Tuleva Icarus -selviytymispeli vie pelaajat avaruusasemille ja uusille planeetoille Kommentit pois päältä artikkelissa Tuleva Icarus -selviytymispeli vie pelaajat avaruusasemille ja uusille planeetoille

Icarus

DayZ -zombieselviytymispelin luoja Dean Hall ja peliyhtiö Rocketwerkz ovat kehittämässä avaruuteen sijoittuvaa selvitymispeliä, jonka kehityksestä ilmoitettiin alunperin 2020. Icarus nimellä kulkeva peli tarjoilee co-op selviytymistä, jossa pelaajat aloittavat matkansa avaruusasemalta ja kulkevat aluksella vihamielisten avaruusolentojen planeetalle keräämään resursseja, metsästämään sekä rakentamaan työkaluja tarkoituksena palata avaruusasemalle hengissä.

Icarus on tarkoitus julkaista lukuina ja pelille onkin usean vuoden suunnitelma uudelle sisällölle valmiina. Suunnitelmissa on siis lisätä uutta pelattavaa sisältöä matkan varrella. Ensimmäisen luvun maailman on enemmän ”maapallon” kaltainen ja pelin edetessä ympäristö muuttuu haastavammaksi. Icaruksen on tarkoitus ainakin tämän hetken suunnitelmien mukaan olla ilmaispeli. Selviytymispeli on kehitetty Unreal Engine -pelimoottorille ja planeettojen maasto on kehittäjien mukaan yksityiskohtaisesti suunniteltua. Pelin kentät eivät hyödynnä automaattisesti luotua pelimaailmaa, kuten monella nykypäivän selviytymispelillä on tapana.

Planeetat tulevat muuttumaan pelin edetessä esimerkiksi säänvaihtelun ja resurssien ilmaantuvuuden suhteen. Planeetalla pelaajat voivat rakentaa työkaluja, teitä, siltoja ja muuta infrakstuuriin liittyvää, jotka tulevat olemaan tarpeellisia kuljettaessa resursseja takaisin alukselle. Pelaajien pitää myös huolehtia riittävästä ravinnon, nesteiden ja hapen saannista, mikä useimmille selviytymispeleille on jo hyvinkin tuttu ominaisuus. Ruokaa on saatavilla metsästämällä villieläimiä. Toinen tärkeä osa peliä on avaruusasema. Alkukantaisten työkalujen rakentaminen onnistuu planeetoilla, mutta kehittyneemmät välineet joutuu nikkaroimaan itse aluksella. Kerätyillä resursseilla voi päivittää alusta, rakentaa kulkuneuvoja ja niiden osia, parannella avaruuspukua sekä oppia uusia tekniikoita edistyäkseen matkalla.

Co-op tukee maksimissaan kahdeksaa pelaajaa yhdessä pelissä. Peliä on myös mahdollista pelata yksin tosin selviytyminen tulee olemaan astetta haastavampaa.Muut pelaajat voivat nostaa kaatuneen tiimiläisen takaisin ylös esimerkiksi hapen loppuessa tai taistelussa kaatuessa. Suurin uhka on kuitenkin jäädä pois aluksen kyydistä, kun planeetalta on aika palata alukselle. Jokainen matka planeetalle on ajastettu ja ajan käydessä loppuun alus palaa takaisin asemalle, jopa ilman pelaajia. Aluksesta myöhästyessä peli on käytännössä jo menetetty ja kehitys aloitettava alusta.

Julkaisupäivää pelille ei ole vielä annettu, mutta alustavien arvioiden mukaan sen on tarkoitus saapua vielä tämän vuoden puolella.
Videomateriaalia pelistä löydät täältä.

Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä Kommentit pois päältä artikkelissa Resident Evil Requiem sisältää kaksi pelattavaa päähenkilöä

Capcom paljasti The Game Awards 2025 -tapahtumassa, että tulevassa Resident Evil Requiemissa nähdään kaksi pelattavaa päähenkilöä: uusi tulokas Grace sekä fanien kestosuosikki Leon S. Kennedy. Pelin ohjaaja Akifumi Nakanishi ja tuottaja Masato Kumazawa kertovat, että tarina on yksi yhtenäinen kokonaisuus, jossa pelaaja vuorottelee hahmojen välillä juonen edetessä ja välillä heidän tiensä myös risteävät.

Kaksikon roolit on rakennettu tietoisesti vastakohdiksi. Grace on kehittäjien sanoin Resident Evil -historian suurin pelkuri, ja hänen osionsa nojaavat raskaasti puhtaaseen selviytymiskauhuun. Leon taas on kokenut veteraani, jonka luvut painottuvat intensiiviseen toimintaan.

