Tunnetko olosi vanhaksi? Nämä pelilegendat täyttävät tänä vuonna 30 vuotta Kommentit pois päältä artikkelissa Tunnetko olosi vanhaksi? Nämä pelilegendat täyttävät tänä vuonna 30 vuotta


Vuosi 1994 oli kultaista aikaa musiikin, elokuvien, mutta ennen kaikkea myös videopelien maailmassa, kun monet nyt ikonisiksi muodostuneet pelit näkivät päivänvalon. Tässä artikkelissa sukellamme nostalgiaan ja juhlistamme tiettyjä pelilegendoja, jotka täyttävät kunnioitettavat 30 vuotta vuonna 2024. Ota aikamatka menneisyyteen kanssamme, kun muistelemme näiden pelien vaikutusta ja niiden jättämää perintöä pelaajien sydämissä.

Ehkä jokunen listaamistamme peleistä lieneekin sinulle varsin tuttuja?

Doom II

Doom II: Hell on Earth on id Softwaren kehittämä ja julkaisema ensimmäisen persoonan ammuntapeli, joka julkaistiin MS-DOS:lle vuonna 1994. Se on Doom-pelisarjan toinen osa ja jatkaa edeltäjänsä tarinaa, jossa pelaajahahmo, Doomguy, taistelee helvetin joukkoja vastaan Maan pelastamiseksi.

Donkey Kong Country

Donkey Kong Country on Raren kehittämä ja Nintendon julkaisema tasohyppelypeli, joka julkaistiin Super Nintendo Entertainment Systemille vuonna 1994. Se on ensimmäinen Donkey Kong -peli, jonka kehityksessä Shigeru Miyamoto ei ollut mukana. Peli sai kaksi jatko-osaa SNES- ja Game Boy -konsoleille. Myöhemmin kaikki osat julkaistiin myös Game Boy Advancelle.

Sonic the Hedgehog 3

Sonic the Hedgehog 3 on Segan kehittämä ja julkaisema tasohyppelypeli, joka julkaistiin Sega Mega Drivelle vuonna 1994. Se on Sonic the Hedgehog -pelisarjan kolmas osa ja jatkaa edeltäjänsä, Sonic the Hedgehog 2:n, tarinaa.

Tekken

Tekken on Namco Bandai Gamesin kehittämä ja julkaisema taistelupelisarja. Tekken on alun perin tehty pelihalleihin, mutta siitä on tehty eri versioita useille eri pelikonsoleille. Pelin ensimmäinen osa julkaistiin vuonna 1994. Tekken on yksi maailman suosituimmista taistelupelisarjoista, ja se on voittanut useita palkintoja.

Final Fantasy VI

Final Fantasy VI on Squaren kehittämä ja julkaisema roolipeli, joka julkaistiin alun perin Super Nintendo Entertainment Systemille vuonna 1994. Se on kuudes osa Final Fantasy -pelisarjassa ja ensimmäinen muun kuin sarjan luoneen Hironobu Sakaguchin ohjaama osa.

Super Star Wars Return of the Jedi

Super Star Wars: Return of the Jedi on LucasArtsin kehittämä ja JVC:n julkaisema toimintaseikkailupeli, joka julkaistiin Super Nintendo Entertainment Systemille vuonna 1994. Se on kolmas osa Super Star Wars -pelisarjassa ja perustuu Tähtien sodan elokuvaan Jedin paluu. Pelin tarina seuraa elokuvan juonta. Pelaaja ohjaa Luke Skywalkeria, Han Soloa, Chewbaccaa, Leia Organaa, C-3PO:ta ja R2-D2:ta läpi pelin 15 kentän. Kentät ovat täynnä vihollisia, esteitä ja salaisuuksia. Pelaaja voi kerätä erilaisia aseita ja esineitä, jotka auttavat häntä matkallaan.

