Top-5 uutta, hauskaa komediaa Kommentit pois päältä artikkelissa Top-5 uutta, hauskaa komediaa

Komedia on vaikea laji. Tämän todistaa suomalainen stand-up ja Sami Hedbergin elokuvat. Netflix ostaa sarjoja ja elokuvia siinä missä suomalaiset vessapaperia koronan ensipäivinä. Siksi on hyvä ottaa pientä neuvoa elokuvien valinnoissa. Tässä kattaus, jonka olen röyhkeästi valinnut tuosta suoratoistopalveluiden roskalaatikosta. Makumieltymykset vaikuttavat toki komedian nautittavuuteen.

Middleditch & Schwartz

Kaverukset Thomas Middleditch ja Ben Schwartz kaappaavat mielikuvituksen kun he tekevät komedian vaikeinta luokkaa, improvisaatiota. Kolmen jakson verran yleisö saa ehdottaa esittäjille paikkaa ja aikaa johon seuraavan tunnin ajan uppoudutaan. Ensimmäinen jakso kertoo häistä. Improvisaatio on todella hauskaa katsottavaa koska tässä tehdään muutakin kuin toistellaan toisen sanomisia liittäen itse jotain hupaisaa perään. Juonet lähtevät lentoon ja huumori kukkii kaverusten omalla tyylillä.

Middleditch on tunnettu Silicone Valleystä kun Schwartz enemmän Parks and Rec:istä. Middleditch tekee täysin erilaisen suorituksen kuin hittisarjassaan. Hän on kupliva ja keksii mitä oudompia hahmoja. Ben Schwartz on täysin oma itsensä niin tässä sarjassa kuin Parks and Recreation:issa. Ben hyppii ja tanssii sekä menee helposti feminiiniseen rooliin. Sarjaa voi suositella täydellä sydämellä kaikille. Sarjasta tulee hyvä mieli ja tekee mieli soittaa kaverille.

Tom Segura: Ball Hog

Tom Segura on melko uusi tuttavuus julkkis stand-up skenessä. Hän on nykyään myös tunnettu podcasteistaan joita hän tekee niin espanjaksi kuin amerikaksi. Podcasteista voidaan puhua toisessa artikkelissa. Tom Segura tarinoi perheestään, suvustaan ja elämästään. Hän menee ihmisluonteen syvyyksiin ja repii siitä iloa irti, mistä muut ovat hiljaa. Tom Segura edustaa stand-upillaan uutta aaltoa amerikkalaisessa stand-upissa joka tekee paljon yhteistyötä kavereidensa kanssa. Heidän viraali taistelut Bert Kreicherin kanssa ovat mahtavia ja niihin on kulutettu niin aikaa kuin rahaa, varsin tutustumisen arvoinen parivaljakko.

Burt Kreicher: Hey big boy

Tom Seguran rasistinen alkoholisti kaveri joka ei peittele omaa kaljamahaa tai tyhmyyttään. Täysin idiootti ei herrasmies ole koska häntä on erittäin mukava seurata niin somessa kuin netflixissä. Burt on tunnettu nimellä The Machine ja venäjän mafian yhteyksistä. Hän alkoi varsin varttuneena tekemään stand-uppia ja nykyään on supersuosittu koomikko. Burt kertoo myös paljon elämästään ja perheestään omassa showssa. Tomin ja Burtin stand-upit soveltuvatkin ehkä paremmin isä sektorille kuin kikattaville esiteineille.

Dolemite is my name

Täydellinen retrospektiivi 1970 luvun blaxploitation elokuviin. Eddie Murphy on tehnyt comebackin vakavastiotettavaan komediaan. Kaukana ovat Pähkähullu professori ja Dr. Doolittle kun Murphy paina täysillä mustaa huumoria. 1970 oli Yhdysvalloissa ja miksei myös Suomessakin viimeinen kulttuurin hyvä vuosikymmen, ellei jopa paras vuosikymmen. Huumeet ja konservatiivisten arvojen musertuminen näkyi jokaisella yhteiskunnan tasolla.

Dolemite on tosi tarina kulahtaneesta stand-up koomikosta ja siitä miten hän tienasi miljoonia kohdentaen komiikkaansa mustaan alakulttuuriin ja kulttuurin murrokseen. Dolemite on miltei dokumentti siitä miten Yhdysvalloissa syntyi uusi elokuvien alalaji, joka vieläkin jatkaa voittokulkuaan. Se pysyy poissa Hollywoodin parrasvaloista, mutta silti sitä seuraavat kymmenet miljoonat ihmiset. Murphy näyttelee Ruby Ray Moorea, joka keksi itsensä uudelleen ja alkoi kertomaan pulsutarinoita oikeasta elämästä. Ihmiset rakastuivat kuin hullut puuroon ja pian hänestä tuli mustien kultti-ikoni. Erittäin hauska ja uskomaton tositarina.

Death of Stalin

© Concorde

Viimeinen ehdotus illan komediaksi on Death of Stalin. Tämä ei sovellu niille, jotka vielä haikailevat äärivasemmistolaista diktatuuria joka on tappanut kymmeniä miljoonia ihmisiä. Isä Aurinkoinen päästää irti maallisesta kehostaan ja lähtee alakerran isoon kolhoosiin. Välittömästi muut kommarit sekoavat kun miettivät miten joku toinen kusee heidän muroihin sekä miten he voisivat kusta toisten muroihin. Erittäin tarkka historiallinen kuvaus kommunismin toiminnasta, jonka jokaisen tulisi katsoa.

