Tuleeko Call of Duty: Black Ops 7 Nintendo Switch 2:lle? Activision vihjaa yhteistyöstä Kommentit pois päältä artikkelissa Tuleeko Call of Duty: Black Ops 7 Nintendo Switch 2:lle? Activision vihjaa yhteistyöstä

Activision on vahvistanut, että se tekee yhteistyötä Nintendon kanssa tuodakseen Call of Duty -pelisarjan takaisin Nintendo-konsoleille. Yhteistyöstä huolimatta yhtiö ei vielä vahvistanut, nähdäänkö uusin osa, Black Ops 7, tulevalla Switch 2 -konsolilla.

Peli julkistettiin näyttävästi kesäkuussa 2025, mutta sen julkaisualustojen joukossa ei mainittu Switchiä. Black Ops 7 on tulossa Xbox Series X/S:lle, Xbox Onelle, PlayStation 4:lle ja 5:lle sekä PC:lle. Tämä herätti kysymyksiä, sillä vuonna 2023 Microsoft allekirjoitti Nintendon kanssa kymmenvuotisen sopimuksen, joka lupasi Call of Dutyn julkaisun myös Nintendo-konsoleille samana päivänä kuin Xboxilla — ominaisuuksiltaan täysin yhteneväisenä.

Kyseinen sopimus oli osa Microsoftin 63 miljardin euron yrityskauppaa, jonka tavoitteena oli ostaa Activision Blizzard. Sopimus herätti huomiota viranomaisten keskuudessa, ja muun muassa Britannian kilpailuviranomainen epäili, että Switch ei teknisesti pystyisi pyörittämään Call of Duty -pelejä samantasoisesti kuin kilpailijansa.

Microsoft kuitenkin sai lopulta kaupan päätökseen, ja Activision vakuuttaa edelleen olevansa sitoutunut tuomaan sarjan Switchille.

Olemme sitoutuneita saamaan sarjan Switchille. Molemmat tiimit työskentelevät sen eteen. Jaamme lisätietoa, kun olemme valmiita. – Yhtiö totesi lausunnossaan.

Vaikka perinteinen Switch saattaa jäädä ilman Black Ops 7:ää, Switch 2:lle julkaisu vaikuttaa todennäköisemmältä. Edellisen kerran Call of Duty nähtiin Nintendo-konsolilla vuonna 2013, jolloin Ghosts julkaistiin Wii U:lle. Nyt fanit odottavat, tuoko mahdollinen tuleva Nintendo Direct -esittely vihdoin vahvistuksen sarjan paluusta.

Fanit haltioissaan uudesta Black Ops 7 pelimuodosta Kommentit pois päältä artikkelissa Fanit haltioissaan uudesta Black Ops 7 pelimuodosta

Call of Duty -pelaajilla riitti viikonloppuna riemua, kun Black Ops 7:n betaan lisättiin yllättäen Open Moshpit -pelilista, jossa taitopohjainen matchmaking (SBMM) jätettiin lähes kokonaan pois. Tämä tarkoitti, että pelaajat pääsivät otteluihin huomattavasti vaihtelevammilla kokoonpanoilla, eikä jokainen peli tuntunut enää hikiseltä tasaväännöltä.

Reaktiot olivat välittömän positiivisia. Ammattilaiset ja striimaajat, kuten Scump, Nadeshot ja Octane, juhlivat uudistusta suorissa lähetyksissään.

Me tarvitaan Battlefield 6 joka vuosi. – Nadeshot tiivisti monen tunnot toteamalla.

Hän viittasi siihen, että juuri kilpailun paine on saanut Activisionin kuuntelemaan pelaajia.

Kommentti ei ollut tuulesta temmattu. Battlefield 6:n beta sai pelaajilta erittäin lämpimän vastaanoton, ja moni on huomauttanut, että Activision näyttää vasta nyt oikeasti huolestuneelta Call of Dutyn myynnistä ensimmäistä kertaa vuosikymmeneen.

Raha on ainoa syy, miksi Black Ops 7 tekee muutoksia. – Striimaaja MoiDawg kiteytti.

Syyt taustalla voivat olla kyynisiä, mutta lopputulos on pelaajien näkökulmasta selvä voitto. Moni toivoo, että avoimempi matchmaking-malli jäisi pysyväksi vaihtoehdoksi, sillä vaikka täydellinen tasapaino on mukavaa kilpailussa, välillä on hauskaa vain pelata rennosti kavereiden kanssa ilman, että jokainen ottelu tuntuu turnausfinaalilta.

Microsoft lopettaa CoD-DLC-alennukset Game Passissa – tilalle pisteitä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft lopettaa CoD-DLC-alennukset Game Passissa – tilalle pisteitä

Xbox Game Pass

Microsoft on vahvistanut, että Call of Duty -lisäsisältöjen alennukset Xbox Game Passissa ovat historiaa. Aiemmin Game Pass Ultimate -tilaajat saivat 10 %:n alennuksen lisäreistä, mutta jatkossa tarjolla on vain palkintopisteitä.

Muutos ei koske pelkästään Call of Dutya, vaan kaikkia Game Pass -kirjaston pelejä ja niiden DLC:tä. Microsoftin mukaan Ultimate-tilaajat saavat jatkossa 10 % ja Premium-tilaajat 5 % pisteitä ostoista, joita voi kerätä Microsoft Rewards -ohjelmaan. Lisäksi Ultimate-jäsenillä säilyy 20 % alennus tietyistä Game Pass -kirjaston peleistä.

Samalla myös pisteiden käyttöä on muokattu, niitä ei voi enää käyttää suoraan Game Pass -tilauksen maksamiseen, vaan ensin on hankittava lahjakortti, jolla tilaus sitten lunastetaan.

Tämä muutos tulee vain viikko sen jälkeen, kun Game Passin hinnat nousivat jopa 50 % ja tilauspaketteja järjesteltiin uudelleen. Uudessa hinnassa mukana on toki lisäetuja, kuten Fortnite Crew ja Ubisoft+ Classics, mutta monien mielestä paras diili pelaamisessa käy jatkuvasti kalliimmaksi ja vähän huonommaksi.

Kaiken tämän taustalla on se ironinen fakta, että Microsoft teki juuri ennätykselliset tilaajatuotot viime vuonna. Pelaajien kukkaroissa muutos ei kuitenkaan tunnu yhtä voitolliselta.