Trackmania -ajopelin pohjoismaisesta mestaruudesta kisataan tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania -ajopelin pohjoismaisesta mestaruudesta kisataan tällä viikolla

Trackmania

Tulevana viikonloppuna ajetaan -ajopelin pohjoismaiden mestaruudesta. Palkintoina kisassa on sekä CORSAIRin että Store -kauppapaikan tuotepalkintoja. Kisaturnaus koostuu kuudesta erikoisradasta, jotka ovat saaneet innoituksensa Pohjoismaista eri teemoineen. Radat myös tarjoavat reilusti vaihtelua ja erilaisia haasteita ajajille, mikä tekee sekä kisaan osallistumisesta että sen seuraamisesta kiehtovaa.

Kisaan voivat osallistua kaikki eurooppalaiset pelaajat, mutta vain Pohjoismaissa asuvilla kisaajilla on mahdollisuus voittaa kisapalkintoja. Hyväksyttyjä maita ovat siis Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska ja Islanti. Neljästä pääfinalistista saa jokainen palkinnokseen langattomat CORSAIR HS80 RGB WIRELESS -pelikuulokkeet. Lisäksi kokonaiskisan voittaja saa lahjaksi sadan euron arvoisen lahjakortin Ubisoftin kauppapaikkaan.

Kisan kuuden radan aika-ajot ovat jo ajettavissa omalla pelipalvelimella. Aika-ajot löytyvät standardipelaajille valitsemalla pelipalvelimelta LIVE-alasivun Arcade Room -kohta ja kirjoittamalla hakukenttään ”Nordic”. Club-tason pelaajat löytävät palvelimen CLUBS-alasivulta kirjoittamalla hakukenttään ”Nordic”. Aika-ajot päättyvät lauantaiyönä 25. syyskuuta kello 0:59 Suomen aikaa. Siihen asti aika-ajoja voi työstää niin moneen kertaan kuin aikaa riittää. Aika-ajojen kuuden radan keskimäärin 32 parasta pelaajaa pääsevät osallistumaan karsintakisoihin.

Peliturnauksen karsintakisat ajetaan lauantaina 25. syyskuuta alkaen kello 17.00 Suomen aikaa. Ajajakohtainen järjestys määräytyy aika-ajojen sijoituksen mukaan. Kisat ajetaan viitenä eri aikana ja kukin kestää noin 45 minuuttia. Lopullinen mestaruuskisa ajetaan neljän kuljettajan kesken.

Peliä on isännöimässä norjalainen striimaaja Wirtual, jonka Twitch-kanavalla osoitteessa turnaus myös esitetään.

Trackmania on mielikuvituksellinen, realismia venyttävä ja uskomattoman koukuttava ajopeli, jossa pelaajat voivat luoda erilaisia ratoja ja pelitiloja vain mielikuvitus rajoittavana tekijänä. Pelin perusversio on pelattavissa ilmaiseksi ja tämän lisäksi pelaajat voivat ostaa Standard- ja Club-versiot pelistä 9,99 ja 29,99 euron hintaan. Peli on saatavilla :lle – ja Ubisoft Store -kauppapaikoista.

Suosittu solarpunk-MMO Loftia sai julkaisupäivän ja suuntaa varhaisjulkaisuun marraskuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Suosittu solarpunk-MMO Loftia sai julkaisupäivän ja suuntaa varhaisjulkaisuun marraskuussa

Synkät tulevaisuuskuvat saavat hetkeksi väistyä, sillä tarjoaa vaihtoehdoksi kelluvia saaria, yhteisöllistä elämää ja ripauksen ympäristöystävällistä tulevaisuusoptimismia. Qloud Gamesin kehittämä MMO-elämäsimulaattori siirtyy Early Access -vaiheeseen 3. marraskuuta 2026.

Loftiassa jokainen pelaaja saa oman kelluvan saarensa, jota voi rakentaa ja koristella mielensä mukaan. Kodin lisäksi pelaajat voivat kasvattaa kasveja hydroponisilla viljelyhyllyillä, pelastaa eläimiä ja suunnata muiden pelaajien kanssa erilaisiin seikkailuihin. Perinteisen taistelun sijaan haasteet painottuvat pulmiin ja tasohyppelyyn.

Yhteisöllisyys on tärkeässä roolissa, sillä pelaajat voivat osallistua yhteisiin rakennusprojekteihin ja kehittää omaa yhteisöään. Käytännössä Loftia vaikuttaa peliltä, jossa naapurin kanssa voi ennemmin rakentaa aurinkopaneelin kuin ampua tätä raketinheittimellä.

Kaikki ei kuitenkaan ole pelkkää rauhallista puutarhanhoitoa pilvien päällä. Uusi traileri vihjaa, että kelluvia saaria uhkaa jonkinlainen maailmanlopun tapahtuma, joka aiheuttaa jopa halkeamia saariin. Pelaajien tehtäväksi jää selvittää yhdessä, kuinka oma yhteisö voidaan pelastaa.

Loftia julkaistaan :lle Early Accessiin 3. marraskuuta. Peliä on kehitetty noin neljän vuoden ajan, ja sen voi lisätä jo nyt Steam-toivelistalle.

Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta Kommentit pois päältä artikkelissa Wardogsin kehittäjä kompensoi ylitöitä osakkeilla ja bonuksilla, mutta edellyttää joustavuutta

Wardogsin kehittäjä Bulkheadin toimitusjohtaja Joe Brammer on ottanut varsin suorasanaisesti kantaa pelialalla paljon puhuttavaan crunchiin eli pitkiin ja tavallista raskaampiin työjaksoihin. Brammerin mukaan studio ei edes palkkaa ihmisiä, jotka vastustavat crunch-kulttuuria aktiivisesti.

Brammer kertoi haastattelussa, että pyrkii tasapainoon tekemällä välillä pidempiä työjaksoja ja antamalla työntekijöille sen jälkeen mahdollisuuden höllätä tahtia ilman pelkoa potkuista. Hänen mukaansa Wardogsin parissa viimeiset kolme kuukautta ovat olleet monille työntekijöille tärkeämpiä kuin perhe-elämä, mutta nyt tilanteen pitäisi kääntyä toiseen suuntaan.

Studion työntekijöiden elämäntilanteet ovat myös muuttuneet vuosien varrella. Brammerin mukaan tiimi on vanhentunut ja yhä useampi työntekijä perustaa perhettä, mikä tekee pitkistä työjaksoista hankalampia. Bulkhead onkin muuttanut isyysvapaakäytäntöjään ja tarjoaa nykyisin kahden viikon isyysvapaan sekä puolikkaita työpäiviä helpottamaan paluuta töihin.

Crunchia vastustavat työntekijät eivät kuitenkaan välttämättä päädy Bulkheadille lainkaan. Brammerin mukaan studio etsii ihmisiä, jotka hyväksyvät sen, että kovia työjaksoja tulee joskus vastaan. Hän perustelee käytäntöä myös rahallisilla kannustimilla, jossa osa työntekijöistä saa merkittäviä bonuksia ja osuuksia yrityksestä vastineeksi kovasta työpanoksesta.

on joka tapauksessa lähtenyt Early Accessissa vauhdilla liikkeelle. Peli on myynyt jo kaksi miljoonaa kappaletta alle viikossa, ja konsoliversiot on tarkoitus julkaista vuonna 2028. Nyt Bulkhead aikoo siis ottaa aikaa ainakin konsoliversioiden kanssa. Toivottavasti samalla myös kehittäjille jää aikaa nostaa jalat pöydälle.