Tubettajien ylistämä mobiilipeliohjain Backbone on nyt saatavilla Suomessa Kommentit pois päältä artikkelissa Tubettajien ylistämä mobiilipeliohjain Backbone on nyt saatavilla Suomessa

Backbone

Mobiilipeliohjain on saapunut saatavilla myös Suomessa. Alunperin vuonna 2021 -laitteille lanseerattu laite on saapunut sittemmin myös -laitteille ja on saatavilla myös erityisinä ja -versioina.

Backbone on luonut ennennäkemättömän ekosysteemin, jossa lähes kaikki pelisisältö ja -palvelut ovat saatavilla yhdessä paikassa – puhelimessasi. Sen perusti 24-vuotias Maneet Khaira työskennellessään Googlen pelipuolella.

Backbonen ohjelmisto ja laitteet tekevät pilvipelien suoratoistosta ja myös tavallisesta mobiilipelaamisesta vaivatonta ja helppoa. Kaikessa yksinkertaisuudessaan puhelin kytketään Backbone One -laitteeseen ja App Storen ja Apple Arcaden mobiilipelit, pilvipelipalveluiden suoratoistot, kuten Xbox Game Pass ja Nvidia Geforce Now ovat saatavilla. Voit myös pelata Xbox Series X ja S-, PlayStation 5- ja Steam-pelejä missä tahansa etäpelaamisen kautta.

”Backbonen perustamisella oli yksi todellinen tavoite: parantaa pelikokemusta kaikille ja kaikkialla. Aivan kuten Sonos ja Roku ovat tehneet musiikin ja television suoratoistolle, Backbone yhdistää kaikki pelien suoratoistopalvelut ja keskeiset pelikokemukset mobiililaitteissa.”

sanoo Backbonen perustaja ja toimitusjohtaja Maneet Khaira

Backbone on saanut rahoitusta lukuisilta sisällöntuottajilta, kuten MrBeastilta, 100 Thievesin perustajalta Nadeshotilta, Prestonelta, Kwebbelkopilta ja Typical Gamerilta. Sitä tukevat myös Night Media ja Ashton Kutcherin Sound Ventures.

Tärkeimmät ominaisuudet:

  • Pelaa mitä tahansa mobiilipeliä, joka tukee ohjaimia
  • Kokoontaitettava ja kompakti muotoilu
  • Matalan viiveen yhteys
  • 3,5 mm:n kuulokeliitäntä
  • Läpivientilataus
  • Backbone One -sovellus iOS:lle ja Androidille
  • Peliklippien ja kuvankaappausten tallentaminen

Backbone One -ohjaimet ovat ostettavissa 119,99 euron hintaan mm. Proshop.fi ja Coolshop.fi -verkkokaupoista. Uusille tilaajille jokainen Backbone One -ostos sisältää ilmaisen Backbone+ -kokeilutilauksen ja useita lisäetuja, kuten 1 kuukauden Xbox Game Pass Ultimate -jäsenyyden.

Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli Kommentit pois päältä artikkelissa Dragonwilds tuo hittisarjan vihdoin PlayStationille ja on heti julkaisussa myös PS Plus -peli

Lähes 25 vuotta vanha -pelisarja on vihdoin tekemässä loikan konsoleille. Kehittäjä vahvisti Sonyn -lähetyksessä, että julkaistaan 5:lle myöhemmin vuonna 2026.

Kyseessä on merkittävä virstanpylväs, sillä alkuperäinen RuneScape ei ole koskaan ilmestynyt konsoleille. Sarja on rakentanut valtavan fanikuntansa :llä ja myöhemmin mobiililaitteilla, mutta konsolipelaajat ovat tähän asti jääneet kokonaan RuneScape-seikkailujen ulkopuolelle.

Dragonwilds ei kuitenkaan ole perinteinen MMORPG, vaan avoimen maailman selviytymis- ja rakentelupeli. Pelaajat tutkivat Ashenfallin unohdettua mannerta, keräävät resursseja, rakentavat tukikohtia ja kehittävät taitojaan yrittäessään selviytyä heränneiden lohikäärmeiden hallitsemassa maailmassa. Seikkailuun voi lähteä yksin tai jopa neljän pelaajan yhteistyöpelinä.

Peli on jo osoittautunut menestykseksi PC:llä. Steamissa julkaistu Dragonwilds on myynyt yli miljoona kappaletta ja kerännyt erittäin positiivisen vastaanoton pelaajilta. Nyt Jagex yrittää toistaa saman tempun konsolimarkkinoilla.

