Trackmania -ajopelin pohjoismaisesta mestaruudesta kisataan tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania -ajopelin pohjoismaisesta mestaruudesta kisataan tällä viikolla

Trackmania

Tulevana viikonloppuna ajetaan -ajopelin pohjoismaiden mestaruudesta. Palkintoina kisassa on sekä CORSAIRin että Store -kauppapaikan tuotepalkintoja. Kisaturnaus koostuu kuudesta erikoisradasta, jotka ovat saaneet innoituksensa Pohjoismaista eri teemoineen. Radat myös tarjoavat reilusti vaihtelua ja erilaisia haasteita ajajille, mikä tekee sekä kisaan osallistumisesta että sen seuraamisesta kiehtovaa.

Kisaan voivat osallistua kaikki eurooppalaiset pelaajat, mutta vain Pohjoismaissa asuvilla kisaajilla on mahdollisuus voittaa kisapalkintoja. Hyväksyttyjä maita ovat siis Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska ja Islanti. Neljästä pääfinalistista saa jokainen palkinnokseen langattomat CORSAIR HS80 RGB WIRELESS -pelikuulokkeet. Lisäksi kokonaiskisan voittaja saa lahjaksi sadan euron arvoisen lahjakortin Ubisoftin kauppapaikkaan.

Kisan kuuden radan aika-ajot ovat jo ajettavissa omalla pelipalvelimella. Aika-ajot löytyvät standardipelaajille valitsemalla pelipalvelimelta LIVE-alasivun Arcade Room -kohta ja kirjoittamalla hakukenttään ”Nordic”. Club-tason pelaajat löytävät palvelimen CLUBS-alasivulta kirjoittamalla hakukenttään ”Nordic”. Aika-ajot päättyvät lauantaiyönä 25. syyskuuta kello 0:59 Suomen aikaa. Siihen asti aika-ajoja voi työstää niin moneen kertaan kuin aikaa riittää. Aika-ajojen kuuden radan keskimäärin 32 parasta pelaajaa pääsevät osallistumaan karsintakisoihin.

Peliturnauksen karsintakisat ajetaan lauantaina 25. syyskuuta alkaen kello 17.00 Suomen aikaa. Ajajakohtainen järjestys määräytyy aika-ajojen sijoituksen mukaan. Kisat ajetaan viitenä eri aikana ja kukin kestää noin 45 minuuttia. Lopullinen mestaruuskisa ajetaan neljän kuljettajan kesken.

Peliä on isännöimässä norjalainen striimaaja Wirtual, jonka Twitch-kanavalla osoitteessa turnaus myös esitetään.

Trackmania on mielikuvituksellinen, realismia venyttävä ja uskomattoman koukuttava ajopeli, jossa pelaajat voivat luoda erilaisia ratoja ja pelitiloja vain mielikuvitus rajoittavana tekijänä. Pelin perusversio on pelattavissa ilmaiseksi ja tämän lisäksi pelaajat voivat ostaa Standard- ja Club-versiot pelistä 9,99 ja 29,99 euron hintaan. Peli on saatavilla :lle – ja Ubisoft Store -kauppapaikoista.

Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella Kommentit pois päältä artikkelissa Kehuttu RoboCop: Rogue City nyt hurjassa alennuksessa – lähtee alle vitosella

RoboCop: RogueCity

Jos RoboCopin paluu videopelien maailmaan on jäänyt kokematta, nyt olisi aika kaivaa Auto-9 esiin. on nimittäin parhaillaan Steamissä peräti 90 prosentin alennuksessa.

Normaalisti 39,99 euroa maksava peli irtoaa tällä hetkellä vain 3,99 eurolla. Tarjous on voimassa 5. syyskuuta asti.

Vuonna 2023 julkaistu ensimmäisen persoonan toimintapeli sijoittuu -elokuvien toisen ja kolmannen osan väliin. Pelaaja pääsee tietenkin itse metallisaappaisiin, ja meno on juuri sitä mitä RoboCopilta sopii odottaakin: rikollisten kurmuuttamista, Auto-9:n laulattamista ja Old Detroitin katujen puhdistamista.

Mukana on myös tutkimista, kuulusteluja ja pelaajan omiin päätöksiin perustuvia tehtäviä. Ja mikä parasta, Peter Weller palasi RoboCopin ääneksi, joten ainakin yksi asia on tehty kunnolla.

Steamissä peli on kerännyt peräti 27 925 arviota, joista valtaosa on erittäin myönteisiä. Myös viimeaikaiset arviot ovat samalla linjalla.

Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä Kommentit pois päältä artikkelissa Fable tarjoaa napakan 15–20 tunnin tarinan ilman turhaa täytettä

Playground Gamesin tuleva ei aio olla satojen tuntien jättimäinen roolipeli. Gamescomissa järjestetyssä haastattelussa vahvisti, että pelin pääjuonen läpäisemiseen kuluu noin 15–20 tuntia. Sivutehtävien ja avoimen maailman tutkimisen parissa aikaa voi käyttää vielä toiset 15–20 tuntia.

Pelkkä tarinan läpäisy ei kuitenkaan kerro koko totuutta. Fable sisältää runsaasti erilaisia elämäntapajärjestelmiä, joiden parissa pelaaja voi puuhastella ilman varsinaista päämäärää. Kehittäjien mukaan näillä järjestelmillä ei käytännössä ole selkeää loppua, joten jos Albioniin ihastuu oikein kunnolla, siellä voi viettää aikaa vaikka kuinka pitkään.

Kokonaisuudessaan Fable vaikuttaa siis olevan enemmän pelaajan omaan tahtiin etenevä seikkailu kuin valtava aikasyöppö. Jos haluat vain nähdä tarinan, urakka ei veny kohtuuttomaksi. Jos taas tavoitteena on koluta jokainen nurkka ja saada Albionin asukkaat joko rakastamaan tai vihaamaan sinua, pelitunteja kertyy huomattavasti enemmän.

Fable julkaistaan 27. helmikuuta 2027 , |S ja . Nyt tiedämme ainakin sen, ettei pelin läpäiseminen vaadi elämänmittaista sitoutumista, ellei pelaaja itse sitä halua.