TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tekee yhteistyötä alansa parhaiden kuljettajien kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tekee yhteistyötä alansa parhaiden kuljettajien kanssa

TT Isle of Man – Ride on the Edge 2

Mansaaren TT-ajot edustavat kilpamoottoripyöräilyn tunnetuinta antia. Kisoja simuloiva TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tarjoaakin aidon ja yksityiskohtaisen kisakokemuksen Mansaaren TT-ajoista. Pelin tekijätiimi on myös tehnyt yhteistyötä oikeiden kilpa-ajajien kanssa. Mukana on muun muassa pelin virallisena lähettiläänä toimiva Davey Todd, joka valmistautui vuoden 2019 kisoihin pelaamalla edeltävää peliä pelikonsolillaan. Vuonna 2019 hänen toisissa TT-ajoissaan hän sijoittuikin kahdeksan parhaan joukkoon kaikissa kisakategorioissa ja tuli seniorikisojen kuudenneksi.

Toisena merkittävänä kilpa-ajajana yhteistyössä on TT-ajojen nopein ranskalaiskuljettaja Julien Toniutti. Myös hänen ammattiosaamistaan ja kokemuksiaan on hyödynnetty TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopelin realismin ja oikeanlaisen tuntuman saavuttamiseksi. Toniutti on kokenut kuljettaja, joka on osallistunut TT-ajoihin kolmesti. Vuonna 2018 hänet palkittiin Pariisin moottoripyöränäyttelyssä maansa nopeimpana maantieajajana.

Mansaaren TT-ajot tunnetaan maailman vanhimpana vuosittain ajettavana moottoripyöräkilpailuna. Mahdollisimman aitoa ja realistista ajokokemusta tavoittelevaan ajopeliin on mallinnettu moottoripyörien fysiikka yksityiskohtaisen tarkasti. Oikeiden ajolinjojen ja edellä ajavan kilpakumppanin ”imun” hyödyntäminen auttavat mahdollisimman nopean ajan saavuttamisessa. Kallistuskulmat, vauhdinsäätö ja jarrun oikeanlainen käyttö ovat kaikki avainasemassa pelaajan ajosuorituksessa. Myös moottoripyörän kuluvien osien merkitys ajamiseen on huomioitu. TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 julkaistaan alkuvuodesta 2020 pelikonsoleille ja :lle. Pelin tarkempi julkaisupäivä ja pelialustat julkistetaan myöhemmin.

Star Wars Outlaws on nyt kokeiltavissa ilmaiseksi Kommentit pois päältä artikkelissa Star Wars Outlaws on nyt kokeiltavissa ilmaiseksi

Star Wars Outlaws

tuo galaktiset seikkailut pelaajien ulottuville uudella -pelillä. Nyt saatavilla oleva ilmainen demoversio tarjoaa mahdollisuuden kokea avoimen pelimaailman Tähtien sota -universumissa, jossa pelaajat voivat lentää, taistella ja seikkailla.

Star Wars Outlaws -pelin demo on saatavilla 5-, Series X/S -konsoleille sekä :lle, ja se antaa pelaajille kolmen tunnin pääsyn valikoituihin pelin osiin. Pelin täysversio julkaistiin viime vuonna muille alustoille, mutta Nintendo -version toteutuksesta vastaa suomalainen Ubisoft Redlynx. Studio tuo teknisen osaamisensa mukaan varmistaakseen saumattoman pelikokemuksen myös Nintendo Switch 2 -alustalla, kun peli julkaistaan 4. syyskuuta.

Ubisoft jatkaa pelin laajentamista A Pirate's Fortune -lisäosalla, joka saapuu 15. toukokuuta. Seikkailu vie päähenkilö Kay Vessin ja hänen kumppaninsa Nixin roistojoukkojen keskelle, kun he etsivät kadonneita aarteita ja haastavat vaarallisen Rokana Raiders -joukon. Lisäosa on ilmainen kausipassin omistajille ja erikseen ostettavissa muille pelaajille.

Peli on nyt saatavilla myös Gold Edition- ja Platinum Edition -versioina sekä osana Ubisoft+ Premium -tilausta. Ikäraja PEGI 16 varmistaa, että galaktiset seikkailut tarjoavat sopivasti toimintaa ja jännitystä kokeneemmille pelaajille.

Oblivion-remasterointi viimein virallisesti julki? Bethesda vihjaa isolla ilmoituksella Kommentit pois päältä artikkelissa Oblivion-remasterointi viimein virallisesti julki? Bethesda vihjaa isolla ilmoituksella

Vuosien huhut ja vuodot näyttävät viimein konkretisoituvan: on vihdoin valmis paljastamaan uudelleenjulkaisun – virallisesti.

Yhtiö julkaisi /X:ssä kuvan, jossa suuri roomalainen ”IV” hallitsee näkymää taustakuvalla, joka muistuttaa häkellyttävän paljon alkuperäisen Oblivionin promotaidetta. Ilmoituksen mukaan virallinen paljastus nähdään huomenna 22. huhtikuuta klo 18 Suomen aikaa, suorana YouTubessa ja Twitchissä.

Huhut -remasterista ovat kiertäneet jo vuosia, mutta varmistuksia alkoi tippua vasta viime kuukausina. Vuotanut Bethesda-aikataulu vuodelta 2020 mainitsi projektin, ja tuoreimmat vuodot – muun muassa kuvat Virtuos-studion verkkosivuilta – näyttivät jo pelimateriaalia tulevasta versiosta.

Mikäli vuodot pitävät paikkansa, julkaistaan :lle, Xboxille ja PlayStationille. Mukana on sekä perusversio että Deluxe Edition – kyllä, legendaarinen hevospanssari tekee paluun.

Nyt kysymys kuuluu: onko huomenna vihdoin se päivä, jolloin pääsemme virallisesti takaisin Cyrodiiliin?