Toinen iPhone-emulaattori poistui App Storesta – kehittäjä pelkäsi vaikeuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Toinen iPhone-emulaattori poistui App Storesta – kehittäjä pelkäsi vaikeuksia

Muutaman päivän sisällä jo toinen -pelien emulaattori on poistunut App Storesta. Aiemmin tällä viikolla Game Boy -emulaattori nousi App Storen kärkeen ennen kuin Apple poisti sen tekijänoikeusrikkomusten vuoksi. Nyt toisen emulaattorin poistumisen takana on kuitenkin itse kehittäjä.

Bimmy Emulator oli, kuten nimestä voi päätellä, NES-emulaattori iPhoneille, iPadeille ja yhteensopiville Apple Silicon Maceille. Sovellus julkaistiin 0,99 dollarin hintaan, mutta se tehtiin myöhemmin ilmaiseksi ladattavaksi.

Muiden -pohjaisten emulaattorien tavoin Bimmy NES ei tullut valmiiksi pelien kanssa. Sen sijaan käyttäjien odotettiin hankkivan omat ROM-tiedostonsa ja lataavan ne emulaattoriin iOS Tiedostot -sovelluksen avulla.

Bimmy NES ei kuitenkaan ollut kauaa saatavilla, sillä kehittäjä Tom Salvo poisti sovelluksen nopeasti. Macin mukaan Salvo sanoi ”poistaneensa sovelluksen pelosta. Kukaan ei ottanut minuun yhteyttä.”

On oletettu, että tekijänoikeusrikkomusten pelon (kuten :n kohdalla) sijaan Salvoa huolestutti enemmän se, että NES-sanan käyttäminen sovelluksen nimessä saattaisi aiheuttaa ongelmia. Jäämme näkemään, julkaiseeko hän sovelluksen uudelleen uudella nimellä.

Lähde: TimeExtension

Camper Van: Make It Home – rakenna unelmiesi retkeilyauto Kommentit pois päältä artikkelissa Camper Van: Make It Home – rakenna unelmiesi retkeilyauto

Camper Van: Make It Home

on rentouttava ja luova järjestelypeli, jossa pääset suunnittelemaan juuri sellaisen matkailuauton kuin olet aina halunnut. Peli on nyt julkaistu :lle ja tulossa useille muille alustoille – ja se sopii täydellisesti kaikenlaisille haaveilijoille ja sisustussieluille.

Stressitön retkiseikkailu, heti valmiina

Jos olet joskus kokeillut telttailua, tiedät, että se voi olla joko hauskaa tai täysi kaaos – riippuen siitä, kuinka hyvin homman hallitsee. Onneksi videopelit tarjoavat oikotien onneen: stressittömän ja siistin version retkeilystä.

Pientä tiimityötä ja suuria ideoita

Tämän sympaattisen indie-helmen takana on pieni espanjalainen tiimi, . Projekti sai alkunsa Kickstarterin kautta pari vuotta sitten ja on siitä asti kehittynyt kunnianhimoiseksi, mutta helposti lähestyttäväksi peliksi. Mukana on myös demo, jossa pääsee fiilistelemään tunnelmaa ennen ostopäätöstä.

Pelin ydin on yksinkertainen mutta koukuttava: sommittele ja sisusta matkailuautosi omaan makuusi, järjestä ruokatarvikkeet hyllyihin ja kukat ruukkuihin. Matkan varrella kertyy pieniä muistoja ja esineitä, joiden kautta selviää hiljalleen päähenkilön tarina – ilman sanoja. Et reissaa yksin: mukana voi olla koira, kissa tai vaikkapa lisko. Ja kyllä, niitä voi silittää.

Pelissä on myös valokuvaustila, ja jopa jääkaapin voi täyttää itse valituilla herkuilla. Jokainen esine asetellaan käsin.

