Toukokuun PS Plus -pelit vuotivat? – luvassa Godfall ja Disco Elysium Kommentit pois päältä artikkelissa Toukokuun PS Plus -pelit vuotivat? – luvassa Godfall ja Disco Elysium

Disco Elysium

Näyttäisi siltä, että PS Plus tilaajille olisi luvassa ensi kuussa varsinaista herkkua, mikäli huhut pitävät paikkaansa.

Huhujen mukaan tarjolla olisi toimintaroolipeli Godfall ja etsivä-roolipeli Disco Elysium. Aiheesta kertoi peliteollisuuden sisäpiiriläinen Nick ”Shpeshal Ed” Baker Twitter -tilillään. Samaisessa viestiketjussa huhuillaan myös PlayStation 4 -ilmaispeleiksi Battlefield V ja Stranded Deep -pelejä.

Godfall ilmestyi viime vuonna PlayStation 5 -konsolille, mutta ei onnistunut kuitenkaan voittamaan täysin kriitikoita.

Disco Elysium on puolestaan vuonna 2019 ilmestynyt isometrinen roolipeli, joka voitti lukuisia palkintoja samaisen vuoden The Game Awards -tapahtumassa.

Sonyn odotetaan paljastavan pelit lähipäivien aikana.

007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light valloittaa pelikentät toukokuussa

Legendaarinen agentti palaa pelikentille tuoreella otteella, kun sai uuden Rules of Spycraft -trailerin. Tuleva toimintaseikkailu keskittyy Bondin uran alkuvaiheisiin ja näyttää, miten ikoninen vakooja kasvaa rooliinsa yksi tehtävä kerrallaan.

Pelin kehittää , joka tunnetaan erityisesti -sarjasta. Traileri korostaa hiiviskelyä, suunnittelua ja improvisointia, eli kaikkea sitä mikä erottaa Bondin tavallisista toimintasankareista. Pelaajaa kannustetaan sulautumaan ympäristöön, valmistautumaan huolella ja mukautumaan tilanteisiin, kun suunnitelmat väistämättä menevät pieleen.

Ensivaikutelman perusteella peli yhdistelee vakoilun hienovaraisuutta ja näyttävää toimintaa. Luvassa on kolmannen persoonan seikkailu, jossa pelaaja pääsee hyödyntämään erilaisia taktiikoita suorasta toiminnasta hiljaiseen etenemiseen. Tavoitteena ei ole pelkästään selviytyä tehtävistä, vaan tehdä se tyylillä, kuten Bondille sopii.

007 First Light julkaistaan 27. toukokuuta :lle, Series X|S:lle ja :lle. -versio seuraa perässä kesällä 2026. Jos traileri on yhtään suuntaa antava, luvassa on vakoojapeli, joka luottaa enemmän älyyn kuin pelkkään räiskintään.

Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Alien: Rogue Incursion saapui Switch 2:lle

– Part One: Evolved Edition on nyt virallisesti julkaistu Switch 2 -konsolille. Kehittäjä paljasti samalla pienen mutta mielenkiintoisen twistin. Peli hyödyntää laitteen “hiiriohjausta”, joka aktivoituu automaattisesti, kun Joy-Con asetetaan tasolle. Käytännössä tähtääminen muuttuu tarkemmaksi ilman erillistä säätöä.

Peli ei ole täysin uusi tulokas. Se julkaistiin alun perin -pelinä joulukuussa 2024, ja myöhemmin siitä saatiin perinteisempi versio :lle ja 5:lle syksyllä 2025. Nyt Switch 2 -versio tuo scifi-kauhun myös kannettavampaan muotoon ja vieläpä uusilla ohjausmahdollisuuksilla höystettynä.

Tarina vie pelaajan entisen siirtokuntajalkaväen sotilaan, Zula Hendricksin, saappaisiin tutkimaan kartoittamatonta Purdan-planeettaa. Vastassa ei tietenkään ole pelkkiä maisemia, vaan myös ikoniset xenomorphit, jotka tekevät selviytymisestä kaikkea muuta kuin rentoa retkeilyä.

Pelintekijät ovat avoimesti kertoneet saaneensa inspiraatiota -pelistä, jota pidetään yhtenä parhaista Alien-peleistä. Tällä kertaa tavoitteena on kuitenkin ollut enemmän toimintaa ja tunnelmaa Aliens -elokuvan hengessä, erityisesti sen intensiivisen loppupuoliskon tyyliin.

Alien: Rogue Incursion on jo saatavilla useille alustoille, kuten Series -konsoleille, :lle ja PC:lle, ja myös -versio on edelleen tulossa. Switch 2 -julkaisu tuo kuitenkin mukanaan uuden tavan pelata ja ehkä myös uuden syyn kohdata ne kuuluisat, limaiset painajaiset uudelleen.