Trackmania -ajopelin pohjoismaisesta mestaruudesta kisataan tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania -ajopelin pohjoismaisesta mestaruudesta kisataan tällä viikolla

Trackmania

Tulevana viikonloppuna ajetaan -ajopelin pohjoismaiden mestaruudesta. Palkintoina kisassa on sekä CORSAIRin että Store -kauppapaikan tuotepalkintoja. Kisaturnaus koostuu kuudesta erikoisradasta, jotka ovat saaneet innoituksensa Pohjoismaista eri teemoineen. Radat myös tarjoavat reilusti vaihtelua ja erilaisia haasteita ajajille, mikä tekee sekä kisaan osallistumisesta että sen seuraamisesta kiehtovaa.

Kisaan voivat osallistua kaikki eurooppalaiset pelaajat, mutta vain Pohjoismaissa asuvilla kisaajilla on mahdollisuus voittaa kisapalkintoja. Hyväksyttyjä maita ovat siis Suomi, Ruotsi, Norja, Tanska ja Islanti. Neljästä pääfinalistista saa jokainen palkinnokseen langattomat CORSAIR HS80 RGB WIRELESS -pelikuulokkeet. Lisäksi kokonaiskisan voittaja saa lahjaksi sadan euron arvoisen lahjakortin Ubisoftin kauppapaikkaan.

Kisan kuuden radan aika-ajot ovat jo ajettavissa omalla pelipalvelimella. Aika-ajot löytyvät standardipelaajille valitsemalla pelipalvelimelta LIVE-alasivun Arcade Room -kohta ja kirjoittamalla hakukenttään ”Nordic”. Club-tason pelaajat löytävät palvelimen CLUBS-alasivulta kirjoittamalla hakukenttään ”Nordic”. Aika-ajot päättyvät lauantaiyönä 25. syyskuuta kello 0:59 Suomen aikaa. Siihen asti aika-ajoja voi työstää niin moneen kertaan kuin aikaa riittää. Aika-ajojen kuuden radan keskimäärin 32 parasta pelaajaa pääsevät osallistumaan karsintakisoihin.

Peliturnauksen karsintakisat ajetaan lauantaina 25. syyskuuta alkaen kello 17.00 Suomen aikaa. Ajajakohtainen järjestys määräytyy aika-ajojen sijoituksen mukaan. Kisat ajetaan viitenä eri aikana ja kukin kestää noin 45 minuuttia. Lopullinen mestaruuskisa ajetaan neljän kuljettajan kesken.

Peliä on isännöimässä norjalainen striimaaja Wirtual, jonka Twitch-kanavalla osoitteessa turnaus myös esitetään.

Trackmania on mielikuvituksellinen, realismia venyttävä ja uskomattoman koukuttava ajopeli, jossa pelaajat voivat luoda erilaisia ratoja ja pelitiloja vain mielikuvitus rajoittavana tekijänä. Pelin perusversio on pelattavissa ilmaiseksi ja tämän lisäksi pelaajat voivat ostaa Standard- ja Club-versiot pelistä 9,99 ja 29,99 euron hintaan. Peli on saatavilla :lle – ja Ubisoft Store -kauppapaikoista.

Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille Kommentit pois päältä artikkelissa Beastlink tuo kaiju-mäiskeen PC:lle ja konsoleille

Uusi jättiläishirviöitä ja tuhoa yhdistelevä peli on julkistettu ja se kuulostaa siltä, että kaupunkisuunnittelijat saattavat haluta katsoa muualle. Peli tarjoaa mahdollisuuden pelata sekä hirviönmetsästäjänä että itse kaijuna, joka levittää kaaosta ympäri täysin tuhottavia kaupunkeja.

Pelin keskiössä on niin sanottu BeastLink-mekaniikka, jossa pelaajat ensin keräävät resursseja ja herättävät nukkuvia jättiläishirviöitä, ja sen jälkeen näkökulma vaihtuu täysin. Kun yhteys hirviöön on muodostettu, peli muuttuu taktisesta selviytymisestä täysimittaiseksi kaupunkia repiväksi taisteluksi, jossa rakennukset eivät kauaa pysy pystyssä.

Mukana on heti neljä erilaista kaijua kuten sarvimainen lisko, härkähai ja vampyyrilepakko, sekä ajoneuvoihin perustuvaa taistelua ja valtavia, jopa 250 000 tuhoutuvaa objektia sisältäviä karttoja. Taustalla pyörii kehittäjä , joka tunnetaan aiemmista suurista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan.

Studio lupaa, että peli rakentuu vahvasti yhteisön palautteen varaan. Ensimmäinen suljettu betaviikonloppu alkaa jo 8. toukokuuta, ja mukaan voi hakea Steamin kautta. Early access -vaihe käynnistyy myöhemmin kesällä, joten hirviöiden tuhoisat karkelot eivät ole enää kaukana.

Jos lupaukset pitävät, tämä ei ole vain peli, vaan täydellinen kaupunkien uudelleenjärjestely jättiläishirviöiden ehdoilla.

Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta Kommentit pois päältä artikkelissa Deus Ex -tekijöiden uusi varkauspeli Thick as Thieves julkaistaan 20. toukokuuta

Varkaiden ystäville on luvassa uutta pelattavaa, kun hiiviskelyseikkailu julkaistaan toukokuussa. Pelin takana on varsin kovia nimiä, kuten – ja -sarjoista tuttu Warren Spector sekä sarjan veteraani Paul Neurath. Tällä kertaa tiimi lähestyy genreä hieman eri kulmasta edullisella hinnalla ja pelaajayhteisöä kuunnellen.

Pelin perusversio maksaa vain noin 5 euroa, mikä on nykymittapuulla poikkeuksellisen matala lähtöhinta. Vastineeksi saa aloituskampanjan, joka sisältää 16 tehtävää kahdella kartalla. Pelin voi pelata yksin tai kavereiden kanssa, ja kampanjan läpäisyyn arvioidaan kuluvan vähintään neljä tuntia, riippuen tietenkin siitä, kuinka usein jää kiinni.

Tapahtumat sijoittuvat vaihtoehtoiseen 1900-luvun alun kaupunkiin nimeltä Kilcairn, jossa varjoissa liikkuminen ja oveluus ovat valttia. Matkan varrella avattavana on myös kuusi erilaista varustetta, jotka auttavat hiiviskelyssä ja keikkojen suorittamisessa.

Kehittäjät haluavat pelin nopeasti pelaajien käsiin, jotta tulevaa sisältöä voidaan rakentaa aidon palautteen pohjalta. Toisin sanoen pelaajien tekemiset ja mieltymykset vaikuttavat siihen, mihin suuntaan peli kehittyy julkaisun jälkeen.

Thick as Thieves julkaistaan :lle Steamissa 20. toukokuuta. Jos hiiviskely, yhteistyö ja pieni riskinotto kiinnostavat, nyt voi olla hyvä hetki lisätä peli toivelistalle ja valmistautua uran aloittamiseen Kilcairnin katujen ovelimpana varkaana.