Tony Hawk’s Pro Skater saamassa jatkoa? Kommentit pois päältä artikkelissa Tony Hawk’s Pro Skater saamassa jatkoa?

Tony Hawk's Pro Skater 5

Rakastetun Tony Hawk's Pro Skater -skeittipelin ympärillä pyörii tällähetkellä kaksi huhua. Yhden mukaan alkuperäinen peli ja sen jatko-osa olisi saamassa uusinnot Activisionin toimesta. Toisen huhun mukaan pelisarja olisi saamassa täysin uuden pelin.

Ensimmäisen huhun taustalla on tietovuotaja Sabi, jonka mukaan Tony Hawk's Pro Skater 1 ja 2 -pelien uusinnot pyörisivät Activisionin toimistolla.

Toinen huhuista on puolestaan lokakuulta, jolloin ammattiskeittaaja Lizzie Armanto kertoi antamassaan haastattelussa, että hän tulisi esiintymään tulevassa Tony Hawk's Pro Skater -pelissä. Armanto nähtiin vuonna 2015 ilmestyneessä murska-arviot saaneessa Tony Hawk's Pro Skater 5 pelissä, joka on toistaiseksi pelisarjan viimeisin peli.

Sekiro saa animeversion – tulossa Crunchyrolliin 2026 Kommentit pois päältä artikkelissa Sekiro saa animeversion – tulossa Crunchyrolliin 2026

'n suositusta -pelistä tehdään animeversio, joka saa ensi-iltansa Crunchyrollissa vuonna 2026. Pelin julkaisi vuonna 2019, ja se myi huikeat 10 miljoonaa kappaletta. Sequelia ei ole kuitenkaan luvassa, vaan nyt tarina elää animeformaatissa nimellä .

Anime on täysin käsin piirretty ja pyrkii vangitsemaan pelin tarkkuuden ja hengellisen tunnelman jokaisessa kohtauksessa. Tarina sijoittuu uudelleenkuviteltuun Sengoku-kauden Japaniin ja keskittyy lojaalisuuden ja veren teemoihin. Julkaisun ulkopuolisia maita lukuun ottamatta näyttää animea maailmanlaajuisesti.

Johto- ja tuotantotiimi on nimekäs, ohjaajana toimii Kenichi Kutsuna, käsikirjoituksesta vastaa Takuya Satou ja hahmosuunnittelusta Takahiro Kishida. Ääninäyttelijöistä Wolfin roolissa kuullaan Daisuke Namikawaa ja Kuro/The Divine Heirinä Miyuki Satou.

Tavoitteena on luoda elämys, joka muistetaan niin pelin uskollisten fanien kuin uusien katsojien keskuudessa. Anime lupaa tuoda Sekiron maailmaan uutta eloa ja kauneutta, pysyen silti uskollisena alkuperäisen pelin tarinalle ja tunnelmalle.

The First Descendant -mainoksen ympärillä kuohuu: sisällöntuottajan kasvot käytetty luvatta AI:n avulla Kommentit pois päältä artikkelissa The First Descendant -mainoksen ympärillä kuohuu: sisällöntuottajan kasvot käytetty luvatta AI:n avulla

on joutunut kohun keskelle -mainosten vuoksi, joissa epäillään käytetyn tekoälyä epäeettisellä tavalla. Sisällöntuottaja DanieltheDemon kertoo, että yksi mainoksista on varastanut hänen kasvonsa ja reaktionsa viraalista videosta, minkä jälkeen AI on muokannut hänen suunsa liikkeet ja lisännyt äänen, joka ei ole hänen omansa.

En ole antanut lupaa käyttää kasvojani. – Sisällöntuottaja DanieltheDemon kommentoi.

Alkujaan keskustelu alkoi Redditissä, kun käyttäjä kokosi oudoilta vaikuttavia mainoksia, hahmojen huulisynkka ei täsmännyt, liikkeet olivat luonnottomia ja dialogi ontui. Pian fanit alkoivat epäillä, että kyseessä on tekoälyn tuottamaa sisältöä.

Nexon puolustautui kertomalla, että videot olivat osa TikTok Creative Challengea, jossa tekijät voivat vapaaehtoisesti tarjota videoitaan mainoskäyttöön. Yhtiön mukaan kaikki materiaalit tarkastetaan tekijänoikeusrikkomusten varalta, mutta nyt se on löytänyt ”epäasianmukaisia tapauksia” ja aloittanut tutkimuksen yhdessä TikTokin kanssa.

Mielenkiintoista kyllä, yhtiö ei ole pyytänyt anteeksi varsinaisia tekoälymainoksia, vain viivettä, joka syntyi ennen tiedotteen julkaisua. Lopullista selvitystä luvataan myöhemmin.

Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun peliyhtiö joutuu kritiikin kohteeksi AI:n käytöstä: esimerkiksi , ja ovat jo aiemmin saaneet osansa arvostelusta.