Trump: ”herätyksen paikka” – DeepSeek järisyttää Yhdysvaltain teknologiamarkkinoita Kommentit pois päältä artikkelissa Trump: ”herätyksen paikka” – DeepSeek järisyttää Yhdysvaltain teknologiamarkkinoita

Yhdysvaltain presidentti toteaa uuden kiinalaisen -tekoälymallin olevan ”herätyksen paikka” Yhdysvaltain teknologiateollisuudelle sen jälkeen, kun Nvidian markkina-arvosta katosi lähes 600 miljardia dollaria.

Kiinalaisen tekoälymallin DeepSeekin ilmestyminen markkinoille on aiheuttanut merkittävän pudotuksen tekoälyyn sijoittaneiden yritysten osakekursseissa. -markkinoita hallitseva grafiikkasuoritinvalmistaja koki historian suurimman Wall Streetin tappion, kun sen osakkeen arvo romahti 16,86 prosenttia.

Markkinahäiriö ulottui myös muihin teknologiajätteihin: , Platformsin ja Googlen emoyhtiö Alphabetin osakekurssit laskivat 2,1-4,2 prosenttia. Tekoälypalvelimia valmistavan Dell Technologiesin osake putosi 8,7 prosenttia.

DeepSeek väittää R1-mallinsa olevan huomattavasti edullisempi vaihtoehto länsimaisille palveluille, kuten :lle. Avoimeen lähdekoodiin perustuvan DeepSeek-V3:n kehittämisen kerrotaan maksaneen vain 6 miljoonaa dollaria ja vaativan merkittävästi vähemmän laskentatehoa kuin länsimaisten kilpailijoiden mallien.

:n perustaja kommentoi CBC Newsille: ”DeepSeek suoriutuu yhtä hyvin kuin johtavat Piilaakson mallit, ja joidenkin väitteiden mukaan jopa paremmin. Se, että tämä saavutettiin murto-osalla resursseista, hätkähdyttää alaa.”

Presidentti Trump näki tilanteessa myös mahdollisuuksia Yhdysvalloille.

”Sen sijaan että käytetään miljardeja ja miljardeja, voidaan käyttää vähemmän ja päästä toivottavasti samaan lopputulokseen,” .

Trump totesi BBC:n haastattelussa

”Jos saman asian voi tehdä halvemmalla, jos sen voi tehdä pienemmillä kustannuksilla ja päästä samaan lopputulokseen, pidän sitä meille hyvänä asiana,”

Trump jatkoi ja vakuutti samalla Yhdysvaltojen säilyttävän johtoasemansa tekoälyn kehityksessä.

Huolimatta DeepSeekin aiheuttamasta markkinahäiriöstä Nvidia on edelleen 2,90 biljoonan dollarin arvoinen yritys. Yhtiö julkaisee odotetut RTX 5090 ja -näytönohjaimet tällä viikolla, joiden kysyntä on niin suurta, että ihmiset jonottavat niitä kylmässä tammikuisessa säässä kauppojen edessä.

Google lopettaa ominaisuuden, jota harva on koskaan käyttänyt Kommentit pois päältä artikkelissa Google lopettaa ominaisuuden, jota harva on koskaan käyttänyt

esitteli -ominaisuuden jo vuonna 2017. Sen idea oli nerokas: käyttäjä saattoi kokeilla sovellusta ilman, että sitä tarvitsi ladata kokonaan puhelimeen. Ajatus oli säästää aikaa ja tallennustilaa, mutta valitettavasti ominaisuus ei koskaan oikein saanut siipiään kantamaan.

Erityisesti mobiilipelien kehittäjille Google yritti selittää, miten Instant Apps voisi houkutella uusia pelaajia, jotka karttavat pitkiä latausaikoja. Ongelmana kuitenkin oli, että sovellusten piti mahtua 15 megatavuun – nykypäivän sovelluksissa tämä on lähes mahdoton tehtävä.

Vaikka muutamat sovellukset, kuten halpakauppa Wish ja videopalvelu Vimeo, kokeilivat Instant Apps -integraatiota, yleisön suosio jäi vähäiseksi. Nyt Google ilmoittaa, että tuki Instant Appsille päättyy joulukuussa 2025, eikä ominaisuus enää sen jälkeen toimi.

Jos siis et ole koskaan kuullutkaan Android Instant Appsista, et ole yksin, harva sovelluskehittäjäkaan loppujenlopuksi panosti siihen. Jäljelle jää enää odotella, millaisia uusia keinoja Google keksii helpottamaan sovellusten kokeilua jatkossa.

Meta laajentaa älylasejaan – nyt yhteistyössä myös Oakleyn kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa Meta laajentaa älylasejaan – nyt yhteistyössä myös Oakleyn kanssa

on tuomassa lisää tuulta älylasimarkkinoille, ja tällä viikolla luvassa on uutta yhteistyömallia yhdessä urheilulasivalmistaja Oakleyn kanssa. vihjasi Instagramissa, että uusi malli julkistetaan 20. kesäkuuta, mutta yksityiskohdat kehyksistä ovat vielä salaisuus.

Meta tunnetaan älylasistaan, joita se on tehnyt jo vuodesta 2021 yhteistyössä Ray-Banin kanssa. Näissä laseissa ei ole vielä lisättyä todellisuutta, mutta niissä on sisäänrakennetut kaiuttimet ja kamera, jolla saa napattua kuvia helposti puhelimeen. Viime vuonna julkaistu toinen sukupolvi paransi kameran laatua, ääntä ja lisäsi tekoälyavustajan ja nyt jännitetään, mitä Oakley-malli tuo tullessaan.

Oakley ja kuuluvat molemmat italialaiseen Luxottica-konserniin, mikä selittää yhteistyön taustat. Bloombergin mukaan Oakley-mallissa kamera siirtyy lasien keskelle, eikä enää sivulle, ja Meta valmistelee myös Ray-Banin kautta kalliimpaa mallia, jossa on näyttö sisäänrakennettuna. Se voi maksaa jopa 1 000–1 400 euroa.

Tulevaisuudessa Meta suunnittelee myös todellisia lisätyn todellisuuden laseja, Project Orionia, mutta sen odotetaan ilmestyvän vasta vuonna 2027. Toistaiseksi siis pysytään toistaiseksi fiksuissa aurinkolaseissa, jotka kuuluvat jo arkeen, pian mahdollisesti Oakleyn tyyliin.