Toimintaroolipeli Path of Exile saa jatkoa – myös mobiilipeli tuloillaanKommentit pois päältä artikkelissa Toimintaroolipeli Path of Exile saa jatkoa – myös mobiilipeli tuloillaan
Grinding Gear Games on ilmoittanut julkaisevansa jatkoa ilmaispelattavalle Path of Exile -toimintaroolipelille. Path of Exile 2 -nimeä kantava peli tuo tarinaan 7 uutta näytöstä ja ne ovat pelattavissa samanaikaisesti alkuperäisen pelin kanssa.
Jatko-osa tuo peliin yhteensä 19 hahmoluokkaa, täysin uudistetun jalokivijärjestelmän ja uusia varusteita. Myös hahmonen mallinnuksia ja animaatioita on paranneltu.
Grinding Gear Games on samalla ilmoittanut tuovansa pelin myös mobiilialustoille. Kehittäjä on kertonut pyrkivänsä kehityksessä välttää aktiivisesti mobiilipelimarkkinoilla vallitsevia kuluttajan vastaisia menetelmiä.
Path of Exile 2 päästään kokeilemaan alustavasti beta-versiona vasta ensi vuoden lopulla. Path of Exile Mobile -pelin julkaisuajankohta on toistaiseksi pimennossa.
Path of Exilen taustalla ollut pelikehittäjä Chris Wilson on paljastanut perustaneensa uuden pelistudion nimeltä Light Pattern. Uutinen tuli ilmi yllättäen, kun Wilson jutteli Diablo 2:n 25-vuotishaastattelussa pelin suunnittelija David Brevikin kanssa, eikä ajankohta ollut sattumaa.
Wilson johti Grinding Gear Gamesia peräti 17 vuoden ajan, kunnes astui syrjään vuoden 2023 lopussa. Hän vietti seuraavan vuoden ansaitulla eläkkeellä, reissatessa ja kuten hän itse kertoo, järjestellessään Magic: The Gathering -korttejaan. Kevyttä palautumista siis vuosikymmenten intensiivisen kehitystyön jälkeen.
Halusin taas olla luova, mutta en enää 200 hengen yrityksen toimitusjohtajana. – Wilson sanoo.
Hänen mukaansa parhaat muistot Path of Exilen tekemisestä liittyvät aikaan, jolloin hän koodasi peliä ystäviensä kanssa autotallissa. Nyt Light Patternissa tavoitteena on palata juuri tuohon fiilikseen: pieni tiimi, iso into.
Uuden studion ensimmäinen projekti on jo työn alla, mutta yksityiskohdista ei kuulla vähään aikaan. Pieni vihje kuitenkin annettiin: studio etsii taidejohtajaa, joka tuntee Diablo II:n kuin omat taskunsa, ei vain pelinä, vaan sen visuaalisena ja pelimekaanisena kokonaisuutena.
Jos siis rakastit Path of Exilen tummanpuhuvaa tunnelmaa tai Diablo II:n ajattomia mekaniikkoja, kannattaa pitää Light Pattern silmällä. Vaikka uusi peli saattaa viipyä vuosia, jotain kiinnostavaa on selvästi kypsymässä.
Elon Musk on myöntänyt, että hänen korkeat saavutuksensa suosituissa verkkoroolipeleissä Diablo IV:ssä ja Path of Exile 2:ssa ovat muiden pelaajien ansiota. Tunnustus tuli sen jälkeen, kun peliyhteisö oli kuukausien ajan kerännyt todisteita siitä, ettei Muskin pelitaidot vastaa hänen hahmojensa korkeaa tasoa.
Epäilykset nousivat pintaan erityisesti Path of Exile -pelin livestriimin aikana, jossa Musk osoitti puutteellista ymmärrystä pelin perusmekaniikoista, vaikka pelasi erittäin kehittyneellä hahmolla.
Musk vastasi syytöksiin YouTuber NicoWrexin kanssa käydyssä keskustelussa X-alustalla.
”On mahdotonta voittaa aasialaisia pelaajia, jos ei toimi näin”, Musk puolustautui, kun häneltä kysyttiin hahmojen tasojen nostattamisesta muiden avulla.
Tesla- ja SpaceX-miljardööri kuitenkin kiisti väittäneensä koskaan tehneensä kaiken itse: ”Huipputason tilit Diablossa tai PoE:ssa vaativat useita pelaajia voittaakseen tasokilpailuja”, hän selitti.
Peliyhteisö on erityisen tuohtunut siitä, että Musk on ilmeisesti käyttänyt ”real money trading” -käytäntöä, jossa pelin esineitä ostetaan oikealla rahalla pelin ulkopuolella, sekä ”pilotointia”, jossa muut pelaavat käyttäjän tilillä. Molemmat käytännöt ovat kiellettyjä ja voivat johtaa pelikieltoon.
Kun Muskilta kysyttiin, olisiko hän valmis pyytämään anteeksi Path of Exile -yhteisöltä väärinymmärrysten vuoksi, hän vastasi sarkastisesti:
”Mistä minun pitäisi pyytää anteeksi? Ja ketkä ovat heidän valitut edustajansa?”
Musk kertoi vähentävänsä pelaamista lähiaikoina presidentti Trumpin hallintoon liittyvien velvollisuuksiensa vuoksi. Hänet nimitettiin äskettäin hallinnon tehokkuusosaston johtajaksi.