Toimintaroolipeli Path of Exile saa jatkoa – myös mobiilipeli tuloillaan Kommentit pois päältä artikkelissa Toimintaroolipeli Path of Exile saa jatkoa – myös mobiilipeli tuloillaan

Path of Exile 2

Grinding Gear Games on ilmoittanut julkaisevansa jatkoa ilmaispelattavalle Path of Exile -toimintaroolipelille. Path of Exile 2 -nimeä kantava peli tuo tarinaan 7 uutta näytöstä ja ne ovat pelattavissa samanaikaisesti alkuperäisen pelin kanssa.

Jatko-osa tuo peliin yhteensä 19 hahmoluokkaa, täysin uudistetun jalokivijärjestelmän ja uusia varusteita. Myös hahmonen mallinnuksia ja animaatioita on paranneltu.

Grinding Gear Games on samalla ilmoittanut tuovansa pelin myös mobiilialustoille. Kehittäjä on kertonut pyrkivänsä kehityksessä välttää aktiivisesti mobiilipelimarkkinoilla vallitsevia kuluttajan vastaisia menetelmiä.

Path of Exile 2 päästään kokeilemaan alustavasti beta-versiona vasta ensi vuoden lopulla. Path of Exile Mobile -pelin julkaisuajankohta on toistaiseksi pimennossa.

Crimson Desert nousi konsolien pelatuimmaksi ohi live service -jättien Kommentit pois päältä artikkelissa Crimson Desert nousi konsolien pelatuimmaksi ohi live service -jättien

Avoimen maailman jättiläinen näyttää nielleen pelaajien vapaa-ajan lähes kokonaan. Tuoreen analyysin mukaan peliä pelataan Yhdysvalloissa keskimäärin yli 20 tuntia viikossa, mikä on lukema, joka pistää useimmat kilpailijat reilusti varjoonsa.

Markkina-analyysiyhtiö raportoi, että pelin ensimmäisellä täydellä viikolla pelaajat viettivät Xboxilla keskimäärin 20 tuntia ja PlayStationilla jopa 22 tuntia pelin parissa. Tämä nosti pelin Xboxilla ykköseksi peliajan perusteella ja PlayStationilla kakkoseksi heti -toimintaroolipelin jälkeen.

Luku voi kuulostaa hurjalta ja sitä se onkin. Kyseessä on kuitenkin keskiarvo, joka tasapainottaa kaiken hardcore-pelaajista satunnaisiin iltasessioihin. Toisin sanoen osa pelaajista viettää pelissä kymmeniä, jopa satoja tunteja viikossa, jotta keskiarvo pysyy näin korkealla.

Suosiota selittää pelin valtava mittakaava. Crimson Desert voi viedä jopa yli 200 tuntia, jos kaiken haluaa nähdä ja tehdä. Ei siis ihme, että pelaajat eivät ole kiirehtimässä pois ja moni ei ole vielä päässyt edes aloitusaluetta pidemmälle.

Kaiken lisäksi peli on jo kivunnut aktiivisimpien pelien listalle. Crimson Desert sijoittuu PlayStationilla sijalle 14 ja Xboxilla sijalle 18 viikoittaisissa aktiivisissa käyttäjissä. Kun ottaa huomioon, että kärkisijoja hallitsevat yleensä pitkäikäiset live service -pelit, on tulos uudelle julkaisulle varsin vaikuttava.

PUBG-jätti osti suositun toimintaroolipelin – Last Epoch saa nyt ison vaihteen silmään Kommentit pois päältä artikkelissa PUBG-jätti osti suositun toimintaroolipelin – Last Epoch saa nyt ison vaihteen silmään

Pelimaailmassa tapahtui iso liike, kun :n taustalla oleva korealaisjätti ilmoitti ostaneensa -pelin kehittäjän, Eleventh Hour Gamesin. Vaatimattomasti alkanut toimintaroolipeli on kerännyt kulttisuosiota etenkin sen monipuolisten taitopuiden, ajassa matkustavan tarinansa ja koukuttavan loottijärjestelmänsä ansiosta. Nyt peli on matkalla isoihin liigoihin.

Krafton on aiemmin tunnettu lähinnä selviytymisräiskinnöistään, mutta nyt suunta muuttuu, yhtiö on astumassa fantasiamaailmaan täynnä luuppeja, loitsuja ja lihaksikkaita hirviöitä. Last Epoch saa kaupasta mukanaan paitsi enemmän resursseja, myös maailmanlaajuista näkyvyyttä ja todennäköisesti vauhtia kehitykseen. Peli on ollut pitkään early access -vaiheessa, mutta nyt uudet luokat, konsoliversiot ja kausipäivitykset saattavat ilmestyä aiempaa nopeammin.

Kauppasummaa ei ole kerrottu, mutta Kraftonin panostukset eivät jää vain Last Epochiin. Eleventh Hourin huhutaan työstävän kokonaan uusia toimintaroolipelejä Unreal Engine 5:llä. Lisäksi pelin kehittäjät lupaavat edelleen kuunnella yhteisöä ja panostaa avoimuuteen, huoli pelin indie-hengen katoamisesta on siis ainakin toistaiseksi turha.

Vielä tärkeämpää monille pelaajille, Last Epochin on määrä laajentua :n lisäksi PlayStationille, Xboxille ja ehkä jopa Nintendo Switchille. Samalla ristiinpelaaminen ja tallennusten jakaminen alustojen välillä saattaa toteutua. Onpa jopa väläytelty mahdollisuutta kilpapelaamiseen, tyyliin kuka loottaa nopeimmin legendaarisen kirveen.

Jos siis tai ovat tuttuja, kannattaa pitää silmällä tätä nousevaa haastajaa. Last Epochin aikamatkailu ja tarkkaan hiottu taistelusysteemi saavat nyt tuekseen raskaamman julkaisijan ja kun pelissä voi pelata aikavelhona, luultavasti tulevaisuus on valoisa.