Tuleva Icarus -selviytymispeli vie pelaajat avaruusasemille ja uusille planeetoille Kommentit pois päältä artikkelissa Tuleva Icarus -selviytymispeli vie pelaajat avaruusasemille ja uusille planeetoille

Icarus

DayZ -zombieselviytymispelin luoja ja peliyhtiö ovat kehittämässä avaruuteen sijoittuvaa selvitymispeliä, jonka kehityksestä ilmoitettiin alunperin 2020.  nimellä kulkeva peli tarjoilee co-op selviytymistä, jossa pelaajat aloittavat matkansa avaruusasemalta ja kulkevat aluksella vihamielisten avaruusolentojen planeetalle keräämään resursseja, metsästämään sekä rakentamaan työkaluja tarkoituksena palata avaruusasemalle hengissä.

Icarus on tarkoitus julkaista lukuina ja pelille onkin usean vuoden suunnitelma uudelle sisällölle valmiina. Suunnitelmissa on siis lisätä uutta pelattavaa sisältöä matkan varrella. Ensimmäisen luvun maailman on enemmän ”maapallon” kaltainen ja pelin edetessä ympäristö muuttuu haastavammaksi. Icaruksen on tarkoitus ainakin tämän hetken suunnitelmien mukaan olla ilmaispeli. Selviytymispeli on kehitetty Unreal Engine -pelimoottorille ja planeettojen maasto on kehittäjien mukaan yksityiskohtaisesti suunniteltua. Pelin kentät eivät hyödynnä automaattisesti luotua pelimaailmaa, kuten monella nykypäivän selviytymispelillä on tapana.

Planeetat tulevat muuttumaan pelin edetessä esimerkiksi säänvaihtelun ja resurssien ilmaantuvuuden suhteen. Planeetalla pelaajat voivat rakentaa työkaluja, teitä, siltoja ja muuta infrakstuuriin liittyvää, jotka tulevat olemaan tarpeellisia kuljettaessa resursseja takaisin alukselle. Pelaajien pitää myös huolehtia riittävästä ravinnon, nesteiden ja hapen saannista, mikä useimmille selviytymispeleille on jo hyvinkin tuttu ominaisuus. Ruokaa on saatavilla metsästämällä villieläimiä. Toinen tärkeä osa peliä on avaruusasema. Alkukantaisten työkalujen rakentaminen onnistuu planeetoilla, mutta kehittyneemmät välineet joutuu nikkaroimaan itse aluksella. Kerätyillä resursseilla voi päivittää alusta, rakentaa kulkuneuvoja ja niiden osia, parannella avaruuspukua sekä oppia uusia tekniikoita edistyäkseen matkalla.

Co-op tukee maksimissaan kahdeksaa pelaajaa yhdessä pelissä. Peliä on myös mahdollista pelata yksin tosin selviytyminen tulee olemaan astetta haastavampaa.Muut pelaajat voivat nostaa kaatuneen tiimiläisen takaisin ylös esimerkiksi hapen loppuessa tai taistelussa kaatuessa. Suurin uhka on kuitenkin jäädä pois aluksen kyydistä, kun planeetalta on aika palata alukselle. Jokainen matka planeetalle on ajastettu ja ajan käydessä loppuun alus palaa takaisin asemalle, jopa ilman pelaajia. Aluksesta myöhästyessä peli on käytännössä jo menetetty ja kehitys aloitettava alusta.

Julkaisupäivää pelille ei ole vielä annettu, mutta alustavien arvioiden mukaan sen on tarkoitus saapua vielä tämän vuoden puolella.
Videomateriaalia pelistä löydät täältä.

Tähtien sota laajenee suomalaisvoimin – Star Wars Outlaws saapuu Switch 2:lle syyskuussa, uusi lisäosa luvassa toukokuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Tähtien sota laajenee suomalaisvoimin – Star Wars Outlaws saapuu Switch 2:lle syyskuussa, uusi lisäosa luvassa toukokuussa

paljasti Japanin Star Wars Celebration -tapahtumassa fanien riemuksi, että ilmestyy Nintendo -konsolille 4. syyskuuta. Mutta ennen sitä – jo 15. toukokuuta – päästään käsiksi pelin uuteen lisäosaan A Pirate's Fortune. Tähtien sota -seikkailut eivät siis jää kesätauolle.

