Tunnetko olosi vanhaksi? Nämä pelilegendat täyttävät tänä vuonna 30 vuotta Kommentit pois päältä artikkelissa Tunnetko olosi vanhaksi? Nämä pelilegendat täyttävät tänä vuonna 30 vuotta


Vuosi 1994 oli kultaista aikaa musiikin, elokuvien, mutta ennen kaikkea myös videopelien maailmassa, kun monet nyt ikonisiksi muodostuneet pelit näkivät päivänvalon. Tässä artikkelissa sukellamme nostalgiaan ja juhlistamme tiettyjä pelilegendoja, jotka täyttävät kunnioitettavat 30 vuotta vuonna 2024. Ota aikamatka menneisyyteen kanssamme, kun muistelemme näiden pelien vaikutusta ja niiden jättämää perintöä pelaajien sydämissä.

Ehkä jokunen listaamistamme peleistä lieneekin sinulle varsin tuttuja?

Doom II

Doom II: Hell on Earth on id Softwaren kehittämä ja julkaisema ensimmäisen persoonan ammuntapeli, joka julkaistiin MS-DOS:lle vuonna 1994. Se on Doom-pelisarjan toinen osa ja jatkaa edeltäjänsä tarinaa, jossa pelaajahahmo, Doomguy, taistelee helvetin joukkoja vastaan Maan pelastamiseksi.

Donkey Kong Country

Donkey Kong Country on Raren kehittämä ja Nintendon julkaisema tasohyppelypeli, joka julkaistiin Super Nintendo Entertainment Systemille vuonna 1994. Se on ensimmäinen Donkey Kong -peli, jonka kehityksessä Shigeru Miyamoto ei ollut mukana. Peli sai kaksi jatko-osaa SNES- ja Game Boy -konsoleille. Myöhemmin kaikki osat julkaistiin myös Game Boy Advancelle.

Sonic the Hedgehog 3

Sonic the Hedgehog 3 on Segan kehittämä ja julkaisema tasohyppelypeli, joka julkaistiin Sega Mega Drivelle vuonna 1994. Se on Sonic the Hedgehog -pelisarjan kolmas osa ja jatkaa edeltäjänsä, Sonic the Hedgehog 2:n, tarinaa.

Tekken

Tekken on Namco Bandai Gamesin kehittämä ja julkaisema taistelupelisarja. Tekken on alun perin tehty pelihalleihin, mutta siitä on tehty eri versioita useille eri pelikonsoleille. Pelin ensimmäinen osa julkaistiin vuonna 1994. Tekken on yksi maailman suosituimmista taistelupelisarjoista, ja se on voittanut useita palkintoja.

Final Fantasy VI

Final Fantasy VI on Squaren kehittämä ja julkaisema roolipeli, joka julkaistiin alun perin Super Nintendo Entertainment Systemille vuonna 1994. Se on kuudes osa Final Fantasy -pelisarjassa ja ensimmäinen muun kuin sarjan luoneen Hironobu Sakaguchin ohjaama osa.

Super Star Wars Return of the Jedi

Super Star Wars: Return of the Jedi on LucasArtsin kehittämä ja JVC:n julkaisema toimintaseikkailupeli, joka julkaistiin Super Nintendo Entertainment Systemille vuonna 1994. Se on kolmas osa Super Star Wars -pelisarjassa ja perustuu Tähtien sodan elokuvaan Jedin paluu. Pelin tarina seuraa elokuvan juonta. Pelaaja ohjaa Luke Skywalkeria, Han Soloa, Chewbaccaa, Leia Organaa, C-3PO:ta ja R2-D2:ta läpi pelin 15 kentän. Kentät ovat täynnä vihollisia, esteitä ja salaisuuksia. Pelaaja voi kerätä erilaisia aseita ja esineitä, jotka auttavat häntä matkallaan.

Alien VS Predator Arcade

Alien vs. Predator on Capcomin kehittämä ja julkaisema beat ’em up -videopeli, joka julkaistiin arcade-halleille vuonna 1994. Se perustuu Alien- ja Predator-elokuvasarjoihin.Peli sai julkaisunsa jälkeen yleisesti hyvän vastaanoton. Se oli yksi vuoden myydyimmistä arcade-peleistä, ja sitä pidetään yhtenä kaikkien aikojen parhaista beat ’em up -peleistä.