Pelikokemus tuntuu kuin hyppäisi kylmään altaaseen kuuman saunan jälkeen. – Nakanishi kuvailee pelin rytmiä osuvasti.

Tarkoitus on, että jännitys purkautuu toiminnassa ja palaa entistä voimakkaampana kauhujaksoissa.

Leonin hahmoa on lähestytty uudesta kulmasta. Pelaajien ei tarvitse tuntea sarjan aiempia osia, vaan riittää, että tietää Leonin olleen mukana Raccoon Cityn tapahtumissa. Nyt huomio on siinä, millainen mies hän on vuosien jälkeen. Kehittäjien mukaan Leon ei ole vain karismaattinen toimintasankari, vaan myös itsekriittinen ja kuivaa huumoria viljelevä hahmo, jonka kokemus näkyy sekä asenteessa että taistelutaidoissa.

Pelimekaniikan osalta Leonin osuudet ammentavat vahvasti Resident Evil 4:stä. Mukana on lähitaistelua, kamppailulajeja ja aiempaa dynaamisempaa toimintaa, kun taas Gracen pelaaminen muistuttaa enemmän Resident Evil 2:n hidasta ja ahdistavaa selviytymistä. Yhdistelmän tavoitteena on luoda tunne, jossa pelaaja on välillä turvassa ja välillä täysin aseeton ja juuri tämä kontrasti tekee Requiemista kehittäjien mukaan erilaisen kuin aiemmat osat.

Pienempänä, mutta huomiota herättävänä yksityiskohtana Leon huristelee pelissä Porsche Cayenne Turbo GT:llä, joka on Capcomin ja Porschen yhteistyönä räätälöity juuri Requiemia varten. Kehittäjät tosin vihjaavat pilke silmäkulmassa, että ajoneuvojen kohtalo Resident Evil -sarjassa ei ole perinteisesti kovin ruusuinen.

Resident Evil Requiem julkaistaan 27. helmikuuta 2026 PlayStation 5:lle, Xbox Series X|S:lle ja PC:lle. Jos kehittäjien lupaukset pitävät, luvassa on yhtä aikaa sarjan kauhistuttavin ja vapauttavin pelikokemus.

Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon Kommentit pois päältä artikkelissa Ubisoft nappaa Amazon Games Montrealin – Rainbow Six Siegen luova johtaja palaa taloon

Ubisoft vahvistaa rivejään ostamalla Amazon Games Montrealin tiimin, joka työskentelee tulevan MOBA-pelin March of Giants parissa. Kaupan yksityiskohtia ei paljastettu, mutta Ubisoft saa samalla pelin oikeudet ja koko kehitystiimi siirtyy yhtiön palvelukseen. Kauppa tuo mukanaan myös tutun nimen, nimittäin Rainbow Six Siegen alkuperäinen luova johtaja Xavier Marquis palaa Ubisoftille kuuden vuoden tauon jälkeen.

March of Giants on jo ehtinyt suljettuun alfavaiheeseen PC:llä, ja nyt sen kehitys jatkuu Ubisoftin suojissa. Osana sopimusta Amazon tukee peliä markkinoinnilla Twitchissä, joten näkyvyyttä on luvassa. Pelin tuotannosta vastaa Alexandre Parizeau, hänkin entinen Ubisoft-johtaja, joka toimi aiemmin Toronton studion vetäjänä.

Ubisoftin toimitusjohtaja Yves Guillemot ottaa paluumuuttajat avosylin vastaan ja uskoo heidän tuovan yhtiöön vankkaa osaamista kilpailullisten ja pitkäikäisten live-pelien rakentamiseen. Tiimi liitetään osaksi Ubisoftin uutta “creative house” -rakennetta, jossa kehitystyötä organisoidaan tulevaisuudessa.

Taustalla Amazon Gamesin mittavat leikkaukset tekevät kaupasta ajankohtaisen. Amazon on viime viikkoina supistanut pelitoimintaansa ja luopunut muun muassa MMO-kehityksestä, vaikka March of Giants mainittiin vielä hiljattain tulevien pelien joukossa. Onkin epäselvää, mitä Amazon Games Montrealista jää jäljelle tämän järjestelyn jälkeen.

Kehittäjät itse ovat selvästi innoissaan. Marquis kuvaa paluutaan täyden ympyrän hetkeksi, ja Parizeau uskoo Ubisoftin auttavan March of Giantsia kasvamaan yhdeksi seuraavista kestohiteistä MOBA-genressä. Jos paluumuuttajien kokemus pitää lupauksensa, Ubisoft saattoi tehdä varsin maukkaan kaappauksen.