Tulevasta V Rising -vampyyripelistä saatiin jälleen uusi pelivideo Kommentit pois päältä artikkelissa Tulevasta V Rising -vampyyripelistä saatiin jälleen uusi pelivideo

V Rising

on julkaissut uuden pelivideon tulevasta vampyyriaiheisesta moninpeliselviytymistä. Voit katsoa videon alta.

Pelissä heräät heikkona vampyyrina vuosisatojen unesta ja joudut metsästämään lähimaastossa saadaksesi voimasi takaisin, tietenkin välttäen päivänvaloa. Tehtävänäsi on myös jälleenrakentaa linnasi ja käännyttää ihmisiä palvelijoiksesi.

Voit värvätä ystäviä verkossa, tuhota pyhiä sotureita tai vaikka julistaa sodan toista pelaajaa vastaan. Peliä voi pelata joko yksin tai co-op tilassa, sekä muita pelaajia vastaan verkossa. Yhteensä palvelimella voi olla 50 vampyyrilinnaa.

V Rising -pelin voi lisätä toivelistalle -palvelussa.

Europa Universalis V on virallisesti julkistettu Kommentit pois päältä artikkelissa Europa Universalis V on virallisesti julkistettu

on paljastanut seuraavan suuren strategiapelinsä – on virallisesti tulossa. Julkistus tehtiin näyttävällä elokuvallisella trailerilla, ja peli on nyt lisätty Steamiin ilman tarkkaa julkaisupäivää.

Uutta Europa Universalisia kehittää , Barcelonassa toimiva tiimi, joka on aiemmin ollut vahvasti mukana myös IV:n kehityksessä. Pelisarjan viides osa on ollut työn alla yli viisi vuotta, ja kehityksessä on kuunneltu faneja tarkasti yli vuoden ajan käydyn julkisen keskustelun pohjalta.

Pelin kampanja alkaa vuonna 1337 Satavuotisen sodan kynnyksellä. Pelaajat pääsevät ohjaamaan minkä tahansa sadan valtion tai yhteiskunnan kohtaloa yli 500 vuoden ajan. Uusi osa lupaa entistä suuremman ja tarkemman kartan, väestöpohjaisen järjestelmän sekä uudistetut talous- ja tuotantomallit. Pelaajat voivat rakentaa maatiloja, plantaaseja, tehtaita tai kehittää kauppareittejä — kaikki omien strategisten päätösten mukaan.

Paradoxin mukaan Europa Universalis V on tähän asti yksityiskohtaisin ja kunnianhimoisin osa sarjassa. Uudistuksia nähdään myös diplomatiassa, taloudessa, armeijoiden hallinnassa ja logistiikassa, tehden pelistä todellisen haasteen kokeneimmillekin strategiapelien ystäville.

Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle Kommentit pois päältä artikkelissa Reaaliaikaista taistelua näppäimistöllä – Touch Type Tale ladattavissa ilmaiseksi PC:lle

Touch Type Tale

hemmottelee taas ilmaispeleillä, ja tällä viikolla tarjolla on jotain vähän erilaista. Nimittäin – reaaliaikainen strategiapeli, jossa taistellaan… näppäimistöllä. Jep, kuulit oikein.

Peli sekoittaa strategiaa ja nopeaa näppäilyä hauskalla tavalla. Sen sijaan että klikkailet yksiköitä hiirellä, johdat joukkojasi kirjoittamalla. Tarinavetoisessa kampanjassa pääset puolustamaan valtakuntaasi, hallitsemaan resursseja ja käymään taisteluita, kaikki näppäinten kautta. Ja kyllä, se on yllättävän koukuttavaa.

Tämä pikkustudioiden helmi on nyt ladattavissa täysin ilmaiseksi Epicin kaupassa torstaihin 16. toukokuuta asti. Eli kannattaa käydä nappaamassa se talteen – vaikka ei heti ehtisikään pelata, pysyy se kirjastossa silti ikuisesti.