Tulevasta Test Drive Unlimited Solar Crown -ajopelistä saatiin uusi traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevasta Test Drive Unlimited Solar Crown -ajopelistä saatiin uusi traileri

Test Drive Unliimited Solar Crown

PAN Vision Finlandin jakelema ja NACONin julkaisema Test Drive Unlimited Solar Crown -autopeli tarjoaa MMO-henkisen ajopelikokemuksen Hong Kongin saarella.

Test Drive on legendaarinen ajopelisarja, joka sai alkunsa jo 1980-luvulla. Vaikka sarjan pelimuodot ja -tyyli ovat alkuvuosista muuttuneet reilustikin, on pelin keskiössä yhä vapaan ajamisen tunne ja nopeat autot. Test Drive: Solar Crown tarjoaa ajamisen riemua ja urheiluautojen ilosanomaa ensimmäistä kertaa MMO-muodossa eli massiivisen moninpelattavan verkkopelikokemuksen tavoin. Tämän ansiosta peli on entistäkin laajempi ja monipuolisempi, mahdollistaen näin lukemattomia eri tapoja nauttia pelimaailman baanoista ja teistä Hong Kongin kaupunkia mallintavassa ympäristössä.

Koska Test Drive: Solar Crown tarjoaa paljon tekemistä ja erilaisia vaihtoehtoja ajamiseen, se myös sopii hyvin monenlaisille virtuaalikuljettajille. Osalle peli on rentouttavaa itsenäistä ajamista ja maisemista nauttimista nopean urheilukaaran ratin takana. Toisille peli on jännittävää keskinäistä kisailua muiden pelaajien kanssa. Kaikkea tätä yhdistää upea ja avoin pelimaailma täynnä ajettavaa ja keskinäistä kisattavaa.

Pelin kisamuotoina ovat erilaiset rata-ajot, pikaiset sprintit, aikahaasteet ja monenlaiset verkkokilpailut. Lisäksi pelaajat voivat haastaa toisiaan spontaaneilla pikahaasteilla, jotka asettavat kilpakumppanit kisaamaan paremmuudesta tavallisilla teillä ja kisareiteillä. Mikäli haastettu pelaaja hyväksyy ajohaasteen, kisan päätösetappi luodaan pelikartalle satunnaisesti. Lisäjännitystä tällaiseen kisaan tulee siitä, että osallistujien pitää sijoittaa voittopottiin virtuaalista solar-rahaa. Kun luvassa on muutakin kuin voittajan kunniaa, on kilpaa ajaminen entistäkin kiehtovampaa.

Tosikisaajan osaaminen ei rajoitu vain ajoneuvon hallintaan ja pelikartan tuntemiseen, sillä omia ajokkejaan pääsee myös tuunaamaan monipuolisesti. Pelikartan jokaisessa kaupunginosassa on työpaja, jossa omaa kilpuriaan voi viritellä monin eri tavoin. Suorituskyvyn ohella autoa voi tuunata myös ulkoisten ominaisuuksien osalta. Samalla nämä automekaanikkojen pajat toimivat myös sosiaalisina tapahtumapaikkoina, joissa pelaajat voivat helposti olla vuorovaikutuksissa keskenään. Samalla on myös helppo ottaa vaikutteita muilta kuljettajilta oman kisarassin virittelyyn.

Test Drive Unlimited Solar Crown ilmestyy alkuvuodesta 2024 PlayStation 5 ja Xbox Series X sekä S -pelikonsoleille, että PC:lle.

Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä Kommentit pois päältä artikkelissa Terminator: Survivors myöhästyy (taas) – moninpeli romukoppaan, fokus yksinpelissä

Terminator

NACON ja NACON Studio Milan ovat ilmoittaneet, että Terminator: Survivors ei ilmesty suunnitellusti vuonna 2025. Kehittäjät kertovat tarvitsevansa lisää aikaa tehdäkseen pelistä Terminator-universumin arvoisen kokonaisuuden – eikä kyse ole vain pienestä viilauksesta, vaan selkeästä suunnanmuutoksesta.

