Toimittajan valinnat: Retropelit, joilla aikamatkustan lapsuuteeni Kommentit pois päältä artikkelissa Toimittajan valinnat: Retropelit, joilla aikamatkustan lapsuuteeni

Tässä artikkelissa on kokoelma pelejä omasta lapsuudesta joita tullut pelailtua nykyäänkin enemmän tai vähemmän. Jokainen on jäänyt muistoihin omalla tavallaan ja halusin jakaa niitä mahdollisesti herättämään muidenkin muistoista esiin.

Crash Team Racing (PS1)

tai CTR on vuonna 1999 julkaistu karting-kilpailupeli, jossa on Crash -peleistä tuttuja hahmoja. Lapsuusmuistot tulee mieleen aina tästä ja edelleen tulee tämä pelailtua läpi vaikka vieläkään ei ole 100% menty läpi kertaakaan. Musiikit pelissä on aivan loistavat ja niitä tulee kuunneltua, kun tekee muutakin. Pelin on kehittänyt Naughty Dog ja julkaissut Sony.

Disney’s Hercules (PS1, PC, Game Boy)

Disneyn Hercules toimintapeli julkaistu vuonna 1997 pleikkarille, :lle sekä game boylle on pelimuotoon tehty Disneyn Hercules elokuva. Peli on suurimmalta osalta kaksiulotteinen vaikka siellä voi vaihtaa tasoja tietyissä merkityissä kohdissa sekä muutamia juoksutasoja, joissa kamera seuraa Herculesta vain takaapäin. Uudelleen peluu olisi paikallaan tämänkin kohdalla. Ei ole kuin hyviä muistoja vaikkei peliä tullut ikinä läpäistyä.

Tekken 3 (PS1)

on vuonna 1998 julkaistu taistelupelu Playstation 1:lle, jonka on kehittänyt sekä julkaissut Namco. Pelissä on 10 hahmoa valmiiksi avattuna, mutta 13 hahmoa saa avattua lisää, kun peliä pelaa lisää. Vieläkin kuulee pelin äänet, kun tuli arcade modea hakattua niin monta tuntia ja pelikin meni vaikka kuinka monella hahmolle läpi sekä tätäkin ajoittan tulee pelailtua uudelleen. Tekken 3:sta on muutenkin paranneltu graafisesti sekä musiikit ovat modernimmat edellisiin sarjan osiin verrattuna.

Caesar III (PC)

on vuonna 1998 julkaistu kaupunkirakennuspeli, jossa otat roolin maakuntakuvernöörinä rakentaaksesi kukoistavia kaupunkeja Rooman valtakunnassa. Täytyy myös varmistaa, että kaupunkilaisten tarpeet on täytetty, ja käsiteltävä erilaisia katastrofeja, vihaisia jumalia ja vilhamielisiä vihollisia. Pelin on kehittänyt Impressions Games ja sen on julkaissut Sierra On-Line.

Spyro 2 (PS1)

: Gateway to Glimmer on julkaistu vuonna 1999 tasohyppelypeli Playstation 1 ja sen on kehittänyt Insomniac Games. Spyro on jälleen liikkeellä! Tällä kertaa hän ei pelkästään kerää jalokiviä vaan myös metsästää kultakoristeisia vihreitä jalokivikuulia ja talismaaneja. Uusien taitojen, kuten sukeltamisen, ansiosta seikkailut vievät Spyron myös veden alle.

SSX 3 (PS2, Xbox One, GameCube)

on vuonna 2003 julkaistu lumilautailupeli, jonka on kehittänyt EA Kanada ja julkaissut Electronic Arts, EA Sports BIG nimikkeen alla. Pelin tapahtumat sijoittuvat kuvitteelliselle vuorelle, ja yksinpelin tilassa pelaajat kilpailevat SSX-mestaruudesta. Pelaajat valitsevat hahmon ja osallistuvat erilaisiin tapahtumiin eri paikoissa. He ansaitsevat pisteitä ja rahaa tekemällä temppuja, voittamalla kilpailuja, saavuttamalla tavoitteita ja löytämällä keräilyesineitä. Hahmoille saa myös ostettua uusia varusteita rahalla sekä nostaa heidän tasojaan.

