Tulevasta The Tattooist of Auschwitz -sarjasta saatiin ensimmäinen traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevasta The Tattooist of Auschwitz -sarjasta saatiin ensimmäinen traileri

The Tattooist of Auschwitz

on julkaissut ensimmäisen virallisen trailerin tulevalle -sarjalle. Sarjan kaikki jaksot tulevat striimattavaksi palveluun 7. kesäkuuta alkaen.

Heather Morrisin kansainväliseen menestysromaaniin perustuva kuusiosainen minidraamasarja on saanut in spiraationsa Lali ja Gita Sokolovin tosielämän tarinasta. Pari tapasi toisensa ollessaan vankeina Auschwitzin keskitysleirillä toisen maailmansodan holokaustin aikaan.

Tässä trailerissa nähdään vanhempi Lali (Harvey Keitel) kertomassa Auschwitzin kokemuksistaan Heather Morrisille (Melanie Lynskey). Trailerin edetessä katsoja pääsee todistamaan tunteikasta tarinaa rakkaudesta ja kestävyydestä, kun nuorempi Lali (Jonah Hauer ) kohtaa Gitan (Anna Próchniak) ja aloittaa syvällisen rakkauden matkan Auschwitz Birkenaun kauhujen keskellä. Trailerin taustalla kuullaan koskettava alkuperäiskappale useita -palkintoja saaneelta säveltäjältä Hans Zimmeriltä sekä Kara Talvelta, jotka ovat yhdessä myös säveltäneet sarjan soundtrackin.

The Tattooist of Auschwitz sarja kertoo slovakianjuutalaisesta Lalista (Hauer King), joka karkotettiin vuonna 1942 Auschwitzin keskitysleirille, missä yli miljoona juutalaista murhattiin holokaustin aikana.

Pian saapumisensa jälkeen Lalista tehtiin ”Tätowierer” (tatuoija), jonka tehtävä oli tatuoida tunnistenumeroita muiden vankien käsivarsiin. Eräänä päivänä hän kohtaa Gitan (Próchniak) tatuoidessaan vankinumeroa tämän käsivarteen, minkä seurauksena syttyy ympäröiviä kauhuja uhmaava rakkaus. Tästä käynnistyy rohkea ja ikimuistoinen tarina. Arvaamattoman SS-upseeri Stefan Baretzkin (Jonas Nay) jatkuvassa valvonnassa Lali ja Gita pyrkivät tekemään kaikkensa pitääkseen toisensa hengissä.

Noin 60 vuotta myöhemmin yli 80-vuotiaaksi ehtinyt Lali (Keitel) tapaa aloittelevan kirjailijan Heather Morrisin (Lynskey). Hiljattain leskeksi jäänyt Lali saa viimein kerättyä tarpeeksi rohkeutta kertoakseen tarinansa maailmalle. Kertoessaan menneisyydestään Heatherille Lali joutuu kasvotusten nuoruutensa traumaattisten tapahtumien kanssa ja elää uudelleen muistonsa rakastumisesta yhdessä maailman synkimmistä paikoista.

The Tattooist of Auschwitz -sarjan vastaava tuottaja on Claire Mundell yrityksensä Synchronicity Filmsin kautta yhteistyössä Studiosin kanssa. Sarjan on ohjannut Tali Shalom-Ezer. Jacquelin Perske on The Tattooist of Auschwitz -sarjan toinen vastaava tuottaja sekä pääkäsikirjoittaja yhdessä erillisten jaksojen käsikirjoittajien Evan Placeyn (apulaistuottaja) ja Gabbie Asherin kanssa. Vastaava tuottaja Sky Studiosin puolelta on Serena Thompson.

The Tattooist of Auschwitz -sarjan kaikki jaksot striimattavissa SkyShowtimella 7. kesäkuuta alkaen.

SkyShowtime maaliskuu 2026: Tässä ovat kuun kuumimmat sarjat ja elokuvat Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtime maaliskuu 2026: Tässä ovat kuun kuumimmat sarjat ja elokuvat

SkyShowtime

Maaliskuussa täyttyy tuoreesta viihteestä niin sarjojen kuin elokuvien puolella. Uutuuksiin lukeutuu muun muassa rikos- ja draamasarja , jossa Veronika yrittää pitää perheensä kasassa traagisen onnettomuuden jälkeen. Ensimmäiset kaksi jaksoa ovat katsottavissa 20. maaliskuuta, ja uusia jaksoja julkaistaan viikoittain. Sarjan keskiössä ovat perhesalaisuudet, katoamistapaukset ja Veronikan näyt, jotka paljastavat piilotettuja totuuksia.

Lasten ja perheen seikkailijat pääsevät taas liikkeelle -sarjassa, jossa Phoebe, ja lähetetään salatehtäviin uuteen kaupunkiin. Ensimmäiset jaksot julkaistaan 27. maaliskuuta ja tarina jatkuu viikoittain.

Draaman ystäville SkyShowtime tarjoaa muun muassa -sarjan, joka seuraa New Yorkin perheen elämää Montanan Madison River -laaksossa. Pääosissa nähdään -ehdokkaat Michelle Pfeiffer ja Kurt Russell. Sarja alkaa heti katsottavana ja uusia jaksoja julkaistaan torstaisin.

Toimintaa ja jännitystä tarjoavat myös sekä dokumenttisarja , joka kurkistaa puolalaisen musiikkitähden elämään kahden jakson aikana.

Elokuvapuolella maaliskuussa nähdään muun muassa koskettava draama , jossa Naomi Wattsin esittämä kirjailija hoitaa ystävänsä jättämää suurta koiraa ja löytää yllättävän yhteyden eläimeen. Toinen suositeltava draama on Bau, Artist at War, joka kertoo Joseph Baun elämäntarinan holokaustin keskellä.

Katsojat voivat siis odottaa monipuolista viihdekattausta maaliskuulle, jännitystä, seikkailua ja sydäntä lämmittäviä tarinoita SkyShowtimen kautta.

SkyShowtimelta kaksi uutta Yellowstone-draamaa kevään ohjelmistoon Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtimelta kaksi uutta Yellowstone-draamaa kevään ohjelmistoon

-universumi laajenee jälleen. on julkistanut kaksi uutta draamasarjaa, jotka kumpuavat Yellowstonein luojan maailmasta. Luvassa on tuttuun tapaan kovia panoksia, perhesiteitä ja moraalin harmaita sävyjä, eli kaikkea sitä mistä Duttonit tunnetaan.

Ensimmäisenä starttaa 2. maaliskuuta , jossa Kayce Dutton aloittaa uuden vaiheen elämässään. Montana on yhä koti, mutta nyt Kayce liittyy eliittitason U.S. Marshals -yksikköön torjumaan väkivaltarikoksia. Jos Yellowstone oli perhedraamaa karjatilan varjossa, nyt mennään suoraan lainvalvonnan eturintamaan.

Tulossa on myös täysin uusi alkuperäissarja , jota tähdittävät kovan luokan nimet Michelle Pfeiffer ja Kurt Russell. Sarja lupaa suuria tunteita ja vielä suurempia konflikteja, sen teemoina moraali, ahneus, selviytyminen ja petos. Toisin sanoen draamaa ei ainakaan säästellä.

SkyShowtime markkinoi kokonaisuutta uusina alkuina ja uusina ongelmina. Duttonien tarina ei siis ole päättymässä, vaan muuttamassa muotoaan. Jos olet kaivannut lisää hevosia, hattuja ja hengenvaarallisia päätöksiä, kevät näyttää tarjoavan juuri sitä.