Toimittajan valinnat: Peli-innostukseni juuret Kommentit pois päältä artikkelissa Toimittajan valinnat: Peli-innostukseni juuret

Hei kaikki lukijat! Täällä kirjoittaa tällä kertaa Mallu, 28-vuotias Errorin toimittajaharjoittelija, joka on pelannut ihan lapsuuden alkujuurista lähtien. Pelien kiehtova maailma on ollut aina lähellä sydäntäni ja tahtoisin jakaa teille pienen pintaraapaisun mistä kaikki alkoi.

Olen ollut kiinnostunut pelaamisesta niin pitkään kuin muistan. Ensimmäiset muistoni liittyvät 1 -konsoliin ja -peleihin. Aloittaessani pelimatkani vietin usein aikaa ilmaispelien parissa, mutta kun julkaistiin, oli meidän saatava se kotiin. Pelaamisen maailmaan minut johdatti vanhempi serkkuni, jonka kautta tutustuin moniin PlayStation-klassikoihin, joista tulikin lapsuuteni merkittäviä pelielämyksiä. Tässä haluan jakaa kanssanne muutamia minulle tärkeitä pelejä, jotka tekivät minusta pelaajan.

Micro Maniacs (PS1, Gameboy Color)

on Codemastersin kehittämä värikäs ja vauhdikas ajopeli, jossa pienet hahmot kilpailevat juosten ja toisiaan vastaan taistelemalla. Pelissä on 41 erilaista ympäristöä ja kahdeksan hahmoa, joilla kaikilla on omat erityistaitonsa. Tämä oli ehdoton suosikkini serkkuvierailuilla, sillä sen luovat kentät ja hauskat ääniefektit vetivät aina mukaansa.

Spyro: Year of the Dragon (PS1)

oli aikoinaan aivan omaa luokkaansa. Insomniac Gamesin kehittämä seikkailu vei minut lohikäärmeiden maailmaan, ja siinä yhdistyi unelmoijan mielikuvitus sekä kiinnostavat hahmot. Spyron maailma oli visuaalisesti upea ja täynnä seikkailuja, jotka saivat aina palaamaan pelin pariin.

Nintendogs (Nintendo DS)

Eläinrakkaana ihmisenä oli lapsuudessa minulle aivan erityinen peli. Tässä simulaatiossa sai hoitaa omaa virtuaalikoiraa DS:n kosketusnäytön ja mikrofonin avulla. Vaikka pelissä ei ollut suuria haasteita tai tavoitteita, oli se silti ihana kokemus – täysi kymppi yksinkertaisuudessaan!

Sly 2: Konnakopla (PS2)

on edelleen yksi ikonisimmista peleistä, joita pelasin lapsena, eikä sen viehätys ole kadonnut aikuisenakaan. Sucker Punch Productionsin kehittämässä pelissä seurattiin Slyn ja hänen rikoskumppaniensa seikkailuja ympäri maailmaa. Seikkailun täyteiset kentät, hahmojen väliset kemiat ja varastelun jännitys tekivät tästä pelistä unohtumattoman.

Pokémon Emerald (Game Boy Advance)

Alun perin veljelleni kuulunut Pokémon Emerald oli myös minulle merkittävä peli, jonka parissa vietin lukemattomia tunteja. Tavoitteeni oli saada kaikki pelin Pokémonit, vaikka tajusinkin pian tarvitsevani myös toisen peliversion saadakseni kaiken. Vaikka tämä takaisku olikin harmillinen, nautin silti jokaisesta hetkestä – ja pelaan Pokémonia vielä tänäkin päivänä.

Dog’s Life (PS2)

Dog’s Life on yksi niistä vähemmän tunnetuista peleistä, mutta minulle se oli täynnä hauskuutta. Tässä Frontier Developmentsin luomassa pelissä sain elää koiran elämää ja tehdä kaikkea hauskaa, mitä koirat tekevät – haukkua, kaivaa kuoppia ja jopa pissiä ”kilpaillen” muiden koirien kanssa. Peli oli täynnä huumoria, ja se jäi elävästi mieleen lapsuuteni leikkisänä kohokohtana.

Ōkami (PS2)

, jonka kauniiseen maailmaan minut tutustutti ystäväni, oli visuaalisesti ja tarinallisesti ainutlaatuinen. Clover Studion ja Capcomin kehittämä peli yhdisti taidetta ja seikkailua, ja sen japanilaistyylinen grafiikka sai minut uppoutumaan tarinaan täysin. Vaikka en lapsena vielä ymmärtänyt peliä syvällisesti, sen tunnelma teki suuren vaikutuksen.

Näiden pelien kautta löysin paikkani pelien maailmasta ja olen kiitollinen, että sain kokea nämä seikkailut osana kasvutarinaani. Nämä pelit eivät olleet vain viihdettä – ne olivat matkoja eri maailmoihin ja antoivat unohtumattomia hetkiä, jotka vieläkin inspiroivat minua pelaajana.

Artikkeli: Mallu Millie

Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun

Riders Republic

Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.

Quicksilver ja DC astuvat peliin

Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.

Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.

Rabbid-jänöjä metsästämässä

Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.

Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.

Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä

on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.

Riders Republic on saatavana :lle, :lle, :lle, Series S:lle ja Xbox Onelle sekä :lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, 5:lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.