Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä Kommentit pois päältä artikkelissa Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä

Metallikupu päähän ja korruptoituneita pappeja lahtaamaan.

Uusi metroidvania julkaisu on tullut lyhyeen kokeiluun Steamissa. Goottimainen painajainen alkaa jo 10.9 on Blasphemous tullut kokeiltavaksi mutta vain kahden päivän ajaksi. Demon saa ladattua viikonlopun ajan, ja kokeiluversiossa pääsee ensimmäiseen pomo taisteluun asti.

Pelistä pääsee hyvin jyvälle ja perusmekaniikat oppii nopeasti. :in tavoi, alttareilla rukoillaan ja kulutetaan vihollisista tippuneita sieluja, sielut tippuvat kun kuolet ja ne on saatava takaisin ensi kerralla. Sieluilla voit ostella lisää esineitä jotka auttavat eteenpäin ja helpottavat vaihtelevasti vihollisten listimistä. Samaa valuutta kulutetaan myös liikesarjojen opetteluun, joten grindaamista saattaa tapahtua jos tahtoo kaikki esineet taskuun.

Peli näyttää ihan hyvältä, gotiikka menee syvälle ja on varsin vaikuttava. Verta lentää ja henget lähtevät ilmeisesti kuolleen luojan luokse. Jotain vakavaa on tapahtunut ja miltei jokainen Custodiassa asuva uskollinen kirkonmies on nyt korruptoitunut ja epäpyhä. Juonesta ei ainakaan vielä ole paljoa auennut. Sen verran kuitenkin tuli selväksi, että päähenkilö The Penitent One on työkalu joka tappaa kaiken mitä tulee eteen. Doomguy on kukkia keräävä pikkutyttö verrattuna Katuvaan kirkonmieheen verrattuna.

Artikkelin kirjoittaja on niin huono pelaamaan Souls ja muita vastaavia pelejä että ei päässyt ensimmäiseen pomoon. Kokeilussa käytettiin näppäimistöä joka ei omasta mielestäni sopinut peliin, varsinkaan kun näppis ei rekisteröinyt kaikkia painalluksia. Seli seli. Kannattaa kokeilla ja hikoilla.

Muokattu 00:01. Vaihdoin ohjaimeen ja meni demo meni helposti ja mukavasti läpi. Nyt jopa nautti pelin liikkeestä.

Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia Kommentit pois päältä artikkelissa Steamissa julkaistiin lähes 1 000 euron peli, joka kestää vain 10 minuuttia

Corporationin on saanut uuden erikoisen tapauksen, joka herättää enemmän kysymyksiä kuin antaa vastauksia. Kyseessä on peli nimeltä , jonka hinta on lähes 1 000 dollaria (noin 920 euroa), mutta “peliaika” on vain noin kymmenen minuuttia.

Pelissä ei oikeastaan pelata perinteisessä mielessä lainkaan. Pelaaja kävelee punaisen maton läpi ja jättää nimensä seinälle, jonka muut ostajat näkevät myöhemmin. Kehittäjän mukaan hinta ei ole virhe vaan koko kokemuksen ydin. Hänen mukaansa kyse on enemmänkin “kokeellisesta taideteoksesta” kuin itse pelistä.

Pelikuvaus korostaa, ettei mukana ole taistelua, tehtäviä tai etenemistä, vain kävely, katselu ja oman nimen jättämisen hetki. Taustalla oleva idea onkin kyseenalaistaa, mitä “arvo” peleissä oikeastaan tarkoittaa, kun hinta ja sisältö eivät enää seuraa perinteisiä sääntöjä.

ei ole toistaiseksi kommentoinut, aikooko se puuttua tilanteeseen. Steamissa tällaiset tapaukset eivät ole täysin ennenkuulumattomia, sillä alusta on tunnettu melko vapaasta julkaisupolitiikastaan, jossa yhteisö ja algoritmit tekevät suuren osan suodatuksesta.

Pelaajien reaktiot ovat olleet odotetun jakautuneita, kun osa pitää teosta huijauksena ja osa taas “ironisena taideprojektina”. Yksi asia on kuitenkin varma, harva peli on onnistunut herättämään näin paljon keskustelua näin pienellä sisällöllä ja näin suurella hintalapulla.

Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen Kommentit pois päältä artikkelissa Kehutun Luna Abyss -pelin koko kehitystiimi irtisanottu kuukausi julkaisun jälkeen

Peliala sai jälleen yhden ikävän uutisen, kun -toimintapelin koko kehitystiimi on irtisanottu vain noin kuukausi pelin julkaisun jälkeen. Asiasta kertoi Kwalee Labsin toimitusjohtaja Hollie Emery LinkedInissä. Emeryn mukaan päätös ei ollut studion omissa käsissä.

Tapaus on erityisen yllättävä, sillä Luna Abyss sai kriitikoilta varsin lämpimän vastaanoton. Pelin Metacritic-keskiarvo on 81 pistettä, mutta positiiviset arvostelut eivät tällä kertaa riittäneet takaamaan kaupallista menestystä. Steamissa peli saavutti parhaimmillaan vain 317 samanaikaista pelaajaa, mikä viittaa melko pieneen yleisöön.

Yhdeksän hengen kehitystiimi työskenteli pelin parissa seitsemän vuoden ajan. Synkkä ja haastava räiskintäpeli ehti kerätä huomiota näyttävällä visuaalisella ilmeellään sekä nopeatempoisella pelattavuudellaan, mutta lopulta markkinoilla menestyminen osoittautui huomattavasti vaikeammaksi tehtäväksi.

Uutinen liittyy osaksi laajempaa pelialan vaikeaa vuotta. Alan yritykset ovat ilmoittaneet irtisanomisista tasaiseen tahtiin, ja myös useiden tunnettujen studioiden tulevaisuuden ympärillä liikkuu parhaillaan epävarmuutta. Luna Abyssin kohtalo muistuttaa karulla tavalla siitä, että hyvät arvostelut eivät aina riitä pitämään studiota hengissä.

Luna Abyss on edelleen myynnissä :lle, :lle ja :lle. Pelin hinta on noin 26 euroa.