Tulevasta Test Drive Unlimited Solar Crown -ajopelistä saatiin puolituntinen esittelyvideo Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevasta Test Drive Unlimited Solar Crown -ajopelistä saatiin puolituntinen esittelyvideo

Test Drive Unliimited Solar Crown

Test Drive Unlimited Solar Crown -autopelissä on upeita huippuautoja arvostetuimmilta valmistajilta. Mukana ovat muun muassa Ferrari, Lamborghini, Bugatti, Koenigsegg, Dodge ja Apollo. Pelaaja joutuu kuitenkin ahkeroimaan niiden eteen.

Nämä luksusautot eivät ole vain menopelejä, joilla siirrytään paikasta A paikkaan B. Ne edustavat pelaajan kunnianhimoa ja palkitsevat omistautumisen peliin. Muokkaus- ja tyylivaihtoehdot eivät rajoitu vain autoihin. Pelaaja voi hioa tyyliään tehdäkseen vaikutuksen muihin, erottuakseen joukosta ja puolustaakseen omaa klaaniaan.

Jo 1980-luvun lopulla alkunsa saanut pelisarja on kulkenut pitkän matkan hulppeiden urheiluautojen ja upeiden tieosuuksien myötä. Test Drive -pelisarjasta onkin kasvanut silkan sukupolvikokemuksen sijasta sukupolvia yhdistävä käsite, jonka parissa miljoonat pelaajat ovat nauttineet vauhdikkaista tilanteista, hurjista takaa-ajoista ja ennen kaikkea autoilun nautinnosta. Test Drive Unlimited Solar Crown tuo myös pelisarjan ensimmäistä kertaa uudelle vuosikymmenelle ja uusien pelikonsoleiden sukupolvelle.

Pelisarjalle ja sen Unlimited-tyylille uskollisesti Test Drive Unlimited Solar Crown vie pelaajan Hongkongin saarelle, joka on mallinnettu tarkasti pelimaailman tarpeisiin. Luvassa on vauhdikkaita kilpailuja yksin- tai moninpelissä, upeita ajomaisemia, kattava määrä toinen toistaan vaikuttavampia urheiluautoja ja maineessa paistattelua. Samalla pelaaja pääsee maistamaan virtuaalista luksuselämää upeassa saarimiljöössä, jossa kasinovalot luovat tunnelmaa kuvankauniissa maisemissa.

Test Drive Unlimited Solar Crown ilmestyy alkuvuonna 2024 sekä PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -pelikonsoleille että PC:lle.

Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä

Terminator

NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.

Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.

Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.

Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.

Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa Kommentit pois päältä artikkelissa Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa

Witchfire-pelin luova johtaja Adrian Chmielarz kiteyttää Epic Games Storen suurimman ongelman ytimekkäästi: Epic on pelkkä kauppa, Steam taas kokonainen yhteisö. Vaikka PC-pelaaminen tunnetaan vapaudestaan, monet pelaajat suhtautuvat digikauppoihin lähes heimohenkisesti ja Valven Steam on monille selkeä koti.

Painkillerista ja The Vanishing of Ethan Carterista tunnetun Chmielarzin Witchfire aloitti taipaleensa Epic Games Storen määräaikaisena yksinoikeutena. Ratkaisu oli studion selviytymisen kannalta kriittinen. Epicin rahoitus auttoi pitämään kehittäjät itsenäisinä aikana, jolloin rahat olivat loppumassa. Samalla peli sai rauhassa kehittyä pienemmälle yleisölle ennen Steam-julkaisua.

Chmielarzin mukaan järjestely hyödytti kaikkia osapuolia. Epic sai vuoden yksinoikeuden, studio sai aikaa ja resursseja, ja Steam-pelaajat saivat lopulta valmiimman ja hiotumman pelin. Tulokset puhuvat puolestaan, sillä Witchfire on myynyt jo yli 500 000 kappaletta, ja Steamissä peliä odottaa yli 1,6 miljoonaa toivelistalle lisännyttä pelaajaa.

Silti Chmielarz ymmärtää täysin, miksi moni karttaa Epic Games Storea. Hänen mukaansa EGS:ssä ei ole muuta tekemistä kuin ostaa. Puuttuvat arvostelut, foorumit ja yhteisötoiminnot tekevät kaupasta kylmän ja etäisen, kun taas Steam tarjoaa oppaita, keskusteluja, työpajoja, taidetta ja jatkuvasti uusia ominaisuuksia. Steam ei ole vain kauppa, vaan paikka, johon pelaajat kiintyvät.

Kun Steam päivittyy viikoittain uusilla toiminnoilla ja Epic lisää perusominaisuuksia, kuten lahjoittamisen, vasta vuosikymmenten viiveellä, ero kasvaa entisestään. Witchfire saattoi selvitä Epicin ansiosta, mutta kuten Chmielarz vihjaa, sydämensä se löysi Steamistä.