Trackmania -ajopelissä kaahataan talvisiin maisemiin uusilla ominaisuuksilla Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania -ajopelissä kaahataan talvisiin maisemiin uusilla ominaisuuksilla

Trackmania

Trackmania -pelin talvikampanja alkaa 1. tammikuuta 2023 ja tuo mukanaan reilusti lisää pelattavaa sekä uudenlaisia pinnoitteita eli skinejä autoille. Heti talvikauden alussa tuodaan tarjolle kolme uutta skiniä, joita ovat kautta juhlistava Season, arvokkuutta hohkaava Royal ja menestystä kuvaava Ranked. Lisäksi vuoden 2023 aikana on luvassa 37 muuta uutta skiniä. Pelaajien käyttöön skinit tulevat pelisaavutusten suorittamisen myötä, joten ahkerimmat ja taitavimmat kuljettajat erottuvat parhaiten joukosta.

Talvikampanja tuo mukanaan myös 25 uutta ajorataa sekä uusia mitaleita ja palkintoja. Lisäksi radantekijöille annetaan käyttöön peräti 260 erilaista rakenteluosaa ja pelin sisäistä varustetta, mukaan lukien uudenlaiset valot ja dynaamiset opasteet. Näiden avulla luovat mielet voivat kehitellä uudenlaisia ratoja vain mielikuvitus rajoitteenaan.

Talvikampanjan aloittamista odotellessa voi keskittyä 17.-18. joulukuuta ajettavaan Showdown-viikonloppuun, jonka myötä valmistaudutaan Trackmania World Tour 2023 -tapahtumaan. Fanit voivat ihastella parhaiden kuljettajien suorituksia pelin omalla Twitch-kanavalla. Uusi kisakausi alkaa 21. tammikuuta uudella kaksi vastaan kaksi -peliformaatilla ja huipentuu maailmanmestaruuteen syksyllä 2023.

Trackmania on saatavilla PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox Series X ja S, Xbox One -konsoleille että Stadia- ja Amazon Luna -pelipalveluille. PC:lle peli on saatavilla Epic Games Store- ja Ubisoft Store -kauppapaikoista.

The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule Kommentit pois päältä artikkelissa The Outer Worlds 2 ei menestynyt, kolmatta osaa ei tule

Roolipelien konkari Obsidian Entertainment on vahvistanut, ettei The Outer Worlds -sarjasta tule kolmatta osaa. Viime vuonna julkaistu kakkososa ei saavuttanut odotettuja myyntilukuja, ja jatkoa ei ole suunnitteilla. Sen sijaan studion toinen iso peli, Avowed, myös alitti tavoitteensa, mutta sen maailma Eorassa jatkaa elämäänsä tulevissa projekteissa.

Obsidianilla vuosi 2025 oli kiireinen. Kolme peliä kahdeksassa kuukaudessa Avowed helmikuussa, Grounded 2 heinäkuussa ja The Outer Worlds 2 lokakuussa. Studio myöntää nyt, että näin tiheä julkaisutahti oli virhe, joka poltti resursseja ja henkilöstöä. Grounded 2 onnistui kyllä loistavasti, mutta se oli selvästi kevyin ja nopein projekti. Kehitysaika oli vain vähän yli kaksi vuotta, kun Avowed ja The Outer Worlds 2 venyivät yli kuuden vuoden pituisiksi.

The Outer Worlds 2:n pitkän kehityksen taustalla olivat pandemia ja tekniset haasteet. Studion johto painottaa nyt lyhyempiä kehityssyklejä, julkaisujen parempaa ajoitusta ja kannattavuutta.

Kukaan ei oikeastaan nauti viiden–seitsemän vuoden kehityssykleistä. – Brandon Adler, The Outer Worlds 2:n ohjaaja totesi.

Obsidian ei vielä paljastanut seuraavaa isoa projektiaan, mutta Grounded 2:n työ jatkuu ja Eoran maailma saa todennäköisesti lisää sisältöä. Avowed julkaistaan myös PlayStation 5:lle vielä tämän kuun aikana, joten pelattavaa riittää.

Vaikka The Outer Worlds -fanit joutuvat odottamaan seuraavaa seikkailua muissa maailmoissa, Obsidian lupaa oppineensa vuoden 2025 kiireestä ja tähtää nyt hallitumpaan ja laadukkaampaan julkaisutahtiin.

Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä Kommentit pois päältä artikkelissa Take-Two hyllytti Borderlands 4:n Switch-version, mutta lupaa tilalle urheiluhittejä

Borderlands 4

Borderlands 4:n Switch 2 -versio ei tällä hetkellä etene, vaikka se oli jo lähellä julkaisua. Alun perin Gearboxin lootteri-shooterin piti ilmestyä viime vuoden lokakuussa, mutta julkaisu peruuntui viime hetkellä, ennakkotilaukset peruttiin ja fanit jäivät odottamaan. Nyt Take-Two vahvistaa, että kehitys on virallisesti tauolla.

Syynä ovat pelin tekniset haasteet ja prioriteettien siirtyminen muihin alustoihin. Switch 2 -versiota testattiin demomuodoissa muun muassa Gamescom 2025 -tapahtumassa, mutta sekä PS5 Prolla että Xbox Series X:llä peli on kärsinyt suorituskykyongelmista, ja PC-versiosta löytyy myös negatiivista palautetta Steamin arvioissa.

Take-Two vakuuttaa, että yhteistyö kuitenkin Nintendon kanssa jatkuu. PGA Tour 2K25 ja WWE 2K26 ovat tulossa Switch 2:lle, ja yhtiö on erittäin innoissaan tuomassa lisää pelejä konsolille. Tämä vihjaa siihen, että vaikka Borderlands 4:n Switch 2 -versio on tauolla, muut isot julkaisijat, kuten GTA 6, saattavat hyvinkin löytää tiensä Nintendon alustalle.

Fanien harmiksi tämä tarkoittaa, että Switch 2:n Borderlands-seikkailua joutuu odottamaan toistaiseksi. Toisaalta Take-Two lupaa, että pelin nykyiset versiot saavat jatkossakin parannuksia ja lisäsisältöä, joten lootin metsästys jatkuu muilla alustoilla.

Kaiken kaikkiaan kyse on vaikeasta päätöksestä, mutta yhtiön mukaan laatu menee määrän edelle, ainakin toistaiseksi Switch 2 -pelaajille.