PlayStation-pelaajille uutinen on erityisen mieluisa siksi, että Dragonwilds liittyy samalla myös PlayStation Plusiin. Extra- ja Premium-tilaajat saavat pelin käyttöönsä heti julkaisupäivänä ilman erillistä ostosta. Jos siis lohikäärmeiden metsästys, rakentelu ja selviytyminen kiinnostavat, vuoden 2026 loppupuolella kannattaa pitää Ashenfallin suunta tarkasti tutkassa.

Kesäkuun odotetuimmat videopelit Kommentit pois päältä artikkelissa Kesäkuun odotetuimmat videopelit

Kesäkuun pelijulkaisut käynnistyvät monipuolisella kattauksella, jossa teema vaihtelee ensimmäisen persoonan räiskinnästä, seikkailuun, toimintaan ja moneen muuhun.

Gothic 1 Remake (PC, PS5, Xbox Series X/S)

Julkaisupäivä: 5. kesäkuuta

on uudelleenluotu Gothic pelisarjan ensimmäinen peli. Pelin maailma on elokas jossa asukkaat ja eläimet elävät omaa elämäänsä päivä päivältä suhteellisen realistisella tavalla. Pelin eri osioita on myös päivitetty, kuten modernisoitu taistelujärjestelmä joka kunnioittaa alkuperäisiä perusmekaniikkaa.

Solarpunk (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 8. kesäkuuta

on selviytymispeli kehittyneessä maailmassa, joka on täynnä leijuvia saaria. Pelissä rakennat omaa saarta viljelemällä maata, rakentamalla omanlaista kotia, valmistamalla työkaluja ja tutkimalla muita leijuvia saaria ilma-aluksella, joko yksi tai kavereiden kanssa.

Don’t Let It Starve (PC)

Julkaispäivä: 12. kesäkuuta

on strateginen uhkapeli- ja roguelike tyylinen ruokarakentelupeli. Pelissä sinun täytyy ruokkia puolikokkihirviölle mahdollisimman herkullisia ruokia, jotta toivottavasti saat vapautesi.

Lost Castle 2 (PC)

Julkaisupäivä: 11. kesäkuuta

on 2D beat ’em up rogue-lite joka julkaistaan täysin melkein kaksi vuotta sen jälkeen kun early access julkaistiin. Pelissä sinun täytyy päihittää hirviöitä päästäksesi mahdollisimman pitkälle ja löytääksesi arkkuja joista voi löytyä uusia esineitä.

Dead or Alive 6 Last Round (PC, Xbos Series X/S, PS5

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

Last Round on uudistettu version Dead or Alive 6 pelistä nimisessä pelisarjassa ja se julistettiin sarjan 30 vuotispäivän juhlistamiseksi. Peliin on lisätty uusia asioita mitä ei ollut Dead or Alive 6:ssa, kuten uusia hahmoja ja pukuja, sekä myös kuvatila missä voi ottaa kuvia taistelujen keskellä.

The Adventures of Elliot: The Millennium Tales (PC, PS5, Xbox Series X/S, Switch 2)

Julkaisupäivä: 18. kesäkuuta

on uusi toimintaroolipeli, jonka ovat kehittäneet Octopath Traveler- ja Bravely Default -sarjoista tunnetut kehittäjät. Pelissä ohjaat Elliotia laajassa fantasiamaailmassa, jossa tutkit muinaisia raunioita, taistelet vihollisia vastaan reaaliaikaisessa taistelujärjestelmässä ja selvität vuosituhansia vanhaa mysteeriä. Peli yhdistää näyttävän HD-2D-grafiikkatyylin sekä toimintapainotteisen seikkailun.

FINAL FANTASY VII REBIRTH (Switch 2)

Julkaisupäivä: 3. kesäkuuta

on Final Fantasy VII Remake -trilogian toinen osa, jossa Cloud Strife ja hänen toverinsa jatkavat matkaansa Midgarin ulkopuolella. Pelissä tutkitaan valtavaa avointa maailmaa, kohdataan tuttuja hahmoja sekä koetaan uusia juonenkäänteitä klassiseen tarinaan. Taistelujärjestelmää on laajennettu uusilla yhteistyöhyökkäyksillä ja hahmojen välisillä synergiataidoilla.

Star Fox (Switch 2)

Julkaisupäivä: 25. kesäkuuta

on uudelleenversiointi klassisesta Star Fox 64 -pelistä. Pelissä ohjaat Fox McCloudia ja Star Fox -tiimiä heidän taistellessaan Androssin joukkoja vastaan avaruudessa sekä eri planeetoilla. Uudistettu versio sisältää modernit grafiikat, uusia välianimaatioita, verkkomoninpelin sekä mahdollisuuden pelata yhdessä ystävien kanssa. Tämä on ensimmäinen merkittävä Star Fox -julkaisu kymmeneen vuoteen.