Toimittajan valinnat: Peli-innostukseni juuret Kommentit pois päältä artikkelissa Toimittajan valinnat: Peli-innostukseni juuret

Hei kaikki lukijat! Täällä kirjoittaa tällä kertaa Mallu, 28-vuotias Errorin toimittajaharjoittelija, joka on pelannut ihan lapsuuden alkujuurista lähtien. Pelien kiehtova maailma on ollut aina lähellä sydäntäni ja tahtoisin jakaa teille pienen pintaraapaisun mistä kaikki alkoi.

Olen ollut kiinnostunut pelaamisesta niin pitkään kuin muistan. Ensimmäiset muistoni liittyvät -konsoliin ja PC-peleihin. Aloittaessani pelimatkani vietin usein aikaa ilmaispelien parissa, mutta kun 2 julkaistiin, oli meidän saatava se kotiin. Pelaamisen maailmaan minut johdatti vanhempi serkkuni, jonka kautta tutustuin moniin PlayStation-klassikoihin, joista tulikin lapsuuteni merkittäviä pelielämyksiä. Tässä haluan jakaa kanssanne muutamia minulle tärkeitä pelejä, jotka tekivät minusta pelaajan.

Micro Maniacs (PS1, Gameboy Color)

Micro Maniacs on Codemastersin kehittämä värikäs ja vauhdikas ajopeli, jossa pienet hahmot kilpailevat juosten ja toisiaan vastaan taistelemalla. Pelissä on 41 erilaista ympäristöä ja kahdeksan hahmoa, joilla kaikilla on omat erityistaitonsa. Tämä oli ehdoton suosikkini serkkuvierailuilla, sillä sen luovat kentät ja hauskat ääniefektit vetivät aina mukaansa.

Spyro: Year of the Dragon (PS1)

: Year of the Dragon oli aikoinaan aivan omaa luokkaansa. Insomniac Gamesin kehittämä seikkailu vei minut lohikäärmeiden maailmaan, ja siinä yhdistyi unelmoijan mielikuvitus sekä kiinnostavat hahmot. Spyron maailma oli visuaalisesti upea ja täynnä seikkailuja, jotka saivat aina palaamaan pelin pariin.

Nintendogs (Nintendo DS)

Eläinrakkaana ihmisenä oli lapsuudessa minulle aivan erityinen peli. Tässä simulaatiossa sai hoitaa omaa virtuaalikoiraa :n kosketusnäytön ja mikrofonin avulla. Vaikka pelissä ei ollut suuria haasteita tai tavoitteita, oli se silti ihana kokemus – täysi kymppi yksinkertaisuudessaan!

Sly 2: Konnakopla (PS2)

2 on edelleen yksi ikonisimmista peleistä, joita pelasin lapsena, eikä sen viehätys ole kadonnut aikuisenakaan. Productionsin kehittämässä pelissä seurattiin Slyn ja hänen rikoskumppaniensa seikkailuja ympäri maailmaa. Seikkailun täyteiset kentät, hahmojen väliset kemiat ja varastelun jännitys tekivät tästä pelistä unohtumattoman.

Pokémon Emerald (Game Boy Advance)

Alun perin veljelleni kuulunut Pokémon Emerald oli myös minulle merkittävä peli, jonka parissa vietin lukemattomia tunteja. Tavoitteeni oli saada kaikki pelin Pokémonit, vaikka tajusinkin pian tarvitsevani myös toisen peliversion saadakseni kaiken. Vaikka tämä takaisku olikin harmillinen, nautin silti jokaisesta hetkestä – ja pelaan Pokémonia vielä tänäkin päivänä.

Dog’s Life (PS2)

Dog’s on yksi niistä vähemmän tunnetuista peleistä, mutta minulle se oli täynnä hauskuutta. Tässä Developmentsin luomassa pelissä sain elää koiran elämää ja tehdä kaikkea hauskaa, mitä koirat tekevät – haukkua, kaivaa kuoppia ja jopa pissiä ”kilpaillen” muiden koirien kanssa. Peli oli täynnä huumoria, ja se jäi elävästi mieleen lapsuuteni leikkisänä kohokohtana.

Ōkami (PS2)

Ōkami, jonka kauniiseen maailmaan minut tutustutti ystäväni, oli visuaalisesti ja tarinallisesti ainutlaatuinen. Clover Studion ja Capcomin kehittämä peli yhdisti taidetta ja seikkailua, ja sen japanilaistyylinen grafiikka sai minut uppoutumaan tarinaan täysin. Vaikka en lapsena vielä ymmärtänyt peliä syvällisesti, sen tunnelma teki suuren vaikutuksen.

