Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä Kommentit pois päältä artikkelissa Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä

Metallikupu päähän ja korruptoituneita pappeja lahtaamaan.

Uusi metroidvania julkaisu on tullut lyhyeen kokeiluun Steamissa. Goottimainen painajainen alkaa jo 10.9 on Blasphemous tullut kokeiltavaksi mutta vain kahden päivän ajaksi. Demon saa ladattua viikonlopun ajan, ja kokeiluversiossa pääsee ensimmäiseen pomo taisteluun asti.

Pelistä pääsee hyvin jyvälle ja perusmekaniikat oppii nopeasti. :in tavoi, alttareilla rukoillaan ja kulutetaan vihollisista tippuneita sieluja, sielut tippuvat kun kuolet ja ne on saatava takaisin ensi kerralla. Sieluilla voit ostella lisää esineitä jotka auttavat eteenpäin ja helpottavat vaihtelevasti vihollisten listimistä. Samaa valuutta kulutetaan myös liikesarjojen opetteluun, joten grindaamista saattaa tapahtua jos tahtoo kaikki esineet taskuun.

Peli näyttää ihan hyvältä, gotiikka menee syvälle ja on varsin vaikuttava. Verta lentää ja henget lähtevät ilmeisesti kuolleen luojan luokse. Jotain vakavaa on tapahtunut ja miltei jokainen Custodiassa asuva uskollinen kirkonmies on nyt korruptoitunut ja epäpyhä. Juonesta ei ainakaan vielä ole paljoa auennut. Sen verran kuitenkin tuli selväksi, että päähenkilö The Penitent One on työkalu joka tappaa kaiken mitä tulee eteen. Doomguy on kukkia keräävä pikkutyttö verrattuna Katuvaan kirkonmieheen verrattuna.

Artikkelin kirjoittaja on niin huono pelaamaan Souls ja muita vastaavia pelejä että ei päässyt ensimmäiseen pomoon. Kokeilussa käytettiin näppäimistöä joka ei omasta mielestäni sopinut peliin, varsinkaan kun näppis ei rekisteröinyt kaikkia painalluksia. Seli seli. Kannattaa kokeilla ja hikoilla.

Muokattu 00:01. Vaihdoin ohjaimeen ja meni demo meni helposti ja mukavasti läpi. Nyt jopa nautti pelin liikkeestä.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.