Tulevasta Dexter: Original Sin -sarjasta saatiin ensimmäinen kiusoitteleva traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevasta Dexter: Original Sin -sarjasta saatiin ensimmäinen kiusoitteleva traileri

Dexter: Original Sin

on julkaissut odotetun kiusoittelevan trailerin : Original Sin -sarjasta, joka vie katsojat takaisin Dexter Morganin nuoruuteen.

Sarja sijoittuu vuoden 1991 Miamiin ja kertoo, kuinka nuori Dexter Morgan muuttuu opiskelijasta verenhimoiseksi sarjamurhaajaksi. Teaser tarjoaa ensimmäisen vilkaisun sarjan synkkään tunnelmaan ja esittelee osan sarjan tähdistä, kuten Patrick Gibsonin Dexterin roolissa ja Christian Slaterin hänen isähahmonaan.

Mitä teaser paljastaa?

Teaserissa nähdään vilauksia Dexterin elämästä teini-iässä. Hän kamppailee sosiaalisten taitojen kanssa ja tuntee olevansa erilainen kuin muut. Teaser vihjaa myös Dexterin synkkään salaisuuteen ja hänen väkivaltaisiin taipumuksiin.

Sarjan päärooleissa nähdään Patrick Gibson (The OA), joka näyttelee nuorta Dexter Morgania sekä Christian Slater, joka näyttelee Dexterin adoptio isää Harry Morgania. Muissa rooleissa nähdään Patrick Dempsey, Molly Brown, James Martinez, Christina Milian, Alex Shimizu, Reno Wilson sekä Sarah Michelle Gellar. Alkuperäisen Dexter -sarjan pääosanäyttelijä Michael C. Hall kuullaan sarjassa monologin äänessä.

Milloin sarja julkaistaan?

SkyShowtime ei ole vielä ilmoittanut sarjan tarkkaa ensi-iltapäivää, mutta se on tulossa yksinoikeudella suoratoistopalveluun.

SkyShowtime on saatavilla suoraan kuluttajille SkyShowtime-sovelluksen kautta Apple iOS:lle, tvOS:lle, Android-laitteille, Android TV:lle, Google Chromecastille, LG:n yhdistetyille televisioille, Samsungin älytelevisioille, valituille jakelukumppaneilleen markkinoillaan sekä verkkosivustollaan.

SkyShowtimen kuukausihinta Normaali mainoksilla -tilaukselle on 4,99 euroa ja Normaali Plus – tilaukselle 8,99 euroa. Normaali mainoksilla -tilaus sisältää mainoksia, kun taas Normaali Plus -tilaus pysyy mainosvapaana.

Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan Kommentit pois päältä artikkelissa Ensimmäiset näyttelijät paljastettu uuteen Harry Potter -sarjaan

ja ovat vihdoin paljastaneet ensimmäiset kuusi näyttelijää, jotka astuvat ikonisiin rooleihin tulevassa -televisiosarjassa. Uusi sarja tarjoaa tuoreen näkökulman tuttuihin hahmoihin ja syventyy velhomaailmaan syvemmin kuin elokuvat koskaan ehtivät.

Tähtikattaus tuo mukanaan nimekkäitä näyttelijöitä:
– John Lithgow (, ) on uusi Albus Dumbledore.
– Nick Frost () nähdään Rubeus Hagridina.
– Paapa Essiedu () ottaa haltuunsa Severus Kalkaroksen roolin.
– Janet McTeer esittää Minerva McGarmiwaa,
– Luke Thallon on professori Orave, ja
– Paul Whitehouse nähdään Argus Voroa.

Olemme innoissamme saadessamme näin lahjakkaan joukon mukaan – emme malta odottaa, että nämä rakastetut hahmot heräävät uudelleen eloon. – Sarjan tuottajat Francesca Gardiner ja Mark Mylod ilmaisivat innostuksensa.

Sarjan tarkkaa julkaisupäivää ei vielä tiedetä, mutta kuvaukset käynnistyvät pian. On myös arvoitus, miten uusi sarja eroaa alkuperäisistä kirjoista tai elokuvista. Varmana voidaan kuitenkin sanoa, että luvassa on syvällisempi sukellus Harryn tarinaan.

Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin Kommentit pois päältä artikkelissa Matalista ennakko-odotuksista viihdyttäväksi nostalgiatripiksi – arvostelussa Dexter: Original Sin

Dexter: Original Sin

Loputtomien uusintaversioiden ja brändin henkiinherätysten aikakaudella tekee yllättävänkin viihdyttävän paluun Original Sin -esiosasarjallaan. Sarja sijoittuu Miamiin vuoteen 1991 ja keskittyy nuoreen Dexteriin (Patrick Gibson), joka kehittyy opiskelijasta sarjamurhaajaksi. Sarjassa seurataan Dexterin matkaa hänen oppiessaan hallitsemaan verenhimoaan isänsä Harryn (Christian Slater) opastuksella.

Sarjan kerronta on oivaltava ja tässä kohtaa : aikuisen Dexterin (Michael C. Hall) kuolemanrajakokemus toimii kehyskertomuksena, jonka kautta hän itse valottaa tarinaa nuoresta itsestään opettelemassa kelmutuksen alkeita. Ratkaisu tuo sarjaan syvyyttä ja tarjoaa pitkän linjan faneille nostalgisen yhteyden hahmoon samalla, kun uudet katsojat pääsevät tutustumaan Dexterin vähintäänkin monimutkaiseen ja synkkään taustaan.

Patrick Gibson esittää nuorta Dexter Morgania, lääketieteen opiskelijaa, joka kamppailee hallitakseen murhanhimoisia impulssejaan. Mukana on myös nuoremmat versiot monista alkuperäisen sarjan rakastetuista hahmoista, kuten Christian Slater Harrynä, Molly Brown Debinä ja Alex Shimizu Vince Masukana.

Trailerin perusteella roolitukset vaikuttivat ehkä vähän liiankin karikatyyrimäisiltä, ja odotettavissa olikin, että tässä mennään samalla tavalla lava-autolla metsään, kuin parjatussa Sopranos esiosassa konsanaan. Onneksi kerrankin katsoja sai tämän suhteen olla väärässä, eikä lopputulos ollutkaan kuin kuuluisasta Kummelin vahakabinetti -sketsistä. Näyttelijävalinnat nimittäin oikeastikin toimivat ja tästä eniten hattua nousee juurikin Patrick Gibsonin tulkitsemalle nuorelle Dexter Morganille.

Sarja kunnioittaa edeltäjäänsä paitsi hahmojen myös musiikin kautta: alkuperäisen sarjan soundtrackin elementit ja kunnianosoitukset edesmenneelle säveltäjälle Daniel Lichtille rakentavat siltaa vanhan ja uuden välille. Sarja hyödyntää muutenkin 90-luvun ajankuvaa melko taitavasti: mukana on aikakauden ikonista musiikkia, kuten Vanilla Ice ja Naughty By Nature, sekä huolellisesti rakennettuja visuaalisia yksityiskohtia, jotka tuntuvat aidosti luonnollisilta.

Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.

Ensimmäiset 3 jaksoa jättää katsojalle positiivisen vaikutelman. Se on kuin tervetullut kotiinpaluu faneille ja samalla houkutteleva alku uusille katsojille. Aika näyttää, pystyykö sarja ylläpitämään tasapainonsa nostalgian ja tuoreiden ideoiden välillä, mutta alku on ehdottomasti lupaava, joskaan ei kuitenkaan Dexterin tuotantokausien terävimmästä päästä.

Dexter: Original Sin alkaa 30. tammikuuta -suoratoistopalvelussa. Ensimmäisen kauden kymmenen jakson mittainen tarina julkaistaan viikoittain niin, että kolme ensimmäistä jaksoa tulevat katsottavaksi heti avauspäivänä.

Kiitoksia Paramountille, että esititte sarjan kolme ensimmäistä jaksoa meille!

Dexter: Original Sin

7 / 10
Yhteenveto Vaikka Original Sin saattaa vaikuttaa osalta Hollywoodin taipumusta kierrättää vanhoja konsepteja vähän turhankin aikaisin, se onnistuu todella matalista ennakko-odotuksista huolimatta tuntumaan tuoreelta. Sarja tasapainottelee taitavasti nostalgian ja uuden tarinankerronnan välillä, tuoden samalla takaisin alkuperäisen Dexterin tunnusomaisen mustan huumorin ja moraalisen monimutkaisuuden.