Trackmania -ajopeli saapuu konsoleille ensi vuonna – katso traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania -ajopeli saapuu konsoleille ensi vuonna – katso traileri

Trackmania

Ilmaiseksi pelattava Trackmania laajentuu monipuolisesti eri pelikonsoleille ja pilvipalveluihin. Samalla se tuo mukanaan pelialustojen välisen ristiinpelattavuuden, jonka ansiosta eri pelialustojen pelaajat voivat pelata keskenään moninpelitiloissa. Tämän ominaisuuden myötä peli saa myös alustojen välisen edistymismittarin. Näin yhdellä pelialustalla pelissä edistyminen siirtyy automaattisesti myös muille alustoille käyttäjätilin mukana.

Yli 10 miljoonan pelaajan suosima Trackmania tarjoaa villejä ja mielikuvituksellisia ajokokemuksia radoilla, joita on käytössä lähes loppumaton määrä. Pelaajayhteisö on tuottanut erilaisia ratoja yli 280 000 kappaletta kuluneen kahden vuoden aikana. Pelaajille on tarjolla hauskoja moninpelihetkiä monissa eri pelitiloissa, kuten erilaisissa kausikampanjoissa ja Royal-pelitiloissa, unohtamatta pelitason mukaan skaalautuvaa ranking-pelaamista. Lisäksi pelaajat voivat vapaasti luoda omia kisaratojaan hauskan rataeditorin avulla.

Pelin perusversio on pelattavissa ilmaiseksi ja tämän lisäksi pelaajat voivat ostaa Standard- ja Club-versiot pelistä. Maksulliset versiot antavat pelaajan käyttöön pelin erilaiset kilpapeli- eli esports-tilat ja pelin yhteisölliset ominaisuudet, kuten Trackmania-klubit. Näissä pelaaja voi luoda omia räätälöityjä versioita ajokeistaan ja jakaa niitä kanssapelaajille. Lisäksi maksulliset versiot mahdollistavat pelaajien omien verkkopelien odotustilat sekä kokonaisten pelikampanjoiden ja kisatilojen luomisen.

Trackmania myös palkitsee taitavimmat pelaajat ainutlaatuisilla autopinnoitteilla eli skineillä, jotka voi ansaita käyttöön pelissä suoritettavilla saavutuksilla. Uuden pelijulkaisun myötä muokkauskäyttöön tulee yli 150 erilaista rakennus- ja viritysosaa. Nämä osat tulevat saataville kaikille pelialustoille konsoliversioiden myötä.

Trackmania julkaistaan vuonna 2023 sekä PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X ja S, Xbox One -konsoleille että Stadia- ja Amazon Luna -pelipalveluille. PC:lle peli on saatavilla Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoista.

Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin Kommentit pois päältä artikkelissa Pitkän linjan Assassin’s Creed -suunnittelija jättää Ubisoftin

Ubisoftin Montreal-studiolla tapahtuu taas, kun pitkän linjan pelisuunnittelija Luc Couture on ilmoittanut jättävänsä yhtiön 24 vuoden jälkeen. Couture kertoi lähdöstään sosiaalisessa mediassa ja kuvaili uraansa uskomattomaksi matkaksi, mutta myönsi kaipaavansa nyt muutosta, niin ammatillisesti kuin henkilökohtaisestikin.

Couture aloitti Ubisoftilla jo vuonna 2002 Prince of Persia -pelien parissa ja nousi vuosien varrella keskeiseksi tekijäksi muun muassa Assassin’s Creed -sarjassa, Watch Dogs 2:ssa, Legionissa ja Far Cry 4:ssä. Seuraava askel vie hänet pienempään studioon muiden pelialan veteraanien kanssa. Yksityiskohdat ovat vielä salassa, mutta viesti on selvästi se, että mies ei ole jäämässä eläkkeelle, vaan vaihtaa maisemaa.

Ajankohta ei ole Ubisoftille helppo. Yhtiö käy läpi suurta rakennemuutosta, irtisanomisia on luvassa ja henkilöstö on protestoinut johdon toimia vastaan. Myös toimitusjohtaja Yves Guillemot on joutunut kovaan kritiikkiin. Couture ei ole ainoa konkari, joka on lähtenyt, sillä Assassin’s Creed -sarjan entinen vetäjä Marc-Alexis Côté poistui syksyllä ja haastoi Ubisoftin oikeuteen noin 1,2 miljoonan euron korvauksista.

Couturen lähtö näyttääkin osalta suurempaa muutosta, jossa Ubisoftin vanha kaartin tekijäjoukko alkaa hajota. Onko tämä yksittäinen urasiirto vai alku suuremmalle veteraanien joukkopaolle? Varmaa on ainakin se, että Ubisoftin tulevaisuus näyttää tällä hetkellä kaikkea muuta kuin vakaalta.

The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa Kommentit pois päältä artikkelissa The Division: Definitive Edition julkaistiin hiljaisuudessa

Ubisoft on julkaissut hiljaisesti Tom Clancy’s The Division: Definitive Editionin, mutta älä odota uutta grafiikkaa tai remasteria, sillä kyseessä on käytännössä alkuperäinen peli kaikkine lisäosineen. Xbox Storessa peli maksaa nyt noin 49,90 euroa, ja mukana tulevat peruspeli, kolme laajennusta, season pass ja kasa erilaisia asupaketteja sekä aseiden skinejä.

Fanien pettymys on ollut ilmeinen, sillä pelin 10-vuotisjuhlan yhteyteen ilmestyneessä mainonnassa vihjattiin uudenlaisesta kokemuksesta. Todellisuudessa Definitive Edition tarjoaa kaiken vanhan sisällön niputettuna yhteen pakettiin, mikä hyvä muistutus siitä, että joskus “definitive” tarkoittaa vain “kaikki yhdessä”.

Ubisoft ei ole kuitenkaan unohtanut tulevaisuutta. The Division 3 on edelleen työn alla, ja aiemmin sen kehityksestä vastannut Julian Gerighty vakuutti, että se tulee tekemään yhtä suuren vaikutuksen kuin alkuperäinen peli. Tarkkaa julkaisupäivää ei ole kerrottu, mutta odotukset ovat korkealla.

Samaan aikaan Ubisoft on ollut leikkausten ja projektien karsinnan pyörteissä. Kuusi peliä on peruttu, kaksi studiota suljettu ja Parisin pääkonttorilla poistetaan noin 200 työpaikkaa. Vaikka tämä muistuttaa, että pelialalla menestys ei ole koskaan itsestäänselvyys, The Divisionin fanit voivat ainakin nyt kokea täyden paketin New Yorkin kaaosta hallitessaan.

Joten jos kaipaat kaiken vanhan sisällön yhdessä paketissa ja haluat muistuttaa itseäsi siitä, miksi alkuperäinen Division teki vaikutuksen vuonna 2016, nyt se on saatavilla, mutta uuden grafiikan odottajien kannattaa odottaa kolmosta.