Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 saamassa julkaisun Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 saamassa julkaisun Nintendo Switchille

Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Activision ja Nintendo ovat kumpikin jakaneet sosiaalisessa mediassa kirjoituksia, joiden perusteella vaikuttaisi siltä, että vuonna 2020 julkaistu Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 -uusinto on saamassa julkaisunsa Nintendo Switch -alustalle. Alun perin peli ilmestyi PS4 ja Xbo One -konsoleille.

Huhut mahdollisesta Switch -julkaisusta lähtivät liikkeelle sen jälkeen, kun Tony Hawk itse twiittasi Activisionin suuntaan aiheesta. Hawk kysyi leikkimielisesti, että jos kerta Crash Bandicoot 4 saa julkaisun usealle eri alustalle maaliskuussa, niin voisiko myös Tony Hawk -pelikin saada. Activision vastasi hieman kryptisesti vain tuijotusemojila, ja myös Crash Bandicootin Twitter-tililtä lähetettiin kysymystä aiheesta. Nintendo kannusti omalla tilillään.

Vaikka virallista varmistusta ei vielä olekaan, vaikuttaa usean virallisen tilin keskinäinen vitsikäs kommunikointi viittaavan siihen, että Tony Hawk’s Pro Skate 1 +2 on kuin onkin saamassa myös oman julkaisunsa Switchille.

Nintendo virittelee jo seuraavaa animaatiohittiä – ensi-ilta keväällä 2028 Kommentit pois päältä artikkelissa Nintendo virittelee jo seuraavaa animaatiohittiä – ensi-ilta keväällä 2028

Vaikka The Galaxy Movie pyörii yhä elokuvateattereissa, ei jää lepäämään laakereilleen. Yhtiön seuraava animaatioelokuva on nimittäin jo aikataulutettu ja ensi-ilta on luvassa 12. huhtikuuta 2028.

Elokuvan takana on jälleen , joka tunnetaan muun muassa -elokuvista sekä Marion valkokangasmenestyksestä. Tuleva projekti kulkee toistaiseksi työnimellä ”Untitled Illumination/Nintendo event film”, mutta huhumylly käy jo kuumana.

Vahvin veikkaus on, että kyseessä on -aiheinen spinoff. Hahmon poissaolo tuoreimmasta -elokuvasta on herättänyt spekulaatioita jo pitkään, ja nyt palaset alkavat loksahdella paikoilleen. Myös Seth Rogenin odotetaan palaavan rooliinsa, mikä vain lisää vettä myllyyn.

Nintendo rakentaa selvästi isompaa elokuvauniversumia. Vuodelle 2027 on jo luvassa live-action-versio -sarjasta, ja Mario-elokuvien jatkoa kaavaillaan vuodelle 2029. Tahti on kova ja suunta selvä.

Mitä tuleva elokuva lopulta kertoo, on vielä mysteeri. Tarjolla voi olla täysin uusi tarina tai palasia klassisista peleistä, kuten -sarjasta. Nintendo ei ole poistumassa elokuvakartalta mihinkään, päinvastoin, se vasta lämmittelee.

Nostalgiaa ja hämmennystä: Nintendon Mario-juhlamainos jätti osan hittipeleistä rannalle Kommentit pois päältä artikkelissa Nostalgiaa ja hämmennystä: Nintendon Mario-juhlamainos jätti osan hittipeleistä rannalle

juhlistaa ikonisen putkimiehen 40-vuotista taivalta uudella mainoksella, joka kuljettaa katsojan läpi pelisarjan historian. “It’s You, ” -niminen video esittelee tuttuja hetkiä aina alkuperäisestä Bros. -pelistä uusimpiin aikakausiin asti. Nostalgiaa on ilmassa, mutta kaikki ei ole aivan kohdallaan.

Mainos on monella tapaa lämminhenkinen kunnianosoitus pelisarjalle, joka on viihdyttänyt pelaajia jo neljän vuosikymmenen ajan. Se käy läpi eri konsolisukupolvia ja Mario-seikkailuja vauhdikkaasti, tarjoten pikakelauksen pelihistoriaan.

Kuva: Nintendo UK

Tarkkasilmäisimmät pelaajat kuitenkin huomasivat nopeasti jotain puuttuvan. Useita sarjan rakastettuja pelejä ei näy mainoksessa lainkaan, vaikka niiden voisi kuvitella kuuluvan juhlakavalkadiin. Tämä on herättänyt ihmetystä: miksi osa “raskaasta sarjasta” jätettiin kokonaan ulkopuolelle?

Kyse voi olla yksinkertaisesti ajasta, mutta kaikkea ei saa mahtumaan yhteen videoon. Silti valinnat tuntuvat monista omituisilta, sillä Mario-sarja on tunnettu juuri monipuolisesta historiastaan ja lukuisista klassikoistaan. Kun juhlistetaan 40 vuotta, fanit odottavat usein mahdollisimman kattavaa läpileikkausta.

Lopputulos on siis hieman kaksijakoinen: mainos toimii mainiona muistutuksena siitä, kuinka pitkä ja värikäs Mario-taival on ollut, mutta samalla se jättää pienen “missä ne muut ovat?” -fiiliksen. Ehkäpä tämä on Nintendon tapa pitää keskustelua yllä, ja siinä se ainakin onnistui.