Tubecon siirtyy uusille omistajille – Ensi vuoden tapahtuma järjestetään elokuussa Vantaalla Kommentit pois päältä artikkelissa Tubecon siirtyy uusille omistajille – Ensi vuoden tapahtuma järjestetään elokuussa Vantaalla

Pohjoismaiden suurin -tapahtuma, , on vaihtanut omistajaa. Samalla tämä tubettajat ja heidän yleisönsä kokoava tuhansien osallistujien tilaisuus siirtyy Helsingistä Vantaalle. Tubecon järjestetään seuraavan kerran elokuun lopulla Vantaan EnergiaAreenassa ja sen viereisessä Myyrmäen urheilupuistossa.

Tubeconin järjestäjänä on toiminut useana aiempana vuonna Suomen Tubetapahtumat Oy, jonka suurimpana yksittäisenä omistajana on ollut Suomen tubettajat -yhdistys. Jatkossa Tubeconista kantaa vastuun Tubecon Oy, joka on aiemmin hoitanut tapahtuman lisensointia ulkomaille. Suomen tubettajat ry. on yhä mukana Tubeconissa 12 prosentin omistuksella.

Tavoitteenamme on, että Tubeconista tulee entistäkin laajempi ilmiö – eikä pelkään nuorison keskuudessa. Haluamme rakentaa siitä pitkällä tähtäimellä mittavan tubettaja- ja vaikuttajakokonaisuuden. Energia Areenan ja Myyrmäen urheilupuiston puitteet antavat mahdollisuuden sekä sisä- että ulkotilojen käyttöön. Tämä tuo mukaan aivan uudenlaista voimaa tapahtuman toteuttamiseen, toteaa Tubecon Oy:n toimitusjohtaja Jan Grehn, joka on aiemmin mm. perustanut jättisuosituksi nousseen Tikkurila Festivaalin Vantaalle.

Tubecon 2021 järjestetään elokuun viimeisenä viikonloppuna vahvassa yhteistyössä Vantaan kaupungin kanssa.

Otamme Tubeconin avosylin vastaan tänne Vantaalle. Luvassa on hieno tapahtuma, joka rikastuttaa hienolla tavalla Vantaan kulttuuri- ja tapahtumatarjontaa, toteaa Vantaan kaupunginjohtaja Ritva Viljanen.

Tubecon järjestettiin ensimmäisen kerran vuonna 2014 Helsingissä Hartwall Arenalla keräten noin 5 000 hengen yleisön. Samassa paikassa Tubecon pidettiin myös 2015-2017. Sen jälkeen olivat vuorossa vuosien 2018-2019 tapahtumat Helsingin Messukeskuksessa. Vuonna 2020 Tubeconia ei järjestetty koronarajoitusten vuoksi.

Meillä on taustalla vahva kumppaniverkosto ja satsaamme myös digitaalisuuteen. Tubeconissa on luvassa jatkossa elämyksiä ja kokemuksia vieläkin enemmän kuin aiemmin, jotta tapahtuma olisi mahdollisimman vaikuttava paikan päällä koettuna, Jan Grehn kertoo.

Tubecon: www.tubecon.fi

Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua Kommentit pois päältä artikkelissa Subnautica 2 vuoti nettiin ennen julkaisua

on päätynyt verkkoon jo ennen virallista julkaisuaan. Raporttien mukaan pelistä jaetaan täyttä versiota piratisointisivustoilla vain noin 48 tuntia ennen -julkaisua. Tapaus jatkaa pelialan huolestuttavaa trendiä, jossa suuret -pelit vuotavat nettiin jo ennen kuin pelaajat ehtivät edes ostoksille.

Tilanne muistuttaa vahvasti hiljattain tapahtunutta -vuotoa, jossa pelattava versio ilmestyi verkkoon yli viikko ennen julkaisua. Aluksi moni epäili syyksi Steamin preload-järjestelmää, mutta myöhemmin seurantasivusto :n mukaan ongelma ei ilmeisesti ollut itse Steamissa. Epäilyt kohdistuivat henkilöön, jolla oli peliin virallinen ennakkopääsy, esimerkiksi arvioija tai sisällöntuottaja.

