Tubettajien ylistämä mobiilipeliohjain Backbone on nyt saatavilla Suomessa Kommentit pois päältä artikkelissa Tubettajien ylistämä mobiilipeliohjain Backbone on nyt saatavilla Suomessa

Backbone

Mobiilipeliohjain on saapunut saatavilla myös Suomessa. Alunperin vuonna 2021 -laitteille lanseerattu laite on saapunut sittemmin myös -laitteille ja on saatavilla myös erityisinä ja -versioina.

Backbone on luonut ennennäkemättömän ekosysteemin, jossa lähes kaikki pelisisältö ja -palvelut ovat saatavilla yhdessä paikassa – puhelimessasi. Sen perusti 24-vuotias Maneet Khaira työskennellessään Googlen pelipuolella.

Backbonen ohjelmisto ja laitteet tekevät pilvipelien suoratoistosta ja myös tavallisesta mobiilipelaamisesta vaivatonta ja helppoa. Kaikessa yksinkertaisuudessaan puhelin kytketään Backbone One -laitteeseen ja App Storen ja Apple Arcaden mobiilipelit, pilvipelipalveluiden suoratoistot, kuten Xbox Game Pass ja Nvidia Geforce Now ovat saatavilla. Voit myös pelata Xbox Series X ja S-, PlayStation 5- ja Steam-pelejä missä tahansa etäpelaamisen kautta.

”Backbonen perustamisella oli yksi todellinen tavoite: parantaa pelikokemusta kaikille ja kaikkialla. Aivan kuten Sonos ja Roku ovat tehneet musiikin ja television suoratoistolle, Backbone yhdistää kaikki pelien suoratoistopalvelut ja keskeiset pelikokemukset mobiililaitteissa.”

sanoo Backbonen perustaja ja toimitusjohtaja Maneet Khaira

Backbone on saanut rahoitusta lukuisilta sisällöntuottajilta, kuten MrBeastilta, 100 Thievesin perustajalta Nadeshotilta, Prestonelta, Kwebbelkopilta ja Typical Gamerilta. Sitä tukevat myös Night Media ja Ashton Kutcherin Sound Ventures.

Tärkeimmät ominaisuudet:

  • Pelaa mitä tahansa mobiilipeliä, joka tukee ohjaimia
  • Kokoontaitettava ja kompakti muotoilu
  • Matalan viiveen yhteys
  • 3,5 mm:n kuulokeliitäntä
  • Läpivientilataus
  • Backbone One -sovellus iOS:lle ja Androidille
  • Peliklippien ja kuvankaappausten tallentaminen

Backbone One -ohjaimet ovat ostettavissa 119,99 euron hintaan mm. Proshop.fi ja Coolshop.fi -verkkokaupoista. Uusille tilaajille jokainen Backbone One -ostos sisältää ilmaisen Backbone+ -kokeilutilauksen ja useita lisäetuja, kuten 1 kuukauden Xbox Game Pass Ultimate -jäsenyyden.

Uuden sukupolven Realme GT 7 tulee – ja pakkaa jäätävän viileää tehoa Kommentit pois päältä artikkelissa Uuden sukupolven Realme GT 7 tulee – ja pakkaa jäätävän viileää tehoa

Realme GT7 IceSense Blue & Black

aikoo paukauttaa kunnolla 27. toukokuuta 2025, kun se esittelee Pariisissa uusimman GT 7 -sarjansa. Kyseessä ei ole mikä tahansa julkaisu, vaan valmistajan iso steppi kohti huippupuhelinmarkkinoita – ja samalla kunnianhimoinen luku sen uudessa kolmivuotisstrategiassa. MWC 2025 -messuilla realme lupasi tuplata käyttäjämääränsä ja nyt se pistää suunnitelmansa toden teolla peliin.

Realmen kasvu on ollut viime aikoina kaikkea muuta kuin vaatimaton. Vuonna 2024 se nousi Euroopan nopeimmin kasvavien puhelinmerkkien joukkoon, ja Länsi-Euroopassa nähtiin hurja 32 prosentin kasvu vuoden viimeisellä neljänneksellä. Itä- ja Keski-Euroopassa realme pysytteli edelleen kärkiviisikossa. Seuraava tavoite? Myydä yli 10 miljoonaa laitetta vuodessa lähivuosien aikana.

GT-sarja on ollut aiemminkin innovaatioiden kärjessä – ja nyt otetaan taas uusi vaihde silmään. Edellinen malli, realme GT 6, oli ensimmäisten joukossa Snapdragon 8s Gen 3 -piirisarjalla, ja GT 7 Pro puolestaan nappasi kunnian olla monessa maassa ensimmäinen Snapdragon 8 Elite -puhelin. Nämä laitteet ovat jo nyt osoittaneet, että realme osaa yhdistää tehokkaan raudan ja tekoälypohjaisen suorituskyvyn tavalla, joka ei jää muiden varjoon.

Uusi GT 7 -sarja tuo mukanaan melkoista viilennystä – kirjaimellisesti. Uutuuspuhelimet esittelevät alan ensimmäisen IceSense Graphene -jäähdytysjärjestelmän, joka hyödyntää huipputason grafeenia. Se johtaa lämpöä jopa kymmenen kertaa tehokkaammin kuin tavalliset grafiittikalvot. IceSense on integroitu sekä puhelimen takaosaan että näyttöön, mikä takaa 360 asteen jäähdytyksen. Toisin sanoen: laite pysyy viileänä vaikka sinä et.

Lisäksi mukana on Skin-Touch Temperature Control -järjestelmä, joka säätää laitteen lämpötilaa ympäristön mukaan. Lopputulos? Käteen sopiva, aina miellyttävän lämpöinen puhelin – oli sitten kesähelle tai talvipakkanen.

Ulkonäössäkin on panostettu tuntumaan ja tyyliin. GT 7 -sarja tulee saataville kahdessa uudessa IceSense-värissä: IceSense Blue ja IceSense Black. Molemmat näyttävät tyylikkäiltä ja tarjoavat samalla pitävän, liukumattoman pinnan.

Kaikki yksityiskohdat eivät ole vielä selvillä, mutta odotettavissa on isoja päivityksiä etenkin suorituskyvyn, akun, muotoilun ja kameratekniikan saralla. GT 7 ei ole vain uusi puhelin – se on realmen julistus siitä, että se aikoo hallita myös premium-markkinat.

Sony Xperia 1 VII julkaisupäivämäärä paljastui Kommentit pois päältä artikkelissa Sony Xperia 1 VII julkaisupäivämäärä paljastui

on vihdoin vahvistanut, että seuraavan huippupuhelimensa, Xperia 1 VII:n, julkaisupäivämäärä on 15. toukokuuta 2025 – sama päivä kuin edellisen mallin, Xperia 1 VI:n, julkaisusta viime vuonna. Hyvä uutinen on, että puhelin tulee saataville Japanissa samana päivänä, mutta valitettavasti globaalin julkaisun odotetaan tapahtuvan vasta heinäkuussa.

Ruumoridatasta ilmenee, että Xperia 1 VII näyttää lähes identtiseltä edeltäjäänsä, mutta se on varustettu Snapdragon 8 Elite -sirulla ja 12 Gt RAM-muistilla. Puhelin tulee todennäköisesti käyttämään 15 -käyttöjärjestelmää, vaikka Android 16 julkaistaan kesäkuussa. Puhelimen näytön kooksi on edelleen odotettavissa 6,5 tuumaa.