X-Men: Children of the Atom

X-Men: Children of the Atom on Capcomin kehittämä ja julkaisema taistelupeli, joka julkaistiin kolikkopelinä vuonna 1994. Se perustuu Marvel Comicsin X-Men -sarjakuvaan. Peli on ensimmäinen X-Men -aiheinen videopeli, joka käyttää 3D-grafiikkaa. Pelissä on mukana 10 erilaista hahmoa, joista jokaisella on omat ainutlaatuiset liikkeensä ja kykynsä.

Earthworm Jim

Earthworm Jim on Shiny Entertainmentin kehittämä ja Interplay Entertainmentin julkaisema tasohyppelypeli, joka julkaistiin Sega Mega Drivelle vuonna 1994. Se on ensimmäinen osa Earthworm Jim -pelisarjassa. Pelin päähenkilö on Jim, joka on tavallinen mato, joka saa haltuunsa superpuvun. Superpuku antaa Jimille supervoimat, kuten kyvyn lentää, ampua lasersäteitä ja hypätä korkealle.

Ace Driver

Ace Driver on Namcon kehittämä ja julkaisema ajopeli, joka julkaistiin arcade-halleille vuonna 1994. Peli on ensimmäinen 3D-grafiikkaa käyttävä Formula 1 -aiheinen arcade-peli. Pelissä pelaaja ohjaa Formula 1 -kilpa-autoa tavoitteenaan suorittaa kolme kierrosta kilparadalla ja välttää törmäys vastustajien ja muiden esteiden kanssa.

007 First Light saa ilmaista lisäsisältöä tällä viikolla Kommentit pois päältä artikkelissa 007 First Light saa ilmaista lisäsisältöä tällä viikolla

James Bondin uusin peliseikkailu saa uutta pelattavaa jo tällä viikolla. on vahvistanut, että 007 First Lightiin julkaistaan torstaina 2. lokakuuta ilmainen DLC. Sen tarkkaa sisältöä kehittäjä ei kuitenkaan ole vielä paljastanut.

Todennäköisin veikkaus on pitkään odotettu -päivitys. Kyseinen sisältö on ollut vihjailtuna pelin päävalikossa jo julkaisusta lähtien. Aiemmin kerrottujen tietojen perusteella mukana pitäisi olla uusi TacSim-tehtävä, jossa pääsee kurvailemaan Aston Martin Valhallalla. Auto nähdään myös pelin loppupuolella näyttävässä toimintakohtauksessa.

On kuitenkin mahdollista, että torstain päivitys sisältää enemmänkin. IO Interactiven aiemmin julkaisemalla sisältösuunnitelmalla luvattiin peliin muun muassa New Game+ -tila, uusia vempaimia sekä uusia tehtäviä ja muuta pelattavaa. Kehittäjä ei ole vielä vahvistanut, mitkä näistä ovat mukana tällä viikolla julkaistavassa ilmaisessa päivityksessä.

Myöhemmin 007 First Lightiin on luvassa myös varsinainen tarinalaajennus, joka keskittyy Lenny Kravitzin esittämään Bawamaan, merirosvokuninkaaseen. Sen julkaisupäivää ei ole vielä kerrottu, ja kyseessä odotetaan olevan maksullinen lisäosa.

Lisäsisällön lisäksi IO Interactive työstää edelleen pelin -versiota. Julkaisu siirtyi hiljattain vuoteen 2027, jotta pelin tekninen toteutus saadaan viimeisteltyä. Alkuperäinen on kuitenkin menestynyt hyvin, sillä peliä myytiin peräti neljä miljoonaa kappaletta ensimmäisen kolmen kuukauden aikana. Bondilla näyttää siis olevan vielä useampi tehtävä suorittamatta.

