Toukokuun PS Plus -pelit vuotivat ennakkoon – luvassa jalkapalloa ja roolipeliä Kommentit pois päältä artikkelissa Toukokuun PS Plus -pelit vuotivat ennakkoon – luvassa jalkapalloa ja roolipeliä

FIFA 22

Kuten jo monena aiempana kuukautena, myös toukokuun -pelit ovat vuotaneet ennakkoon. Luvassa näyttäisi olevan EA:n uusin jalkapallopeli sekä roolipelit sekä .

Huhu on jälleen kerran peräisin ranskalaisen Dealabs -sivuston keskustelupalstalta, jonka kautta myös aiempina kuukausina on PS Plus -pelit paljastettu ennakkoon onnistuneesti.

FIFA 22

FIFA 22 on viime syksynä ilmestynyt viimeisin osa EA Sportsin jalkapallopelisarjasta. Se toi uudistusta aiempiin mm. fysiikanmallinnuksen, animaatioiden sekä tekoälyn muodossa. Peli tulee ladattavaksi sekä PS5, että PS4 -konsoleille.

Tribes of Midgard

Tribes of Midgard on puolestaan alunperin vuonna 2019 ilmestynyt toimintaa, roolipeliä sekä selviytymistä yhdistelevä peli. Pelissä pelaajat voivat luoda oman 10 hengen viikinkiheimon ja pelata yhdessä. Päivisin pelaajat seikkailevat sattumanvaraan luodussa maailmassa keräten resursseja. Öisin viholliset puolestaan hyökkäävät ja pelaajien täytyy puolustautua. Peli tulee ladattavaksi PS5 ja PS4 -konsoleille.

Curse of the Dead Gods

Curse of the Dead Gods on viime vuonna ilmestynyt roguelike elementtejä ja luolastoseikkailua yhdistelevä peli. Siinä pelaajat ovat seikkailijoita, jotka etsivät proseduraalisesti luoduista luolastoista rahaa, voimaa ja ikuista elämää. Peli tulee olemaan saatavilla PS4 -konsoleille.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 5, ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.

The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii Kommentit pois päältä artikkelissa The Witcher 4:n kehitys pysähtyy heti, jos yksikään versio tökkii

CD Projekt RED ei halua toistaa julkaisun virheitä kanssa. Studio kertoo ottaneensa käyttöön uuden tiukan kehitysmallin, jossa pelin tekninen toimivuus tarkistetaan jatkuvasti kaikilla kohdealustoilla. Jos jokin tärkeä testi epäonnistuu yhdelläkin alustalla, kehitys pysähtyy siihen asti, että ongelma on korjattu.

Käytännössä The Witcher 4 pitää läpäistä tekniset tarkistukset samanaikaisesti :llä, :llä ja Series X|S:llä. Studio ei siis halua rakentaa peliä ensisijaisesti tehokkaimman PC ehdoilla ja miettiä konsoliversioita vasta myöhemmin. CD Projekt RED mukaan tavoitteena on yksinkertaisesti varmistaa, että peli oikeasti toimii.

Taustalla kummittelee tietenkin Cyberpunk 2077 vuoden 2020 julkaisu, joka oli erityisesti vanhoilla – ja -konsoleilla niin pahassa kunnossa, että peli poistettiin hetkeksi jopa Storesta. CD Projekt RED myönsi myöhemmin, että studio oli aliarvioinut pelin skaalaamisen vanhemmille konsoleille liittyneet haasteet.

Uusi lähestymistapa näyttää kuitenkin jo tuottavan tulosta. CD Projekt RED toimitusjohtaja Michał Nowakowski vahvisti, että The Witcher 4 on tällä hetkellä pelattavissa PC:llä, :llä ja :llä. Jos jokin versio alkaa yskiä, kehittäjät eivät siis vain kohauta olkapäitään ja jatka eteenpäin, vaan koko kehitys saa luvan odottaa, kunnes ongelma on selätetty.