Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 saamassa julkaisun Nintendo Switchille Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 saamassa julkaisun Nintendo Switchille

Tony Hawk's Pro Skater 1+2

Activision ja ovat kumpikin jakaneet sosiaalisessa mediassa kirjoituksia, joiden perusteella vaikuttaisi siltä, että vuonna 2020 julkaistu 's Pro Skater 1 + 2 -uusinto on saamassa julkaisunsa Nintendo -alustalle. Alun perin peli ilmestyi PS4 ja Xbo One -konsoleille.

Huhut mahdollisesta Switch -julkaisusta lähtivät liikkeelle sen jälkeen, kun Tony Hawk itse twiittasi Activisionin suuntaan aiheesta. Hawk kysyi leikkimielisesti, että jos kerta Crash Bandicoot 4 saa julkaisun usealle eri alustalle maaliskuussa, niin voisiko myös Tony Hawk -pelikin saada. Activision vastasi hieman kryptisesti vain tuijotusemojila, ja myös Crash Bandicootin Twitter-tililtä lähetettiin kysymystä aiheesta. Nintendo kannusti omalla tilillään.

Vaikka virallista varmistusta ei vielä olekaan, vaikuttaa usean virallisen tilin keskinäinen vitsikäs kommunikointi viittaavan siihen, että Tony Hawk's Pro Skate 1 +2 on kuin onkin saamassa myös oman julkaisunsa Switchille.

Hauskanpito edellä, ruudunpäivitys perässä – Donkey Kongin uusi tuleminen on pian täällä Kommentit pois päältä artikkelissa Hauskanpito edellä, ruudunpäivitys perässä – Donkey Kongin uusi tuleminen on pian täällä

Kun viidakon kovin kravatinkaulainen sankari, Donkey Kong, tekee paluun -pelissä, studion lähestymistapa on virkistävän rehellinen. Pelin ohjaaja Kazuya Takahashi on myöntänyt avoimesti, että pelaajat saattavat kohdata ajoittaisia notkahduksia ruudunpäivitysnopeudessa, mutta vakuuttaa, että kyseessä on täysin tietoinen valinta. Kehitystiimi on nimittäin asettanut yhden asian kaiken muun yläpuolelle: puhtaan, riemukkaan hauskanpidon.

Takahashin mukaan peliin on tarkoituksella sisällytetty efektejä, kuten hidastuksia ja pysähdyksiä, korostamaan iskuja ja törmäyksiä. Lisäksi pelin käyttämä vokseliteknologia mahdollistaa valtavat, dynaamiset muutokset ja tuhon peliympäristössä. Juuri näinä kaoottisina hetkinä, kun ruudulla tapahtuu mahdollisimman paljon, suorituskyky saattaa hetkellisesti yskähtää. Studiolla tämä nähdään kuitenkin pienenä hintana siitä, että pelaajalle voidaan tarjota vapauden ja tuhon riemua.

”Olemme tietoisia, että suorituskyky voi laskea hieman näinä hetkinä. Kuitenkin, kuten sanoitte, peli on yleisesti ottaen sulava, ja kohdissa, joissa tapahtuu suuria muutoksia, priorisoimme hauskuuden ja pelattavuuden”, Takahashi selitti haastattelussa.

Nintendolle tyypilliseen tapaan kyse on siis kokonaisvaltaisesta elämyksestä. Sen sijaan, että pelaajan luovuutta rajoitettaisiin näkymättömillä seinillä tai rajoittamalla fysiikkamallinnusta, pelaajille annetaan vapaat kädet aiheuttaa mahdollisimman paljon iloista sekasortoa. Ja jos tämä tarkoittaa sitä, että konsoli joutuu hetkeksi puhaltamaan raskaammin, se on uhraus, jonka kehittäjät ovat valmiita tekemään pelikokemuksen nimissä.

Uusi Donkey Kong -seikkailu onkin aivan nurkan takana, sillä julkaisupäivä jo tälle viikkoa. Tarkemmin sanottuna, 17.7.

Donkey Kong -pelin paljastus sai pelikansan vakuuttumaan: Uusi 3D-Mario on tekeillä Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Donkey Kong -pelin paljastus sai pelikansan vakuuttumaan: Uusi 3D-Mario on tekeillä Switch 2:lle

Vaikka tuleva -peli on kerännyt valtavasti innostusta, sen kehittäjätietojen julkistus on saanut -fanit spekuloimaan kiivaasti jostain aivan muusta: yhtiön seuraavasta suuresta 3D--pelistä. Fanien salapoliisityö viittaa vahvasti siihen, että Mario on tekemässä paluuta ennemmin kuin arvaammekaan.

Kaikki lähti liikkeelle, kun IGN pisti taannoin paljastaen, että Donkey Kong Bananza -pelin tuottaa Nintendo-veteraani Kenta Motokura, joka toimi aiemmin ohjaajana ylistetyssä -pelissä. Idea pelistä taas tuli Odyssey-pelin tuottajalta ja Nintendo-legenda Yoshiaki Koizumilta.

Tässä piilee kuitenkin se koukku, joka saa hälytyskellot soimaan. Vaikka Donkey Kong -peli on Koizumin idea ja sen tekee sama tiimi kuin Odyssey-pelin, Koizumi itse ei ole mukana projektissa tutussa roolissaan tuottajana tai ohjaajana.

Tämä on sikäli merkittävää, koska Yoshiaki Koizumi on ollut avainroolissa jokaisessa suuressa 3D-Mario-pelissä aina Super Mario 64:stä Super Mario Odysseyhin. Fanien johtopäätös on selvä: jos ”Herra 3D-Mario” itse ei ole kiireinen Donkey Kongin parissa, hänen on pakko olla johtamassa seuraavan suuren 3D-Mario-pelin kehitystä 2:lle.”