GTA 6 paljasti valtavan määrän uusia yksityiskohtia: mukana hurrikaaneja, 170 eläinlajia ja pikamatkustus Kommentit pois päältä artikkelissa GTA 6 paljasti valtavan määrän uusia yksityiskohtia: mukana hurrikaaneja, 170 eläinlajia ja pikamatkustus

Rockstar Gamesin on paljastunut jälleen valtava määrä uusia yksityiskohtia Game Informerin tuoreen materiaalin myötä. Leonida ei ole vain -sarjan tähän asti suurin pelimaailma, vaan myös huomattavasti yksityiskohtaisempi. Kartta on Rockstarin mukaan noin kaksi kertaa kokoinen, ja maailmaa on pyritty täyttämään mahdollisimman tiheästi erilaisella tekemisellä.

Yksi näyttävimmistä vahvistuksista koskee säätä, sillä :ssa nähdään hurrikaaneja, sekä paikallista ja dynaamista säätä. Pelaaja voi esimerkiksi ajaa aurinkoisella alueella ja nähdä kauempana lähestyvän rankkasateen. Sade jättää jälkeensä lammikoita, tuuli heiluttaa hiuksia ja kuljettaa irtoroskia, ja sää voi vaikuttaa myös vesistöihin. Mukana ovat lisäksi sateenkaaret ja näyttävät ukkosmyrskyt. Rockstar ei kuitenkaan vielä kertonut, kuinka usein hurrikaaneja esiintyy tai vaikuttavatko ne pelin tarinaan.

Leonida on jaettu kuuteen erilaiseen alueeseen: Vice Cityyn, Leonida Keysiin, Grassriversiin, Port Gellhorniin, Ambrosiaan ja Mount Kalaga National Parkiin. Pelaajia odottavat myös valtavat määrät sivutekemistä, kuten laskuvarjohyppyjä, biljardia, kuntosaleja, melontaa, minigolfia, sukellusta, katu- ja maastoajoa, vesijettiajelua sekä eläintarhoja. Kartalla liikkumista helpottaa myös pikamatkustus, sillä pelaaja voi hypätä kimppakyytiautoon. Kyyti ei kuitenkaan ole aivan tavallinen latausruutu, sillä matkalla voi syntyä keskusteluja muiden matkustajien kanssa.

Eläinten määrä on niin ikään kasvanut hurjasti. Rockstar kertoo pelissä olevan yli 170 eläinlajia, joista yli 60 on lintuja ja yli 30 maalla eläviä nisäkkäitä. Merialueilla nähdään muun muassa erilaisia haita, meduusoja, valaita, kilpikonnia ja rauskuja, joilla on omat liikkumistapansa. Eläimiä voi myös jäljittää, ja mukana on harvinaisia eläinlajeja. Metsästys näyttää palaavan mukaan, vaikka Rockstar ei ole vielä kertonut tarkasti, miten järjestelmä toimii.

Myös ryöstöihin ja autojen varastamiseen on luvassa enemmän vaihtoehtoja. Jason ja Lucia voivat toteuttaa ryöstöjä yhdessä tai erikseen ja valita hiljaisemman tai räväkämmän lähestymistavan. Poliisin toiminta riippuu pelaajan valinnoista, ja toinen päähenkilöistä voi myös jäädä ottamaan viranomaisten huomion vastaan toisen paetessa. Kalliimpien autojen varastaminen vaatii puolestaan erikoistyökaluja, ja ajoneuvoissa voi olla seurantalaitteita ja turvajärjestelmiä.

Rockstar on lisäksi panostanut Jasonin ja Lucian väliseen suhteeseen. Pelaajan valinnat voivat vaikuttaa siihen, kehittyykö heidän suhteensa romanttiseksi vai pysyykö se platonisena. Yhteisiä treffejä, viesteihin vastaamista ja pieniä eleitä myöten tehdyt valinnat vaikuttavat kaksikon suhteeseen. Samalla valinnat muokkaavat myös pelin tarinaa, joten Rockstar tavoittelee useamman pelikerran kautta avautuvia vaihtoehtoisia tarinapolkuja. Ja jos kaikesta tästä huolimatta GTA 6 maailma alkaa tuntua tyhjältä, kannattaa ehkä tarkistaa, onko televisio päällä. Leonidassa ei nimittäin vaikuta olevan kovin montaa paikkaa, jossa ei tapahdu jotakin.