Tunnetko itsesi vanhaksi? Nämäkin elokuvat viettävät tänä vuonna kolmekymppisiään Kommentit pois päältä artikkelissa Tunnetko itsesi vanhaksi? Nämäkin elokuvat viettävät tänä vuonna kolmekymppisiään

Vuosi 1992 julkaistiin useitakin ajattomia klassikoita, jotka ovat jääneet ihmisten mieliin nauttien suurta suosiota vielä 30 vuoden päästäkin. Toimittajamme listasi näistä omat lempielokuvansa todeten, että osa lukijoista takuulla tuntee itsensä vanhaksi tämän listauksen jälkeen.

Reservoir Dogs

Quentin Tarantinon ajaton klassikko, joka kestää katselua vuosikymmenestä toiseen. Pääosissa elokuvassa hääräävät mm. Harvey Keitel, Tim Roth & Michael Madsen. Myös itse ohjaaja nähdään elokuvassa omassa roolissaan. Filmin loppukohtausta etenkin kuvataan erääksi elokuvahistorian verisimmäksi kokonaisuudeksi. Eli tätä elokuvaa ei voida suositella kaikista herkimmille katsojille.

Yksin Kotona 2 – Eksynyt New Yorkissa

Jouluhitti Home Alone (Yksin Kotona) sai samalla kokoonpanolla toteutetun jatko-osan kaksi vuotta edellisen julkaisun jälkeen. Asetelma elokuvassa on se sama tuttu, kuin myös ensimmäisessäkin elokuvassa. Tapahtumapaikaksi on kuitenkin muuttunut New Yorkin kadut, omakotitalon nurkissa jekuttelun sijasta. Kakkososa oli vielä melko menestyksekäs elokuva, mutta sen jälkeen tuotetut jatko-osat ovat jääneet 1-2 osien varjoon niin laadullisesti, kuin myös menestyksessäkin mitattuna.

Alien 3

Alien-elokuvasarjan kolmannessa osassa ohjausvastuu siirtyi legendaarisella David Fincherille. Kovasta ohjaajavalinnasta huolimatta, elokuvan laatu ei kuitenkaan saavuttanut ensimmäisen, eikä myöskään toisen osan laatuvaatimuksia. Se ei kuitenkaan ollut kuolinisku karkeammasta vastaanotosta huolimatta, sillä Alienille tehtailtiin (valitettavasti) myöhemmin myös neljäskin osa. Ja siitä elokuvasta muuten joskus sitten lisää myöhemmin!

https://www.youtube.com/watch?v=KUTaNMJJBa8

Bram Stoker’s Dracula

Kulttiohjaaja Francis Ford Coppolan visuaalisesti komea Dracula-versiointi ei jäänyt vanhempien versioiden varjoon. Toki hahmon muokkaaminen vapaalla kädellä herätti aikoinaan suurta kritiikkiä katsojien keskuudessa. Silti se on yksi Coppolan arvostetuimpia elokuvia. Itse Draculaa tällä kertaa pääsi tulkitsemaan arvostettu Gary Oldman.

A Few Good Men – Kunnian Miehiä

Arvostettu Yhdysvaltalainen elokuva, jonka on ohjannut Rob Reiner. Elokuvan pääosissa esiintyvät Tom CruiseDemi MooreJack NicholsonKevin Bacon ja Kiefer Sutherland. Cruise esittää nuorta armeijan juristia, joka saa tehtäväkseen puolustaa kahta merisotilasta murhasta. Elokuvaa on kuvailtu onnistuneeksi oikeussalidraamaksi, joka on suoraviivainen- sekä kunnianhimoinen. Elokuvan väitetään vangitsevan katsojan aloilleen heti leffan alkutahdeista alkaen. Tämä allekirjoitetaan myös Errori.netin päässä!

Wayne’s World

Kaipaako tämä edes esittelyä? Kulttiklassikko Wayne’s World sai vihdoin oman elokuvansa. Mike Myersin ja Dana Carveyn esittämät Wayne & Garth ponnistivat legendaarisen Saturday Night Liven kautta koko kansan suosioon ja kokoillan elokuva oli lopulta vääjäämätön. Ensimmäinen Waynes World oli sen luokan hitti, että se sai muutama vuosi myöhemmin myös jatko-osan. Vieläkö saisimme joku päivä sen kauan odotetun kolmannen osan, vaikkapa Netflixin kustantamana? Toivoa sopii!

