Tour De France 21 -pyöräilypeli tuo uuden pelimuodon mukaan Ranskan ympäriajoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Tour De France 21 -pyöräilypeli tuo uuden pelimuodon mukaan Ranskan ympäriajoihin

Tour De France 2021

Ranskan ympäriajot on maailman suosituin ja tunnetuin polkupyörällä ajettava kilpailu, jota seuraavat miljoonat pyöräilyfanit ympäri maailman. Syy suosioon löytyy sen taktisuudesta ja erityisestä joukkuehenkisestä kilpailullisuudesta, joka haastaa kisaajat tekemään valintoja koko joukkueen edestä.

Tour De France 21 -pyöräilypeli mallintaa sekä kilpailussa ajamista että taktisia päätöksiä näyttävällä grafiikalla, joka tuo Ranskan eloon upealla tavalla. Pelisarjan uusin osa sisältää myös uuden My Tour -pelimuodon, jossa pelaaja voi itse luoda omia kilpailukokonaisuuksia yhdistelemällä kisoihin haluttuja etappeja jopa 89 eri ratakokonaisuudesta.

Ranskan ympäriajon virallinen videopeli vie pelaajan kiehtovaan kisailuun sen virallisissa joukkueissa ja näiden värikkäissä asuissa. Peliin on mallinnettu tarkasti kilpailun reitti, joka alkaa tänä vuonna Bretagnesta. Virtuaalisen pyöräkilpailun myötä pelaaja pääsee kokemaan ympäriajon haasteet ja näkemään sen upeat maisemat. Lisäksi pelaaja saa kokea joukkueajon strategisen suunnitelmallisuuden, jota vaaditaan kuluttavan kilpailun voittamiseksi. Suositun pelisarjan uusia ominaisuuksia ovat entistä realistisempi kisaajan suorituskyvyn palautumisjärjestelmä ja aiempaa monipuolisempi My Tour -pelitila. Tämä tarjoaa aiempaa enemmän erilaisia räätälöintivaihtoehtoja omanlaisen kisakokemuksen luomiseksi. Mukana on peräti 89 erilaista etappia virallisesta kilpailusta. Lisäksi uusittu peli hyödyntää uuden pelikonsolisukupolven tehoja ja kuvaa kilpailua aiempaa upeammalla grafiikalla.

Tour de France 2021 julkaistaan 3. kesäkuuta sekä , , ja S sekä -konsoleille, että :lle.

Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 sai ilmaisen sisältöpäivityksen

on päivittynyt versioon 1.6, joka tuo peliin ilmaista lisäsisältöä ja useita parannuksia. Päivitys sisältää uusia työkoneita ja traktoreita sekä lukuisia optimointeja ja pelattavuusuudistuksia.

Uusia laitteita päivityksessä ovat:

  • Albutt f155A -paalinostin
  • CLAAS FL 140 -etukuormain
  • John Deere 683R -etukuormain
  • CLAAS ARION (550 – 530) -traktori
  • John Deere 6R -sarjan traktori

Päivitys parantaa pelin suorituskykyä ja vakautta sekä tuo mukanaan useita muutoksia ja parannuksia. Näihin kuuluvat muun muassa ModHub-päivityspainike, parannukset tekoälyn toimintaan ja eläinten tuottavuuslaskelmiin sekä lukuisat korjaukset ja optimoinnit.

25 on myynyt jo yli kolme miljoonaa kappaletta. Peli on saatavilla :lle, |S:lle, :lle ja Macille. jatkaa pelin kehittämistä ja tukemista säännöllisillä päivityksillä ja sisältölisäyksillä.

†

The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis? Kommentit pois päältä artikkelissa The Last of Us -sarjan toinen kausi tulee (pian) – oletko valmis?

The Last of Us

on vahvistanut suositun The Last of Us -sarjan toisen kauden ensi-illan päivämäärän. Uusi kausi alkaa sunnuntaina 13. huhtikuuta kello 21 Yhdysvaltain itärannikon aikaa, ja se tulee katsottavaksi myös Max-suoratoistopalveluun. Kausi koostuu seitsemästä jaksosta.

Tarina sijoittuu viisi vuotta ensimmäisen kauden tapahtumien jälkeen ja seuraa Joelia ja Ellietä, jotka asuvat Joelin veljen Tommyn kanssa Montanan yhteisössä. Kausi perustuu -peliin.

Pedro Pascalin (Joel) ja Bella Ramseyn (Ellie) rinnalle liittyy useita uusia näyttelijöitä: Kaitlyn Dever näyttelee Abbya, Isabela Merced Dinaa, Young Mazine Jesseä, Ariela Barer Meliä ja Tati Gabrielle Noraa. Gabrielle tulee näyttelemään myös Naughty Dogin seuraavan pelin, Intergalactic: The Heretic Prophetin, päähenkilöä.

Sarjan ensimmäinen kausi oli HBO:lle menestys. Craig Mazinin ja Neil Druckmannin luoma sarja voitti useita Emmy-palkintoja ja oli ehdolla viidessä pääkategoriassa, mukaan lukien parhaan draamasarjan ja parhaan ohjauksen sarjoissa.

HBO:n Francesca Orsi on aiemmin vihjaillut sarjan jatkuvan yhteensä neljä kautta, mikä tarkoittaa, että tuleva toinen kausi ei tule kattamaan koko The Last of Us Part 2 -pelin tarinaa.

Julkistuksen yhteydessä HBO julkaisi myös uudet julisteet Joelin, Ellien ja Abbyn hahmoista.