Näyttelijäkaarti on täynnä tähtiä ja mahtavia suorituksia. Michael Palin ja Steve Buscemi esittävät suuria neuvostojohtajia fantastisesti. Satiirin ohjaa varsin täydellisesti Armando Ianucci joka on myös ollut käsikirjoittamassa elokuvaa. Armando on tunnettu pistävästä satiirista The Thick of It ja hulvattomista sarjoista kuten Alan Partridge. Mies on elävä jumala. Suosittelen erittäin lämpimästi hänen koko tuotantoaan.

Alien-tähti Sigourney Weaver saattaa liittyä Tomb Raider -sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Alien-tähti Sigourney Weaver saattaa liittyä Tomb Raider -sarjaan

Shadow of the Tomb Raider

Tuleva Tomb Raider -live-action -sarja Prime Videolla saa mahdollisesti lisää tähtiloistoa, sillä Alien-tähti Sigourney Weaver neuvottelee roolistaan sarjassa. Weaverin sopimus Amazonin kanssa ei ole vielä täysin varmistunut, mutta huhut kertovat, että hän olisi mukana salaperäisessä tehtävässä.

Sarjassa Lara Croftina nähdään Game of Thrones -tähti Sophie Turner, ja sen takana ovat luoja, käsikirjoittaja ja tuottaja Phoebe Waller-Bridge sekä tuottajatiimiin kuuluvat Chad Hodge ja Jonathan Van Tulleken. Sarjan tuotanto on määrä aloittaa 19. tammikuuta 2026. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu.

Prime Video lupailee sarjan uudistavan Tomb Raider -franchisen massiivisesti ja yhdistävän live-action -tarinat sekä videopelit yhtenäiseksi tarinalliseksi maailmaksi. Tämä on merkittävä muutos, sillä pääsarjan pelejä ei ole nähty vuoden 2018 Shadow of the Tomb Raiderin jälkeen, vaikka uusi peli on kehitteillä Unreal Engine 5:llä.

Sarja tulee myös täydentämään Netflixin vuonna 2024 ilmestynyttä animaatiosarjaa Tomb Raider: The Legend of Lara Croft, jonka toinen ja viimeinen kausi julkaistaan torstaina 11. joulukuuta. Fanit odottavat innolla, millaisen roolin Weaver ottaa ja miten hänen hahmonsa liittyy Lara Croftin seikkailuihin.

Tuleva sarja lupaa tuoda raikkaan näkökulman Lara Croftin maailmaan ja saattaa houkutella niin uusia kuin vanhoja faneja, jotka haluavat nähdä ikonisen seikkailijan uusissa haasteissa ja mahdollisesti yhdessä Sigourney Weaverin kanssa.

Trump toppuuttelee Netflixin ja Warner Brosin jättikauppaa: ”Voi olla ongelma” Kommentit pois päältä artikkelissa Trump toppuuttelee Netflixin ja Warner Brosin jättikauppaa: ”Voi olla ongelma”

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on ottanut kantaa Netflixin massiiviseen yritysostoon, joka ravistelisi koko viihdeteollisuutta. Netflix ilmoitti perjantaina ostavansa Warner Bros. Discoveryn studio- ja HBO-toiminnot 72 miljardilla dollarilla, ja velkojen kanssa kokonaisarvo nousee yli 82 miljardiin dollariin. Kauppa ei kuitenkaan välttämättä etene heittämällä – ei ainakaan Trumpin mukaan.

Presidentti kertoi Kennedy Center -gaalan punaisella matolla, että näin suuri markkinaosuus ”voisi olla ongelma”. Netflix on jo maailman suurin suoratoistopalvelu yli 300 miljoonalla tilaajallaan, ja Warner Brosin valtava sisältöarkisto paisuttaisi sen valtaa entisestään.

”Kun he saavat Warnerin, osuus kasvaa paljon”, Trump totesi ja ilmoitti aikovansa ”olla mukana päätöksessä”.

Kauppa ei vaadi hyväksyntää Yhdysvaltain viestintäkomissiolta, koska yhtiöillä ei ole tv-kanavia, mutta oikeusministeriön kilpailuviranomaiset – sekä EU – joutuvat silti punnitsemaan sulautumaa tarkasti. Taustalla kuplii laajempikin huoli: demokraattisenaattori Elizabeth Warren kutsui suunnitelmaa suorastaan ”antimonopolistiseksi painajaiseksi”.

Trump tapasi Netflixin toimitusjohtaja Ted Sarandoksen jo aiemmin Valkoisessa talossa. Presidentti kuvailee tapaamista lämpimäksi, mutta vakuuttaa, että varsinaisia lupauksia ei annettu suuntaan tai toiseen. Sarandoksen vierailu sopii hänen mukaansa kuvioon: yritysjohtajat pyrkivät usein varmistamaan presidentin suopeuden ennen suuria peliliikkeitä.

Yhdysvaltain viihdealalla on viime vuosina nähty useita jättifuusioita, mutta Netflixin ja Warner Brosin yhdistyminen olisi kokoluokaltaan täysin omaa luokkaansa. Onko kyseessä uusi megajätti vai yksinkertaisesti liian suuri pala purtavaksi?