Tour De France 23 -pyöräilypeli tuo toivottuja uudistuksia mukaan Ranskan ympäriajoihin Kommentit pois päältä artikkelissa Tour De France 23 -pyöräilypeli tuo toivottuja uudistuksia mukaan Ranskan ympäriajoihin

Ranskan ympäriajot on maailman suosituin ja tunnetuin polkupyörällä ajettava kilpailu, jota seuraavat miljoonat pyöräilyfanit ympäri maailman. Syy suosioon löytyy sen taktisuudesta ja erityisestä joukkuehenkisestä kilpailullisuudesta, joka haastaa kisaajat tekemään valintoja koko joukkueen edestä.

Maailman tunnetuin pyöräkilpailu, Tour de France, järjestetään tänä vuonna jo 110. kerran kolmen viikon päästä. Yksi Euroopan suosituimmista urheilutapahtumista starttaa 1. heinäkuuta Espanjan Bilbaosta ja päättyy kolmen viikon, 21 etapin ja 3 404 kilometrin jälkeen Ranskan Pariisiin. Mutta jo tänään pyöräilyn ystävät voivat aloittaa virtuaaliset pyöräkisat Tour de France 2023 -virallisella pyöräilypelillä.

Pelin uudistetussa versiossa on mukana tänä vuonna päivitetty reitti, mutta lisäksi pelaajat voivat odottaa uutta ”Downhill of the Moment” -pelitilaa ja ”Race of the Moment” -ominaisuutta, jotka mahdollistavat pelaajien kilpailemisen maailmanlaajuisessa rankingissa muita pelaajia vastaan. Uudet Agility- ja Medium Mountain -pisteet tuovat mukanaan odottamattomia tilanteita ja rikastuttavat tilastoja, haastaen pelaajien kehittämiä erilaisia strategioita. Parannetut törmäyssimulaatiot, liikeradat ja entistä realistisempi tekoälypohjainen käyttäytyminen takaavat entistä paremman pelattavuuden, täyttäen pyöräilyfanien odotukset.

Peli tarjoaa mahdollisuuden virtuaalisesti osallistua ammattilaispyöräilyn tärkeimpiin kilpailuihin, kuten Tour de Franceen, Liège-Bastogne-Liègheen, Flèche Wallonneen, Paris-Niceen, Critérium du Dauphinéen, Paris-Toursiin ja Paris-Roubaix’hin. Pelaajat voivat ajaa yhdellä 27 virallisesta World Tour- ja Pro Tour -joukkueesta eri pelitilojen kautta ja kokea ammattilaispyöräilyn jännityksen.

Tour de France 2023 on tänään julkaistu PlayStation 5-, PlayStation 4-, Xbox Series X/S- ja Xbox One -pelikonsoleille sekä pc-tietokoneille. Peli on PEGI 3 -ikärajoituksen alainen.

Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä Kommentit pois päältä artikkelissa Farming Simulator 25 juhlii neljän miljoonan myynnin rajapyykkiä

Farming Simulator 25 jatkaa kulkuaan kuin aurinkoisen aamun traktori, tasaisesti, varmasti ja nyt myös ennätysnopeasti. GIANTS Softwaren maanviljelysimulaatio on rikkonut komean neljän miljoonan myydyn pelin rajapyykin, ja juhlan kunniaksi pelaajille tarjoillaan jotakin harvinaista herkkua, nimittäin maailman nopein traktori, JCB Fastrac Two, joka kiitää jopa 245 km/h. Kyllä, luit oikein, tämä traktori ohittaisi moottoritiellä useimmat henkilöautot.

JCB Fastrac Two’n nopeus ei ole pelkkää pelimaailman fantasiaa, vaan Guinness World Records -ennätys, jonka brittiläinen Guy Martin nappasi Yorkissa hurjalla 245 km/h huippuvauhdilla ja 217 km/h keskinopeudella. Nyt sama menopeli on tarjolla Farming Simulator 25:n pelaajille täysin ilmaisena lisäyksenä ja se saattaa muuttaa käsityksen traktorilla ajamisesta varsin pysyvästi.

Pelissä vauhdin huumaa pääsee kokeilemaan yli 400 muun ajoneuvon rinnalla. Samalla Farming Simulator 25 juhlistaa toista pelivuottaan isolla laajennuksella ja kahdella lisäosalla, joiden sisällöstä kerrotaan lisää myöhemmin. Käytännössä pelaajille on luvassa entistä enemmän tekemistä, maisemia ja maatalouden pieniä iloja.

Simulaation tekninen puoli on sekin ottanut harppauksia eteenpäin. Pelimoottorin uudistukset tuovat mukanaan näyttävämmät sumut, dynaamiset säävaihtelut sekä realistisemman maan muokkautumisen ominaisuuksia, jotka saavat maatilapelin näyttämään ja tuntumaan elävämmältä kuin koskaan.

Farming Simulator 25 sekä Highlands Fishing Edition -pelipaketti ovat saatavilla PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle, PC:lle ja Macille. Lisäksi erityinen Signature Edition saapuu Nintendo Switch 2:lle 9. joulukuuta. Pelin ikäraja on PEGI 3, joten virtuaaliviljely sopii koko perheelle, myös niille, joille traktori on tuttu vain ohikiitävistä moottoritien kohtaamisista.

Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Huhu: GTA 6 saattaa olla matkalla Switch 2:lle

Grand Theft Auto VI

Pelikansa kuiskii jälleen, ja tällä kertaa puheenaiheena on Grand Theft Auto 6:n mahdollinen saapuminen Nintendo Switch 2:lle. Rockstar Games on toistaiseksi luvannut pelin julkaistavan marraskuussa 2026 vain PlayStation 5:lle ja Xbox Series X/S:lle, mutta kaksi tunnettua alan vuotajaa väittävät studion testaavan pelin suorituskykyä myös Nintendon tulevalla konsolilla.

Tietojen mukaan Rockstarin Switch 2 -testit eivät liity GTA 6:n julkaisuviiveeseen, eikä mahdollinen Switch-versio ilmestyisi samaan aikaan muiden alustojen kanssa. Toisin sanoen, vaikka ovi ei ole kiinni, se ei ole myöskään kovin leveästi auki. Vuotajat muistuttavatkin, että testit eivät automaattisesti tarkoita toteutuvaa porttausta.

Switch 2 -konsoli on kuitenkin merkittävä tekninen harppaus. Laitteen kerrotaan kykenevän 4K-resoluutioon ja 60 FPS -suorituskykyyn telakkatilassa sekä hyödyntävän Nvidian DLSS-teknologiaa. Se on taso, joka mahdollistaisi GTA 6:n kaltaisten graafisten jättiläisten tuomisen kannettavalle alustalle, ainakin teoriassa.

Tällä hetkellä Rockstarin ainoa varma panostus Switch 2:een on Red Dead Redemptionin uusi versio, jota kehitetään yhteistyössä Double Elevenin ja Cast Iron Gamesin kanssa. GTA 6:n kohtalo jää toistaiseksi ilmaan, mutta kuten aina näissä huhumyllyissä, fanien kannattaa pitää odotukset realistisina, vaikka toivo elääkin.