TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tekee yhteistyötä alansa parhaiden kuljettajien kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tekee yhteistyötä alansa parhaiden kuljettajien kanssa

TT Isle of Man – Ride on the Edge 2

Mansaaren TT-ajot edustavat kilpamoottoripyöräilyn tunnetuinta antia. Kisoja simuloiva TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tarjoaakin aidon ja yksityiskohtaisen kisakokemuksen Mansaaren TT-ajoista. Pelin tekijätiimi on myös tehnyt yhteistyötä oikeiden kilpa-ajajien kanssa. Mukana on muun muassa pelin virallisena lähettiläänä toimiva Davey Todd, joka valmistautui vuoden 2019 kisoihin pelaamalla edeltävää peliä pelikonsolillaan. Vuonna 2019 hänen toisissa TT-ajoissaan hän sijoittuikin kahdeksan parhaan joukkoon kaikissa kisakategorioissa ja tuli seniorikisojen kuudenneksi.

Toisena merkittävänä kilpa-ajajana yhteistyössä on TT-ajojen nopein ranskalaiskuljettaja Julien Toniutti. Myös hänen ammattiosaamistaan ja kokemuksiaan on hyödynnetty TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopelin realismin ja oikeanlaisen tuntuman saavuttamiseksi. Toniutti on kokenut kuljettaja, joka on osallistunut TT-ajoihin kolmesti. Vuonna 2018 hänet palkittiin Pariisin moottoripyöränäyttelyssä maansa nopeimpana maantieajajana.

Mansaaren TT-ajot tunnetaan maailman vanhimpana vuosittain ajettavana moottoripyöräkilpailuna. Mahdollisimman aitoa ja realistista ajokokemusta tavoittelevaan ajopeliin on mallinnettu moottoripyörien fysiikka yksityiskohtaisen tarkasti. Oikeiden ajolinjojen ja edellä ajavan kilpakumppanin ”imun” hyödyntäminen auttavat mahdollisimman nopean ajan saavuttamisessa. Kallistuskulmat, vauhdinsäätö ja jarrun oikeanlainen käyttö ovat kaikki avainasemassa pelaajan ajosuorituksessa. Myös moottoripyörän kuluvien osien merkitys ajamiseen on huomioitu. TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 julkaistaan alkuvuodesta 2020 pelikonsoleille ja PC:lle. Pelin tarkempi julkaisupäivä ja pelialustat julkistetaan myöhemmin.

Battlefield 6 -pelaajat kirjoittavat viestejä korjaustyökalulla – lääkintämiehet puolustautuvat Kommentit pois päältä artikkelissa Battlefield 6 -pelaajat kirjoittavat viestejä korjaustyökalulla – lääkintämiehet puolustautuvat

Battlefield 6:n taistelukentillä eletään outoja aikoja. Pelaajat, jotka kaatuvat keskellä kaaosta, ovat alkaneet käyttää insinöörien korjaustyökalua viestien kirjoittamiseen maahan, ei vihollisille, vaan lääkintämiehille. Viestit ovat epätoivoisia pyyntöjä: ”Muista herättää tiimikaverisi!”

EA:n ja Battlefield Studiosin tuore peli julkaistiin 10. lokakuuta, ja jo ensimmäisellä viikolla yli 740 000 pelaajaa ryntäsi taisteluun Steamin kautta. Pian alkoi kuitenkin vanha sotapeli-ilmiö: kaatuneet sotilaat odottavat herätystä, mutta medikit eivät ehdi paikalle.

Battlefield 6:ssa kuka tahansa voi elvyttää oman joukkueensa jäseniä, mutta Support-luokan pelaajat tekevät sen huomattavasti nopeammin ja ilman rajoituksia. Ongelma? Heitä on usein liian vähän, ja taistelun keskellä elvytysyritykset päättyvät helposti tuplakuolemaan.

Redditin ja X:n (entinen Twitter) keskustelut ovat täynnä huutoja ja huumoria. “Lopettakaa respawnin painaminen, niin teidät voisi pelastaa!” valitti eräs pelaaja. Toiset puolustavat lääkintämiehiä: “Ei ole helppoa juosta keskelle pommisadetta defibrillaattori kädessä.”

Kuten aina Battlefieldissä, kaaos on osa viehätystä.

Vampyyrikultti kutsuu – Cult of Blood tuo vanhan koulukunnan kauhun takaisin Kommentit pois päältä artikkelissa Vampyyrikultti kutsuu – Cult of Blood tuo vanhan koulukunnan kauhun takaisin

Jos olet kaivannut peleihin 90-luvun Resident Evil -tyylistä selviytymiskauhua, nyt kannattaa höristää korvia. Kehittäjä Dusty Box on julkistanut Cult of Blood -nimisen yksinpelin, jossa poliisin tutkimusretki muuttuu painajaiseksi vampyyrien ja salaperäisen verikultin keskellä. Peli ilmestyy ensi vuonna PC:lle, PS5:lle ja Xbox Series X|S:lle.

Peli lupaa tarjota juuri sitä, mistä retro-kauhufanit haaveilevat, eli kiinteitä kamerakulmia, dramaattisia välianimaatioita ja vanhanaikaiset, mutta hiotut tankkiohjaukset. Taistelu on raakaa ja armotonta, panoksia ei jaeta ilmaiseksi, joten jokainen laukaus on harkittava tarkkaan.

Tunnelmaa syventää omituinen varustejärjestelmä, jossa löydettyjä aseita ja tarvikkeita voi päivittää verisieluilla. Kaiken keskellä väijyy vaara, että pelaaja itse päätyy kultin papittaren viimeiseksi uhriksi hänen matkallaan jumalattareksi.

Ja jos odotus tuntuu pitkältä, pelistä on jo nyt saatavilla demo Steamissa. Ehkä aika laittaa valot päälle ennen kuin kokeilee, koska vampyyrit eivät tunnetusti viihdy kirkkaassa päivänvalossa, mutta pelaajatkaan eivät ehkä viihdy yksin pimeässä.