Batman Returns

Tim Burtonin toinen, ja viimeiseksi jäänyt Batman-rymistely muistetaan hyvin persoonallisesta, goottimaisesta tyylistään. Synkkyytta pursuava elokuva esitteli pahiksena Danny Deviton näyttelemän Pingviinimiehen, sekä Michelle Pfeifferin ikonisen Kissanaisen. Batman Returnsin jälkeen viittasankarin tulevat seikkailut tulivat sijoittumaan huomattavasti kepeämpään Gotham Cityn maailmaan. Paluu synkkyyteen koettiin jälleen 2000-luvulla, kun Christopher Nolan otti homman haltuun, Batmanin siirryttyä ehkäpä jo liikaakin camp-huumorin puolelle

”Hän-mies pelastaa!” – Masters Of The universen traileri on rakkauskirje 80-luvulle Kommentit pois päältä artikkelissa ”Hän-mies pelastaa!” – Masters Of The universen traileri on rakkauskirje 80-luvulle

Uusi Masters of the Universe -elokuva tuo He-Manin takaisin valkokankaille vuonna 2026, ja ensivilkaisun perusteella luvassa on täysiverinen 80-luvun hengessä tehty fantasia. Tarina seuraa Prince Adamia, joka palaa vuosien jälkeen Eterniaan kohtaamaan Skeletorin vallan ja ottamaan paikkansa He-Manina.

Elokuva lupaa uskollista visuaalista ilmettä, tuttuja hahmoja ja runsaasti nostalgiaa vanhoille faneille, mutta myös selkeän lähtökohdan uusille katsojille.

Trailerin voit ottaa haltuun alta:

Netflix laajentaa tekoälyn käyttöä – tekstitykset ja mainokset AI:n avulla Kommentit pois päältä artikkelissa Netflix laajentaa tekoälyn käyttöä – tekstitykset ja mainokset AI:n avulla

Multimiljardiluokan suoratoistopalvelu Netflix aikoo uusimpien huhujen mukaan korottaa tilaustensa hintaa.

Netflix aikoo laajentaa tekoälyn käyttöä merkittävästi vuonna 2026. Suurin muutos näkyy tekstityksissä ja mainoskokemuksessa, missä AI auttaa kääntämään ja mukauttamaan tekstityksiä sekä luomaan personoituja mainoksia tilaajille.

Vuoden 2025 aikana Netflix testasi jo erilaisia AI-työkaluja mainosten ja sisältöjen suunnitteluun. Nyt yhtiö kertoo kehittävänsä näitä työkaluja edelleen, jotta mainoskampanjoiden ja tuotannon prosessit nopeutuvat ja saadaan entistä tarkemmin kohdennettua sisältöä katsojille. Tekstitysten AI-lokalisointi puolestaan mahdollistaa, että sarjat ja elokuvat tavoittavat helpommin katsojat ympäri maailman, riippumatta tilaustasosta.

Custom-mainokset tulevat erityisesti $7,99/kk (noin 7,50 €) “Standard with ads” -tilauksen käyttäjille, mutta tekstitykset koskevat kaikkia. Netflix on myös aiemmin ilmoittanut, että AI integroidaan keskeytys- ja taukomainoksiin vuoden 2026 aikana, mikä voi muuttaa katselukokemusta monille.

Streaming-jätti vahvisti myös tilaajamääränsä kasvaneen 23 miljoonalla vuonna 2025, mikä nostaa kokonaismäärän noin 325 miljoonaan. AI:n hyödyntäminen näyttää siis olevan osa Netflixin strategiaa paitsi tuotannon tehostamiseen myös tilaajakokemuksen personointiin ja samalla mahdollisesti mainosrahojen kasvuun.

Katsojat voivat siis odottaa entistä älykkäämpää, mutta myös hieman enemmän mainoksia sisältävää Netflixiä, kun tekoäly astuu kuvaan täysillä tänä vuonna.