Tom Hardyn rikosdraama MobLand saa toisen kauden – 26 miljoonaa katsojaa ei voi olla väärässä Kommentit pois päältä artikkelissa Tom Hardyn rikosdraama MobLand saa toisen kauden – 26 miljoonaa katsojaa ei voi olla väärässä

Paramount+ on virallisesti vahvistanut, Tom Hardyn tähdittämä MobLand palaa toiselle kaudelle. Sarjan suosion perusteella päätös ei yllätä ketään, sillä rikosdraamaa on katsonut jo yli 26 miljoonaa ihmistä sen maaliskuun lopun ensi-illan jälkeen.

Sarja kertoo Hardyyn roolihahmosta Harry Da Sousasta, fiksaajasta, joka työskentelee Pierce Brosnanin esittämän rikollispomon Conrad Harriganin alaisuudessa. Mukana nähdään myös Helen Mirren sekä Paddy Considine (House of the Dragon) ja Joanne Froggatt (Downton Abbey). Tarina sukeltaa kahden rikollissukupolven maailmaan, jossa verisiteet, liiketoimet ja kostot kietoutuvat yhteen.

MobLand on noussut Paramount+:n toiseksi katsotuimmaksi alkuperäissarjaksi kautta aikojen ja nousi Iso-Britanniassa suoratoiston kärkeen. Rotten Tomatoesissa sarja pitää hallussaan vakuuttavaa 75 % arvosanaa ensimmäiseltä kaudelta.

Vaikka toisen kauden ensi-illan päivämäärää ei vielä tiedetä, yksi asia on selvä: Tom Hardyn rooli fyysisesti raskaissa tuotannoissa, kuten Mad Max: Fury Road ja The Dark Knight Rises, on jättänyt jälkensä. Näyttelijä on myöntänyt kärsivänsä useista vammoista, kuten selkä- ja lonkkavaivoista. Silti Hardy palaa rikosten maailmaan, toivottavasti yhtä rautaisena kuin ennen.

Suomessa sarjaa esitetään SkyShowtime -palvelussa.

Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi Game of Thrones -spin-off vie katsojat Westerosiin ennen lohikäärmeiden aikaa

Westeros kutsuu jälleen, mutta tällä kertaa hieman kevyemmillä ja hauskemmilla poluilla. HBO:n uusi sarja A Knight of the Seven Kingdoms perustuu George R.R. Martinin Dunk and Egg -novelleihin ja kertoo ritari Ser Duncan the Tallista ja hänen salaperäisestä aseenkantajastaan Eggistä. Sarja sijoittuu noin sata vuotta ennen Game of Thronesia ja 72 vuotta House of the Dragonin tapahtumia, eli kun Targaryenit hallitsevat rautavaltaistuimella, mutta lohikäärmeet eivät ole enää läsnä.

Ensimmäinen jakso julkaistiin 18. tammikuuta 2026 HBO:lla ja HBO Maxilla, ja uudet jaksot ilmestyvät sunnuntaisin. Sarjaa kehutaan lämpimäksi, kevyeksi ja viihdyttäväksi Westeros-paluuosaksi, jossa suuret valtataistelut on vaihdettu hahmokeskeiseen tarinankerrontaan.

Sarjan juoni seuraa Dunkia, joka yrittää tehdä itselleen nimeä Ashfordin turnauksessa, ja Eggiä, joka päättää tulla hänen aseenkantajakseen halusi Dunk sitä tai ei. Matkan varrella he kohtaavat tärkeitä Targaryen-hahmoja ja joutuvat selviytymään odottamattomista seikkailuista, mutta huumoria ja sydämellisyyttä riittää.

Näyttelijät Peter Claffey ja Dexter Sol Ansell saavat kiitosta rooleistaan, ja Martin itse on ylistänyt sarjaa uskolliseksi adaptoinniksi suosikkihahmoistaan. Sarja lupailee myös kiinnostavia sivuhahmoja, kuten Laughing Stormin ja Tanselle Too-Tallin.

Dunk ja Egg ovat aina olleet suosikkejani, ja näyttelijät ovat täydellisiä rooleissaan. Koko muu näyttelijäkaarti on myös loistava. – Martin kommentoi.

Knight of the Seven Kingdoms tarjoaa siis rennomman, mutta silti kiehtovan matkan Westerosin maailmaan, mikä on täydellinen välipala odotellessa House of the Dragon -kauden kolmatta tuotantokautta.

SkyShowtime julkisti massiivisen ohjelmistopaketin – uusia Yellowstone-sarjoja, Hollywood-jättileffoja ja fanisuosikkien paluuta Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtime julkisti massiivisen ohjelmistopaketin – uusia Yellowstone-sarjoja, Hollywood-jättileffoja ja fanisuosikkien paluuta

SkyShowtime

SkyShowtime lähtee kohti uutta vuotta poikkeuksellisen kovalla sisällöllä. Yhtiö on paljastanut yli 20 Euroopan markkinaa koskevan ohjelmistolinjauksensa, joka sisältää Hollywood-blockbustereita, uusia huippusarjoja ja pitkään odotettuja jatkokausia.

Joulun alla palveluun saapuvat yksinoikeudella muun muassa Mission: Impossible – The Final Reckoning (17.12.), live-action-versio How to Train Your Dragon (25.12.), perhe-elokuva Smurfs (30.12.) sekä tammikuussa komediaremake The Naked Gun ja kauhutoimintaa lupaava M3GAN 2.0.

Sarjarintamalla valokeilassa on Oscar-ehdokas Taylor Sheridan, jonka Yellowstone-universumi laajenee jälleen. Uutuus Y: Marshals (Marshals: A Yellowstone Story) seuraa Kayce Duttonin matkaa eliittiyksikön riveihin. Lisäksi tulossa ovat aiemmin julkistetut Dutton Ranch ja The Madison, joissa nähdään tähtikaarti Kelly Reillystä Michelle Pfeifferiin ja Kurt Russelliin.

Palvelu tarjoaa myös vahvan rivin suosikkisarjojen uusia kausia. Jatkoa saavat muun muassa Dexter: Resurrection, Lioness, Guy Ritchien MobLand, The Agency: Central Intelligence, Tulsa King, Sweetpea, Star Trek: Strange New Worlds, sekä menestysdraama Yellowjackets (useimmilla markkinoilla). Lisäksi Trekkiet pääsevät tutustumaan täysin uuteen Star Trek: Starfleet Academy -sarjaan.

Tarjonta ei rajoitu Hollywood-lippulaivoihin. Tulossa on myös tuoreita SkyShowtime Originals -sarjoja eri puolilta Eurooppaa. Näitä ovat muun muassa ruotsalainen kolmiodraama The Trio (Trion), espanjalainen trilleri The Tribute (El Homenaje) ja puolalainen Pionek, joka jatkaa suositun Śleboda-sarjan tarinaa.

SkyShowtimen sisältöjohtaja Kai Finke kuvaa kokonaisuutta poikkeuksellisen monipuoliseksi ja viihdepitoiseksi. Tarjolla onkin kaikkea historiallisista draamoista ja rikosoriginaaleista kevyisiin komedioihin ja scifi-universumeihin käytännössä jokaiselle jotakin.

SkyShowtime on saatavilla suoraan sovelluksissa (iOS, Android, tvOS, Android TV, LG, Samsung, Chromecast, Fire TV) sekä verkkoselaimessa ja valikoitujen teleoperaattoreiden kautta.