Toimittaja listasi viisi odotetuinta videopeliä vuodelle 2022 – onko listauksessa sinun suosikkiasi? Kommentit pois päältä artikkelissa Toimittaja listasi viisi odotetuinta videopeliä vuodelle 2022 – onko listauksessa sinun suosikkiasi?

Alun perin vuodelle 2021 ilmoitetut pelit saavat vuoden 2022 näyttämään odotetulta pelijulkaisujen suhteen. Jopa ilman ylimääräisiä bonusjulkaisuja ja DLC-sisältöjä, se tulee olemaan melkoinen vuosi meille peliharrastajille. Joillekin suosikkipeleillemme on luvassa kauan odotetut jatko-osat, sekä pelisarjojen ns.”reboottaukset” eli uudelleenkäynnisykset. Lisäksi osa Early Access-peleistä, joista olemme aiemmin saaneet nauttia, julkaistaan ​​todennäköisesti kokonaisuudessaan vuonna 2022.

Toimittajamme kolusi tulevan vuoden pelijulkaisut ja valkkasi niistä oman TOP5-listauksensa.

Elden Ring

Elden Ringillä on mahdollisuus olla vuoden 2022 suurin peli. on kuin kaikessaan paitsi nimessä. Sen avoin maailma on upea, kunnianhimoinen ja lähestyttävämpi kuin mikään, mitä FromSoftware on tähän mennessä kehittänyt. Elden Ring kannustaa sinua yhdistämään sekä lähitaistelua että taikuutta taisteluissa.

Hollow Knight: Silksong

Hollow Knight on yksi erinomaisista Indie-peli ihmeistä. Se, mikä alkoi Hollow Knightin laajennuspaketista, kehittyi täydelliseksi jatko-osaksi, jossa pääosassa oli ensimmäisen pelin vihollinen, kilpailija ja satunnainen pomo Hornet. Hollow Knightin tapahtumien jälkeen hän joutuu uuteen valtakuntaan, kauaksi kotoaan Hallownestista, ja hänen on noustava sen huipulle paljastaakseen sen mysteerit.

Company Of Heroes 3

on reaaliaikainen strategia peli. Sen vuoropohjainen kampanja on osoittautunut jännittävimmäksi lisäykseksi. Se perustuu Company of Heroes 2:n Ardennes Assault -laajennukseen, joka on dynaaminen ja epälineaarinen, ja siitä on tulossa sarjan tähän mennessä suurin ja monimutkaisin kampanja.

Slime Rancher 2

Rainbow Islandin uudet puitteet tuovat lisää limaa maatilalle. Mukaan on tullut muun muassa puuvilla-slime, vesikalastus-slime ja pupu-korvalajike. Ne kaikki ovat varmasti ihastuttavia ja tuottavat tontteja, joita voi sitten korjata kylmille koville newbuckeille. Miten outo ja kiehtova peli tulee olemaankaan uusine sisältöineen.

Dying Light 2

saapuu vihdoin ja viimein hyppysiimme helmikuun 4.päivä. Pelissä seurataan Aiden Caldwellin tarinaa tämän seikkailuissa Villedorin kaupungissa. Kyseinen kaupunki on selvinnyt zombieinvaasiolta myrkyttämällä kadut voimakkaalla myrkyllä. Myrkky kuitenkin tappaa kaiken katutasolla ja ihmiset ovat joutuneet muuttamaan korkeiden rakennuksien katoille elämään.

Peli paljastettiin alunperin vuoden 2018 E3 -messuilla ja vuosi sen jälkeen se sai julkaisuajankohdakseen kevään 2020. Sittemmin pelin julkaisua on kuitenkin viivästetty useita kertoja.

Hollow Knight: Silksong – onko odotettu peli vihdoin tulossa? Kommentit pois päältä artikkelissa Hollow Knight: Silksong – onko odotettu peli vihdoin tulossa?

-pelisarjan fanit ovat jälleen joutuneet huhumyllyn keskelle, kun Team Cherryn kehittäjä William Pellenin kryptiset X/-päivitykset herättivät spekulaatioita tulevasta.

Jotain suurta on tulossa. Pitäkää silmänne suljettuina huomenna. – Pellen julkaisi mystisen viestin ja muutti profiilikuvansa suklaakakuksi.

Tämä sattui samaan aikaan, kun Nintendo paljasti uuden Switch 2 -konsolinsa, mikä sai fanit yhdistämään nämä tapahtumat.

Innokkaat fanit tutkivat kakun kuvan juuria ja löysivät sen reseptin Bon Appétit -sivustolta. Reseptin julkaisupäivä oli huhtikuun 2. päivä 2024 – sama päivä, jolle Switch 2:n Direct-esitys on ajoitettu vuodeksi 2025. Tämä yhteensattuma sai monet uskomaan, että voisi liittyä tähän julkistukseen.

Keskustelua lisäsi myös Pellenin uusi käyttäjänimi, joka viittasi hänen kotiseutunsa Etelä-Australian viiniin, sekä fanien spekulaatiot mahdollisesta ARG (Alternate Reality Game) -kampanjasta. Tiimin markkinointi- ja julkaisupäällikkö Matthew 'Leth' Griffin kuitenkin ilmoitti nopeasti, ettei kyseessä ollut ARG eikä kakkukuva liittynyt peliin.

Kakku oli valetta. -Griffin totesi.

Vaikka tämä pettymys rauhoitti huhuja, Griffin vahvisti fanien tärkeimmän kysymyksen: Hollow Knight: Silksong on todellinen, etenee kehityksessä ja tulee julkaistavaksi. Pelin alustat julkistettiin jo vuonna 2019, mutta viimeisimmän päivityksen mukaan julkaisupäivää odotetaan yhä.

Silksong-fanit joutuvat vielä odottamaan lisätietoja, mutta toivo pelin julkaisemisesta elää vahvana. Ehkä huhtikuun 2. päivä tuo vihdoin vastauksia. Sitä odotellessa fanit voivat nauttia spekuloinnista ja Hollow Knight -sarjan tunnelmasta.

Elden Ring 2 ei ole suunnitteilla tällä hetkellä Kommentit pois päältä artikkelissa Elden Ring 2 ei ole suunnitteilla tällä hetkellä

Elden Ringin ohjaaja ja FromSoftwaren presidentti Hidetaka Miyazaki kertoi, että studio ei ole tällä hetkellä kehittämässä 2:sta, vaikka ei sulje pois mahdollisuutta palata pelin maailmaan tulevaisuudessa. Tämä uutinen tuli esiin Miyazakin puheessa PlayStation Partner Awards 2024 -tapahtumassa, jossa hän totesi, että on parhaillaan työskentelemässä useiden erilaisten projektien parissa. Mikään niistä ei kuitenkaan ole suora jatko-osa Elden Ringille.

Vaikka Elden Ring on ollut FromSoftwaren suurin hitti myyntiluvuilla mitattuna (25 miljoonaa kappaletta), Miyazaki paljasti, että studio haluaa tutkia myös muita peligenrejä. Tällä hetkellä kehityksessä olevat pelit ovat monipuolisia ja eriluonteisia, ja osa niistä on hänen itsensä ohjaamia. Pelinkehittäjät eivät ole vielä paljastaneet tarkempia tietoja tulevista projekteistaan, mutta monet toivovat paluuta esimerkiksi -sarjaan tai jopa -jatko-osaan.

Vaikka ei ole tällä hetkellä suunnitteilla, Miyazaki korosti, että FromSoftware ei ole sulkenut pois paluuta Elden Ring -universumiin jollain muodolla tulevaisuudessa.