Toyota tekee paluun autopeleihin – osana Forza Horizonin uutta päivitystä Kommentit pois päältä artikkelissa Toyota tekee paluun autopeleihin – osana Forza Horizonin uutta päivitystä

Forza Horizon 4 x Toyota

Maailman isoimpiin autovalmistajiin kuuluva Toyota on pysytellyt poissa videopelimaailmasta aina vuodesta 2017, mutta nyt yhtiö on tekemässä paluuta. Toyota nähdään osana Forza Horizon 4 -pelin uutta päivitystä, jolloin pelaajat pääsevät ajamaan vuoden 1998 Toyota Supra RZ -autolla.

Mitään sen kummempaa syytä yritys ei koskaan antanut lähdölleen, mutta todennäköisesti firma ei liioin pidä laittomasta katuajelusta. Viimeeksi Toyotan lisensoituja autoja on nähty Gran Turismo Sport -pelissä :llä.

Series 17 -päivitys ilmestyy joulukuun 12. päivä. Peli on saatavilla parhaillaan -konsolille ja :lle.

For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä Kommentit pois päältä artikkelissa For Honor täyttää kymmenen – juhlakausi tuo mukanaan uutta sisältöä

juhlistaa For Honorin kymmenettä pelivuotta tuoreella Cycle of War -kaudella, joka tuo mukanaan uuden pelimuodon, Battle Passin ja kokonaisen vuoden verran sisältöä.

Rauhan aika on ohi Heathmoorissa

on pitänyt pelaajansa taistelukentillä jo lähes vuosikymmenen. Nyt alkaa uusi luku, kun peli avaa kymmenennen pelivuotensa Cycle of War -kaudella.

Edellinen pelivuosi päättyi Guljinin pakottamaan, hauraaseen rauhaan. Knight Gryphon ei kuitenkaan hyväksy näitä ehtoja. Sen sijaan hän kutsuu menneisyyden legendaariset sankarit takaisin taisteluun, ja sodan sykli pyörähtää jälleen käyntiin.

Kauden myötä pelaajille avautuu joukko uusia ja uudistettuja asuja sekä varusteita.

Arena of Echoes tuo kolmen tiimin kaaosmoodin

Kauden kiinnostavin uutuus on rajatun ajan pelimuoto Arena of Echoes, joka on pelattavissa 2. huhtikuuta saakka.

Pelimuoto rikkoo For Honorin tutun kaavan: kahden pelaajan ryhmät liittyvät pomohahmon johtoon, ja kolme tällaista tiimiä ottaa yhteen 3 vastaan 3 vastaan 3 -otteluissa. Asetelma on kaaottinen ja lupaa tiukkaa kilpailua useammalta kuin yhdeltä suunnalta kerralla.

Koko vuosi täynnä sisältöä

Cycle of War -kauden mukana saapuu myös uusi Battle Pass -palkintokortti sekä Arena of Echoes -pelikenttä.

Koko kymmenes pelivuosi täydentyy vähitellen uusilla sankarihahmoilla, lisäpelialueilla, Hero skin -lisäyksillä ja erilaisilla pienpalkinnoilla. Lupaukset ovat näin ollen varsin mittavat heille, jotka aikovat pysyä Heathmoorin taistelukentillä pitkälle vuoteen.

For Honor on saatavana – ja -konsoleille sekä :lle. Peli toimii yhteensopivuustilassa myös – ja -laitteilla. Lisäksi se kuuluu Ubisoft+-tilauspalveluun.

The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa Kommentit pois päältä artikkelissa The Mound: Omen of Cthulhu tuo yhteistyökauhun PC:lle ja konsoleille heinäkuussa

Julkaisija ja kehittäjä ovat paljastaneet julkaisupäivän tulevalle kauhupelille The Mound: Omen of Cthulhu. Yhteistyöhön keskittyvä seikkailu ilmestyy 15. heinäkuuta 2026 :lle, :lle ja -konsoleille.

Peli on saanut inspiraationsa kirjailija H. P. Lovecraftin kosmisesta kauhusta. Pelaajat muodostavat 2–4 hengen tutkimusretkikunnan, joka lähetetään tutkimaan salaperäistä saarta. Tehtävänä on kerätä aarteita, löytää kadonnut henkilö ja selvittää muinaisen linnoituksen kohtalo. Mielellään niin, että retkikunta pääsee myös hengissä takaisin.

Retki ei kuitenkaan ole mikään rauhallinen aarteenmetsästys. Viidakko kätkee sisäänsä oudon ja vihamielisen maailman, jossa outojen olentojen määrä kasvaa sitä mukaa mitä pidempään pelaajat viipyvät saarella. Varusteet ovat rajallisia ja aseet heikkoja, joten usein viisainta on hiipiä ja paeta sen sijaan, että yrittäisi taistella kaikkea vastaan.

Lisäksi pelaajien on pidettävä huolta mielenterveydestään, kirjaimellisesti. Kosmisen kauhun kohtaaminen saa hahmot näkemään hallusinaatioita: liittolainen voi näyttää hirviöltä, harmiton maasto paljastua kuolemanansaksi tai viidakko alkaa elää omaa elämäänsä. Jos tutkimusretki päättyy hengissä paluuseen, kapteeni on tyytyväinen… mutta uusia, entistä vaarallisempia sopimuksia on jo odottamassa.