Tuleva Diablo 2 -uusinto tulee hyödyntämään PS5:n DualSense-ominaisuuksia Kommentit pois päältä artikkelissa Tuleva Diablo 2 -uusinto tulee hyödyntämään PS5:n DualSense-ominaisuuksia

Diablo II: Resurrected

Paljon huhuiltu Diablo II: Resurrected -uusinto julkistettiin Blizzardin toimesta tovi sitten. Uusinnosta on saatavilla lisää tietoa aina tasaisin väliajoin, ja nyt uutena informaationa on se, että peli aikoo hyödyntää PS5-konsolin DualSense-ominaisuuksia.

Pelin kehittäjät eivät ole selventäneet kovin yksityiskohtaisesti, miten ominaisuuksia aiotaan hyödyntää, mutta esimerkiksi konsolin peliohjainten haptista teknologiaa aiotaan käyttää hyödyksi pelikokemuksessa.

Yksi uusi ominaisuus pelissä on myös esimerkiksi kursorin sisällyttäminen teleporttaamisen helpottamiseksi.

Pelin grafiikat on päivitetty tähän päivään ja se tukee 4K -resoluutiota. Kaikki hahmot, tavarat ja varusteet on myös remasteroitu. Myös pelin Battle.net -moninpelituki on päivitetty.

Diablo II: Resurrected sisältää perus pelin lisäksi Lord of Destruction -lisäosan ja se saapuu :lle sekä aiemmalle ja uudelle konsolisukupolvelle sekä Switchille. Peli tukee myös ristiinetenemistä eri alustojen välillä

Puristeille on luvassa myös valinta, jolla peli muuntuu täysin alkuperäisen näköiseksi.

Diablo II: Resurrected ilmestyy vielä tämän vuoden puolella  ja S,  ja  -konsoleille ja PC:lle.

Call of Duty sai rajua kritiikkiä mainoksista asevalikoissa – Activision väittää julkaisun olleen ”virhe” Kommentit pois päältä artikkelissa Call of Duty sai rajua kritiikkiä mainoksista asevalikoissa – Activision väittää julkaisun olleen ”virhe”

on poistanut :n ja Warzonen asevalikoihin upotetut mainokset saatuaan ankaraa kritiikkiä pelaajilta. Yhtiön mukaan kyseessä oli ”UI-testitoiminto”, joka päätyi peliin ”vahingossa” Season 4 -päivityksen yhteydessä.

Pelaajien reaktiot olivat tylyjä. Monet kokivat, että maksullisessa täysihintaisessa pelissä ei pitäisi esiintyä mobiilipelin kaltaista mainostulvaa.

Tämä peli maksaa 80€, vähintä mitä voi odottaa, on ettei valikot ole täynnä ostokehotuksia. – Kuului yksi viesti.

Toiset pitivät Activisionin selitystä vain peittely-yrityksenä.

Joka vuosi sama juttu – kokeillaan reaktioita ja vedotaan virheeseen, jos palaute on tarpeeksi negatiivista. – Toinen käyttäjä kirjoitti.

Vaikka -sarjassa on jo pitkään totuttu battle passeihin ja mikromaksuihin, pelaajien kärsivällisyys alkaa olla koetuksella. Monet kokevat, että mainosstrategiat ovat kiristyneet erityisesti sen jälkeen, kun osti Activision Blizzardin 69 miljardilla dollarilla.

On vielä epäselvää, aikooko Activision testata vastaavia mainoksia uudelleen tulevissa osissa. Silmät ovat nyt kääntyneet kohti seuraavaa peliä, jonka huhutaan olevan jatkoa Black Ops 2:lle.

Microsoft tuo yli 50 klassikkopeliä Game Passiin – Retro Classics -sarja alkaa Activisionin kultakauden helmillä Kommentit pois päältä artikkelissa Microsoft tuo yli 50 klassikkopeliä Game Passiin – Retro Classics -sarja alkaa Activisionin kultakauden helmillä

Microsoft on käynnistänyt uuden -palvelun, joka tuo yli 50 klassista peliä 1980- ja 1990-luvuilta Game Pass -tilaajien ulottuville. Yhteistyössä Antstream Arcaden kanssa toteutettu kokonaisuus kattaa pelejä alustoilta kuten , DOS ja , ja mukana on myös yksittäisiä nimikkeitä alkuperäiseltä PlayStationilta.

Pelihistoriaa pelaajien saataville

Julkaisun yhteydessä mukaan on saatu muun muassa seuraavat nimet:

Useat näistä peleistä ovat jopa 45 vuoden takaa. Nyt ne ovat ensimmäistä kertaa pelattavissa modernisti tallennus- ja jatkomahdollisuuksilla, mikä madaltaa kynnystä tarttua niihin uudelleen.

Panostus pelien säilyttämiseen

Microsoftin mukaan Retro Classics on osa sen pitkäaikaista sitoumusta pelien säilyttämiseen ja taaksepäinyhteensopivuuden edistämiseen. Palvelu on saatavilla kaikille Game Pass -jäsenille niissä maissa, joissa Game Pass toimii. Microsoft aikoo lisätä kokoelmaan uusia nimikkeitä kuukausittain, ja tavoitteena on kasvattaa pelimäärä yli sataan.

Pelattavissa lähes millä tahansa laitteella

Retro Classics -kokoelma toimii:

  • Xbox-konsoleilla
  • Xbox-sovelluksen kautta PC:llä
  • Pilvipelaamisena tuetuilla älytelevisioilla (, Samsung)
  • Amazon Fire TV -laitteilla
  • -laseilla

Näin klassikoita voi pelata käytännössä missä tahansa, ilman erillisiä laitteistoja.

Uutta klassikkopeleissä

Peleihin on lisätty moderneja ominaisuuksia, kuten:

  • Mahdollisuus tallentaa ja jatkaa myöhemmin
  • Uusia saavutuksia kerättäväksi
  • Haasteita kavereille tai globaalille pelaajayhteisölle

Retro Classics ei ole vain nostalgian varaan rakennettu kampanja. Se on myös osa Microsoftin strategista suunnitelmaa hyödyntää Activisionin ja Blizzardin valtavaa takakatalogia. Samalla se tarjoaa uuden väylän pelihistorian säilyttämiselle ja tekee klassikoista helpommin lähestyttäviä uudelle sukupolvelle.

Mitkä klassikkopelit aiot kokeilla ensimmäisenä?