Tulevasta The Tattooist of Auschwitz -sarjasta saatiin ensimmäinen traileri Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevasta The Tattooist of Auschwitz -sarjasta saatiin ensimmäinen traileri

The Tattooist of Auschwitz

SkyShowtime on julkaissut ensimmäisen virallisen trailerin tulevalle The Tattooist of Auschwitz -sarjalle. Sarjan kaikki jaksot tulevat striimattavaksi palveluun 7. kesäkuuta alkaen.

Heather Morrisin kansainväliseen menestysromaaniin perustuva kuusiosainen minidraamasarja on saanut in spiraationsa Lali ja Gita Sokolovin tosielämän tarinasta. Pari tapasi toisensa ollessaan vankeina Auschwitzin keskitysleirillä toisen maailmansodan holokaustin aikaan.

Tässä trailerissa nähdään vanhempi Lali (Harvey Keitel) kertomassa Auschwitzin kokemuksistaan Heather Morrisille (Melanie Lynskey). Trailerin edetessä katsoja pääsee todistamaan tunteikasta tarinaa rakkaudesta ja kestävyydestä, kun nuorempi Lali (Jonah Hauer King) kohtaa Gitan (Anna Próchniak) ja aloittaa syvällisen rakkauden matkan Auschwitz Birkenaun kauhujen keskellä. Trailerin taustalla kuullaan koskettava alkuperäiskappale useita Oscar-palkintoja saaneelta säveltäjältä Hans Zimmeriltä sekä Kara Talvelta, jotka ovat yhdessä myös säveltäneet sarjan soundtrackin.

The Tattooist of Auschwitz sarja kertoo slovakianjuutalaisesta Lalista (Hauer King), joka karkotettiin vuonna 1942 Auschwitzin keskitysleirille, missä yli miljoona juutalaista murhattiin holokaustin aikana.

Pian saapumisensa jälkeen Lalista tehtiin ”Tätowierer” (tatuoija), jonka tehtävä oli tatuoida tunnistenumeroita muiden vankien käsivarsiin. Eräänä päivänä hän kohtaa Gitan (Próchniak) tatuoidessaan vankinumeroa tämän käsivarteen, minkä seurauksena syttyy ympäröiviä kauhuja uhmaava rakkaus. Tästä käynnistyy rohkea ja ikimuistoinen tarina. Arvaamattoman SS-upseeri Stefan Baretzkin (Jonas Nay) jatkuvassa valvonnassa Lali ja Gita pyrkivät tekemään kaikkensa pitääkseen toisensa hengissä.

Noin 60 vuotta myöhemmin yli 80-vuotiaaksi ehtinyt Lali (Keitel) tapaa aloittelevan kirjailijan Heather Morrisin (Lynskey). Hiljattain leskeksi jäänyt Lali saa viimein kerättyä tarpeeksi rohkeutta kertoakseen tarinansa maailmalle. Kertoessaan menneisyydestään Heatherille Lali joutuu kasvotusten nuoruutensa traumaattisten tapahtumien kanssa ja elää uudelleen muistonsa rakastumisesta yhdessä maailman synkimmistä paikoista.

The Tattooist of Auschwitz -sarjan vastaava tuottaja on Claire Mundell yrityksensä Synchronicity Filmsin kautta yhteistyössä Sky Studiosin kanssa. Sarjan on ohjannut Tali Shalom-Ezer. Jacquelin Perske on The Tattooist of Auschwitz -sarjan toinen vastaava tuottaja sekä pääkäsikirjoittaja yhdessä erillisten jaksojen käsikirjoittajien Evan Placeyn (apulaistuottaja) ja Gabbie Asherin kanssa. Vastaava tuottaja Sky Studiosin puolelta on Serena Thompson.

The Tattooist of Auschwitz -sarjan kaikki jaksot striimattavissa SkyShowtimella 7. kesäkuuta alkaen.

SkyShowtimen uusi sarja vie Mallorcan auringon alle Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtimen uusi sarja vie Mallorcan auringon alle

SkyShowtime

SkyShowtimen uusi alkuperäissarja Where The Sun Always Shines (”Missä aurinko aina paistaa”) tuo ruotsalaisen huumorin ja elämänmuutosten sekamelskan lämpimän Välimeren valon alle.

Sarjan päähenkilö Tom luulee saaneensa sydänkohtauksen ja tekee paniikissa päätöksen muuttaa Ruotsin harmaudesta Mallorcan paratiisiin. Aurinkoinen uusi alku muuttuu kuitenkin nopeasti katastrofiksi, eikä mikään mene niin kuin postikortissa luvattiin.

Kuusiosainen komediadraama on Solsidan-ohjaaja Felix Herngrenin käsialaa, joten luvassa on terävää ihmissuhdehuumoria, elämän suuria päätöksiä ja sopivasti ruotsalaista itseironiaa.

Sarja on katsottavissa yksinoikeudella SkyShowtimessa.

“Missä aurinko aina paistaa” starttaa marraskuussa SkyShowtimellä Kommentit pois päältä artikkelissa “Missä aurinko aina paistaa” starttaa marraskuussa SkyShowtimellä

SkyShowtime

Aurinko saattaa paistaa, mutta harvoin se valaisee näin synkkiä maisemia. Ruotsalaisohjaaja Felix Herngrenin (mm. Solsidan ja Sata vuotias, joka karkasi ikkunasta) uusi sarja “Missä aurinko aina paistaa” saapuu SkyShowtimelle 10. marraskuuta ja nimi on ironinen. Sarjassa luvassa on mustaa huumoria, terävää yhteiskuntasatiiria ja pohjoismaista melankoliaa, jossa hymy hyytyy nopeasti.

SkyShowtime jatkaa samalla vahvaa pohjoismaista linjaansa. Marraskuun lopulla julkaistaan myös “Landman”-draamasarjan toinen kausi (21.11.) ja joulukuun alussa palaa “Veronika” (8.12.), psykologinen trilleri, joka sai ensi-iltansa viime vuonna.

Jos uusi sisältö houkuttelee, palvelulla on parhaillaan myös tarjous päällä: kuusi kuukautta SkyShowtimen normaali-tilausta hintaan 4,99 € kuukaudessa (norm. 8,99 €). Tarjous on voimassa 1. joulukuuta 2025 asti, ja sen voi perua milloin tahansa.

Eli jos marraskuun pimeys kaipaa piristystä tai haluat katsoa, kuinka aurinko voi paistaa ja silti palella tiedät, mistä striimata.