TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tekee yhteistyötä alansa parhaiden kuljettajien kanssa Kommentit pois päältä artikkelissa TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tekee yhteistyötä alansa parhaiden kuljettajien kanssa

TT Isle of Man – Ride on the Edge 2

Mansaaren TT-ajot edustavat kilpamoottoripyöräilyn tunnetuinta antia. Kisoja simuloiva TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopeli tarjoaakin aidon ja yksityiskohtaisen kisakokemuksen Mansaaren TT-ajoista. Pelin tekijätiimi on myös tehnyt yhteistyötä oikeiden kilpa-ajajien kanssa. Mukana on muun muassa pelin virallisena lähettiläänä toimiva Davey Todd, joka valmistautui vuoden 2019 kisoihin pelaamalla edeltävää peliä pelikonsolillaan. Vuonna 2019 hänen toisissa TT-ajoissaan hän sijoittuikin kahdeksan parhaan joukkoon kaikissa kisakategorioissa ja tuli seniorikisojen kuudenneksi.

Toisena merkittävänä kilpa-ajajana yhteistyössä on TT-ajojen nopein ranskalaiskuljettaja Julien Toniutti. Myös hänen ammattiosaamistaan ja kokemuksiaan on hyödynnetty TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 -ajopelin realismin ja oikeanlaisen tuntuman saavuttamiseksi. Toniutti on kokenut kuljettaja, joka on osallistunut TT-ajoihin kolmesti. Vuonna 2018 hänet palkittiin Pariisin moottoripyöränäyttelyssä maansa nopeimpana maantieajajana.

Mansaaren TT-ajot tunnetaan maailman vanhimpana vuosittain ajettavana moottoripyöräkilpailuna. Mahdollisimman aitoa ja realistista ajokokemusta tavoittelevaan ajopeliin on mallinnettu moottoripyörien fysiikka yksityiskohtaisen tarkasti. Oikeiden ajolinjojen ja edellä ajavan kilpakumppanin ”imun” hyödyntäminen auttavat mahdollisimman nopean ajan saavuttamisessa. Kallistuskulmat, vauhdinsäätö ja jarrun oikeanlainen käyttö ovat kaikki avainasemassa pelaajan ajosuorituksessa. Myös moottoripyörän kuluvien osien merkitys ajamiseen on huomioitu. TT Isle of Man – Ride on the Edge 2 julkaistaan alkuvuodesta 2020 pelikonsoleille ja :lle. Pelin tarkempi julkaisupäivä ja pelialustat julkistetaan myöhemmin.

Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen Kommentit pois päältä artikkelissa Returnalin ohjaaja Harry Krueger perusti uuden pelistudion Suomeen

Harry Krueger, joka tunnetaan erityisesti -toimintapelin ohjaajana, on perustanut uuden pelistudion Suomeen. Uuden studion nimi on Cosmic Division, ja tavoitteet ovat heti alusta asti kunnianhimoiset. Työn alla on täysin uusi yksinpelattava toimintapeli :lle ja konsoleille.

Krueger työskenteli lähes 15 vuotta suomalaisella Housemarque-studiolla ja oli mukana muun muassa peleissä , ja . Lisäksi hän oli mukana muovaamassa tulevaa -projektia ennen lähtöään studiosta vuonna 2023.

Uuden studion ensimmäistä peliä kuvaillaan pelattavuus edellä rakennetuksi kokemukseksi, jossa yhdistyvät vahva toiminta ja tunteisiin vetoava tarina. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkää räiskintää ja räjähdyksiä, vaan myös jotain, mikä yrittää osua pelaajaa suoraan tunnekeskukseen, ehkä vähän kuin Returnal teki, mutta ilman avaruuspainajaisista heräämistä joka viides minuutti.

Cosmic Division kertoo jo saaneensa alkuvaiheen rahoituksen kasaan, mutta etsii edelleen lisää yhteistyökumppaneita, sijoittajia ja uusia työntekijöitä. Suomalaiseen pelikenttään saatiin siis jälleen yksi kiinnostava nimi lisää, eikä lähtöasetelma ole ihan vaatimaton, kun ruorissa on yksi viime vuosien kehutuimmista toimintapeliohjaajista.

Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle Kommentit pois päältä artikkelissa Forza Horizon 6 kaasutti heti Steam-huipulle

Horizon 6 on lähtenyt liikkeelle sellaisella vauhdilla, että moni ehtii hädin tuskin kiinnittää turvavyötä. Avoimen maailman ajopeli nousi heti Steamin viiden pelatuimman pelin joukkoon, kun samaan aikaan kaahasi yli 300 000 pelaajaa. Samalla se jätti taakseen jättipelejä kuten ja .

Sarjan resepti ei ole juuri muuttunut: nopeita autoja, valtava avoin maailma ja arcade-henkistä ajamista. Tällä kertaa mukaan on kuitenkin heitetty jättirobotteja, kei-autoja ja jopa Babymetal, joten täysin vanhaa uusintakierrosta peliä on vaikea kutsua. Pelin perusversio maksaa noin 65 euroa ja Premium Edition kipuaa noin 110 euroon.

Gamerin arviossa peliä kuvailtiin tutulla kaavalla eteneväksi jatko-osaksi, mutta siitä huolimatta pelaajat näyttävät olevan täysin mukana kyydissä. Jo ennen julkaisua peli rikkoi sarjan ennätyksiä PC:llä, eikä vuodot tai kohut juuri hidastaneet menoa. Pelaajien keskuudessa puhuttivat jopa hurjat 8 000 vuoden pelikiellot huijaamisesta ja siinä ainakin ehtii miettiä ajotapojaan uudelleen.

Menestys näyttää myös vahvistavan sitä, että Horizon-sarja on nykyään koko Forzan tärkein vetonaula. Perinteinen on jäänyt taka-alalle, etenkin sen jälkeen kun teki suuria irtisanomisia pelistudio Turn 10 Studiosssa. Horizonin rennompi ja helpommin lähestyttävä tyyli näyttää vetoavan yleisöön huomattavasti paremmin.

Kehittäjä on jo kertonut ensimmäisistä korjauksista, jotka liittyvät muun muassa tekoälyvastustajien vaikeustasoon, kaatumisbugeihin ja optimointiin. Sillä välin pelaajat voivat keskittyä tärkeimpään tehtävään, eli törmäilemään pelin 618 autolla kaikkeen mahdolliseen mahdollisimman näyttävästi.