Harry Krueger, joka tunnetaan erityisesti Returnal-toimintapelin ohjaajana, on perustanut uuden pelistudion Suomeen. Uuden studion nimi on Cosmic Division, ja tavoitteet ovat heti alusta asti kunnianhimoiset. Työn alla on täysin uusi yksinpelattava toimintapeli PC:lle ja konsoleille.
Krueger työskenteli lähes 15 vuotta suomalaisella Housemarque-studiolla ja oli mukana muun muassa peleissä Outland, Resogun ja Nex Machina. Lisäksi hän oli mukana muovaamassa tulevaa Saros-projektia ennen lähtöään studiosta vuonna 2023.
Uuden studion ensimmäistä peliä kuvaillaan pelattavuus edellä rakennetuksi kokemukseksi, jossa yhdistyvät vahva toiminta ja tunteisiin vetoava tarina. Toisin sanoen luvassa ei ole pelkkää räiskintää ja räjähdyksiä, vaan myös jotain, mikä yrittää osua pelaajaa suoraan tunnekeskukseen, ehkä vähän kuin Returnal teki, mutta ilman avaruuspainajaisista heräämistä joka viides minuutti.
Cosmic Division kertoo jo saaneensa alkuvaiheen rahoituksen kasaan, mutta etsii edelleen lisää yhteistyökumppaneita, sijoittajia ja uusia työntekijöitä. Suomalaiseen pelikenttään saatiin siis jälleen yksi kiinnostava nimi lisää, eikä lähtöasetelma ole ihan vaatimaton, kun ruorissa on yksi viime vuosien kehutuimmista toimintapeliohjaajista.