Alien VS Predator Arcade

Alien vs. Predator on Capcomin kehittämä ja julkaisema beat ’em up -videopeli, joka julkaistiin arcade-halleille vuonna 1994. Se perustuu Alien- ja Predator-elokuvasarjoihin.Peli sai julkaisunsa jälkeen yleisesti hyvän vastaanoton. Se oli yksi vuoden myydyimmistä arcade-peleistä, ja sitä pidetään yhtenä kaikkien aikojen parhaista beat ’em up -peleistä.

X-Men: Children of the Atom

X-Men: Children of the Atom on Capcomin kehittämä ja julkaisema taistelupeli, joka julkaistiin kolikkopelinä vuonna 1994. Se perustuu Marvel Comicsin X-Men -sarjakuvaan. Peli on ensimmäinen X-Men -aiheinen videopeli, joka käyttää 3D-grafiikkaa. Pelissä on mukana 10 erilaista hahmoa, joista jokaisella on omat ainutlaatuiset liikkeensä ja kykynsä.

Earthworm Jim

Earthworm Jim on Shiny Entertainmentin kehittämä ja Interplay Entertainmentin julkaisema tasohyppelypeli, joka julkaistiin Sega Mega Drivelle vuonna 1994. Se on ensimmäinen osa Earthworm Jim -pelisarjassa. Pelin päähenkilö on Jim, joka on tavallinen mato, joka saa haltuunsa superpuvun. Superpuku antaa Jimille supervoimat, kuten kyvyn lentää, ampua lasersäteitä ja hypätä korkealle.

Ace Driver

Ace Driver on Namcon kehittämä ja julkaisema ajopeli, joka julkaistiin arcade-halleille vuonna 1994. Peli on ensimmäinen 3D-grafiikkaa käyttävä Formula 1 -aiheinen arcade-peli. Pelissä pelaaja ohjaa Formula 1 -kilpa-autoa tavoitteenaan suorittaa kolme kierrosta kilparadalla ja välttää törmäys vastustajien ja muiden esteiden kanssa.

SkyShowtimen toukokuu: Glen Powell tähdittää The Running Mania ja Yellowstone-saaga jatkuu Kommentit pois päältä artikkelissa SkyShowtimen toukokuu: Glen Powell tähdittää The Running Mania ja Yellowstone-saaga jatkuu

SkyShowtime

Toukokuu tarjoaa SkyShowtimessa poikkeuksellisen vahvan kattauksen elokuvia ja sarjoja. Kuukauden odotetuin toimintapläjäys on uusi versio scifi-klassikosta, ja kauhun ystävät pääsevät jälleen vastaamaan synkkään puheluun.

Toukokuun kovimmat elokuvaensi-illat

The Running Man (3. toukokuuta) Stephen Kingin tarinaan perustuva scifi-seikkailu saa uuden tulkinnan. Glen Powell esittää Ben Richardsia, joka osallistuu tappavaan tosi-tv-kilpailuun pelastaakseen sairaan tyttärensä. Richardsin on selviydyttävä 30 päivää ammattitappaajien jahtaamana. Mukana nähdään myös Josh Brolin.

The Black Phone 2 (16. toukokuuta) Kauhuhitti saa jatkoa! Alkuperäinen tiimi, mukaan lukien ohjaaja Scott Derrickson ja tähti Ethan Hawke, palaa Blumhousen tuottamaan piinaavaan painajaiseen. Tarina jatkaa siitä, mihin Joe Hillin novelliin perustuva ensimmäinen osa jäi.

Bugonia (28. toukokuuta) Oscar-ehdokas Yorgos Lanthimos (Poor Things) ohjaa tämän erikoisen scifi-komedian. Emma Stone ja Jesse Plemons tähdittävät tarinaa kahdesta salaliittoteorioihin hurahtaneesta nuoresta miehestä, jotka kidnappaavat suuryhtiön toimitusjohtajan uskoessaan tämän olevan maapalloa tuhoamaan tullut avaruusolento.

