Tom Hardy paljastaa: Venom ja Spider-Man -yhteistyö oli todella lähellä toteututua Kommentit pois päältä artikkelissa Tom Hardy paljastaa: Venom ja Spider-Man -yhteistyö oli todella lähellä toteututua

on vihdoin avannut suunsa siitä, kuinka lähelle ja -elokuvien crossover-tapahtuma pääsi, mutta jäi silti toteutumatta. Hardy kertoi, että he olivat todella lähellä yhteistyötä, mutta studioiden poliittiset rajat estivät sen.

Hardy paljasti, että vaikka hän olisi halunnut tehdä yhteisen elokuvan Spider-Manin kanssa, jollekin oli asetettu rajoituksia. Hän mainitsi, että crossoverin tarkoituksena oli erityisesti tuottaa iloa nuoremmille faneille, jotka kaipaavat nähdä suosikkihahmonsa yhdessä. Vaikka elokuvassa oltiin rajoitettuja, Hardy korosti, että työskentely Venomin parissa oli kuitenkin suuri nautinto, ja he antoivat kaikkensa hahmon esittämiseen.

Vaikka Hardy ei syyttänyt suoraan Sonyä tai Marvelia, on selvää, että rajoitukset estivät suuren crossoverin toteutumisen. Tästä huolimatta keräsi lähes 479 miljoonaa dollaria maailmanlaajuisesti, joten voi olla, että keskittyy jatkossa enemmän Spider-Manin uusiin seikkailuihin, kuten -elokuvaan, joka julkaistaan vuonna 2026.

Star Wars: The Mandalorian and Grogu saapuu Disney+:aan syyskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars: The Mandalorian and Grogu saapuu Disney+:aan syyskuussa

saapuu yksinoikeudella +-palveluun 2. syyskuuta. Samalla Disney julkaisi elokuvasta uuden trailerin.

Elokuva jatkaa Din Djarinin (Pedro Pascal) ja Grogun tarinaa The Mandalorian -sarjan jälkeen. Kaksikko saa tällä kertaa tehtäväkseen auttaa Imperiumin jälkeistä Uutta Tasavaltaa, joka kamppailee edelleen eri puolille galaksia hajaantuneiden keisarillisten sotaherrojen kanssa.

Elokuvan ohjaajana toimii Jon Favreau, joka on myös yksi sen tuottajista. Tuottajina toimivat lisäksi Kathleen Kennedy, Dave Filoni ja Ian Bryce. Musiikin säveltää Ludwig Göransson.

Elokuvassa nähdään Pedro Pascalin lisäksi muun muassa Sigourney Weaver ja Jeremy Allen White.

Disney kuvailee elokuvaa itsenäiseksi seikkailuksi, jonka luvataan sisältävän uusia maailmoja, olentoja ja avaruustaisteluita. Tarinan on tarkoitus toimia myös uusille katsojille, vaikka se jatkaa The Mandalorian -sarjan tapahtumia.

Myös kaksi uutta Star Wars -julkaisua

Elokuvan yhteydessä Disney+ saa 2. syyskuuta myös uuden animoidun LEGO : The Mandalorian -erikoisjakson.

Päivää myöhemmin, 3. syyskuuta, palveluun saapuu puolestaan Star Wars: The Mandalorian and Grogu Official Podcast.

Disney julkaisi samalla trailerit kaikista kolmesta julkaisusta.

Star Wars: The Mandalorian and Grogu saapuu Disney+-palveluun 2. syyskuuta 2026.

Spider-Man rikkoi lähes mahdottomana pidetyn ennätyksen – jäi vain kahden miljoonan päähän Endgamesta Kommentit pois päältä artikkelissa Spider-Man rikkoi lähes mahdottomana pidetyn ennätyksen – jäi vain kahden miljoonan päähän Endgamesta

Marvelin ja Sonyn uutuuselokuva on aloittanut teatteritaipaleensa poikkeuksellisen vahvasti. Elokuva keräsi avausviikonloppunaan Pohjois-Amerikassa arviolta 355 miljoonaa dollaria, mikä tekee siitä kaikkien aikojen toiseksi suurimman avauksen.

Edelle jäi ainoastaan vuoden 2019 Avengers: Endgame, jonka avausviikonlopun tulos oli 357 miljoonaa dollaria. Eroa jäi siis vain kaksi miljoonaa.

Myös maailmanlaajuisesti tulos on vakuuttava. Elokuva keräsi kansainvälisiltä markkinoilta vielä 572 miljoonaa dollaria, joista Kiinan osuus oli peräti 121 miljoonaa. Kokonaisuudessaan Brand New Dayn maailmanlaajuinen avaus nousi näin 927 miljoonaan dollariin.

Torstai antoi jo esimakua

Elokuvan menestys näkyi heti ensi-illan yhteydessä. Torstain ennakkonäytökset rikkoivat odotuksia, ja perjantaina lipputuloja kertyi jo 169,3 miljoonaa dollaria. Lauantaina kassaan kilahti vielä 101,5 miljoonaa, ja sunnuntain arvioitu 84 miljoonan dollarin tuotto nosti kokonaispotin historiallisiin lukemiin.

Kyseessä on vasta toinen Hollywood-elokuva, joka on ylittänyt 300 miljoonan dollarin rajan kotimaan avausviikonloppunaan.

Elokuvateatterit saivat kaipaamansa piristysruiskeen

Alan analyytikoiden mukaan Spider-Manin menestys on erittäin tärkeä koko elokuvateatterialalle.

Rentrakin markkina-analyytikko Paul Dergarabedian arvioi, että elokuvan jättimenestys voi nostaa koko kesäkauden lipputulot korkeimmalle tasolle sitten vuoden 2019. Samalla neljän miljardin dollarin raja saattaa rikkoutua ensimmäistä kertaa vuosiin.

Yhdysvalloissa ja Kanadassa elokuvan arvioidaan houkutelleen viikonlopun aikana noin 24,1 miljoonaa katsojaa. Noin viidennes lipuista myytiin premium-saleihin, kuten Dolby Cinema-, ScreenX- ja 4DX-näytöksiin, jotka tekivät samalla omia avausviikonlopun ennätyksiään.