Tuleva Dragon Age -peli sai uuden kiusoittelevan esittelyvideon Kommentit pois päältä artikkelissa Tuleva Dragon Age -peli sai uuden kiusoittelevan esittelyvideon

Dragon Age

Kuten alkuviikosta huhuiltiinkin, seuraava Dragon Age -peli on saanut ensimmäisen kiusoittelevan trailerinsa Game Awards 2020 -tapahtumassa.

Itse traileri ei tarjoa kauheasti tarkempia tietoja tulevasta pelistä, mutta siinä nähdään kuitenkin joitain tuttuja hahmoja kuten Darkspawneja sekä Solas.

Peli sijoittunee Thedaksen mantereelle, jossa karut erämaat, petolliset luolastot ja hohtavat kaupungit odottavat seikkailijoita. Ystävyys, draama ja romanssi odottaa pelaajaa, joka ottaa haasteen vastaan.

Peli on ollut tekeillä jo pitkään ja viime vuonna EA kertoi pelin ilmestyvän vuonna 2022. Pelin kehittäjiltä on saatu myös uusia tarinoita, jotka on luettavissa pelin sivuilta.

Pelisarjan viimeisin osa Dragon Age: Inquisition ilmestyi vuonna 2014.

Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä Kommentit pois päältä artikkelissa Dead Space -faneille ikäviä uutisia – EA ei suunnittele uusia pelejä

Dead Space

Electronic Artsin kuuluisasta kauhupelisarjasta Dead Space ei ole tulossa uusia osia lähitulevaisuudessa. Insider Gamingin mukaan EA on laittanut sarjan jäädytystilaan, eikä uusia pelejä, remakeja tai rebootteja ole suunnitteilla.

Dead Space sai ensi-iltansa vuonna 2008 ja nousi nopeasti fanien suosikiksi selviytymiskauhupelien genressä. Vuoden 2023 remake sai myös kiitosta, mutta Dead Space 4 -idea ei mennyt läpi EA:n päätöksenteossa. Sarjan kehittäjät, kuten pelin ohjaaja Glen Schofield ja luovaohjaaja Bret Robbins, olivat ehdottaneet neljättä osaa, mutta julkaisija hylkäsi sen.

Raporttien mukaan osa EA:n sisäpiiristä on pohtinut IP-oikeuden myymistä, mikä voisi auttaa yhtiötä kattamaan velkojaan ja palauttamaan rahaa vuoden 2026 kaupan yhteydessä.

Vaikka tulevaisuus Dead Spacen suhteen näyttää nyt hiljaiselta, alkuperäisen ja remaken pelit muistuttavat miksi sarja vakiinnutti paikkansa kauhupelien klassikkojen joukossa. Fanit voivat siis edelleen palata alkuperäisten pelien maailmaan, vaikka uutta sisältöä ei ole luvassa.

Gridin moninpeli sammutetaan joulukuussa – viime hetken ratin pyöritykset käynnissä Kommentit pois päältä artikkelissa Gridin moninpeli sammutetaan joulukuussa – viime hetken ratin pyöritykset käynnissä

EA on ilmoittanut sulkevansa Grid (2019) -pelin palvelimet 19. joulukuuta 2025. Tämä tarkoittaa, että pelin kaikki moninpelitilat ja online-palvelut loppuvat käytännössä samantien. Niille, jotka vielä suunnittelivat kilpa-ajoja verkossa, aikaa jää siis vain noin kuukausi viimeisiin kierroksiin.

Hyvä uutinen saavutusten metsästäjille. Yksinpelissä suoritettavat 38 saavutusta eivät riipu online-toiminnoista. Joten vaikka palvelimet sammuvat, voit silti yrittää esimerkiksi pelin legendaarista Around the Globe -saavutusta, joka vaatii ajamaan yhteensä maapallon ympärysmitan verran kilometrejä, mikä on satoja tunteja kuluttavaa, mutta hauskaa silti.

Huomionarvoista on myös se, että Grid ja sen lisäpaketit poistettiin Microsoft Storesta jo vuonna 2023. Jos siis haluat viime hetken online-rallia, tarvitset fyysisen version pelistä, digikaupat eivät enää auta.

EA:n päätös muistuttaa, että pelien online-elinkaari on rajallinen, ja joskus aika yksinkertainen. Kun palvelin sammuu, verkon pyöritys loppuu. Gridin fanit saavat nyt viimeisen mahdollisuuden nauttia kilpa-ajon huumasta verkossa ennen joulukuun lopun sulkua.