Tony Hawk’s Pro Skater 3+4 ilmestyy heinäkuussa – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk’s Pro Skater 3+4 ilmestyy heinäkuussa – katso traileri

Tony Hawk's Pro Skater 3 + 4

Kovasti odotetun 3+4 -pelin julkaisupäivä on vihdoin vahvistettu ja peli ilmestyy 11. heinäkuuta 2025. Kyseessä on uusittu versio klassisista Tony Hawk’s Pro Skater 3 ja 4 -peleistä, ja se sisältää uusia hahmoja, puistoja, temppuja ja uudistetun ääniraidan.

Pelaajat voivat ennakkotilata pelin ja saada pääsyn Foundry Demo -versioon jo kesäkuussa. Digital Deluxe ja Collector’s Edition -ennakkotilaukset tarjoavat kolmen päivän ennakkoon pääsyn peliin 8. heinäkuuta. Digital Deluxe Edition sisältää erityisesti Doom Slayer ja Revenant -hahmot, sekä muita eksklusiivisia sisältöjä. Collector’s Edition sisältää kaiken Digital Deluxe Editionin sisällön lisäksi rajoitetun painoksen Birdhouse-luistin, jossa on Tony Hawkin allekirjoitus.

Peli tarjoaa cross-platform online multiplayer -ominaisuuden, joka tukee jopa kahdeksan pelaajaa. Skaters-ryhmään kuuluvat klassiset nimet kuten Tony Hawk, Steve Caballero ja Rodney Mullen, sekä uudet skaters kuten Rayssa Leal ja Yuto Horigome. Soundtrack sisältää klassisia kappaleita, kuten Motorheadin ”Ace of Spades” ja Gang Starrin ”Mass Appeal”, sekä uusia kappaleita, jotka edustavat nykyistä skeittikulttuuria.

-peli ilmestyy 11. heinäkuuta , , , ja S sekä Nintendo -konsoleille, että :lle (Steam, Battle.net ja Microsoft Store). Lisäksi se tulee saataville Xbox Game Pass Ultimate ja PC Game Pass -tilaajille.

Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää Kommentit pois päältä artikkelissa Blizzard vahvistaa Diablo 5:n PC-version – mutta StarCraftin kohdalla kaikki onkin yhtäkkiä epäselvää

onnistui tekemään tulevien peliensä alustatiedoista yllättävän sekavan sopan. 5:n -versio tuli käytännössä vahingossa vahvistetuksi BlizzCon 2026 -tapahtumassa, kun taas StarCraftin Xbox-versio paljastui Xbox UK:n X-tililtä.

BlizzConissa Diablo 5:n alustasta kysyttäessä pelin ohjaaja Joe Shely totesi, ettei asiasta ollut vielä mitään kerrottavaa. Samalla hän kuitenkin sanoi Blizzardin haluavan pelin mahdollisimman monen pelaajan ulottuville. Tämän jälkeen Blizzardin PR-tiimistä kuului sivusta huomautus: ”PC version.”

Kun Shely huomautti leikillään, ettei sitä pitänyt vielä kertoa, PR-edustaja totesi: ”If we’re not on the PC, we’ve got problems.” Näin Diablo 5:n PC-versio tuli käytännössä vahvistettua, vaikka Blizzard ei sitä varsinaisesti lavalla julkistanut.

Tilanne muuttui vielä kummallisemmaksi StarCraftin kohdalla. Blizzardin tuleva StarCraft on vahvistettu Xboxille, mutta tieto tuli nimenomaan Xbox UK:n X-tililtä. Blizzard ei puolestaan kertonut BlizzConissa pelin PC-versiosta mitään.

Kotakun toimittaja kysyi Blizzardilta asiasta suoraan tapahtuman jälkeen. Yhtiön virallinen vastaus oli, ettei alustoja julkisteta vielä. Blizzard kuitenkin vahvisti samalla, että Diablo V on suunniteltu keväälle 2029 ja StarCraft vuodelle 2030, ja alustatiedot kerrotaan myöhemmin.

Käytännössä Diablo 5:n PC-versiosta ei siis tarvitse enää juuri spekuloida, mutta muiden alustojen kohtalo on edelleen auki. Myös StarCraftin PC-versio on vahvistamatta, vaikka sarjan historia PC:llä tekee tilanteesta vähintäänkin erikoisen.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.