Tulevaisuutta absurdilla tavalla kuvaava Upload scifi-komediasarja saa jatkoa lokakuussa Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevaisuutta absurdilla tavalla kuvaava Upload scifi-komediasarja saa jatkoa lokakuussa

Upload

on julkaissut scifi-komediasarja Uploadin kolmannen kauden virallisen trailerin. Kolmas kausi tarjoilee jälleen herkullisen annoksen nerokasta huumoria, näkymiä tulevaisuudesta ja aimo annoksen absurdeja juonenkäänteitä.

Upload starttaa perjantaina 20. lokakuuta, ja kaksi uutta jaksoa julkaistaan palvelussa joka perjantai aina kauden huipennukseen 10. marraskuuta saakka. Tämä kahdeksan jakson tuotantokausi nähdään eksklusiivisesti Prime Videolla yli 240 maassa ja alueella maailmanlaajuisesti. Uploadin kaksi ensimmäistä tuotantokautta on myös katsottavissa Prime Videossa.

Upload on Emmy-palkitun kirjailijan Greg Danielsin (The Office, Parks and Recreation, King of the Hill) luoma scifi-komediasarja, joka sijoittuu teknisesti edistyneeseen tulevaisuuteen, jossa ihmisten jokapäiväiseen arkeen kuuluvat hologrammipuhelimet, itseohjautuvat autot, tekoäly ja 3D-printattu ruoka. Kuolemakin on onnistuttu kukistamaan ja tilalle on tullut virtuaalinen tuonpuoleinen, joka tarjoaa mahdollisuuden nauttia maailmanluokan lomaelämyksistä – mikäli kukkaro vain sen kestää.

Kolmannella kaudella seuraamme edelleen päähenkilöiden Noran ja Nathanin seikkailuja heidän yrittäessään selvittää suhteensa kiemuroita ja pysäyttää samalla salaperäisen salaliiton, joka uhkaa miljoonia ihmishenkiä. Voivatko he sulkea Freeyondin ja viimein aloittaa yhteisen elämän vai räjähtääkö Nathanin pää ennen sitä? Toisaalla Lakeview’ssa Nathanin varmuuskopio herää henkiin, eikä Ingrid ole valmis päästämään irti toisesta rakkaudestaan. Aleesha puolestaan palaa todelliseen maailmaan nousten Horizenin arvoasteikossa korkeammalle tekoälykoulutuksen ansiosta, ja rakastuu uudelleen. Luke puolestaan joutuu keräämään varallisuutta voidakseen rahoittaa oleilunsa paratiisissa, mikä ajaa hänet töihin harmaalle vyöhykkeelle.

Sarja on Greg Danielsin luomus, ja hän toimii myös sarjan showrunnerina ja vastaavana tuottajana. Muita sarjan vastaavia tuottajia ovat Howard Klein ja Jeff Blitz.

Päärooleissa loistavat näyttelijät Robbie Amell Nathanin roolissa Andy Allo Noran roolissa, Kevin Bigley Luken roolissa, Allegra Edwards Ingridin roolissa, Zainab Johnson Aleeshan roolissa ja Owen Daniels A.I. Guyn roolissa.

Upload -sarja starttaa yksinoikeudella Prime Videolla 20. lokakuuta.

Comic-Con 2026 tarjoili loppuvuoden ja tulevan 2027 kovimmat trailerit Kommentit pois päältä artikkelissa Comic-Con 2026 tarjoili loppuvuoden ja tulevan 2027 kovimmat trailerit

2026 on jälleen paketissa, ja tapahtuma tarjosi elokuva- ja sarjafaneille pitkän listan odotettuja trailereita. Suurimman huomion keräsi , jonka ensimmäinen virallinen traileri esitteli Robert Downey Jr:n esittämän Doctor Doomin voimia sekä vilauksen useista -hahmoista, kuten X-Menistä, Fantastisesta Nelikosta ja uudesta Captain Americasta.

Myös DC:n tulevat tuotannot nousivat vahvasti esille. Kauhuhenkinen sai uuden trailerin ennen lokakuun ensi-iltaansa, ja HBO Maxin -sarja tarjosi tähän asti kattavimman katsauksen Hal Jordanin ja John Stewartin seikkailuihin. Pelifaneja puolestaan ilahdutti uusi traileri -elokuvasta, joka sisältää runsaasti viittauksia Capcomin pelisarjaan.

Fantasian ystäville nähtiin uutta materiaalia -sarjan kolmannesta kaudesta. Traileri vihjaa Sauronin takovan Yhden sormuksen, esittelee uusia hahmoja ja paljastaa muun muassa Simon Peggin antavan äänensä Balrogille. Lisäksi ensivilkaisun saivat muun muassa , Avatar: Seven Havens, , ja Percy Jackson and the Olympiansin kolmas kausi.

Comic-Con vahvisti jälleen asemansa yhtenä viihdevuoden tärkeimmistä tapahtumista. Marvelin, DC:n, Prime Videon, Apple TV+:n ja Disney+:n tulevat julkaisut pitävät huolen siitä, että loppuvuoden 2026 ja vuoden 2027 tarjonta näyttää poikkeuksellisen vahvalta niin supersankarien, scifin kuin fantasian ystävillekin.

Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla Kommentit pois päältä artikkelissa Tomb Raiderin uusi aikakausi alkaa: Sarja Prime Videolle ja kaksi uutta peliä työn alla

Shadow of the Tomb Raider

saa pian tuplasti huomiota, kun hahmo nähdään samaan aikaan sekä peleissä että televisiossa, mutta eri näyttelijöiden tulkitsemana. Pelipuolella uuden äänen antaa kokenut Alix Wilton Regan, kun taas Prime Videon sarjassa roolin nappaa Sophie Turner, joka muistetaan erityisesti -sarjasta.

Regan suhtautuu rooliinsa suurella kunnioituksella, mutta kehuu samalla Turnerille sopivan roolin täydellisesti. Hänen mukaansa ikoninen brittihahmo tarvitsee rinnalleen toisen ikonisen brittiläisen näyttelijän ja Turner täyttää nämä saappaat vaivatta. Vertailuja kahden tulkinnan välillä on varmasti luvassa, mutta Regan ottaa asian rennosti, eri yleisöt pitävät eri asioista ja se on täysin ok.

Pelirintamalla valmistelee seuraavaa suurta -julkaisua, , jonka on määrä ilmestyä vuonna 2027. Lisäksi tänä vuonna nähdään uusioversio klassikosta, . Molemmissa Regan toimii Lara Croftin äänenä, mikä merkitsee samalla vaihdosta aiempaan näyttelijään Camilla Luddington.

Television puolella sarjaa luotsaa Phoebe Waller-Bridge ja tuotanto panostaa vahvasti klassiseen Lara-ilmeeseen, mukaan lukien ikoniset kotelot ja seikkailuhenki. Lopputuloksena on mielenkiintoinen tilanne, jossa sama hahmo elää kahta rinnakkaista elämää eri medioissa.