Sarjauutuudet ja Yellowstone-maailma

Dutton Ranch (22. toukokuuta) Yellowstone-fanit saavat uutta seurattavaa, kun Beth Duttonin (Kelly Reilly) ja Rip Wheelerin (Cole Hauser) elämää seuraava Dutton Ranch alkaa. Sarja keskittyy pariskunnan selviytymistaisteluun 7 000 hehtaarin tilalla ja heidän pyrkimykseensä kasvattaa Carterista kunnon mies.

Prisoner (7. toukokuuta) Intensiivinen jännityssarja seuraa vartija Amber Toddia (Izuka Hoyle), jonka on kuljetettava vaarallinen vanki Tibor (Tahar Rahim) oikeuden eteen todistamaan rikossyndikaattia vastaan. Kaksikko joutuu pakenemaan jahtaajia käsirautoihin kahlittuina.

Lapsille ja perheille:

  • Teo Rexin avaruusseikkailut (2.5.): Uusia jaksoja esihistoriallisesta avaruusmatkailusta.
  • Gabbyn nukketalo -elokuva (8.5.): Gabby ja isoäiti Gigi suuntaavat kohti ”Cat Franciscoa”.
  • Paavo Pesusieni (16.5.): Bikini Bottomin asukit palaavat 16. kauden uusissa jaksoissa.

Jatkuvat sarjat toukokuussa

  • Marshals: A Yellowstone Story: Uusi jakso joka maanantai. Suuri finaali nähdään 25. toukokuuta. Tähdinä mm. Luke Grimes ja Gil Birmingham.

Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella Kommentit pois päältä artikkelissa Indie Pass on täällä: Valtava kirjasto indie-pelejä yhdellä tilauksella

Pelimaailmaan on ilmestynyt uusi tulokas, joka tähtää suoraan indie-pelien ystävien sydämiin. Julkaisija on lanseerannut -tilauspalvelun :lle, ja ideana on yksinkertainen mutta kunnianhimoinen, tarjota pelkästään pienempien studioiden ja yksittäisten kehittäjien pelejä yhdessä paketissa.

Palvelu väittää olevansa ensimmäinen laatuaan, sillä se keskittyy yksinomaan indie-peleihin. Tämä on iso juttu etenkin siksi, että suuremmilla alustoilla, kuten Xbox Game Passissa, pienemmät pelit jäävät usein isojen julkaisujen jalkoihin. Indie Pass yrittää ratkaista tämän ongelman tuomalla pienet helmet suoraan valokeilaan ja samalla helpottamaan pelaajien elämää, kun uusia suosikkeja ei tarvitse metsästää sokkona.

Hintakin pysyy maltillisena. Kuukausitilaus kustantaa noin 6,50 euroa, kun taas vuositilauksen saa noin 52 eurolla, mikä tekee siitä selvästi edullisemman vaihtoehdon pidemmässä juoksussa. Julkaisussa mukana on yli 70 peliä eri genreistä roolipeleistä kauhuun ja rentoihin cozy-kokemuksiin, ja valikoimaa luvataan kasvattaa säännöllisesti.

Kehittäjien näkökulmasta malli on joustava. Indie Pass ei sido tekijöitä yksinoikeuksiin ja tuotot jaetaan sen mukaan, kuinka paljon pelaajat viettävät aikaa kunkin pelin parissa. Toisin sanoen mitä koukuttavampi peli, sitä parempi palkka.

Jos etsit jotain uutta pelattavaa, tarjonnasta löytyy jo valmiiksi muutamia kiinnostavia nimiä, kuten rento maatilasimulaatio , psykologinen kauhupeli sekä strateginen roolipeli . Kaikilla on jo valmiiksi positiivinen vastaanotto Steamissa, joten aivan sokkona ei tarvitse hypätä.

Kannattaa kuitenkin muistaa yksi pieni mutta tärkeä yksityiskohta. Kyseessä on tilauspalvelu, joten pelejä ei omista pysyvästi. Kun tilaus päättyy, myös pääsy pelikirjastoon katoaa. Toisaalta alle seitsemällä eurolla kuussa tämä voi olla monelle varsin houkutteleva tapa testata uusia indie-elämyksiä ilman suurta riskiä.