Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä Kommentit pois päältä artikkelissa Todella lyhyt demo jumalanpilkasta ja verikylvystä

Metallikupu päähän ja korruptoituneita pappeja lahtaamaan.

Uusi metroidvania julkaisu on tullut lyhyeen kokeiluun Steamissa. Goottimainen painajainen alkaa jo 10.9 on Blasphemous tullut kokeiltavaksi mutta vain kahden päivän ajaksi. Demon saa ladattua viikonlopun ajan, ja kokeiluversiossa pääsee ensimmäiseen pomo taisteluun asti.

Pelistä pääsee hyvin jyvälle ja perusmekaniikat oppii nopeasti. :in tavoi, alttareilla rukoillaan ja kulutetaan vihollisista tippuneita sieluja, sielut tippuvat kun kuolet ja ne on saatava takaisin ensi kerralla. Sieluilla voit ostella lisää esineitä jotka auttavat eteenpäin ja helpottavat vaihtelevasti vihollisten listimistä. Samaa valuutta kulutetaan myös liikesarjojen opetteluun, joten grindaamista saattaa tapahtua jos tahtoo kaikki esineet taskuun.

Peli näyttää ihan hyvältä, gotiikka menee syvälle ja on varsin vaikuttava. Verta lentää ja henget lähtevät ilmeisesti kuolleen luojan luokse. Jotain vakavaa on tapahtunut ja miltei jokainen Custodiassa asuva uskollinen kirkonmies on nyt korruptoitunut ja epäpyhä. Juonesta ei ainakaan vielä ole paljoa auennut. Sen verran kuitenkin tuli selväksi, että päähenkilö The Penitent One on työkalu joka tappaa kaiken mitä tulee eteen. Doomguy on kukkia keräävä pikkutyttö verrattuna Katuvaan kirkonmieheen verrattuna.

Artikkelin kirjoittaja on niin huono pelaamaan Souls ja muita vastaavia pelejä että ei päässyt ensimmäiseen pomoon. Kokeilussa käytettiin näppäimistöä joka ei omasta mielestäni sopinut peliin, varsinkaan kun näppis ei rekisteröinyt kaikkia painalluksia. Seli seli. Kannattaa kokeilla ja hikoilla.

Muokattu 00:01. Vaihdoin ohjaimeen ja meni demo meni helposti ja mukavasti läpi. Nyt jopa nautti pelin liikkeestä.

Old School Rally poistettiin Steamistä tekijänoikeusrikkomuksen vuoksi Kommentit pois päältä artikkelissa Old School Rally poistettiin Steamistä tekijänoikeusrikkomuksen vuoksi

Old School Rally

Indie-kehittäjä Sakis, tunnettu Frozen Lake Gamesin takana, julkaisi hiljattain PS1-henkisen -rallipelin Steamissa. Peli käytti Sketchfabista hankittuja 3D‑automalleja, joiden käyttöön oli kehittäjän mukaan saatu lupa mallien luojalta. Mallit oli lisensoitu Creative Commons ‐ehdoin, ja kehittäjä kertoo merkinneensä tekijätiedot asianmukaisesti.

Viikko sitten toinen henkilö esitti väitteen omistusoikeudesta samoihin malleihin, vaikka alkuperäinen lataaja vakuutti yhä omistavansa ne. Kehittäjä yritti selvittää tilannetta molempien osapuolten kanssa, mutta maanantaina peli sai yllättäen DMCA-vaatimuksen. Tämän seurauksena Valve poisti Old School Rallyn tilapäisesti Steamin kaupasta, mikä on tyypillinen käytäntö tällaisissa tilanteissa.

Tällä hetkellä peli on siis poissa myynnistä. Kehittäjä aikoo seuraavassa päivityksessä lukita kiistanalaiset mallit ja lisätä ilmoituksen niiden tilapäisestä poissaolosta. Samalla hän työskentelee täysin alkuperäisten automallien parissa, jotka jäljittelevät klassisten ralliautojen tyyliä, mutta ovat kokonaan uusia luomuksia.