Studion johtaja Marco Ponte paljastaa avoimessa kirjeessä faneille, että peliin kaavailtu yhteistyömoninpeli on päätetty jättää kokonaan pois. Tavoitteena on nyt tarjota mahdollisimman autenttinen Terminator-kokemus, jossa ammunta, tutkiminen, tarina ja maailman synkkä tunnelma ovat etusijalla. Kehittäjien mukaan kompromisseille ei ole tilaa, kun kuvataan maailmaa Tuomiopäivän jälkeen.

Samalla studio luopuu early access -julkaisusta. Terminator: Survivors aiotaan julkaista vasta täysiverisenä, valmiina pelikokemuksena. Tämä tarkoittaa pidempää odotusta, mutta kehittäjien mukaan lopputulos on sen arvoinen.

Pelin uusi julkaisuaika ilmoitetaan myöhemmin, mutta odotusta helpotetaan suljetuilla pelitesteillä, joita järjestetään vuoden 2026 aikana. Niiden avulla pelaajat pääsevät antamaan palautetta jo ennen varsinaista julkaisua. Vaikka viivästys kirpaisee, NACON vaikuttaa päättäneen tehdä mieluummin vähemmän – ja paremmin – kuin kiirehtiä puolivalmiin Terminatorin linjoille.

Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa Kommentit pois päältä artikkelissa Witchfiren tekijä tiivistää Epicin ongelman: Steam on yhteisö, Epic vain kauppa

Witchfire-pelin luova johtaja Adrian Chmielarz kiteyttää Epic Games Storen suurimman ongelman ytimekkäästi: Epic on pelkkä kauppa, Steam taas kokonainen yhteisö. Vaikka PC-pelaaminen tunnetaan vapaudestaan, monet pelaajat suhtautuvat digikauppoihin lähes heimohenkisesti ja Valven Steam on monille selkeä koti.

Painkillerista ja The Vanishing of Ethan Carterista tunnetun Chmielarzin Witchfire aloitti taipaleensa Epic Games Storen määräaikaisena yksinoikeutena. Ratkaisu oli studion selviytymisen kannalta kriittinen. Epicin rahoitus auttoi pitämään kehittäjät itsenäisinä aikana, jolloin rahat olivat loppumassa. Samalla peli sai rauhassa kehittyä pienemmälle yleisölle ennen Steam-julkaisua.

Chmielarzin mukaan järjestely hyödytti kaikkia osapuolia. Epic sai vuoden yksinoikeuden, studio sai aikaa ja resursseja, ja Steam-pelaajat saivat lopulta valmiimman ja hiotumman pelin. Tulokset puhuvat puolestaan, sillä Witchfire on myynyt jo yli 500 000 kappaletta, ja Steamissä peliä odottaa yli 1,6 miljoonaa toivelistalle lisännyttä pelaajaa.

Silti Chmielarz ymmärtää täysin, miksi moni karttaa Epic Games Storea. Hänen mukaansa EGS:ssä ei ole muuta tekemistä kuin ostaa. Puuttuvat arvostelut, foorumit ja yhteisötoiminnot tekevät kaupasta kylmän ja etäisen, kun taas Steam tarjoaa oppaita, keskusteluja, työpajoja, taidetta ja jatkuvasti uusia ominaisuuksia. Steam ei ole vain kauppa, vaan paikka, johon pelaajat kiintyvät.

Kun Steam päivittyy viikoittain uusilla toiminnoilla ja Epic lisää perusominaisuuksia, kuten lahjoittamisen, vasta vuosikymmenten viiveellä, ero kasvaa entisestään. Witchfire saattoi selvitä Epicin ansiosta, mutta kuten Chmielarz vihjaa, sydämensä se löysi Steamistä.