Näiden pelien kautta löysin paikkani pelien maailmasta ja olen kiitollinen, että sain kokea nämä seikkailut osana kasvutarinaani. Nämä eivät olleet vain viihdettä – ne olivat matkoja eri maailmoihin ja antoivat unohtumattomia hetkiä, jotka vieläkin inspiroivat minua pelaajana.

Artikkeli: Mallu Millie

Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja Kommentit pois päältä artikkelissa Huhut: Sony jarruttaa PlayStation-yksinoikeuksien PC-julkaisuja

on lähteiden mukaan aikeissa höllentää tahtia -yksinoikeuspelien tuomisessa :lle. Syynä kerrotaan olevan odotuksia heikommat myyntiluvut sekä huoli siitä, että PC-julkaisut voisivat syödä -konsolin ja sen seuraajien vetovoimaa.

Lähteiden mukaan moninpelit eivät kuitenkaan ole katoamassa muilta alustoilta. Esimerkiksi sekä Marvel Tōkon: Fighting Souls ovat yhä tulossa useammalle alustalle. Sen sijaan yksinpeleissä saatetaan nähdä tiukempaa yksinoikeuslinjaa. Ghost of Yōtei ja Housemarquen uusi toimintapeli pysyisivät toistaiseksi vain PS5:llä.

Sony aloitti näkyvän PC-laajentumisen vuonna 2020 tuomalla Steam-palveluun isoja nimiä, kuten ja Part I. Myöhemmin : Director’s Cut toi PC:lle jopa PlayStation-ominaisuuksia, kuten trophyt ja PSN-profiilit erillisen overlayn kautta. Kaikki ei kuitenkaan sujunut kitkattomasti. herätti närää pakollisen PSN-kirjautumisen vuoksi, ja Sony perääntyi vaatimuksesta palautteen jälkeen.

Sony ei kommentoinut väitteitä. Taustalla voi vaikuttaa myös laajempi strateginen pohdinta. Viime kuussa raportoitiin, että yhtiö saattaa siirtää seuraavan sukupolven konsolin julkaisua vuosiin 2028–2029 tekoälybuumin aiheuttaman muistipulan vuoksi. Jos tiedot pitävät paikkansa, Sony näyttää tasapainoilevan PC-markkinoiden ja perinteisen konsolistrategiansa välillä, eikä tämä päätös ole ihan yksinkertainen.

Historian nopein tartunta: Resident Evil Requiem myi 5 miljoonaa kappaletta alle viikossa Kommentit pois päältä artikkelissa Historian nopein tartunta: Resident Evil Requiem myi 5 miljoonaa kappaletta alle viikossa

Kevät aurinko paistaa, mutta pelaajat kaipaavat selvästi pimeitä käytäviä ja murisevia zombeja. ilmoitti, että Requiem on myynyt yli viisi miljoonaa kappaletta alle viikossa julkaisustaan. Tahti on poikkeuksellisen ja kertoo, että selviytymiskauhulle riittää yhä kysyntää.

Samalla Capcom muistutti sarjan kokonaismenestyksestä. Resident Evil -pelisarjaa on myyty jo yli 183 miljoonaa kappaletta vuoden loppuun mennessä. Se on melkoinen määrä kaadettuja epäkuolleita.

Yhtiön mukaan Requiem onnistuu nostamaan selviytymiskauhun ytimeen kuuluvan jännitteen uudelle tasolle yhdistämällä tiukan pelon ja toimintakohtaukset. Pelaajat pääsevät vuorottelemaan hermostuneen Gracen ja itsevarman Leonin välillä ja tunnelma vaihtuu hiipivästä kauhusta räjähtävään toimintaan hetkessä. Pelin -pelimoottori mahdollistaa fotorealistiset yksityiskohdat aina hahmojen ihon sävyistä valon läpikuultavuuteen asti. Lisäksi useat vaikeustasot ja mahdollisuus vaihtaa reaaliaikaisesti ensimmäisen ja kolmannen persoonan kuvakulmien välillä tekevät kokemuksesta lähestyttävän niin konkareille kuin uusille tulokkaille.

Vertailu aiempiin osiin tekee saavutuksesta vieläkin vaikuttavamman. -uusintaversiolta kului kolme kuukautta viiden miljoonan myyntiin, ylsi samaan viidessä kuukaudessa ja tarvitsi peräti kaksi vuotta. Requiem puolestaan teki tempun alle viikossa.

Peli julkaistiin 27. helmikuuta ja ehti kerätä palkintoja messuilla, kuten , jo ennen julkaisuaan. Steamissa nähtiin heti sarjan historian korkein yhtäaikainen pelaajamäärä. Kaiken perusteella näyttää siltä, että Resident Evil ei ole vain hengissä, vaan se voi paremmin kuin koskaan.