Tapaus osoittaa, miten hankalaksi pelinkehitys voi muodostua etenkin pienkehittäjille, jotka hankkivat taidetta ja malleja ulkopuolisista lähteistä. Vaikka lupa olisi kunnossa, omistajuuskiistat voivat silti johtaa yllättäviin ja ikäviin seurauksiin. Erityisesti nykyisessä tilanteessa, jossa mallien ja taiteen alkuperä voi olla hämärä esimerkiksi tekoälyn käytön vuoksi, riskit ovat todellisia.

Kehittäjä pyrkii palauttamaan pelin -kauppaan mahdollisimman pian, mutta toistaiseksi aikataulusta ei ole tarkempaa tietoa.

Pyöritä omaa kyläkauppaa villissä lännessä – Wild West Supermarket Simulator ilmestyy elokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Pyöritä omaa kyläkauppaa villissä lännessä – Wild West Supermarket Simulator ilmestyy elokuussa

-tapahtuman yllätyshitti ilmestyy Early Access -versiona 7. elokuuta 2025. Kyseessä on humoristinen, mutta yllättävän syvällinen kauppasimulaattori, jossa pelaaja päätyy vetämään vanhaa myymälää autioksi kuihtuneessa kylässä Villissä lännessä. Tavoitteena on saada bisnes pyörimään, valikoima kasvamaan ja asiakkaat palaamaan takaisin kylään – yksi ostos kerrallaan.

Vanhasta lihakaupasta monikerroksiseksi marketiksi

Peli lähtee liikkeelle pienestä, mutta ajan mittaan tarjolle saa jopa 70 eri tuotetta: säilykkeitä, leipää, vihanneksia, lihaa, työkaluja ja muuta hyödyllistä. Kauppaa voi laajentaa, koristella ja räätälöidä täysin oman maun mukaan – hyllytyyppejä on 15, koriste-esineitä yli 50, ja kauppa voi kasvaa useampaan kerrokseen. Mukana on myös oma kotitila, jota voi remontoida ja sisustaa, jos kaupankäynnin arki alkaa kyllästyttää.

Talous elää, asiakkaat vaativat – ja kylä reagoi

Hintataso ei pysy paikallaan: esimerkiksi kuivuus tai muut tapahtumat vaikuttavat tukkuhintoihin ja kysyntään. Pelaajan pitää osata reagoida nopeasti, säätää hintoja ja pitää katteet kohdillaan. Jos homma sujuu, kylään alkaa virrata lisää porukkaa ja asiakkaiden määrä kasvaa. Voit myös palkata apulaisia hoitamaan kassaa, täyttämään hyllyjä tai järjestämään varastoa.

Lisäpuuhastelua minipelien muodossa

Jos arki käy liian tylsäksi, pelissä voi ottaa tauon ja osallistua minipeleihin, kuten tomahawkinheittoon tai ampumaharjoituksiin. Näiden kautta avautuu lisenssejä ja uusia mahdollisuuksia oman kaupan kehittämiseen.

Tiivistettynä mukana on:

  • 70 tuotetta myyntiin
  • 15 erilaista hyllyä
  • Elävä talousjärjestelmä, jossa hinnat ja kysyntä vaihtelevat
  • Yli 50 koriste-esinettä
  • Dynaamisia tapahtumia ja muuttuva ympäristö
  • Minipelit: tomahawk, ampumarata jne.
  • Mahdollisuus laajentaa myymälää useampaan kerrokseen
  • Kustomoitavat kauppa ja kotitila
  • Apulaisia pyörittämässä arkea
  • Koko kylä kasvaa mukana menestyksen myötä

Wild West Supermarket Simulator julkaistaan :lle Steamissa 7.8.2025. Pelin voi lisätä jo nyt omalle toivelistalle.