Switch 2 -versiota kehittää suomalainen , joka on tunnettu kovatasoisista ja teknisesti kunnianhimoisista projekteistaan. Tämä tiimi tietää, miten tuoda avaruustaistelut, planeettojen koluaminen ja nopeatempoinen toiminta myös käsikonsolille – ilman että tunnelma kärsii tippaakaan.

Star Wars Outlaws on ensimmäinen avoimen maailman Tähtien sota -peli, jossa pääsee ohjastamaan avaruusaluksia, vierailemaan tuntemattomilla planeetoilla ja tutustumaan galaksin alamaailmaan. Switch 2 -versio mahdollistaa koko tämän kokemuksen nyt myös liikkeellä ollessa.

Uusi lisäosa, A Pirate's Fortune, käynnistää Kay Vessin uuden tehtävän aarrejahdin ja konnien maailmaan. Mukana menossa on jälleen sympaattinen Nix sekä ikoninen lainsuojaton Hondo Ohnaka. Heidän on kohdattava Stinger Tashin johtama Rokana Raiders -porukka ja paljastettava Khepi-haudan salaisuudet. Tarinapaketti avautuu pelaajille, kun pääpeli on saatu päätökseen. Se sisältyy kausipassiin automaattisesti ja on erikseen ostettavissa muille.

Star Wars Outlaws on nyt saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Nintendo Switch 2 -julkaisu seuraa 4. syyskuuta. Pelistä on tarjolla myös Gold Edition- ja Platinum Edition -versiot sekä Ubisoft+ Premium -palvelun kautta pelattava versio. Ikäraja on PEGI 16 – eli ei ihan perheen pienimmille.

Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä Kommentit pois päältä artikkelissa Trygon tuo tulen, teräksen ja tyranidit – Space Marine 2 päivittyy raskaalla kädellä

on saanut roiman lisäannoksen tykitystä uuden Trygon-päivityksen muodossa. PAN Visionin jakelema ja Focus Entertainmentin julkaisema toimintarymistely palaa jälleen Avarax-planeetalle uuden Exfiltration-PvE-tehtävän merkeissä – ja tällä kertaa vastassa on aivan uuden tason kauhu: jättimäinen Trygon.

Tämä tyranidien painajaismainen hirviö ei tyydy ryntäilemään suoraan – se käyttää häijyjä sissitaktiikoita, kaivautuu puolustuksen alta ja iskee sieltä missä vähiten odotat. Onneksi pelaajat saavat käyttöönsä myös uuden lelutulisen ystävän: Inferno-pistoolin, joka sopii täydellisesti tämän kaltaisten iljetysten paistamiseen.

Kaikki tämä tulee tarjolle ilmaiseksi, mutta kausikortin omistajat saavat vielä ekstraherkkuja kahden uuden lisäsisältöpaketin muodossa. Space Wolves Chapter Pack tuo Vanguard-luokalle uuden Champion-ulkoasun, kolme erikoista ase-skinia ja yli 50 kosmeettista kikkaretta. Imperial Fists Champion Pack puolestaan tarjoaa Tactical-luokalle oman Champion-lookin ja Plasma Incinerator -aseelle näyttävän ulkoasun.

Space Marine 2 jatkaa siitä mihin edellinen osa jäi: ihmiskunnan verisessä sodassa ihmisyyttä halveksuvia otuksia vastaan. Yksin tai kavereiden kanssa pääset upottamaan saappaasi tyranidien limaan, ja matkassa on tietenkin vanha tuttu luutnantti Titus, jonka karheana äänenä kuullaan näyttelijä Clive Standenia. Sotilasta voi muokata mieleisekseen, ja kausikortti tuo lisää tehtäviä sekä visuaalista lisuketta matkan varrelle.

Peli on saatavilla :lle, /S:lle ja :lle. Ikäraja on PEGI 18 – eikä syyttä.