Nyt samanlaista teoriaa pyörii myös Subnautica 2:n ympärillä. Varmaa tietoa ei vielä ole, mutta huhujen mukaan vuodon takana olisi niin sanottu “rogue reviewer”, eli joku ennakkokappaleen saanut henkilö, joka päätti jakaa pelin eteenpäin. Kyseessä olisi jo kolmas iso pelivuoto vuonna 2026, sillä myös joutui saman kohtalon uhriksi aiemmin tänä vuonna.

Vuodot ovat peliyhtiöille iso riesa. Ne voivat pilata markkinointisuunnitelmia, levittää juonipaljastuksia ja viedä huomiota viralliselta julkaisulta. 6:n tapauksessa pelikuvaa levisi nopeasti esimerkiksi YouTubeen ja Discordiin. Samalla osa piratisointisivustoista on yrittänyt pitää jonkinlaista “pelialan herrasmiessääntöä” yllä, esimerkiksi FitGirl ei tiettävästi jakanut Forza Horizon 6:n tai PRAGMATA:n tiedostoja maksavien asiakkaiden kunnioittamiseksi.

Toistaiseksi ei ole kommentoinut vuotoa virallisesti. Pelaajien keskuudessa pyörii myös teoria siitä, että Steamin preload-suojaus olisi jotenkin rikkoutunut. Ainakin yhden -striimaajan kerrotaan onnistuneen käynnistämään pelin ennakkoon ja saaneen nopeasti porttikiellon lähetyspalveluun. Pelialalla eletään nyt erikoista aikaa. Toisille tämä näyttää piratismin uudelta kultakaudelta, studioille taas jatkuvalta painajaiselta.

Playground Games jakaa armottomia tuomioita Forza Horizon 6 -vuotajille Kommentit pois päältä artikkelissa Playground Games jakaa armottomia tuomioita Forza Horizon 6 -vuotajille

ei ole vielä edes julkaistu, mutta peli on jo ehtinyt ajautua melkoiseen myrskyyn. Verkkoon ilmestyi ennakkoon vuotaneita peliversioita, joiden avulla osa pelaajista pääsi käsiksi keskeneräiseen buildiin päiviä ennen virallista julkaisua. Kehittäjä ei kuitenkaan katso tilannetta sormien läpi.

Studio ilmoitti ryhtyvänsä tiukkoihin toimenpiteisiin kaikkia vuotaneita versioita käyttäviä vastaan. Rangaistuksina voidaan antaa jopa koko Forza-sarjan kattavia pelikieltoja sekä laitekohtaisia bannauksia. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelkkä uuden käyttäjätilin luominen ei välttämättä enää riitä takaisin radalle pääsemiseen.

Tilanne nousi otsikoihin erityisesti yhden -sisällöntuottajan vuoksi. Hän julkaisi noin 45 minuutin mittaisen gameplay-videon vuotaneesta versiosta ja sai lähes välittömästi pysyvän porttikiellon. Kuvakaappausten perusteella pelikielto päättyy vasta vuoden 9999 lopussa, mikä on pelialan klassinen tapa sanoa: et muuten tule takaisin.

Myös Redditin ForzaHorizon-yhteisö kertoi saaneensa vahvistuksen siitä, että jopa pelkkä piraattiversion käyttäminen voi johtaa pysyvään banniin, vaikka materiaalia ei julkaisisikaan nettiin. Viesti on siis varsin selvä, jos maltti ei riitä odottamaan julkaisua, seuraukset voivat olla pitkät.

Tuleva 6 on yksi Xbox Game Studiosin vuoden suurimmista julkaisuista. Peli vie sarjan ensimmäistä kertaa Japaniin ja tarjoaa kehittäjien mukaan kaikkien aikojen suurimman kartan sekä yli 550 autoa heti julkaisussa. Virallinen julkaisu tapahtuu 19. toukokuuta, mutta Premium Editionin ostajat pääsevät kaahaamaan jo 15. toukokuuta lähtien.