Värikäs ja rauhoittava maailma

Peli hurmaa pastellisävyisellä cel-shading-grafiikallaan, joka tekee koko kokemuksesta lempeän ja rauhoittavan. Lautapelit levitetään piknik-maton päälle, astiat sujautetaan kaappeihin ja istuimet asetellaan maiseman mukaan. Jos tykkäät siirrellä huonekaluja mutta et jaksa oikeasti tehdä sitä, tai haaveilet pienestä seikkailusta karvaisen (tai suomuisen) kaverin kanssa, tämä peli on sinulle.

Camper Van: Make It Home on tällä hetkellä saatavilla seuraavilla alustoilla PC:lle Steamin kautta. Se on myös yhteensopiva -pelikoneen kanssa. Peli on tulossa myös Nintendo ja -konsoleille, sekä ja -mobiililaitteille.

Epic Games Store aloitti ilmaispelien jakamisen myös mobiililaitteille – ensimmäisenä zombisiltoja ja D&D-herkkua Kommentit pois päältä artikkelissa Epic Games Store aloitti ilmaispelien jakamisen myös mobiililaitteille – ensimmäisenä zombisiltoja ja D&D-herkkua

Bridge Constructor: The Walking Dead

Torstai tarkoittaa Epic Games Storessa tuttuun tapaan ilmaisia pelejä – mutta nyt on mukana myös täysin uusi pelikenttä: mobiililaitteet! Epic Games on nimittäin aloittanut viikoittaisen ilmaispelijakelun myös mobiilipuolella, :n ohella. Ensimmäisenä tarjolla on yllätyksiä niin zombien ystäville kuin Dungeons & Dragons -nörteillekin.

Tällä viikolla ilmaiseksi: ja Astarion's Champions of Renown Pack -peliin. Tarjous on voimassa Epic Gamesin mobiilisovelluksessa 10.–17. huhtikuuta 2025 Androidille ja :lle. Nappaa pelit ennen kuin aika loppuu – ja kun ne on lunastettu, ne pysyvät kirjastossasi ikuisesti!

Sillanrakennusta ja zombien kuritusta – Bridge Constructor: The Walking Dead

ClockStone Softwaren Bridge Constructor: The Walking Dead on hullunkurisen onnistunut yhdistelmä sillanrakennuspulmailua ja The Walking Deadin armotonta selviytymistaistelua. Rakenna järjettömiä virityksiä rajoitetuilla resursseilla, johdata tuttuja hahmoja kuten Daryl, Michonne ja Eugene turvaan – tai viritä heille ja walkereille kohtalokkaita ansoja, joissa fysiikkamoottori pistää ragdollit laulamaan. Tämä peli ottaa kaiken irti sekä toimintapuzzleista että post-apokalyptisestä maailmasta – ja vieläpä ilmaiseksi!

D&D-maailman tähdet yhdessä – Astarion's Champions of Renown Pack

Codename Entertainmentin Idle Champions of the Forgotten Realms vie sinut D&D-universumin syövereihin, jossa yli 140 tuttua hahmoa seikkailee automaattisesti puolestasi. Tällä viikolla Epic Games jakaa pelaajille kerrassaan hulppean Astarion's Champions of Renown Packin, joka sisältää seuraavat herkut:

  • Viisi avattavaa mestaria: Artemis, Karlach, Kalix, Astarion ja The Dark Urge
  • Eksklusiivinen ulkoasu: Tuxedo Kalix
  • Eksklusiivinen seuralainen: Rumble the Angry Flumph
  • Yhteensä 160 platinasalkkua (32 kpl per mestari) – sisältää taatusti shiny-varusteita
  • Kaksi viikon mittaista buustijuomaa: Gem Hunter ja Gold Hunter

Paketin saat, kun asennat Idle Championsin Epic Gamesin mobiilisovelluksen kautta ja kirjaudut peliin sisään.

Ilmaisviikkojen mobiililaajennus alkaa nyt

Tämä on vasta alkua – Epic Gamesin mobiilisovelluksen ilmaisviikot ovat tästä eteenpäin osa jokaviikkoista pelitarjontaa, aivan kuten PC:llä. Kannattaa siis pysyä hereillä ja tarkistaa torstaisin, mitä uutta on jaossa niin taskuruudulle kuin tietokoneellekin.