Trackmania -ajopelissä kaahataan talvisiin maisemiin uusilla ominaisuuksilla Kommentit pois päältä artikkelissa Trackmania -ajopelissä kaahataan talvisiin maisemiin uusilla ominaisuuksilla

Trackmania

-pelin talvikampanja alkaa 1. tammikuuta 2023 ja tuo mukanaan reilusti lisää pelattavaa sekä uudenlaisia pinnoitteita eli skinejä autoille. Heti talvikauden alussa tuodaan tarjolle kolme uutta skiniä, joita ovat kautta juhlistava Season, arvokkuutta hohkaava Royal ja menestystä kuvaava Ranked. Lisäksi vuoden 2023 aikana on luvassa 37 muuta uutta skiniä. Pelaajien käyttöön skinit tulevat pelisaavutusten suorittamisen myötä, joten ahkerimmat ja taitavimmat kuljettajat erottuvat parhaiten joukosta.

Talvikampanja tuo mukanaan myös 25 uutta ajorataa sekä uusia mitaleita ja palkintoja. Lisäksi radantekijöille annetaan käyttöön peräti 260 erilaista rakenteluosaa ja pelin sisäistä varustetta, mukaan lukien uudenlaiset valot ja dynaamiset opasteet. Näiden avulla luovat mielet voivat kehitellä uudenlaisia ratoja vain mielikuvitus rajoitteenaan.

Talvikampanjan aloittamista odotellessa voi keskittyä 17.-18. joulukuuta ajettavaan Showdown-viikonloppuun, jonka myötä valmistaudutaan Trackmania World Tour 2023 -tapahtumaan. Fanit voivat ihastella parhaiden kuljettajien suorituksia pelin omalla Twitch-kanavalla. Uusi kisakausi alkaa 21. tammikuuta uudella kaksi vastaan kaksi -peliformaatilla ja huipentuu maailmanmestaruuteen syksyllä 2023.

Trackmania on saatavilla , , ja S, -konsoleille että Stadia- ja Amazon Luna -pelipalveluille. :lle peli on saatavilla – ja Store -kauppapaikoista.

Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun Kommentit pois päältä artikkelissa Riders Republic -pelin uusi kausi tuo katutyylin extreme-urheiluun

Riders Republic

Riders Republicin 18. pelikausi on käynnistynyt, ja mukana on iso yhteistyökumppani: Authentic Brands Group tuo peliin maailmanluokan katubrändit kolmen kauden ajaksi.

Quicksilver ja DC astuvat peliin

Ensimmäisenä yhteistyön hedelmät näkyvät Quicksilver- ja DC-merkkien muodossa. Quicksilver tarjoaa kaksi surffaustaustastaan inspiroitunutta asukokonaisuutta sekä surffilaudan aaltojen valloittamiseen. DC puolestaan tuo mukanaan krossipyörille sopivan asukokonaisuuden ja BMX-pyörän, joka on kuin luotu kaiteille ja hyppyreille.

Uutuuksista erikoisin on DC Pockett Bike X -minimoottoripyörä. Tämä pienoismönkijä on suunniteltu temppuratojen haastamiseen, ja se lupaa omanlaistaan menoa niin hyppyreissä kuin grindeissäkin. Harjoittelu kannattaa – muuten edessä saattaa olla pusikkoseikkailuja.

Rabbid-jänöjä metsästämässä

Pelikauden erikoistapahtuma Rabbid Hunters palaa Camp Curryn maisemiin 1.–8. huhtikuuta. Sekoilevien Rabbid-jänöjen jahtaaminen palkitaan ainutlaatuisilla palkinnoilla, joten kunnon metsästysretki on paikallaan.

Kausi tuo lisäksi kolme uutta massa-ajoa: 1. ja 22. huhtikuuta sekä 13. toukokuuta. Tekniikan puolella skeittaus on saanut merkittävän päivityksen, joka tekee temppujen suorittamisesta tarkempaa ja luontevampaa. Pelikuvauskisa järjestetään 6.–12. huhtikuuta, ja kolme parasta ryhmäkuvaajaa palkitaan 500 Republic Coinilla.

Extreme-urheilu sosiaalisena leikkikenttänä

on alusta asti rakentanut identiteettinsä vauhdikkaan sosiaalisen pelaamisen ympärille. Maastopyöräily, laskettelu, lumilautailu, liitopukulentäminen ja raketit – lajivalikoima on laaja, ja pelimaailma koostuu tarkasti mallinnetuista amerikkalaisista kansallispuistoista kuten Bryce Canyonista, Yosemitesta ja Grand Tetonista.

Riders Republic on saatavana :lle, :lle, :lle, Series S:lle ja Xbox Onelle sekä :lle Epic Games Storen ja Storen kautta. Peli löytyy myös Ubisoft+-tilauspalvelusta. Ikäraja on PEGI 12.

LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin Kommentit pois päältä artikkelissa LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight sai uuden julkaisupäivän ja trailerin

on päättänyt ilahduttaa -faneja aikaistamalla -pelin julkaisua. Alun perin toukokuun loppuun kaavailtu peli saapuukin nyt viikkoa aiemmin, jo 22. toukokuuta 2026. Samalla julkaistiin lyhyt traileri, joka vahvistaa uuden päivämäärän.

Tarjolla on kaksi versiota, perusversio sekä laajempi Deluxe Edition. Ennakkotilaajat saavat bonuksena The Dark Knight Returns -asusteen, mutta Deluxe-versio tarjoaa enemmän herkkua, sillä mukana on muun muassa Legacy Collection, joka sisältää Arkham-trilogian inspiroimia sisältöjä sekä Batman Beyond -paketin. Lisäksi pakettiin kuuluu myöhemmin julkaistava Mayhem Collection -lisäosa, jossa päästään pelaamaan esimerkiksi Jokerilla ja Harley Quinnilla kokonaan uudessa tehtävässä.

Peli käy läpi Lepakkomiehen pitkää historiaa aina alkuajoista moderneihin tulkintoihin. Pelaajat pääsevät harjoittelemaan League of Shadowsin riveissä, partioimaan Gotham Cityä ja ottamaan yhteen ikonisten vihollisten, kuten Joker, Penguin ja Bane kanssa.

Suurin vetonaula on täysin avoin Gotham City, jota voi tutkia vapaasti omassa tahdissa. Peli julkaistaan :lle, :lle ja Series -konsoleille toukokuussa, kun taas Switch 2 -versio seuraa myöhemmin. Batmanin ystäville tämä tarkoittaa yhtä asiaa: viitta päälle hieman odotettua aikaisemmin.