Alice Madness Returns (PC, PS3, Xbox 360)

Alice: Madness Returns on vuonna 2011 julkaistu toiminta-seikkailupeli, jonka on kehittänyt Spicy Horse ja julkaissut Electronic Arts. Peli on jatko-osa American McGee’s Alice pelille. Alice: Madness Returns seuraa Alice Liddelliä, nuorta naista, joka kärsii perheensä kuoleman aiheuttamasta traumasta tulipalossa. Alice on kotiutettu psykiatrisesta klinikasta ja asuu nyt orpokodin hoidossa traumatisoituneille orpoille Dr. Angus Bumbyn huostassa. Päästäkseen eroon traumasta ja selvittääkseen totuuden menneisyydestään hän putoaa jälleen ihmemaahan, joka on nyt korruptoitunut uuden pahan voiman toimesta.

LittleBigPlanet (PS3)

on vuonna 2008 julkaistu pulmapainotteinen seikkailu- ja tasohyppelypeli, jonka on kehittänyt Media Molecule ja julkaissut Sony Computer Entertainment Europe. Pelaaja pääsee rakentamaan omia hullunkuurisia ratoja, ratkomaan fysiikan pulmia ja ohjaamaan söpöjä säkkikangashahmoja tarinatilassa.

Kula World (PS1, Android)

on vuonna 1998 julkaistu komiuloitteinen pulmapeli, jonka on kehittänyt Game Desing Sweden AB. Kula-pallolla on tehtäväänään navigoida painovoiman kääntyillessä labyrintin seinillä ja löytää avaimet ennen kuin aika loppuu. Fysiikan lait luovat haastavia tasoja, joissa pelaajan on mukauttava pelityyliään jatkuvasti muuttuvassa ympäristössä.

Grand Theft Auto 2 (PS1, PC, Sega Dreamcast, Game Boy, Game Boy Color)

Grand Theft Auto 2 on vuonna 1999 julkaistu toimintapeli, jonka on kehittänyt DMA Design sekä Tarantula Studios ja Rockstar Gamesin julkaisema. Muistatko sen tunteen, kun ensimmäistä kertaa katseli ylhäältäpäin vilkasta kaupunkia? Tässä pelissä se tunne herää henkiin. Kaupunki on täynnä elämää, ihmiset liikkuvat, autot huristelevat ja rikolliset pyörittävät omia kuvioitaan. Voit varastaa taksin, kerätä harvinaisia autoja tai vain vaellella kaduilla ja ihastella yksityiskohtia. Se on kuin paluu juurille, mutta modernilla twistillä.

The Sims 2 (PS2, PC, Nintendo DS)

on julkaistu vuonna 2004 julkaisut simulaatiopeli, jonka kehittänyt Maxis ja julkaissut Electronic Arts. The Sims 2 on olemassa kahdeksan lisäosaa sekä yhdeksän erilaista kamasettiä. Muistatko sen tunteen, kun ensimmäistä kertaa pääsi luomaan oman perheen Simsissä? The Sims 2 vei tämän kokemuksen aivan uudelle tasolle. Voit rakentaa unelmiesi kodin, luoda ainutlaatuisia hahmoja ja seurata heidän elämäänsä. Olipa sitten valmiiden perheiden tarinoiden eläminen tai oman dynastian luominen, mahdollisuudet ovat rajattomat.

Driver (PS1)

on vuonna 1999 julkaistu tominta-ajopeli, jonka on kehittänyt Reflections Interactive ja julkaissut GT Interactive. Tästä pelistä varmasti parhaiten muistaa tutoriaalin, jossa täytyi suorittaa kokeita autolla parkkihallissa tietyn ajan sisällä, jotta pääsi edes pelaamaan peliä. Peli tapahtuu neljässä kaupungissa: Miami, San Francisco, Los Angeles ja New York. Näistä kaupungeista vain osittain vastataan todellisten kaupunkien asetelmiin. Viides bonuskaupunki, Newcastle, jonne Reflections Interactive sijoittuu, on avattavissa PC-versiossa pelin sisällä ja Playstation-versiossa huijauksella, mutta tehtäviä ei ole saatavilla ja pelattava alue on pieni.

