Torchlight III ilmestyy lokakuussa – Switchille myöhemmin tänä vuonna Kommentit pois päältä artikkelissa Torchlight III ilmestyy lokakuussa – Switchille myöhemmin tänä vuonna

Torchlight III

Huomenna ilmestyvä hack-and-slash peli Torchlight III on saanut uuden trailerin, jolla keskitytään hahmo- ja relic-luokkiin, lemmikkeihin sekä pelaajien linnoituksiin.

Valittavana on neljä hahmoluokka: Dusk Mage, Forged, Railmaster sekä Sharpshooter. Näiden lisäksi pelaajat voivat valita yhden relicin: Bane, Blood Drinker, Coldheart, Electrode sekä Flaming Destroyer. Yhteensä eri hahmoluokkayhdistelmiä on siis 20.

Jatko-osan tapahtumat sijoittuvat sata vuotta edeltäjänsä Torchlight II jälkeiseen aikaan. Pelissä sankarit ovat tuoneet rauhan Novastraiaan, mutta Netherim ja tämän liittolaiset uhkaavat Ember Empiren yhtenäisyyttä.

Pelaajat voivat seikkailla vapaasti, joko yksin tai ryhmässä kavereiden kanssa. Kerää materiaaleja rakentaaksesi loottia ja käytä taikakarttoja päästäksesi tuntemattomiin luolastoihin.

Torchlight III ilmestyy lokakuun 13. päivä Playstation 4 ja Xbox One -konsoleille sekä PC:lle Steamin kautta. Early Access -version ostaneet saavat lopullisen version ilmaiseksi. Peli ilmestyy myöhemmin tänä vuonna Nintendo Switch -konsolille.

GTA kohtaa ysäri-Suomen – Last Drop julkaisi ensimmäisen pelivideon Kommentit pois päältä artikkelissa GTA kohtaa ysäri-Suomen – Last Drop julkaisi ensimmäisen pelivideon

Last Drop

Jos olet joskus miettinyt miltä Grand Theft Auto maistuisi, kun maisemina ovat ruispellon reunat, Nykylän lähiöt ja viereisen ABC-aseman kolmen euron kahvi, niin Last Drop on peli jota kannattaa seurata. Suomalainen indie-studio Lohkare Games on paljastanut uuden pelivideon avoimen maailman peliinsä, joka sijoittuu vuoden 1994 Suomeen ja ammentaa inspiraatiota todellisista paikoista ja muistoista.

Tämä ei ole mikään superautoihin keskittyvä hurjastelu, vaan peli, joka näyttää arjen pienet ilot ja paikallisen elämänrytmin omassa valossaan. Videolta välittyy aikakauden muistot, synkkä ja kuiva huumori.

1990-luvun Suomi avoimena maailmana

Last Drop sijoittuu kuvitteelliseen Nykylän kaupunkiin ja sen ympäristöön, jotka tuntuvat yllättävän tutuilta suomalaisen pelaajan silmin. Pelissä ei ole minikarttaa, joten suunnistaminen onnistuu vanhanaikaisesti: tutki ympäristöä, kuuntele radiota tai kysy neuvoa tienposkessa seisovalta sorsalta.

Tarina seuraa Seppo Sahtivaaran ja hänen kavereidensa elämää 1990-luvun Suomessa. Pelaaja voi ajaa autoa tai polkupyörää, tehdä töitä, keräillä tavaroita ja toki tarinan myötä myös kehittää hahmon ominaisuuksia kuten voimaa ja kestävyyttä roolipelimäisesti. Pelistä saatiin demoversio jo viime vuonna ja sen vastaanotto on ollut ainakin keskustelupalstoilla varsin humoristista ja odottavaista.

Arki, huumori ja nostalginen krapula

Last Dropin maailma ei ole pelkkää maisemien ihailua. Taistelu on rakennettu perinteisempiä taistelupeli elementtejä käyttäen ja NPC-hahmot reagoivat pelaajan käyttäytymiseen. Eli jos haastat riitaa, hahmot saattavat haastaa takaisin, rynniä pakoon tai kutsua apua.

Tarinan kuuluu tietenkin huumoria ja arjen absurdiutta, jota 1990-luvun Suomi osaa tarjota. Peli ei tee itsestään liian vakavaa, mutta silti sen taustalla on aikakauden synkkiä sävyjä ja elämänmakuista kokemusta, joka tekee menneestä maailmasta jotain muutakin kuin vain nostalgista filtteriä.

Milloin peli saapuu?

Last Drop on tarkoitus julkaista Early Access -muodossa PC:lle Steamissa vuoden 2026 ensimmäisen vuosineljänneksen aikana. Kehittäjät haluavat jatkaa pelin kasvattamista pelaajayhteisön palautteen perusteella, joten tämä on vasta alkusoittoa sille, mitä myöhemmin on luvassa.

Peli vaikuttaa ainakin alustavasti siltä, että se saattaa tarjota jotain täysin erilaista kuin perinteiset avoimen maailman seikkailut. Mikäli haluat viettää aikaa suomalaisen lähiön katuja kierrellen ja juopotellen kuin elämä olisi ikuista, tämä saattaa olla oikea paikka aloittaa.

DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä” Kommentit pois päältä artikkelissa DayZ:n luoja vetoaa pelaajiin: ”Oppikaa sietämään viivästyksiä, jos haluatte hyviä pelejä”

DayZ-pelin luoja ja RocketWerkzin toimitusjohtaja Dean Hall haluaa ravistella pelialaa ja pelaajia sen mukana. Hänen viestinsä on yksinkertainen: pelien viivästyksiä pitäisi oppia sietämään. Hallin mukaan liian moni studio lukkiutuu julkaisupäivään niin tiukasti, että lopputuloksena kärsii itse peli.

Hall kommentoi asiaa tuoreessa kyselytunnissa, jossa hän muistutti pelien kehityksen olevan kallista ja aikataulujen vaikuttavan budjettiin merkittävästi. Pelaajat vaativat laatua ja varmuutta, mutta kehittäjät saattavat hänen mukaansa tuijottaa julkaisua maalitaulukiikarissa liiankin tiukasti. Viivästysten pelätään pilaavan hypen ja tuottavan pettymyksen, joskus jopa enemmän kuin keskeneräinen peli.

Hänen mukaansa viivästysten välttelyllä on myös synkkä kääntöpuoli, crunch-kulttuuri. Kun peli pusketaan ulos väkisin, kehittäjät maksavat usein hinnan ylitöinä ja stressinä. Hall muistuttaa, että kuluttajilla on valtaa. Jos pelaajat osoittavat Xboxille ja PlayStationille, että viivästykset ovat hyväksyttäviä, paine julkaisupäivien betonointiin voisi hellittää.

Hall puhuu kokemuksesta. Icarusin julkaisu ei sujunut toivotusti, ja peli sai Steamissä ristiriitaisen vastaanoton. Myös Dangerous Horizons -lisäosa sekä konsoliversiot ovat viivästyneet useaan otteeseen.

Henkilökohtaisesti, älkää ennakkotilatko pelejä. Kaupallisesti, ennakkotilatkaa, koska se on ainoa tapa, jolla Xbox ja PlayStation huomaavat meidät. – Hall heittää pilke silmäkulmassa ristiriitaisen kehotuksen.

Laatu ennen kaikkea. Mutta pelialalla, jossa hypejuna kulkee kovaa ja kalenterit täyttyvät vuosia etukäteen, Hallin toive kuulostaa lähes radikaalilta. Kysymys kuuluukin, ovatko pelaajat valmiita odottamaan hieman pidempään, jos vastineeksi saa paremman pelin?