Toimintapeli Sniper Ghost Warrior: Contracts tähtää julkaisunsa marraskuulle Kommentit pois päältä artikkelissa Toimintapeli Sniper Ghost Warrior: Contracts tähtää julkaisunsa marraskuulle

PAN Visionin jakelema ja CI Gamesin julkaisema Sniper Ghost Warrior: Contracts -toimintapeli jatkaa suosittua pelisarjaa marraskuisella julkaisullaan.

Tarkka-ampujasotilaista tunnettu Sniper-pelisarja ottaa tähtäimeensä entistä merkittävämpiä ja vaarallisempia kohteita, kun Sniper Ghost Warrior: Contracts valtaa pelikoneet. Julkaisupäivän kunniaksi pelistä on julkaistu näyttävä esittelyvideo.

Sniper-pelisarja tunnetaan erityisesti taktisesta lähestymisestään. Tyypillisestä ammuntapelistä poiketen Sniper Ghost Warrior: Contracts ei perustu kiivastempoiseen räiskintään, vaan harkittuun ja suunnitelmalliseen toimintaan. Keskiössä on tarkka-ampujan ison kaliiberin tarkkuuskiväärit, ympäristön tiedustelu ja toimintasuunnitelma. Maltillinen eteneminen tuo onnistumisen tunteita, kun vihollinen ei edes tiedä, mistä laukaus tuli ja kuka tai ketkä ovat sen takana.

Siperian karuille alueille sijoittuva peli esittelee myös tukun uusia ominaisuuksia. Näihin lukeutuu dynaaminen tähtäinjärjestelmä (Dynamic Reticle System), joka antaa pelaajalle paremmat työkalut ballistiikan ja ympäristön hallintaan laukausten kanssa. Etäisyys, tuuli ja muut keskeiset ominaisuudet vaikuttavat luodin lentorataan, joten tiedoilla on merkitystä onnistuneen laukauksen kannalta.

Lisäsyvyyttä pelaamiseen tuodaan myös ohjattavien tiedustelulennokkien, integroitujen kiikareiden, lisätyn todellisuuden katseluominaisuuden (AR, Augmented Reality) ja erilaisten luotityyppien myötä. Riippumatta siitä ratkaiseeko pelaaja tilanteet etäältä, lähi- tai tulitaisteluissa, uusista erikoisvälineistä on apua tapahtumien ratkaisemisessa.

Pahikset tähtäimessä

Pelimaailman ytimessä on uusi contracts- eli tehtäväjärjestelmä. Ympäri pelialuetta on useita keskeisiä kohteita, jotka pelaajan pitää poistaa pysyvästi. Tehtävien suorittamisen myötä pelaajalle aukeaa uusia pelialueita tutkittavaksi ja lisää tehtäviä suoritettavaksi. Tarinalinjan keskeisiin tehtäviin lukeutuu 25 erilaista tehtäväkohdetta, mutta näiden lisäksi avoin pelimaailma tarjoaa muitakin tehtäviä työstettäväksi.

Lisäksi peli rohkaisee suorittamaan alueiden tehtäviä useampaan kertaan, sillä näistä saatavilla palkkioilla pelaaja voi varustella pelihahmoaan uusin asein ja tarvikkeilla. Dynaamisen pelialueen ansiosta yksikään tehtävä ei tunnu suoralta toisinnoilta toisellakaan kertaa. Yksinpelikampanjan lisäksi peli sisältää kattavan moninpelitilan, joka tarjoaa runsaasti tekemistä yksinpelitehtävien jatkeeksi.

julkaistaan sekä – ja -pelikonsoleille että :lle 22. marraskuuta 2019.

PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa PlayStation sulkee PC-portit? Tulevat jättihitit saattavat jäädä vain konsoleille

näyttää harkitsevan suurta suunnanmuutosta pelistrategiassaan. PlayStationin sisäisessä tilaisuudessa kerrottiin, että yhtiö haluaa pitää tulevat tarinavetoiset yksinpelinsä konsoliyksinoikeuksina. Käytännössä tämä tarkoittaisi sitä, ettei esimerkiksi , Marvel’s Wolverine tai Ghost of Yōtei olisi tulossa :lle lainkaan.

Muutos olisi iso täyskäännös verrattuna viime vuosien linjaan. on tuonut PC:lle monia suurimpia hittejään, kuten , Marvel’s Spider-Man 2 ja The Last of Us Part I. Tarkoituksena oli saada lisätuloja vanhemmista peleistä ja ehkä houkutella PC-pelaajia ostamaan myös jatko-osia varten.

Kaikki ei kuitenkaan ole ilmeisesti mennyt Sonyn toivomalla tavalla. Raportin mukaan yksinpelit eivät ole keränneet Steamissa yhtä suuria pelaajamääriä kuin yhtiön moninpelit. Esimerkiksi nousi PC:llä valtavaan suosioon samanaikaisen julkaisun ansiosta, kun taas osa yksinpeleistä jäi selvästi vaatimattomampiin lukuihin.

Mielenkiintoisesti huhuttu uusi strategia koskisi nimenomaan yksinpelejä. Tämä voisi tarkoittaa, että moninpelit julkaistaisiin jatkossakin myös PC:lle, jotta suurempi pelaajapohja pitäisi palvelimet elossa ja kassavirran käynnissä. Sony vaikuttaakin etsivän tasapainoa kahden asian välillä, konsolien myynnin kasvattamisen ja mahdollisimman suuren yleisön tavoittamisen.

Samalla myös pohtii omaa eksklusiivisuusstrategiaansa. Peliala näyttää olevan tilanteessa, jossa kaikki kokeilevat uusia sääntöjä ja välillä myös peruuttavat vanhoja päätöksiään yhtä nopeasti kuin pelaaja ragequittaa pomotaistelun jälkeen.

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. Forza Horizon 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.