Tony Hawk’s Pro Skater 2 (PS1)

Tony Hawk’s Pro Skater 2 on vuonna 2000 julkaistu rullalautailupeli, jonka on kehittänyt Neversoft ja julkaissut Activision. Pelaaja ohjaa ammattilais- tai fiktiivistä rullalautailijaa. Pelissä on tarkoitus tehdä temppuja, saavuttaa tavoitteita ja ansaita rahaa, jota voi käyttää pelin edistämiseen. Vaikka pelin fysiikka on hieman venytetty, pelaaja voi tehdä erilaisia temppuja ja liikkua vapaasti tasojen läpi.

Artikkeli: Nova Kallio

Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Uudet palvelimet, vanhat kujeet: Activision toi klassikkopelin nykykonsoleille korjaamatta sen kriittisimpiä haavoittuvuuksia

Kun alkuperäinen  julkaistiin aikoinaan 3 -konsolille, se muistetaan nykyään valitettavan hyvin siitä, että peli hakkeroitiin lopulta täysin pilalle. Kun Activision hiljattain toi tämän legendaarisen räiskintäklassikon uudelleenjulkaisuna – ja -konsoleille, yhtiö lupasi uusien palvelimien tarjoavan puhtaan pöydän. Pelaajat elättivät toiveita siitä, että vanhat haavoittuvuudet ja huijauskonstit olisi vihdoin korjattu.

Toisin kuitenkin kävi. Moninpelipeleihin erikoistunut MP1st-sivusto raportoi PlayStation Storen myyntikärkeen nousseen pelin olevan tällä hetkellä niin pahasti rikki, että hakkerit estävät tavallisia faneja pelaamasta peliä laisinkaan.

Järjetöntä kiusantekoa: Huijarit lukitsevat pelaajia ulos moninpelistä

Kaikista törkein huijaus liittyy pelin perinteiseen Domination  -pelitilaan. Hakkerit ovat löytäneet keinon jakaa muille pelaajille negatiivista kokemuspistettä (negative XP). Tämä tiputtaa uhrin tason alle Level 1:n, joka on ehdoton vaatimus moninpeliin osallistumiselle. Tämän seurauksena tavalliset pelaajat lukittuvat kokonaan ulos kilpailullisista pelitiloista ilman omaa syytään.

Tämän lisäksi pelissä pyörii kaikenlaista muuta kiusantekoa. Huijarit muun muassa hyppivät jatkuvasti sisään ja ulos otteluista sekoittaen aulat, ja pelaajien tallennustiedostoja manipuloidaan luvattomasti Pro Perks -erikoiskykyjen avaamiseksi.

Activision nauraa matkalla pankkiin?

Vaikka moni pelaaja on ollut valmis maksamaan suolaisen hinnan nähdessään klassikon nykykonsoleilla ja on pystynyt antamaan anteeksi sen, että peli julkaistiin käytännössä sellaisenaan ilman sen suurempia graafisia ehostuksia, on vanhojen haavoittuvuuksien jättäminen peliin monen mielestä anteeksiantamatonta. Se riistää pelaajilta mahdollisuuden nauttia moninpelistä niin kuin se oli alun perin tarkoitettu.

Pelin loistavien myyntilukujen valossa voisi toivoa, että Activision julkaisee peliin pian korjauspäivityksiä ja tarjoaa julkaisun jälkeistä tukea. Pelialalla ei kuitenkaan yllätyttäisi, vaikka julkaisija päättäisi pestä kätensä projektista ja jättää palvelimet oman onnensa nojaan kerättyään ensin helpot rahat talteen.

Odotus jatkuu ja jatkuu: The Elder Scrolls 6 on yhä vähintään kahden vuoden päässä julkaisusta Kommentit pois päältä artikkelissa Odotus jatkuu ja jatkuu: The Elder Scrolls 6 on yhä vähintään kahden vuoden päässä julkaisusta

Pelimaailman odotetuimpiin ja piinallisen pitkään työn alla olleisiin nimikkeisiin kuuluva  antaa odottaa itseään vielä hyvän tovin. Vaikka pelin virallisesta julkistuksesta on kulunut jo yli kahdeksan vuotta, on se tuoreiden tietojen mukaan edelleen vähintään kahden vuoden päässä virallisesta julkaisustaan.

