Tom Clancy’s The Division 3: Julkaisuaikaa arvuutellaan Kommentit pois päältä artikkelissa Tom Clancy’s The Division 3: Julkaisuaikaa arvuutellaan

Monille ryöstöammuntapelien ystäville on vaikea löytää yhtä mukaansatempaavaa sarjaa kuin The Division. Kahden menestyksekkään pelin jälkeen on selvästi tietoinen siitä, että kyseessä on merkityksellinen osa jatkuvasti laajenevaa katalogiaan. Ei siis ole yllätys, että yritys työstää parhaillaan kolmatta osaa. Uuden sukupolven laitteiston ja kahdesta ensimmäisestä pelistä opittujen kokemusten myötä Tom Clancy’s The Division 3:n on lähes varmaa tulla ryminällä ja vakiinnuttaa sarjan asemaa entisestään yhtenä Ubisoftin rakastetuimmista.

Tiedämme, että Tom Clancy’s The Division 3 on Massive Entertainmentin kehitystyössä, ja Julian Gerighty toimii tuotantojohtajana. Muuten pelistä ei ole vielä paljastettu paljoakaan. Tässä kuitenkin kaikki, mitä tällä hetkellä tiedämme The Division 3:sta.

Julkaisuaika

The Division 3:lla ei ole vielä virallista julkaisupäivää. Koska pelistä ei ole edes julkaistu traileria, on turvallista olettaa, ettei sitä tulla näkemään ainakaan ennen vuotta 2025 – vaikka toisin onkin joskus käynyt.

Tulossa PC:lle ja viimeisimmille konsoleille

The Division 3:n julkaisualustoista ei ole tehty ilmoitusta. Aiempien The Division -pelien perusteella odotamme kuitenkin pelin ilmestyvän PlayStation 5:lle, Xbox Series X:lle ja PC:lle. Seuraavan Nintendo-konsolin mahdollisen tehon kasvun myötä on olemassa pieni mahdollisuus, että peli tulisi lopulta myös sille alustalle. Aika näyttää.

Moninpeli mukana

The Division -sarjaa voi pelata pitkälti myös yksin, mutta se on suunniteltu yhdistelmäksi yhteistyö- ja kilpapelaamista. Jos The Division 3 seuraa kahden ensimmäisen pelin jalanjälkiä – eikä meillä ole syytä epäillä sitä – fanit voivat odottaa yhteistyötä tehtävissä ja raideissa sekä taistelua muita pelaajia vastaan Dark Zonessa.

Ennakkotilaus

The Division 3 ei ole tällä hetkellä ennakkotilattavissa, mutta aiempien Ubisoft-julkaisujen perusteella pelaajien kannattaa odottaa useita eri versioita, joissa on erilaisia lisäosia. Kalliimmat versiot sisältävät todennäköisesti tulevan DLC:n sisältävän kausipassin sekä muita pelin sisäisiä herkkuja.

Lähde: Digital Trends

Merirosvojen todellinen elämä esiin uudessa dokumentissa – Assassin’s Creedin maailma saa historian siivet Kommentit pois päältä artikkelissa Merirosvojen todellinen elämä esiin uudessa dokumentissa – Assassin’s Creedin maailma saa historian siivet

ovat viihteessä usein romantiikkaa, aarteita ja hurjia taisteluita, mutta millaista elämä merellä oikeasti oli? ja historian popularisointiin keskittyvä History Hit vievät katsojat uuden Sail Like a Pirate -dokumentin mukana tutkimaan merirosvojen arkea ilman Hollywoodin kiiltokuvaa.

Noin puolen tunnin mittainen dokumentti seuraa historioitsija ja juontaja Dan Snow’ta sekä kaksinkertaista olympiavoittajaa Ruggero Titaa, jotka nousevat perinteisen purjelaivan kyytiin Englannin kanaalissa. Matkalla selviää, että merirosvojen elämä ei ollut pelkkää rommia ja aarteiden jahtaamista. Vaan se vaati kurinalaisuutta, yhteistyötä ja kovia merimiestaitoja.

Dokumentti kuvattiin syyskuussa 2025 TS Royalist -aluksella, ja se yhdistää historian sekä käytännön kokemukset tavalla, joka tuo merirosvojen aikakauden lähemmäs nykypäivän katsojaa. Samalla se näyttää, mistä Assassin’s Creed Black Flag -pelin tunnettu purjehdus ja meriseikkailut ovat saaneet inspiraationsa.

Assassin’s Creed Black Flag teki aikoinaan merellä seilaamisesta yhden pelisarjan suurimmista vetonauloista, ja nyt Sail Like a Pirate kurkistaa fantasian taakse. Todellisuus oli täynnä vaaroja, taitojen hiomista ja tiimityötä – merellä yksin sankariksi ei vain purjehdittu.

Dokumentti on osa Ubisoftin ja History Hitin pitkäaikaista yhteistyötä, jonka tavoitteena on tuoda pelien inspiroima uusille yleisöille. Samalla se toimii alkupalana tulevalle -pelille, joka julkaistaan 9. heinäkuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Klassinen merirosvoseikkailu palaa siis uudella tekniikalla – ja tällä kertaa mukana kulkee hieman enemmän ymmärrystä siitä, millaista elämä aaltojen keskellä oikeasti oli.

Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään Kommentit pois päältä artikkelissa Sony räjäytti pelikesän käyntiin State of Play lähetyksellään

potkaisi pelialan kesäkauden käyntiin näyttävästi kesäkuun 2026 State of Play -lähetyksellään. Esittelyssä nähtiin pitkä lista uusia pelejä, jatko-osia ja remake-versioita, mutta suurimmat katseet varastivat odotettu sekä täysin uusi -seikkailu.

Tilaisuuden avasi Wolverine, josta nähtiin aiempaa laajempi peliesittely. Hiiviskelyn ja toiminnan lisäksi paljastui, ettei Wolverine jää tarinassa yksin mutanttien edustajaksi. Mukana nähdään myös muun muassa Sabretooth ja Jean Grey. -faneille tarjoiltiin lisää herkkupaloja myös Marvel Tokonin muodossa, jossa Doctor Doomin rinnalla pelattaviksi hahmoiksi vahvistettiin esimerkiksi Magneto, Green Goblin ja Carnage.

Yksi illan suurimmista yllätyksistä oli Ubisoftin ilmoitus Rayman Legends -pelin uusintaversiosta. Rakastettu tasohyppelyklassikko palaa uudistettuna 1. lokakuuta 2026. Samalla myös pitkään hiljaiseloa viettänyt -sarja tekee paluun uudella -pelillä. Lisäksi Until Dawn saa vihdoin jatko-osan, jota fanit ovat odottaneet jo vuosia.

Kauhupeleistä nähtiin uusia välähdyksiä muun muassa Silent Hill: Townfallista ja karmivasta ILL-räiskinnästä. Toimintapelien ystäville puolestaan esiteltiin lisää materiaalia peleistä kuten , ja , joka saapuu lokakuun alussa.

Illan lopuksi Sony säästi todellisen yllätyksen. Seuraava God of War ei keskitykään Kratokseen, vaan pääosaan nousee hänen puolisonsa Faye. päätettiin esitellä peräti 20 minuutin mittaisella trailerilla, mikä vihjaa Sonyn uskovan uuden suunnan olevan sarjan seuraava suuri askel. Jos State of Playsta piti valita yksi puheenaihe, se oli luultavasti juuri tämä.