Tornipuolustusta ja battle areenaa yhdistelevä Skydome -peli sai uuden trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa Tornipuolustusta ja battle areenaa yhdistelevä Skydome -peli sai uuden trailerin

Skydome

on julkaissut uuden trailerin tulevalle -tornipuolustustaistelupelilleen. Pelin Early Access -kokeiluvaihe alkaa ensi viikon keskiviikkona elokuun 11. päivä. Voit katsoa pelin uuden trailerin alta.

https://youtu.be/vKYh4VZI95s

Pelin kehittäjä yhdessä Gamigon kanssa ovat viilanneet peliä suljetun betavaiheen palautteen perusteella. Pelin järjestelmien tasapainoa on paranneltu ja pelimekaniikan bugeja on korjailtu. Early Accessin myötä peliin saadaan myös uusi sankari Marcus.

Skydome on yhä kasvava maailma, joka on täynnä mukaansatempaavia tarinoita ja erilaisia hahmoja. Pelaajien on koottava joukkue taitavia sankareita puolustamaan tukikohtaansa ja murskaamaan vihollisen muurit samalla, kun he suorittavat palkitsevia sivutavoitteita. Ottelun lopputulos riippuu siitä, työskentelevätkö kaikki yhdessä. Mestarit lähetetään tästä korkealla taivaalla leijuvasta temppelistä taistelemaan armeijoita ja hirviöitä vastaan ympäri universumia käyttäen omia yksilöllisiä strategioitaan ja taitojaan luodakseen puolustusta ja torneja, jotka auttavat heitä hallitsemaan vastustajiaan. Kahta samanlaista hahmoa ei ole, mikä antaa pelaajille mahdollisuuden tutkia uusia kykyjä, puolustustorneja ja strategioita jokaisen sankarin kanssa.

Skydomessa pelaajat sukeltavat suoraan nopeatempoisiin vakiomittaisiin toimintaotteluihin, ja heitä odottavat jännittävät haasteet joka käänteessä. Pelityylistä riippuen pelaajat voivat laatia yksityiskohtaisia strategioita neljän hengen joukkueissa tai syöksyä suoraan taisteluun käyttämällä erityisiä toimintataitoja vastustajiensa sabotoimiseen. Päätavoite on vihollisten patsaiden valloitus. Kuoleman labyrintit, taikaportaalit ja ajan manipulointi ovat kaikki osa pelaajien strategiaa tulla lopulliseksi mestariksi tässä eeppisessä tornipuolustuskokemuksessa.

Tärkeimmät ominaisuudet:

  • Monipuolisten mestarien kattaus omilla ainutlaatuisilla taidoillaan ja voimillaan
  • Nopeatempoinen isometrinen 3D-toimintastrategia
  • Pelaajat voivat käyttää seiniä ja torneja vahvistaakseen karttaansa
  • Toimintataitojen käyttö suoraan vihollisten puolustuksen häirintään
  • MOBA-tyyliset viidakkoalueet, joissa on ainutlaatuisia pomohirviöitä
  • Hyökkäysjärjestelmä: voita alueellesi tunkeutuvien hirviöiden aallot ja taistele vihollisiasi vastaan käyttämällä vahvistuksia, ylimääräisiä joukkoja ja paljon muuta
  • 4 vs. 4 -joukkuepohjaiset moninpeliottelut: Työskentele tiiminä vihollisten päihittämiseksi
  • Kausittainen luokittelujärjestelmä julkaisupäivänä

Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Peregrino, armoton 1800-luvun selviytymispeli tulossa PC:lle

Espanjalainen on julkistanut uuden selviytymispelin nimeltä . Peli sijoittuu goottihenkiseen 1800-luvun maailmaan, jossa johdat pientä ryhmää pyhiinvaeltajia vaarallisen pimeän kiirastulen läpi kohti luvattua Uutta Eedenin paratiisia. Peli on isometrisestä näkökulmasta pelattava ja on kehitteillä :lle - ja -kauppoihin.

Matka ei ole helppo, metsästäminen, taistelut ja jätteiden keräily ovat elintärkeitä selviytymisellesi. Ruoka, suoja ja jopa usko ovat arvokkaita resursseja, joita sinun on tarkasti hallittava. Yksi karmivimmista jutuista on se, että jos jokin pyhiinvaeltajistasi kuolee hirvittäville öisille pedoille, kuolema on pysyvää – henkilöiden nimi, tausta ja tarkoitus vaikuttavat pelin kulkuun ja heidän selviytymismahdollisuuksiinsa.

Varovaisuus on valttia: vaunuja pitää päivittää, leirejä vahvistaa ja tien valinta voi olla kysymys elämästä ja kuolemasta. Jos sinua kiinnostaa hiostava, tummanpuhuva selviytymispeli, kannattaa laittaa Peregrino odotuslistalle Steamiin.

Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6:n avoin beta pakottaa PC-pelaajat säätämään BIOSia

Battlefield

Jos olet yrittänyt päästä :n avoimeen beetaan :llä, olet ehkä törmännyt viestiin ”Secure Boot ei ole päällä”. Et ole yksin. vaatii pelaajia ottamaan Secure Boot -asetuksen käyttöön, mikä tarkoittaa, että pelaajien on hypättävä BIOSiin, tietokoneen syvään takahuoneeseen ja säädettävä siellä useampia teknisiä asetuksia.

Secure Boot on turvatoimi, joka varmistaa, että tietokone käynnistyy vain luotettavalla ohjelmistolla. Tämä on osa isoa taistelua huijaamista vastaan, joka on moninpeleissä jatkuva riesa. Lisäksi pelissä vaaditaan TPM 2.0 -tuki, joka on laitteistopohjainen turvamekanismi, varmistaen, ettei käynnistysprosessia ole manipuloitu.

Vaikka EA on julkaissut ohjeet, joiden avulla säätö onnistuu, se vaatii silti teknistä itsevarmuutta ja ymmärrystä asioista kuten GPT- ja MBR-levytyypit, jotka eivät välttämättä ole tuttuja kaikille pelaajille. Jos Secure Bootia ei pysty kytkemään päälle, ohjeistetaan ottamaan yhteyttä tietokoneen valmistajaan, mikä voi kuulostaa jo aika pelottavalta.

Ja tämä ei ole vain Battlefieldin ongelma, on juuri ilmoittanut, että myös tuleva edellyttää Secure Bootin ja TPM 2.0:n käyttöä PC-versiossa. Eli tämä tekninen kipukohta on tulossa yhä yleisemmäksi, kun pelitalot taistelevat huijareita vastaan.

Joten, PC-pelaajat, varautukaa kaivamaan BIOS-määritykset esiin, jos haluatte pelata näitä suuria räiskintäpelejä. Turvallisuus on toki tärkeää, mutta jos BIOSin avaaminen kuulostaa siltä kuin tietokoneesta pitäisi puhua toisella kielellä, saatatte olla aika monen mutkan takana ennen kuin pääsette pelaamaan.