Trackmania-ajopeli juhlistaa 20-vuotista taivaltaan lisäsisällöllä ja tapahtumilla Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania-ajopeli juhlistaa 20-vuotista taivaltaan lisäsisällöllä ja tapahtumilla

Trackmania

Ubisoft viettää suositun Trackmania -kilpa-ajopelin pyöreitä vuosia tuomalla mukaan pelattavaa vuosien varrelta. Katso uusi traileri alta.

20 vuotta on pitkä aika mille tahansa pelisarjalle. Näin pitkällä aikajaksolla tekniset kehitysaskeleet ovat valtavia ja jopa useampi pelialusta ehtii vaihtua moisen taipaleen aikana. Trackmania on kaikesta huolimatta nauttinut kasvavasta suosiosta kaikki nämä vuodet ja nyt näitä kuluneita vuosia juhlitaan myös historian sivuja selaamalla. Ensimmäisenä juhlallisuuksia vietetään nauttimalla ensimmäisen Trackmania-pelin niin sanotusta alkuperäisestä trilogiasta eli tuomalla lumi-, aavikko- ja ralliteemaiset kisat mukaan uuteen peliin.

Näistä ensimmäisenä on vuorossa lumiteema, jonka myötä koettavaksi tulee 15 radan mittainen kampanja. Sen myötä kisakaarat muuntuvat lumiautoiksi, jotka toimivat kuin vuoden 2004 Trackmania-autot, mutta modernilla vivahteella. Samalla tämä uusi peliepisodi tuo mukanaan uuden kisa-alustan eli puun ja sata rakennusosaa peliratojen pakertajille.

Synttäreitä juhlitaan myös erilaisilla kisatapahtumilla, kuten Track of the Day- ja Cup of the Day -kisoilla, joista nautitaan lumikampanjan parissa. 30. marraskuuta kello 19.30 alkaen Ubisoft News striimaa Cup of the Day -kisan, jossa mukana ovat Trackmanian tuottaja Augustin De Vita ja sisältöpäällikkö Ayrton Lemaire. Lisäksi mukana on kymmenen striimaajaa, jotka luovat omia ratojaan Trackmanian 20-vuotisjuhlallisuuksia varten. Tämä juhlakisa on vuorossa 18. joulukuuta.

Juhlavuotta tuodaan esille myös uusilla autopinnoitteilla eli skineillä, joista kymmenen tuomariston valitsemaa vaihtoehtoa ovat esillä pelin sisäisessä Ubisoft Nadeo -klubissa.

Tänään alkavat myös Trackmanian maailmanmestaruuskisojen finaalivaiheet, jotka kisataan Ranskan Montpellierissä. Kisatapahtuma myös striimataan katsojille. Tapahtumat alkavat tänään kello 17.00 Suomen aikaa ja jatkuvat koko viikonlopun. Semifinaalit ovat vuorossa sunnuntaina kello 18.00 alkaen ja varsinaiset mestaruusajot kello 21.00 alkaen.

Pelin 20-vuotinen taival jatkuu juhlatunnelmissa myöhemmissäkin päivityksissä ja 1.huhtikuuta lähtien peliin saadaan upea ralliteema omine kisoineen. Tätä seuraa paluun tekevä aavikkoteema, joka julkaistaan pelattavaksi 1. heinäkuuta alkaen osana pelin kesäkampanjaa.

Trackmania on saatavilla ilmaiseksi PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X ja S sekä Xbox One -konsoleille. PC:lle peli on saatavilla Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoista. Pelin perusversio on pelattavissa ilmaiseksi ja tämän lisäksi pelaajat voivat ostaa Standard- ja Club-versiot pelistä 9,99 ja 29,99 euron hintaan.

Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen Kommentit pois päältä artikkelissa Fallout 76 tuo Halloweenin villin yön jälleen pelialueilleen

Fallout 76:n pelaajat voivat alkaa varautua karmivaan, mutta hauskalla twistillä täyteen syksyyn. Bethesda on julkaissut virallisen trailerin pelin kausitapahtumasta Mischief Night Returns!, joka tuo Wastelandille runsaasti koristeita, asuja ja muuta Halloween-henkeä.

Tapahtuma alkaa 7. lokakuuta ja kestää aina 21. päivään saakka. Mukaan pääsevät niin PS4-, Xbox One- kuin PC-pelaajat Steamistäkin. Tämä on loistava tilaisuus sukeltaa pelin villiin maailmaansa ja kokea jännitystä yhdessä muiden pelaajien kanssa.

Mischief Night on täynnä kauhuteemaa, mutta samalla huumoria ja hauskoja yllätyksiä, eli täydellinen sekoitus jännitystä ja naurua. Olipa mielessäsi koristella Wastelandia, pukeutua hassuihin asuihin tai vain tutkia pelin Halloween-sisältöjä, tapahtuma tarjoaa jokaiselle jotakin.

Bethesda muistuttaa, että tapahtuma on rajattu ajallisesti, joten jos haluat kokea tämän vuoden villimmän Halloween-seikkailun Fallout 76:ssa, nyt on aika suunnata pelin pariin.

Uusi vampyyripeli Sucks To Be In The Sticks tuo arjen haasteet verenhimon tilalle Kommentit pois päältä artikkelissa Uusi vampyyripeli Sucks To Be In The Sticks tuo arjen haasteet verenhimon tilalle

Miltä kuulostaisi vampyyripeli, jossa verenjuonti on vain osa arkea? Sucks To Be In The Sticks vie pelaajat rapistuvaan post-sovjetilaiseen pikkukaupunkiin, jossa 19-vuotias Ilo on muuttunut vampyyriksi vastoin tahtoaan. Mutta tämä ei ole tavallinen kauhutarina, nyt pääosassa ovat laskujen maksaminen, juokseminen asioilla, moonshinen valmistus ja kissojen ruokkiminen, kaikkea samaan aikaan, kun yrität pitää järkesi kasassa.

Erityistä pelissä on se, että jokainen veripisara tuo pelaajan tietoisuuteen uhrin syvimmät tunteet, pelot ja unelmat. Tavallinen arki saa näin tumman, henkilökohtaisen sävyn ja vampyyrin elämästä tulee metafora ihmisen kokemuksista ja ihmissuhteiden monimutkaisuudesta.

Pelin on kehittänyt yksin indie-kehittäjä, joka on vastannut kaikesta koodauksesta, taiteesta, kirjoittamisesta ja äänisuunnittelusta. Haasteita on riittänyt, mutta ensimmäisen demon julkaisu Steamissa on tärkeä virstanpylväs. Se tarjoaa pelaajille maistiaisen kaupungin erikoiseen, välillä hämmentävään arkeen ja monipuoliseen henkilögalleriaan.

Peli käsittelee myös syvällisiä teemoja kuten mielenterveyttä, queer-identiteettiä ja ihmisenä olemista, mutta huumori ja outous ovat mukana keventämässä tunnelmaa. Tässä vampyyrissä glamour on kaukana, pääosassa on elämä kaikkine absurditeetteineen, yksinäisyyksineen ja selviytymisen haasteineen.

Steamissa julkaistu demo antaa jo ensipuraisun pelin maailmaan, mutta täysversio lupaa vielä enemmän syvällisiä hahmoja, outoja rutiineja ja emotionaalisia hetkiä. Tämä vampyyripeli on jotain todella erilaista, inhimillistä ja välillä hieman epämukavaa, juuri siksi se voi jäädä mieleen.