleiltä. Pelaajat voivat “heitellä” noppia hiirellä tai klikkauksin ja jokainen nopan sivu toimii resurssina, kuten voimana, ketteryytenä tai magiana, joilla ladataan ja laukaistaan erikoiskykyjä. Käyttämättömät resurssit taas täyttävät Wild Dice -mittaria, joka voi kääntää taistelun kulun täysin päälaelleen.

Pelaaja voi kerätä ja päivittää kykyjä, esineitä ja noppaparannuksia jokaisen pelikerran aikana. Jokainen seikkailu päättyy pomotaisteluun, jonka jälkeen saavutetut Memory Shards -sirpaleet avaavat pysyviä parannuksia tulevia yrityksiä varten.

Odds Chronicles julkaistaan PC:lle vuonna 2026, ja sen voi jo lisätä toivelistalle Steamissa. Tämä on peli, jossa sankaruus, kosto ja nopanheiton tuuri kietoutuvat yhteen, kirjaimellisesti.