Tiedot ovat peräisin talousmedia Bloombergin arvostetulta pelitoimittajalta Jason Schreieriltä, joka puhui asiasta suorassa kyselytunnissaan. Keskustelu liittyi Microsoftin ja -divisioonan tällä viikolla kokemiin dramaattisiin muutoksiin, joiden seurauksena peräti 1 600 työntekijää irtisanottiin ja vähintään neljä studiota karsittiin yhtiön listalta. Lisäksi toiset 1 600 irtisanomista on jo budjetoitu toteutettavaksi kuluvan vuoden aikana.

Irtisanomiset kurittavat myös Bethesdan rivejä

Suuret leikkaukset osuivat rajusti muun muassa Doom-kehittäjä id Softwareen sekä The Elder Scrolls Online -pelin takana olevaan ZeniMax Online Studiosiin. Supistusten jälkeen Bethesdan johtaja Jill Braff lähetti työntekijöille sähköpostiviestin, jossa hän vahvisti yhtiön keskittyvän jatkossa entistä tiukemmin kaikkein vahvimpiin pelisarjoihinsa. Tämä tarkoittaa käytännössä panostamista Falloutin ja The Elder Scrolls -sarjan kaltaisiin jättibrändeihin.

Säästötoimenpiteet eivät kuitenkaan jättäneet pääsarjaa täysin rauhaan, sillä sisäpiiritiedot paljastavat irtisanomisten koskettaneen myös suoraan Game Studiosin omaa väkeä, eli juuri niitä työntekijöitä, jotka työskentelevät parhaillaan TES 6:n parissa. Tilanne herättää suuria kysymyksiä siitä, miten Xbox aikoo nopeuttaa pelin kehitystä tinkimättä sen laadusta, ja miten tulevat irtisanomisaallot vaikuttavat tiimin jaksamiseen.

”Teeskennelkää, ettemme koskaan julkistaneet sitä”

Bethesdan keulakuva Todd Howard julkisti The Elder Scrolls 6:n alun perin Los Angelesin E3-messuilla kesäkuussa 2018 hyvin lyhyellä CGI-trailerilla, joka ei paljastanut pelistä juuri mitään. Sen jälkeen faneille ei ole näytetty pelistä mitään uutta materiaalia. Viimeisimmässä haastattelussaan Howard jopa vitsaili faneille, että kaikkien pitäisi vain teeskennellä, ettei koko julkistusta koskaan tehty. Howard onkin useasti myöntänyt, että olisi toivonut jättäneensä pelin julkistamatta näin aikaisessa vaiheessa.

Howard on varoittanut faneja siitä, että peli on edelleen pitkän matkan päässä, ja väläyttänyt mahdollisuutta julkaista peli yllättäen ilman massiivista ennakkomarkkinointia (shadow-drop). Peli on kuitenkin jo sisäisesti pelattavassa muodossa:

Pystymme jo pelaamaan sitä, ja olemme juuri saavuttamassa suuren sisäisen virstanpylvään. Suurin osa studiostamme sekä useat kumppanimme keskittyvät parhaillaan täysin tähän peliin.

Howard paljasti hiljattain pelin kehitystilanteesta.

Myös Xboxin sisältöjohtaja Matt Booty on pyrkinyt rauhoittelemaan odottavia faneja. Varietyn haastattelussa Booty kertoi vierailleensa Bethesdan studiolla seuraamassa pelin kehitystä ja vakuutti sen edistyvän hyvin. Hänen mukaansa siinä vaiheessa, kun Bethesda on vihdoin valmis näyttämään pelistä ensimmäistä virallista materiaalia, se on samalla merkki siitä, että myös itse pelin julkaisu häämöttää aivan kulman takana. Virallinen esittely tapahtuu kuitenkin vasta ”oikeaan aikaan”.