Toukokuussa ilmestyvä selviytymiskauhupeli Crow Country herättää vahvoja Final Fantasy VII -tunnelmia Kommentit pois päältä artikkelissa Toukokuussa ilmestyvä selviytymiskauhupeli Crow Country herättää vahvoja Final Fantasy VII -tunnelmia

SFB Gamesin tuleva selviytymiskauhupeli, Crow Country, PS5:lle ja PC:lle on saanut julkaisupäivän. Eurogamer uutisoi pelin saapuvan kansalaisten ulottuville 9. toukokuuta.

Jos olet kaivannut vanhojen 90-luvun PlayStation 1 -pelien matalapolyfonista ulkonäköä, tämä peli on, ystävä rakas, juuri sinua varten.

Studion luovan johtajan, Adam Vianin, mukaan Crow Country omaa ”Resident Evil / Final Fantasy VII” -estetiikan ja se on täynnä ”lukittuja ovia, ruosteisia avaimia, sykemonitori terveysmittaria, unenomaista ilmapiiriä ja ympäristöjä, jotka muistuttavat esirenderöityä taidetta, mutta ovat itse asiassa täysin 3-ulotteisia.

”Vuosi on 1990. Edward Crow on kadonnut. ’Crow Countryn’ omistajana hän ei ole nähty sitten, kun hän sulki puiston yllättäen kaksi vuotta sitten. Hiljaisuus rikkoutuu, kun salaperäinen nuori nainen nimeltään Mara Forest astuu hylätyn teemapuiston sydämeen etsimään häntä.”

Pelin trailerin voit ottaa haltuun vaikkapa tästä alta:

Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä Kommentit pois päältä artikkelissa Rayman täyttää 30 vuotta – juhlapaketti tuo klassikon takaisin 120 uudella kentällä

Ubisoft juhlistaa yhden tasohyppelyhistorian tunnetuimman hahmon merkkivuotta julkaisemalla Rayman: 30th Anniversary Editionin. Vuonna 1995 debytoinut raajaton sankari palaa nyt nykylaitteille laajennettuna kokonaisuutena, joka ei nojaa pelkkään nostalgiaan vaan tuo mukaan myös rutkasti uutta pelattavaa.

Digital Eclipsen ja Ubisoft Montpellierin yhteistyössä toteutettu juhlapainos kokoaa yhteen peräti viisi eri versiota alkuperäisestä Raymanista. Mukana ovat PlayStation-, Atari Jaguar-, MS-DOS-, Game Boy Advance- ja Game Boy Color -julkaisut, jotka on päivitetty toimimaan sulavasti tämän päivän konsoleilla ja PC:llä. Käytännössä kyseessä on aikamatka 90-luvun värikkäisiin tasoloikkiin – ilman vanhojen laitteiden pölyjen puhaltelua.

Pelin maailma vie jälleen Dream Forestin satumaisiin maisemiin ja Band Landsin musiikilliseen kaaokseen, kun Rayman yrittää pelastaa electoonit ja pysäyttää pahantahtoisen tohtori Darkin. Uutta sisältöä ei ole säästelty: mukaan on lisätty muun muassa SNES-prototyypistä peräisin olevia kenttiä, ja kokonaisuus sisältää huimat 120 lisäkenttää. Säveltäjä Christophe Héralin musiikki on myös päivitetty uuteen loistoon.

Modernille pelaajalle tarjolla on helpotuksia, kuten minuutin taaksepäin kelaus, loputtomat elämät ja vahingoittumattomuus. Toisin sanoen: nyt Rayman ei kaadu yhteen harha-askeleeseen, ellei pelaaja itse niin halua. Lisäksi pakettiin kuuluu yli 50 minuutin interaktiivinen dokumentti, jossa nähdään tekijöiden haastatteluja, varhaisia luonnoksia ja harvinaista pelimateriaalia.

Rayman: 30th Anniversary Edition on nyt saatavilla digitaalisesti PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, Nintendo Switchille ja PC:lle Ubisoft Storen ja Steamin kautta. Fyysinen versio saapuu kauppoihin kesäkuussa. Kolmekymmentä vuotta myöhemmin Rayman todistaa, että hyvä tasohyppely ei vanhene – se vain saa lisää kenttiä.

Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot Kommentit pois päältä artikkelissa Overwatchin tuleva ”Reign of Talon” -kausi räjäytti pelaajatilastot

Overwatch on noussut Steamissä korkeimmalle pelaajamäärälleen sitten palveluun tulonsa ja ohittanut samalla jopa Call of Dutyn ja Battlefield 6:n. Kaiken taustalla on Blizzardin uusi kausijulkistus, joka sai pelaajat palaamaan sankariräiskinnän pariin isolla joukolla.

Pelin uusi “uudelleensyntyminen” alkoi, kun Blizzard pudotti 2-numeron nimestä ja käynnisti vuoden mittaisen Reign of Talon -tapahtumakokonaisuuden. Mukana on sarjakuvia, animaatioita, tarinapätkiä ja tietenkin uutta pelisisältöä. Mutta suurin huomio on mennyt viraalihitiksi nousseeseen uuteen hahmoon: Jetpack Cat Fikaan, eli pysyvästi lentävään support hahmokissaan, joka voi parantaa liittolaisia ja tiputtaa vihollisia kartalta.

Uusi kausi, Reign of Talon Season 1, starttaa 10. helmikuuta 2026 ja tuo mukanaan peräti viisi uutta hahmoa. Jo ennen kauden virallista aloitusta Overwatchin suosio on noussut Steamissä niin kovaksi, että se on ohittanut suuret kilpailijansa, mikä on erityisen vaikuttavaa, koska peli on perinteisesti ollut suositumpi Blizzardin omassa Battle.netissä ja konsoleilla.

Overwatchin tarina on ollut kivinen. Epäonnistunut PvE-lupaus, fanien pettymys ja brändin rapautuminen veivät peliä pitkään alaspäin, mutta nyt suunta näyttää kuitenkin yllättävän valoisalta. Yksi lentävä kissa, reilu kasa uutta sisältöä ja ripaus itseironiaa ja yhtäkkiä Overwatch on taas “back”, kuten nuoriso sanoisi.