Tour De France 21 -pyöräilypeli tuo uuden pelimuodon mukaan Ranskan ympäriajoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Tour De France 21 -pyöräilypeli tuo uuden pelimuodon mukaan Ranskan ympäriajoihin

Tour De France 2021

Ranskan ympäriajot on maailman suosituin ja tunnetuin polkupyörällä ajettava kilpailu, jota seuraavat miljoonat pyöräilyfanit ympäri maailman. Syy suosioon löytyy sen taktisuudesta ja erityisestä joukkuehenkisestä kilpailullisuudesta, joka haastaa kisaajat tekemään valintoja koko joukkueen edestä.

Tour De France 21 -pyöräilypeli mallintaa sekä kilpailussa ajamista että taktisia päätöksiä näyttävällä grafiikalla, joka tuo Ranskan eloon upealla tavalla. Pelisarjan uusin osa sisältää myös uuden My Tour -pelimuodon, jossa pelaaja voi itse luoda omia kilpailukokonaisuuksia yhdistelemällä kisoihin haluttuja etappeja jopa 89 eri ratakokonaisuudesta.

Ranskan ympäriajon virallinen videopeli Tour de France 2021 vie pelaajan kiehtovaan kisailuun sen virallisissa joukkueissa ja näiden värikkäissä asuissa. Peliin on mallinnettu tarkasti kilpailun reitti, joka alkaa tänä vuonna Bretagnesta. Virtuaalisen pyöräkilpailun myötä pelaaja pääsee kokemaan ympäriajon haasteet ja näkemään sen upeat maisemat. Lisäksi pelaaja saa kokea joukkueajon strategisen suunnitelmallisuuden, jota vaaditaan kuluttavan kilpailun voittamiseksi. Suositun pelisarjan uusia ominaisuuksia ovat entistä realistisempi kisaajan suorituskyvyn palautumisjärjestelmä ja aiempaa monipuolisempi My Tour -pelitila. Tämä tarjoaa aiempaa enemmän erilaisia räätälöintivaihtoehtoja omanlaisen kisakokemuksen luomiseksi. Mukana on peräti 89 erilaista etappia virallisesta kilpailusta. Lisäksi uusittu peli hyödyntää uuden pelikonsolisukupolven tehoja ja kuvaa kilpailua aiempaa upeammalla grafiikalla.

Tour de France 2021 julkaistaan 3. kesäkuuta sekä PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille, että PC:lle.

Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa Assassin’s Creed Shadowsin “Claws of Awaji” -lisäosa nyt julkaistu — yli kymmenen tuntia uutta sisältöä

Assassin's Creed Shadows

Ubisoft on julkaissut Claws of Awaji -lisäosan Assassin’s Creed Shadows -pelille. Uusi alue, viholliset, varusteet ja tarinakokonaisuus tekevät tästä merkittävän lisän jo entuudestaan laajaan peliin.

Uutta tarinaa ja seikkailuja Awajin saarella

Lisäosa sijoittuu Awajin saarelle, jonne päähenkilöt Naoe ja Yasuke matkaavat. Tarina käynnistyy, kun Naoe jäljittää salaperäistä shinobia, ja pian kaksikko kohtaa vaarallisen Sanzoku Ippa -ryhmän. Pelaajat pääsevät tutustumaan vilkkaisiin kaupunkeihin ja merellisiin maisemiin, mutta samalla heidän on varauduttava väijytyksiin ja ansakuolemiin.

Claws of Awaji tarjoaa yli kymmenen tuntia uutta sisältöä pääpelin tapahtumien jälkeen. Mukana on uusia taitoja, aseominaisuuksia, panssareita ja varusteita molemmille hahmoille. Saaren pomoviholliset tuovat omat, ainutlaatuiset haasteensa.

Naoe saa lisäosassa käyttöönsä uuden aseen, bo-sauvan. Se on nopea kahden käden ase, joka soveltuu monipuolisiin yhdistelmähyökkäyksiin useita vihollisia vastaan. Bo-sauvaan voi myös liittää kaiverruksia, jotka antavat lisäominaisuuksia.

Päivityksiä myös peruspeliin

Lisäosan rinnalla peliin on tuotu useita päivityksiä. Uusi New Game+ -tila antaa mahdollisuuden kokea tarina uudelleen säilyttäen hahmon kehityksen ja varusteet. Lisäksi mukana on erityisen haastava Nightmare-vaikeustaso.

Pelaajille on annettu myös mahdollisuus kelata vuorokaudenaikaa sekä paljastaa koko kartta, kun kaikki synkronisointipaikat alueella on saavutettu. Lisäksi tasokattoa on nostettu ja uusia varustetasoja on lisätty.

Peruspeli nyt alennuksessa

Claws of Awaji ilmestyi 16. syyskuuta 2025 kaikille alustoille, joilla Assassin’s Creed Shadows on saatavilla. Lisäosa sisältyi ilmaiseksi ennakkotilauksiin, mutta sen voi ostaa erikseen myös jälkikäteen.

Peruspeli on tällä hetkellä jopa 40 prosentin alennuksessa Ubisoft Storessa ja muissa jälleenmyyntikanavissa, joten uusi lisäosa tulee sopivaan aikaan houkuttelemaan uusia ja vanhoja pelaajia takaisin 1500-luvun Japaniin sijoittuvaan seikkailuun.

Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa Kommentit pois päältä artikkelissa Debyyttipeli räjäytti pankin – Clair Obscur: Expedition 33 myynyt jo 4,4 miljoonaa

Ranskalaisstudio Sandfall Interactiven ensimmäinen peli Clair Obscur: Expedition 33 on myynyt jo yli 4,4 miljoonaa kappaletta. Viralliset luvut pysähtyivät vielä kesällä 3,3 miljoonaan, mutta kehittäjät lipsauttivat todellisen määrän suorassa haastattelussa ranskalaiselle striimaajalle.

Peli julkaistiin huhtikuun lopussa PC:lle ja konsoleille, ja se oli heti ilmestymispäivänään myös Xbox Game Passissa. Kilpakumppanina oli varsin kova nimi, The Elder Scrolls IV: Oblivion Remastered, mutta siitä huolimatta Sandfallin debyytti RPG on onnistunut loistavasti.

Kriitikot ovat suitsuttaneet peliä modernina roolipelien klassikkona. Pelin vahvuutena pidetään sitä, että se osaa lainata elementtejä muista roolipeleistä mutta tekee niistä oman näköistään.

Sandfall julkaisi hiljattain päivityksen 1.4.0, joka toi muun muassa Battle Retry -toiminnon, visuaalisia parannuksia ja bugikorjauksia. Ja jos myyntiluvuista voi jotain päätellä, Clair Obscur ei jää yhdeksi peliksi, siitä on jo suunnitteilla kokonainen pelisarja.